Od 1 stycznia 2025 r. nowe zasady cyfryzacji dokumentacji księgowej w podatku CIT
REKLAMA
REKLAMA
- Nowe zasady cyfryzacji dokumentacji księgowej w podatku CIT rozłożone w czasie
- Od 1 stycznia 2025 r. nowe zasady cyfryzacji dokumentacji księgowej w podatku CIT: kogo obejmą
W poniedziałek, 26 sierpnia resort finansów poinformował, że minister finansów Andrzej Domański podpisał rozporządzenie w sprawie dodatkowych danych, o które przedsiębiorcy będą musieli uzupełnić prowadzone księgi rachunkowe. Rozporządzenie oczekuje na publikację w Dzienniku Ustaw.
REKLAMA
Nowe zasady cyfryzacji dokumentacji księgowej w podatku CIT rozłożone w czasie
Realizacja obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych przy użyciu programów komputerowych wynikająca z podpisanego rozporządzenia została rozłożona w czasie. Pierwsze struktury logiczne JPK_KR_PD przedsiębiorcy będą musieli złożyć w marcu 2026 r. tj. do upływu terminu złożenia zeznania podatkowego za 2025 rok. Zobowiązane podmioty będą musiały dostosować swoje wewnętrzne systemy finansowo-księgowe, tak aby od 1 stycznia 2025 r. móc wygenerować księgi rachunkowe według opublikowanej struktury logicznej. Dodatkowo opracowane zostało rozporządzenie określające zakres dodatkowych danych, które będą musiały być wykazywane w prowadzonych księgach - napisano w komunikacie resortu finansów.
Od 1 stycznia 2025 r. nowe zasady cyfryzacji dokumentacji księgowej w podatku CIT: kogo obejmą
REKLAMA
Resort poinformował, że w pierwszej kolejności (tj. za rok podatkowy lub rok obrotowy rozpoczynający się po 31 grudnia 2024 r.) obowiązkiem zostaną objęte podmioty o przychodzie powyżej 50 mln euro, a także podatkowe grupy kapitałowe. Wyżej wymienione grupy będą musiały uwzględnić w strukturze logicznej ksiąg rachunkowych jedynie jeden element: znaczniki identyfikujące konta ksiąg. Dopiero od 1 stycznia 2026 r. będą musiały wskazywać numer identyfikacji kontrahenta, numer identyfikujący fakturę w Krajowym Systemie e-Faktur, wysokość, rodzaj i typ różnicy pomiędzy wynikiem bilansowym i podatkowym.
Z informacji opublikowanych na stronie resortu wynika, że po 31 grudnia 2025 r. obowiązkiem tym zostaną objęci inni podatnicy CIT (spółki niebędące osobami prawnymi) zobowiązani do składania JPK_VAT. Po 31 grudnia 2026 r. obowiązkiem tym zostaną objęci pozostali podatnicy CIT i spółki niebędące osobami prawnymi. Wyżej wymienione grupy będą zobowiązane do prowadzenia ksiąg i ewidencji według nowych struktur logicznych odpowiednio od 1 stycznia 2026 r. i 1 stycznia 2027 r.
W komunikacie wskazano, że wszelkie pytania dotyczące nowego obowiązku można kierować na helpdesk@mf.gov.pl. Resortu opublikował także broszury informacyjne do struktur logicznych JPK_KR_PD i JPK_ŚT_KR. Ponadto, ministerstwo poinformował o opublikowaniu na swoich stronach pytań i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.