Działalność służb częściowo niezgodna z Konstytucją
REKLAMA
REKLAMA
Rewolucja w pracy służb specjalnych? Trybunał Konstytucyjny uznał za niegodne z Konstytucją niektóre z przepisów o dostępie służb specjalnych do billingów oraz o zasadach stosowania przez nie podsłuchów i przeglądu korespondencji. Tym samym zakończył rozpatrywanie połączonych wniosków Rzecznika Praw Obywatelskich i Prokuratora Generalnego w tej sprawie.
REKLAMA
REKLAMA
Największe zastrzeżenia sędziów wzbudziły: nieprecyzyjność zapisów dotyczących podsłuchów i brak niezależnego organu kontrolującego sięganie po billingi. Trybunał Konstytucyjny w ustnym uzasadnieniu przyznał, że niedopuszczalne jest w demokratycznym państwie prawnym rejestrowanie całokształtu aktywności jednostki. - To narusza jej podstawowe prawa - mówił sędzia Marek Zubik.
Zdaniem Stanisława Trociuka, zastępcy Rzecznika Praw Obywatelskich, olbrzymim atutem orzeczenia jest nakaz wprowadzenia kontroli zewnętrznej w zakresie zbierania danych telekomunikacyjnych. Jak zaznaczał, do tej pory obywatel, który był kontrolowany, nic o tym nie wiedział. - Przyjmujemy z satysfakcją to rozstrzygnięcie, ale będziemy się przyglądać, czy i w jakim zakresie ten wyrok zostanie wykonany - mówił Stanisław Trociuk.
Zmiany w przepisach, zgodnie z decyzją TK, powinny zostać wprowadzone w ciągu 18 miesięcy.
Szef resortu sprawa wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz zapewniał, że ten termin nie zostanie przekroczony. - Biorąc pod uwagę złożoność materii prawnej i konieczność prowadzenia konsultacji społecznych, jest to niedługi termin. Będziemy musieli dość szybko dokonać zmian - mówił
Za niespełna 15 miesięcy kończy się obecna kadencja Sejmu i Senatu. Sędzia Marek Zubik, na zorganizowanej po ogłoszeniu wyroku konferencji prasowej, mówił, że z dotrzymaniem terminu parlament nie powinien mieć problemu. - Trybunał pokazał prawodawcy co ma zrobić. Parlament nie musi czekać nawet pół kwartału, ma dostatecznie dużo możliwości, by przed zakończeniem kadencji zmieścić się i poprawić przepisy, tak jak TK wyznaczył - mówił Zubik.
Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego zostało przyjęte niejednogłośnie w pełnym składzie. Jest ostateczne.
Zobacz również: Działania służb oceni Trybunał Konstytucyjny
REKLAMA
REKLAMA