REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe zasady konfiguracji poczty elektronicznej w samorządach

Nowe zasady konfiguracji poczty elektronicznej w samorządach
Nowe zasady konfiguracji poczty elektronicznej w samorządach
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Podmioty publiczne zostaną zobowiązane do korzystania z poczty elektronicznej wykorzystującej trzy, określone mechanizmy uwierzytelniania, będą też mogły złożyć wniosek, by wpisać swoje telefony do wykazu numerów służących wyłącznie do odbierania połączeń - zakłada rządowy projekt ustawy o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej, który właśnie trafił do Sejmu.

Zgodnie z rządową propozycją, podmioty publiczne "będą obowiązane do korzystania z poczty elektronicznej wykorzystującej mechanizmy uwierzytelniania SPF, DKIM oraz DMARC".

REKLAMA

REKLAMA

Nowe zasady konfiguracji poczty elektronicznej w samorządach

W ocenie skutków regulacji zapewniono, że proponowane rozwiązania nie spowodują dodatkowych skutków finansowych dla sektora finansów publicznych, w tym budżetu państwa i budżetów jednostek samorządu terytorialnego.

"Należy podkreślić, że obowiązki związane z konfiguracją poczty elektronicznej nie będą wymagały zatrudnienia nowych pracowników. Tego typu zmiana wymaga maksymalnie kilku dni roboczych osób zajmujących się administrowaniem pocztą elektroniczną" - czytamy w uzasadnieniu projektu.

Według autorów projektu, nałożenie obowiązków dotyczących określonego uwierzytelniania poczty elektronicznej "efektywnie przełoży się na zmniejszenie liczby incydentów związanych z phishingiem stosowanym wobec użytkowników poczty elektronicznej, a w szczególności pracowników podmiotów publicznych, którzy są wysoce narażeni na phishing z uwagi na pełnione przez nich funkcje".

REKLAMA

"Dzięki wprowadzonym rozwiązaniom zmniejszy się także liczba oszustw związanych z podszywaniem się pod inne instytucje przy wysyłaniu wiadomości email" - czytamy w uzasadnieniu projektu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kontrolę realizacji nowych obowiązków przez podmioty publiczne będzie sprawować Prezes Urządu Komunikacji Elektronicznej.

Poczta elektroniczna - metody uwierzytelniania wieloskładnikowego 

Projekt przewiduje ponadto, że dostawcy poczty elektronicznej dla podmiotu publicznego będą musieli oferować możliwość stosowania metod uwierzytelniania wieloskładnikowego. Chodzi o to, że obecnie do korzystania z poczty elektronicznej powszechnie wykorzystywane jest uwierzytelnianie jednoskładnikowe, za pomocą loginu i hasła.

"Jest ono niewystarczające. Przestępcy mogą użyć wielu rodzajów cyberataków w celu uzyskania dostępu do konta poczty elektronicznej – np. ataki typu brute force czy phishing. Często użytkownicy poczty elektronicznej korzystają z 32 bardzo podobnych haseł, co osłabia ich skuteczność. Dlatego wiele organizacji zajmujących się cyberbezpieczeństwem zaleca stosowanie uwierzytelniania wieloskładnikowego" - czytamy w uzasadnieniu regulacji.

Wyróżnia się trzy rodzaje składników uwierzytelniania: 

1) coś co wiesz – np. hasło lub numer PIN; 

2) coś, co posiadasz – karty inteligentne, tokeny, urządzenia kryptograficzne; 

3) coś, czym jesteś – odciski palców, wizerunek, głos.

Podmiot publiczny - zgodnie z projektem nie będzie miał obowiązku korzystanie z metody uwierzytelniania wieloskładnikowego, istotne jest jedynie aby dostawca poczty elektronicznej dawał możliwość skorzystania z takiej usługi.

Projektodawcy przestrzegają bowiem, że podmioty publiczne są szczególnie zagrożone atakami ukierunkowanymi na przejęcie dostępu do poczty elektronicznej.

"Realizują one każdego dnia wiele zadań publicznych na rzecz obywateli. Przejęcie przez przestępców dostępu do poczty elektronicznej tych podmiotów może w znaczący sposób utrudnić realizację zadań oraz narazić dane o obywatelach na upublicznienie. Z tego powodu proponuje się nałożenie obowiązku po stronie dostawcy poczty elektronicznej dla podmiotu publicznego, aby oferował pocztę elektroniczną z możliwością stosowania metod uwierzytelniania wieloskładnikowego" - czytamy.

Wykazu numerów służących wyłącznie do odbierania połączeń głosowych

Projektowana regulacja zakłada ponadto, że jednostki sektora finansów publicznych czyli m.in. JST oraz ich związki, samorządowe zakłady budżetowe, czy instytucje kultury, będą uprawnione do złożenia wniosku o wpis swojego numeru do wykazu numerów służących wyłącznie do odbierania połączeń głosowych.

