Czy środki z PPK wykazuje się w oświadczeniach majątkowych osób publicznych?
REKLAMA
REKLAMA
Tak stwierdził Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie w oparciu o stanowisko Ministerstwa Finansów.
REKLAMA
Oświadczenia majątkowe a PPK
Według dyrektora Izby Roberta Muszyńskiego w oświadczeniu majątkowym należy ująć wartość środków zgromadzonych na rachunku PPK, według stanu na ostatni dzień okresu, za który składane jest oświadczenie.
REKLAMA
„Z analizy uregulowań prawnych zawartych w ustawach zobowiązujących osoby pełniące funkcje publiczne do składania oświadczeń majątkowych wynika, że każda z nich nakłada obowiązek wykazania w oświadczeniu majątkowym posiadanych zasobów pieniężnych. Do zasobów pieniężnych zalicza się m.in. środki gromadzone w ramach różnych programów oszczędnościowych, w tym również środki gromadzone w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych” – czytamy w stanowisku.
Muszyński zaznaczył też, że „podczas dokonywania analizy należy brać pod uwagę ewentualne zmiany wartości środków zgromadzonych na rachunkach PPK wykazanych w porównywanych oświadczeniach”.
Jaka kara za pominięcie PPK w oświadczeniu majątkowym?
Dyrektor Izby zaznaczył też, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, osoba składająca oświadczenie majątkowe ponosi odpowiedzialność karną za podanie w nim nieprawdy lub zatajenie prawdy, tak jak za składanie fałszywych zeznań. „Przypominam, że oświadczenie majątkowe stanowi deklarację osoby składającej, odnoszącą się do jej majątku, i to na niej ciąży obowiązek podania w nim zgodnie z prawdą, zupełnie, starannie i rzetelnie, jaki posiada majątek” - wskazał Muszyński.
Wartość środków zgromadzonych na rachunku PPK uczestnicy mogą zweryfikować za pośrednictwem instytucji finansowych obsługujących PPK lub po weryfikacji tożsamości na portalu PPK utworzonym na mocy ustawy o pracowniczych planach kapitałowych
.
REKLAMA
REKLAMA