REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Działalność służb częściowo niezgodna z Konstytucją

Subskrybuj nas na Youtube
Podsłuch/ Fot. Fotolia
Podsłuch/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Niedopuszczalne jest w demokratycznym państwie prawnym rejestrowanie całokształtu aktywności jednostki - twierdzi Trybunał Konstytucyjny. W ciągu 18 miesięcy należy zmienić niekonstytucyjne przepisy.

Rewolucja w pracy służb specjalnych? Trybunał Konstytucyjny uznał za niegodne z Konstytucją niektóre z przepisów o dostępie służb specjalnych do billingów oraz o zasadach stosowania przez nie podsłuchów i przeglądu korespondencji. Tym samym zakończył rozpatrywanie połączonych wniosków Rzecznika Praw Obywatelskich i Prokuratora Generalnego w tej sprawie.

REKLAMA

REKLAMA

Największe zastrzeżenia sędziów wzbudziły: nieprecyzyjność zapisów dotyczących podsłuchów i brak niezależnego organu kontrolującego sięganie po billingi. Trybunał Konstytucyjny w ustnym uzasadnieniu przyznał, że niedopuszczalne jest w demokratycznym państwie prawnym rejestrowanie całokształtu aktywności jednostki. - To narusza jej podstawowe prawa - mówił sędzia Marek Zubik.

Zdaniem Stanisława Trociuka, zastępcy Rzecznika Praw Obywatelskich, olbrzymim atutem orzeczenia jest nakaz wprowadzenia kontroli zewnętrznej w zakresie zbierania danych telekomunikacyjnych. Jak zaznaczał, do tej pory obywatel, który był kontrolowany, nic o tym nie wiedział. - Przyjmujemy z satysfakcją to rozstrzygnięcie, ale będziemy się przyglądać, czy i w jakim zakresie ten wyrok zostanie wykonany - mówił Stanisław Trociuk.
Zmiany w przepisach, zgodnie z decyzją TK, powinny zostać wprowadzone w ciągu 18 miesięcy.

Szef resortu sprawa wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz zapewniał, że ten termin nie zostanie przekroczony. - Biorąc pod uwagę złożoność materii prawnej i konieczność prowadzenia konsultacji społecznych, jest to niedługi termin. Będziemy musieli dość szybko dokonać zmian - mówił

Za niespełna 15 miesięcy kończy się obecna kadencja Sejmu i Senatu. Sędzia Marek Zubik, na zorganizowanej po ogłoszeniu wyroku konferencji prasowej, mówił, że z dotrzymaniem terminu parlament nie powinien mieć problemu. - Trybunał pokazał prawodawcy co ma zrobić. Parlament nie musi czekać nawet pół kwartału, ma dostatecznie dużo możliwości, by przed zakończeniem kadencji zmieścić się i poprawić przepisy, tak jak TK wyznaczył - mówił Zubik.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego zostało przyjęte niejednogłośnie w pełnym składzie. Jest ostateczne.

Zobacz również: Działania służb oceni Trybunał Konstytucyjny

Zapisz się na newsletter
Jak dysponowane są finanse publiczne? Bądź na czasie z najnowszymi przepisami, najlepszymi praktykami oraz wskazówkami dotyczącymi księgowości budżetowej – zapisz się na newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: IAR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Klasyfikacja budżetowa. Sporo zmian w 2025 i 2026 r. [PROJEKT]

Do uzgodnień i opiniowania został przekazany projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych. Nowe przepisy mają na celu dostosowanie istniejących podziałek do ostatnich zmian prawnych.

Czy świadczenie urlopowe przysługuje pracownikom administracji i obsługi szkoły?

Świadczenie urlopowe przysługuje pracownikom zatrudnionym w szkole jako nauczyciele, wychowawcy i inni pracownicy pedagogiczni zatrudnieni w szkole publicznej. Co z pracownikami, niebędącymi pracownikami szkoły?

Nowe limity temperatur w pracy od 2027 roku. Co zmieni projekt rozporządzenia MRPiPS?

Od 1 stycznia 2027 r. pracodawców czekają nowe obowiązki w związku z temperaturą w miejscu pracy. Projekt rozporządzenia MRPiPS przewiduje wprowadzenie maksymalnych limitów temperatur zarówno w pomieszczeniach, jak i przy pracach na otwartej przestrzeni.

Likwidacja szkół a prawo nauczycieli do odprawy

Nadchodzi niż demograficzny, a wraz z nim problemy w systemie edukacji. Wiele placówek nie będzie mogło w przyszłym roku szkolnym kontynuować działalności, a inne będą musiały ograniczyć jej rozmiary. To oczywiście bezpośrednio wpłynie na sytuację nauczycieli.

REKLAMA

Pilotaż skróconego czasu pracy 2025. Można uzyskać do 1 mln zł wsparcia na wdrożenie w organizacji [Nabór wniosków od 14 sierpnia 2025]

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło zasady udziału w pilotażu skróconego czasu pracy. Nabór wniosków rozpocznie się 14 sierpnia 2025 roku. Pracodawcy mogą uzyskać do 1 mln zł wsparcia.

Dzień Ojca 2025: Coraz więcej ojców korzysta z urlopów rodzicielskich i ojcowskich

Z okazji Dnia Ojca ( 23 czerwca) przypominamy, że tata – podobnie jak mama – ma prawo do urlopu po narodzinach dziecka. Ojcowie coraz chętniej korzystają z przysługujących im świadczeń: urlopu ojcowskiego, macierzyńskiego (po 14 tygodniach) i rodzicielskiego. Komu i kiedy przysługuje zasiłek? Ile trwa urlop?

ZUS otwarty 20 czerwca 2025 r. – placówki i infolinia czynne do godz. 15:00

Choć 20 czerwca wiele osób planuje urlop po czwartkowym święcie Bożego Ciała, Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie zmienia trybu pracy. Tego dnia wszystkie placówki ZUS będą funkcjonować normalnie – jak w każdy roboczy piątek. Infolinia będzie działać krócej, gdyż do godz. 15:00.

Renta wdowia 2025: terminy wypłat, kiedy decyzja o przyznaniu lub odmowie. Kluczowa data to 1 lipca 2025 r.

Już 1 lipca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpocznie wysyłkę decyzji w sprawie przyznania lub odmowy renty wdowiej. Jest to kluczowa data, gdyż część uprawnionych otrzyma wtedy świadczenie. Jak poinformował na swojej stronie internetowej ZUS pozostałe terminy wypłaty renty wdowiej to: 6-go, 10-go, 15-go, 20-go i 25-go dnia miesiąca.

REKLAMA

Zmiana terminu wypłaty ekwiwalentu za urlop [PROJEKT MRPiPS z 10 czerwca 2025]

W środę, 11 czerwca 2025 r. do uzgodnień, konsultacji publicznych i opiniowania trafił projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Projekt zakłada m.in. zmianę przepisów dotyczących wypłaty ekwiwalenty za urlop.

Podwyżki pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Rozporządzenie w Dzienniku Ustaw [STAWKI]

30 maja 2025 r. w Dzienniku Ustaw RP zostało opublikowane rozporządzenie podwyższające kwoty minimalnego miesięcznego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Rozporządzenie koryguje także katalog stanowisk.

REKLAMA