REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Działalność służb częściowo niezgodna z Konstytucją

Podsłuch/ Fot. Fotolia
Podsłuch/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Niedopuszczalne jest w demokratycznym państwie prawnym rejestrowanie całokształtu aktywności jednostki - twierdzi Trybunał Konstytucyjny. W ciągu 18 miesięcy należy zmienić niekonstytucyjne przepisy.

Rewolucja w pracy służb specjalnych? Trybunał Konstytucyjny uznał za niegodne z Konstytucją niektóre z przepisów o dostępie służb specjalnych do billingów oraz o zasadach stosowania przez nie podsłuchów i przeglądu korespondencji. Tym samym zakończył rozpatrywanie połączonych wniosków Rzecznika Praw Obywatelskich i Prokuratora Generalnego w tej sprawie.

REKLAMA

REKLAMA

Największe zastrzeżenia sędziów wzbudziły: nieprecyzyjność zapisów dotyczących podsłuchów i brak niezależnego organu kontrolującego sięganie po billingi. Trybunał Konstytucyjny w ustnym uzasadnieniu przyznał, że niedopuszczalne jest w demokratycznym państwie prawnym rejestrowanie całokształtu aktywności jednostki. - To narusza jej podstawowe prawa - mówił sędzia Marek Zubik.

Zdaniem Stanisława Trociuka, zastępcy Rzecznika Praw Obywatelskich, olbrzymim atutem orzeczenia jest nakaz wprowadzenia kontroli zewnętrznej w zakresie zbierania danych telekomunikacyjnych. Jak zaznaczał, do tej pory obywatel, który był kontrolowany, nic o tym nie wiedział. - Przyjmujemy z satysfakcją to rozstrzygnięcie, ale będziemy się przyglądać, czy i w jakim zakresie ten wyrok zostanie wykonany - mówił Stanisław Trociuk.
Zmiany w przepisach, zgodnie z decyzją TK, powinny zostać wprowadzone w ciągu 18 miesięcy.

Szef resortu sprawa wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz zapewniał, że ten termin nie zostanie przekroczony. - Biorąc pod uwagę złożoność materii prawnej i konieczność prowadzenia konsultacji społecznych, jest to niedługi termin. Będziemy musieli dość szybko dokonać zmian - mówił

Za niespełna 15 miesięcy kończy się obecna kadencja Sejmu i Senatu. Sędzia Marek Zubik, na zorganizowanej po ogłoszeniu wyroku konferencji prasowej, mówił, że z dotrzymaniem terminu parlament nie powinien mieć problemu. - Trybunał pokazał prawodawcy co ma zrobić. Parlament nie musi czekać nawet pół kwartału, ma dostatecznie dużo możliwości, by przed zakończeniem kadencji zmieścić się i poprawić przepisy, tak jak TK wyznaczył - mówił Zubik.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego zostało przyjęte niejednogłośnie w pełnym składzie. Jest ostateczne.

Zobacz również: Działania służb oceni Trybunał Konstytucyjny

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: IAR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
"Dobry posiłek w szpitalu". Do kiedy program będzie przedłużony?

Projekt rozporządzenia ministra zdrowia zakłada, że pilotażowy program "Dobry posiłek w szpitalu” ma być przedłużony do połowy 2025 r. Szpitale chciałyby, aby było to dłużej. 

Dopłaty do przewozów autobusowych. Samorządy mogą składać wnioski od 3 do 9 grudnia 2024 r.

Samorządy mogą ubiegać się o dopłaty do przewozów autobusowych. Rusza nabór wniosków o objęcie dopłatą do usług transportowych ze środków Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. 

Codziennie policja zajmuje się 20 tys. zdarzeń

20 tys. zdarzeń dziennie. Taki jest codzienny bilans działań policji. To pokazuje jej skalę działania - powiedział w poniedziałek podczas konferencji prasowej dot. planów działania policji na 2025 rok szef MSWiA Tomasz Siemoniak.

Dwa nowe podmioty na liście ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego

Dwa nowe podmioty na liście ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego. Lista ostrzeżeń publicznych KNF zawiera m.in. informacje o złożonych przez Komisję zawiadomieniach o podejrzeniu popełnienia przestępstwa

REKLAMA

Od początku roku wykryto w Polsce 1972 zakażenia HIV. Będzie dwa razy więcej pieniędzy na punkty diagnostyczne

Dodatkowe 3 mln zł na działalność punktów diagnostycznych i telefon zaufania AIDS, czyli łącznie 5 mln 856 tys. zł. To budżet Krajowego Centrum ds. AIDS na 2025 r. Od początku roku wykryto w Polsce 1972 zakażenia.

Większe wynagrodzenia w samorządach? Resort finansów podtrzymuje uwagi dotyczące konieczności wskazania źródeł finansowania

Większe wynagrodzenia w samorządach? Resort finansów podtrzymuje uwagi dotyczące konieczności wskazania źródeł finansowania. Chodzi o projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowe zasady mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2026 r.

Zmiany w procesie budżetowym. Rada Fiskalna - niezależna instytucja o charakterze ekspercko-doradczym. Sejm za

Zmiany w procesie budżetowym. Rada Fiskalna - niezależna instytucja o charakterze ekspercko-doradczym. Sejm przyjął ustawę o Radzie Fiskalnej. Chodzi m.in. o poprawę transparentności finansów publicznych.

Od 1 stycznia 2025 r. zmiany w klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych. [Projekt rozporządzenia]

Od 1 stycznia 2025 r. zmiany w klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych. Projekt rozporządzenia w środę trafił do uzgodnień i opiniowania.

REKLAMA

W budżecie państwa nie ma miejsca na wolną Wigilię?

Minister finansów Andrzej Domański ocenił pomysł wolnej Wigilii jako złe rozwiązanie dla polskiej gospodarki i budżetu państwa. Jaki jest koszt wolnej Wigilii? 

Od 1 stycznia 2025 roku w wielu gminach wyższy podatek za grunty i nieruchomości

Już niedługo w Polsce wyższa stawka podatku od nieruchomości. Od 1 stycznia 2025 roku w wielu gminach w Polsce obowiązywać będzie nowa, wyższa stawka podatku od nieruchomości. Prawdopodobnie wtedy też wejdzie w życie nowa regulacja dot. sposobu naliczania podatku od garaży znajdujących się w budynkach mieszkalnych.

REKLAMA