Rachunkowość 2015 - będą zmiany
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Planowane zmiany nie mają wpływu na budżety jednostek samorządu terytorialnego. Mają jednak na celu usprawnienie wykonywania działalności gospodarczej i zminimalizowanie przeszkód utrudniających rozwój przedsiębiorczości. Główna zmiana obejmuje wprowadzenie definicji jednostki mikro, która będzie mogła skorzystać opcjonalnie z uproszczeń chociażby w zakresie sporządzania sprawozdania finansowego. Według wspomnianej dyrektywy, pojęcie jednostek mikro obejmuje : spółki akcyjne, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółki komandytowo-akcyjne (jak również spółki osobowe przez nie tworzone), które na dzień bilansowy nie przekroczyły limitów dwóch z trzech następujących kryteriów:
1. Suma bilansowa :350 000 EUR (1.486.380 PLN)
2. Przychody netto ze sprzedaży towarów i produktów :700 000 EUR ( 2.972.760 PLN)
3. Przeciętne zatrudnienie w roku obrotowym: 10
Polecamy serwis INFORRB: Sprawozdawczość
Jednak nowelizacja ustawy o rachunkowości przewiduje rozszerzenie tego katalogu o:
REKLAMA
-inne osoby prawne z wyłączenie jednostek sektora finansów publicznych, a także oddziały przedsiębiorców zagranicznych, które w roku obrotowym, za który sporządzają sprawozdanie finansowe oraz w roku poprzedzającym ten rok obrotowy, nie przekroczyły dwóch z ww. trzech wielkości;
-stowarzyszenia, związki zawodowe, organizacje pracodawców, izby gospodarcze, fundacje, organizacje dobroczynności i opieki społecznej, przedstawicielstwa przedsiębiorców zagranicznych-jeżeli nie prowadzą działalności gospodarczej;
-osoby fizyczne w tym osoby fizyczne nie posiadające obywatelstwa polskiego, spółki cywilne i jawne osób fizycznych, spółki partnerskie, jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły równowartość w walucie polskiej nie więcej niż 2 000 000 euro
Uproszczenie dla tych podmiotów polegać ma na możliwości sporządzenia skróconego sprawozdania finansowego. Ponadto zwolnienie ze sporządzenia informacji dodatkowej, a także sprawozdania z działalności. Warunkiem jednak jest tu uwzględnienie pewnych elementów i informacji w informacji uzupełniającej do bilansu. W przypisie do bilansu będą miały znajdować się kwestie dotyczące:
- stosowanych w jednostce mikro zasad rachunkowości,
- zobowiązań z tytułu gwarancji i poręczeń,
- pożyczek i świadczeń, udzielonym osobom wchodzących w skład organów zarządzających, nadzorujących, administrujących spółek handlowych,
- wybranych informacji odnoszących się do nabycia akcji (udziałów) własnych,
Jednostka mikro korzystając z uproszczeń, nie będzie dokonywała wyceny aktywów i pasywów w wartości godziwej i skorygowanej cenie nabycia. Ułatwi to i obniży koszty przygotowania sprawozdania finansowego oraz bieżącego prowadzenia rachunkowości.
Projektowana zmiana przewiduje zwolnienie z konieczności prowadzenia ksiąg rachunkowych osób fizycznych nie posiadających obywatelstwa polskiego czy obywatelstwa któregokolwiek kraju UE, jeżeli ich przychody ze sprzedaży produktów, towarów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy są niższe niż 1 200 000 euro. Z katalogu podmiotów, które są zobowiązane do prowadzenia ksiąg rachunkowych wyłącza się fundusze celowe, bowiem zdarzenia dotyczące tych wyodrębnionych rachunków bankowych uwzględniane są w księgach rachunkowych i sprawozdaniach jednostki obsługującej dysponenta funduszu. Wykreślone z katalogu tych podmiotów zostały też spółdzielnie socjalne, których przychody netto za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej 1 200 000 euro.
Polecamy: INFORRB Platforma Rachunkowości Budżetowej i Prawa Pracy
Z przewidywanych zwolnień nie będą mogły skorzystać jednostki organizacyjne działające na podstawie Prawa bankowego, przepisów o obrocie papierami wartościowymi, o funduszach inwestycyjnych, a także przepisów o działalność ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej, przepisów o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych lub przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych bez względu na wielkość przychodów.
Co do zasad przeliczania wielkości kwot wyrażonych w euro na polską walutę, należy stosować kurs opublikowany w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, który wynosi 4,2468 PLN. Jako wynik nowelizacji wskazać należy również uchylenie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 15 listopada 2001 roku i uwzględnienie jego przepisów w ustawie o rachunkowości, w celu ich jednolitego stosowania.
Według prognoz z planowanych uproszczeń skorzystać będzie mogło około 34 000 jednostek, rezultatem tego będzie obniżenie kosztów sporządzania sprawozdania finansowego o 17 000 000. Nie wiadomo jednak jak te kwoty będą kształtować się po wejściu w życie proponowanych zmian, z racji tego, że tzw. „reżim mikro” jest dla jednostki jedynie opcją, a nie koniecznością. Według ustawodawcy nowa regulacja skutecznie wprowadzona będzie pozytywnie oddziaływać nie tylko na konkurencyjność gospodarki ale także na rynek pracy.
Zobacz również: BILANS 2013 Błąd w sprawozdaniu finansowym
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.