Wykaz takich numerów prowadził będzie Urząd Komunikacji Elektronicznej.

"Rozwiązanie to ograniczy możliwość podszywania się oszustów pod numery infolinii urzędów czy innych podmiotów. Chodzi tutaj o to, aby połączenie było inicjowane tylko w jednym kierunku przez np. konsumenta, który ze swojego numeru dzwoni na numer infolinii np. banku" - czytamy w uzasadnieniu projektu. 

 

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość budżetowa
Tablica reklamowa. Kto i kiedy płaci podatek od nieruchomości?

Tablice reklamowe zostały wprost wskazane w przepisach ustawy o podatkach i opłatach lokalnych jako budowle. Ich sytuacja jednak na gruncie podatku od nieruchomości jest skomplikowana. Z tego powodu nie zawsze można łatwo stwierdzić, kto jest z ich tytułu podatnikiem.

Przejrzystość wynagrodzeń w rekrutacji. Jakie informacje powinien przekazać pracodawca?

Od 24 grudnia 2025 r. ustawodawca wprowadził do Kodeksu pracy obowiązek informowania kandydatów o wynagrodzeniu już na etapie publikacji oferty. Nowelizacja ma na celu eliminację dyskryminacji płacowej.

Remont pomieszczeń piwnicznych w DPS. Jaka stawka VAT?

Pomieszczenia piwniczne po remoncie mają spełniać rolę tymczasowego schronienia dla mieszkańców domu pomocy społecznej (DPS) w razie zagrożenia. Jaką stawkę VAT należy zastosować?

Wypłata kieszonkowego dla wychowanków – jaki paragraf nowej klasyfikacji budżetowej

W jakim paragrafie klasyfikacji budżetowej ująć świadczenie wypłaty kieszonkowego wypłacane wychowankom? Do tej pory świadczenie to jest wypłacane z § 311 „Świadczenia społeczne”.

REKLAMA

Ile zarobią lekarze i pielęgniarki od lipca 2026? Znamy nowe stawki minimalne

Od 1 lipca 2026 roku minimalne wynagrodzenie lekarza specjalisty wyniesie 12 910,16 zł brutto, a lekarza bez specjalizacji 10 595,24 zł. Rekomendacje dotyczące zabezpieczenia finansowania wzrostu płac prezes AOTMiT ma przedstawić do 9 czerwca.

Wczasy pod gruszą w 2026 r. Dla jakiej grupy pracowników przysługują?

Wczasy pod gruszą przysługują pracownikom zatrudnionym na umowę o pracę, których pracodawca utworzył Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Warunkiem otrzymania świadczenia jest wykorzystanie co najmniej 10 kolejnych dni urlopu wypoczynkowego oraz złożenie wniosku wraz z oświadczeniem o sytuacji materialnej. Osoby pracujące na umowie zlecenie, o dzieło lub prowadzące własną działalność gospodarczą co do zasady nie są uprawnione do tego świadczenia.

Obowiązki księgowego na podstawie umowy zlecenia - czy możliwe? [Przykład]

Czy w księgowości jednostki budżetowej można zatrudnić osobę na podstawie umowy zlecenia w celu prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz wykonywania innych obowiązków z zakresu gospodarki finansowej?

Jak klasyfikować koszty kaucji za butelki zwrotne? Wyjaśnienia RIO

Regionalna Izba Obrachunkowa w Gdańsku udzieliła odpowiedzi na pytanie dotyczące klasyfikacji budżetowej wydatków budżetu gminy dotyczących kaucji za opakowania zwrotne widniejącej na fakturach związanych z zakupem napojów.

REKLAMA

Rekrutacja w jednostce budżetowej a przepisy o neutralności płciowej

Przepisy dotyczące neutralności pod względem płci w ogłoszeniach o naborze mogą być trudne do stosowania w jednostkach budżetowych. Z czego to wynika?

Czajniki elektryczne znowu powędrują do szafek? Trzeba będzie raportować zużycie energii. Cel: spadek zużycia o 1,9 proc.

W jaki sposób jednostki budżetowe osiągną spadek zużycia energii elektrycznej? Odpowiedzi na to pytanie jeszcze nie znamy. To co wiadomo na pewno to, że taki cel osiągnąć trzeba będzie, bo wymaga tego od Polski dyrektywa unijna. Czy czajniki elektryczne znów powędrują do szafek, a telefony trzeba będzie ładować w domach?

Zapisz się na newsletter
Jak dysponowane są finanse publiczne? Bądź na czasie z najnowszymi przepisami, najlepszymi praktykami oraz wskazówkami dotyczącymi księgowości budżetowej – zapisz się na newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

REKLAMA