REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy środki z PPK wykazuje się w oświadczeniach majątkowych osób publicznych?

Czy środki z PPK wykazuje się w oświadczeniach majątkowych osób publicznych?
Czy środki z PPK wykazuje się w oświadczeniach majątkowych osób publicznych?

REKLAMA

REKLAMA

Środki zgromadzone w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych powinny być wykazywane w oświadczeniach majątkowych w pozycji dotyczącej posiadanych zasobów pieniężnych.

Tak stwierdził Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie w oparciu o stanowisko Ministerstwa Finansów.

REKLAMA

Oświadczenia majątkowe a PPK

Według dyrektora Izby Roberta Muszyńskiego w oświadczeniu majątkowym należy ująć wartość środków zgromadzonych na rachunku PPK, według stanu na ostatni dzień okresu, za który składane jest oświadczenie.

REKLAMA

„Z analizy uregulowań prawnych zawartych w ustawach zobowiązujących osoby pełniące funkcje publiczne do składania oświadczeń majątkowych wynika, że każda z nich nakłada obowiązek wykazania w oświadczeniu majątkowym posiadanych zasobów pieniężnych. Do zasobów pieniężnych zalicza się m.in. środki gromadzone w ramach różnych programów oszczędnościowych, w tym również środki gromadzone w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych” – czytamy w stanowisku.

Muszyński zaznaczył też, że „podczas dokonywania analizy należy brać pod uwagę ewentualne zmiany wartości środków zgromadzonych na rachunkach PPK wykazanych w porównywanych oświadczeniach”.

Jaka kara za pominięcie PPK w oświadczeniu majątkowym?

Dyrektor Izby zaznaczył też, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, osoba składająca oświadczenie majątkowe ponosi odpowiedzialność karną za podanie w nim nieprawdy lub zatajenie prawdy, tak jak za składanie fałszywych zeznań. „Przypominam, że oświadczenie majątkowe stanowi deklarację osoby składającej, odnoszącą się do jej majątku, i to na niej ciąży obowiązek podania w nim zgodnie z prawdą, zupełnie, starannie i rzetelnie, jaki posiada majątek” - wskazał Muszyński.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wartość środków zgromadzonych na rachunku PPK uczestnicy mogą zweryfikować za pośrednictwem instytucji finansowych obsługujących PPK lub po weryfikacji tożsamości na portalu PPK utworzonym na mocy ustawy o pracowniczych planach kapitałowych

.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2024 roku przeciętny pracownik skorzysta z nawet 35 dni urlopu oraz dodatkowych zwolnień z pracy. Co z urlopem w 2025 r.

W ostatnim czasie do kodeksu pracy wprowadzono wiele nowych rozwiązań, dzięki którym pracownicy mogą uzyskać dodatkowe dni wolne od pracy. Chodzi m.in. o wprowadzenie dodatkowych pięciu dni urlopu opiekuńczego. Sprawdź, jakie jeszcze dodatkowe zwolnienia i urlopy przysługują pracownikom, ile są płatne oraz jak je uzyskać.

Dni wolne od pracy w drugiej połowie 2024 roku i w 2025 r. [KALENDARZ — DŁUGIE WEEKENDY]

W 2024 r. uwzględniając wszystkie dni wolne i weekendy wypada 115 dni wolnych od pracy. Sprawdź, kiedy przypadają długie weekendy w drugiej połowie 2024 r. Możesz już także wstępnie zaplanować wolne w 2025 r.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, ale trzeba od niej zapłacić podatek.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, jednak świadczenie urlopowe nie jest świadczeniem socjalnym, a więc trzeba je opodatkować. Na konta trafi więc o 12 proc. mniej.

Zbliża się termin złożenia sprawozdania SP-1. Kto musi je złożyć i co w nim wykazać? To ważne m.in. dla podatku od nieruchomości.

Jest coraz mniej czasu na złożenie części B sprawozdania SP-1. Czy wiesz, kto musi je złożyć, do kiedy i co w nim wykazać? Przepisy jasno to regulują, ale w praktyce pojawiają się problemy.

REKLAMA

Kogo można zgłosić do swojego ubezpieczenia? Katalog jest dość szeroki

Ubezpieczony, który ma niepracujących bliskich może ich zgłosić ich do własnego ubezpieczenia zdrowotnego, aby mogli bezpłatnie korzystać z opieki zdrowotnej jako członkowie rodziny. Za bliskich nie płaci się składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętajmy też, że nie tylko dziecko można głosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego

Kiedy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy?

Kiedy zasiłki chorobowe wypłaca ZUS, a kiedy pracodawca? W jakim terminie? Gdzie można znaleźć wystawione przez lekarza elektroniczne zwolnienie lekarskie? Czy trzeba składać wniosek o zasiłek?

Ważne dla samorządów terminy w sprawozdawczości na III kwartał 2024 r.

Jakie są najważniejsze nadchodzące terminy w sprawozdawczości i kogo dotyczą? Prezentujemy przydatne zestawienie.

Dla kogo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Aby nauczyciel mógł otrzymać emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, musi spełnić określone warunki. Jakie? Co warto wiedzieć o nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym?

REKLAMA

Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

REKLAMA