Urlop rodzicielski i wychowawczy do początku nauki w szkole
REKLAMA
REKLAMA
Ułatwienia dla rodziców w łączeniu pracy zawodowej z obowiązkami rodzinnymi
Są one zaproponowane w prezydenckim projekcie nowelizacji ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw. Sejm zajmie się nim w drugim czytaniu. Projekt tzw. ustawy rodzinnej upraszcza system urlopów związanych z opieką nad dzieckiem oraz ma ułatwić korzystanie z elastycznych form czasu pracy ze względu na obowiązki rodzinne. Zgodnie z projektem rodzice będą mogli korzystać z urlopów rodzicielskich i wychowawczych do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat, a zatem również na początku nauki w szkole. Rodzice, którzy wrócą do pracy przed ukończeniem przez dziecko 1. roku życia, będą mogli wykorzystać pozostałą część urlopu rodzicielskiego (do 16 tygodni, w 2 częściach) w okresie późniejszym – do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat. Dla rodziców, którzy nie chcą rezygnować z pracy, projekt wydłuża możliwość połączenia urlopu rodzicielskiego z pracą w niepełnym wymiarze do 64 tygodni (obecnie to 32 tygodnie). Projekt daje też rodzicom dzieci do lat 14 możliwość wykorzystania 2 dni zwolnienia od pracy w wymiarze godzinowym.
REKLAMA
Zobacz również: Świadczenie rodzicielskie - nowe wsparcie dla rodziców od 2016 r.
W myśl projektu ojcowie będą mogli wykorzystywać urlopy ojcowskie w dwóch częściach, do ukończenia przez dziecko 2 lat (obecnie do ukończenia roku życia). Projekt włącza też dodatkowy urlop macierzyński do urlopu rodzicielskiego (urlop rodzicielski będzie wynosił 32 tygodnie) i ujednolica zasady dotyczące urlopu rodzicielskiego i urlopu wychowawczego. Projekt wydłuża także termin złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu rodzicielskiego i wychowawczego z 14 do 21 dni po porodzie. Projektowane zmiany dotyczą też rodziców, z których jedno jest pracownikiem, a drugie prowadzi działalność gospodarczą. Będą oni mogli wymieniać się opieką nad dzieckiem i przysługującym z tego tytułu urlopem lub zasiłkiem. Projekt wpłynął do Sejmu 30 marca 2015 r. 8 kwietnia został skierowany do pierwszego czytania na posiedzeniu Sejmu. 22 kwietnia br. Sejm przeprowadził pierwsze czytanie, a następnie skierował projekt do dalszych prac w Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach. 8 lipca br. Komisja przyjęła sprawozdanie z poprawkami głównie o charakterze redakcyjno-legislacyjnym. Sprawozdanie Komisji przedstawi posłanka Izabela Katarzyna Mrzygłocka.
Źródło: Sejm
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.