REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowy projekt książeczki zdrowia dziecka

lekarz, stetoskop, medycyna, zdrowie/fot. Fotolia
lekarz, stetoskop, medycyna, zdrowie/fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W książeczce zdrowia dziecka wpisane będą dane osobowe dziecka, m.in. jego PESEL, płeć i grupa krwi, a także imiona i nazwiska opiekunów. Dokument będzie też zawierał informację o wieku i grupie krwi matki dziecka, szczepieniach i lekach, jakie przyjmowała w trakcie ciąży, a także czy była wówczas narażona na czynniki szkodliwe.

Ministerstwo zdrowia przygotowało projekt książeczki zdrowia dziecka

REKLAMA

Przebieg ciąży i porodu, stan zdrowia dziecka podczas wizyt kontrolnych, przebyte choroby zakaźne oraz zwolnienia z zajęć sportowych - to część informacji, jakie mają znaleźć się w książeczce zdrowia dziecka, której projekt przygotował resort zdrowia.

REKLAMA

Pod koniec sierpnia weszły w życie przepisy, zgodnie z którymi książeczki zdrowia dziecka mają stać się elementem dokumentacji medycznej, natomiast w połowie września resort zdrowia przekazał do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania. Najbardziej oczekiwanym dokumentem, którego wzór określa to rozporządzenie, jest książeczka zdrowia dziecka.

Zgodnie z propozycją resortu, rodzice powinni okazywać książeczkę zdrowia dziecka podczas każdego badania profilaktycznego, w tym również badania stomatologicznego, aby lekarz, położna lub pielęgniarka mogli zamieścić w niej odpowiedni wpis.

Zobacz również: E-recepty z dowodem osobistym

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W książeczce wpisane będą dane osobowe dziecka, m.in. jego PESEL, płeć i grupa krwi, a także imiona i nazwiska opiekunów. Dokument będzie też zawierał informację o wieku i grupie krwi matki dziecka, szczepieniach i lekach, jakie przyjmowała w trakcie ciąży, a także czy była wówczas narażona na czynniki szkodliwe.

W książeczce znajdzie się informacja o przebiegu ciąży, np. o stwierdzonych wadach w budowie ciała płodu, osłabionych ruchach płodu, cukrzycy ciężarnych, nadciśnieniu, niedokrwistości i omdleniach. Zapisana będzie też informacja o miejscu urodzenia dziecka i przebiegu porodu (np. czy był wykonany przez cesarskie cięcie, czy płód był prawidłowo ułożony i ile trwał poród). Wpisana będzie też informacja o zastosowanych sposobach łagodzenia bólu porodowego oraz o lekach stosowanych w trakcie porodu.

Dokument ma zawierać informacje o stanie noworodka po urodzeniu, np. wadze, ocenie w skali Apgar oraz czasie trwania kontaktu noworodka z matką "skóra do skóry". Zapisane będą też dane z obserwacji dziecka na oddziale noworodkowym (np. sposób karmienia, żółtaczka) oraz z dnia wypisu dziecka ze szpitala (stan noworodka, wykonane badania, zalecenia lekarskie, pielęgnacyjne oraz przepisane leki, witaminy i mikroelementy).

W książeczce znajdzie się również przypomnienie, że zgłaszanie się z dzieckiem na szczepienia ochronne przeciwko chorobom zakaźnym jest obowiązkiem rodziców. Każde szczepienie dziecka ma być odnotowane w książeczce szczepień dołączonej do książeczki zdrowia dziecka.

Książeczka zdrowia dziecka będzie również wypełniana przez lekarza podczas wizyty patronażowej (gdy dziecko ma 1-2 tygodnie) oraz podczas wizyt położnej lub pielęgniarki. Będą w niej zapisywane terminy wizyt profilaktycznych w gabinecie lekarskim, a także informacja o stanie zdrowia dziecka podczas tych wizyt, m.in. o wadze dziecka i ocenie neurorozwojowej.

Zgodnie z zapisami książeczki, rodzice powinni udać się z dzieckiem do lekarza między 6. a 9. tygodniem życia, a następnie, gdy ma ono 3-4 miesiące i co kwartał do ukończenia przez niego roku. Kolejne wizyty powinny odbywać się, gdy maluch ma półtora roku i 2, 3 i 4 lata. Po ukończeniu przez dziecko 5. roku życia wizyty profilaktyczne powinny być wykonywane średnio co dwa lata.

Przed ukończeniem czwartego roku życia dziecko powinno mieć zbadany stan uzębienia i zdrowia jamy ustnej. W książeczce systematycznie wpisywane mają być także informacje m.in. o usuniętych zębach, próchnicy lub wadach zgryzu.

W dokumencie odnotowywane będą też informacje o przebytych chorobach zakaźnych, np. odrze, ospie wietrznej, różyczce. Przewidziano też miejsce na wpisy o konsultacjach specjalistycznych, uczuleniach i reakcjach anafilaktycznych, hospitalizacjach i zaopatrzeniu w sprzęt ortopedyczny i wyroby medyczne.

W książeczce zapisywane mają być też zwolnienia z zajęć sportowych wraz z określeniem ich przyczyn, a także rodzaju aktywności, z której dziecko jest zwolnione.

Projekt rozporządzenia przygotowanego przez MZ określa też wzór karty przebiegu znieczulenia, co zdaniem resortu zdrowia "zapewni ujednolicenie procedur stosowanych przy znieczuleniu", a w konsekwencji "przyczyni się do zwiększenia jakości udzielanych świadczeń zdrowotnych, a zatem też bezpieczeństwa pacjentów".

Projekt doprecyzowuje też zakres danych, jakie powinno zawierać skierowanie na badanie diagnostyczne, konsultację specjalistyczną lub leczenie w przypadku, gdy są one finansowane ze środków publicznych.

Resort zaproponował też zmianę dokumentacji medycznej Państwowego Ratownictwa Medycznego, uwzględniającą nową koncepcję systemu powiadamiania ratunkowego, zgodnie z którą dysponenci zespołów ratownictwa medycznego nie muszą posiadać w swojej strukturze stanowiska dyspozytora. W takim przypadku informacje dotyczące zgłoszenia zawarte byłyby w karcie zlecenia wyjazdu zespołu ratownictwa medycznego, dokumentacja zbiorcza byłaby natomiast tworzona i przechowywana przez centrum powiadamiania ratunkowego. W karcie zlecenia wyjazdu zespołu ratownictwa medycznego zaproponowano też zmianę kodów pilności wyjazdu.

Projekt reguluje też kwestie prowadzenia dokumentacji medycznej w przypadku wystawiania recept dla siebie i członków najbliższej rodziny przez pielęgniarki i położne. Rozwiązanie to jest konsekwencją przyznania pielęgniarkom i położnym prawa do wystawiania recept. Podobnie jak w przypadku lekarzy, byłyby one zobowiązane do prowadzenia wykazu zawierającego podstawowe informacje o pacjencie oraz przepisanym leku, środku spożywczym specjalnego przeznaczenia żywieniowego albo wyrobie medycznym.

Konsultacje publiczne przygotowanego rozporządzenia potrwają do 8 października.(PAP)

Polecamy codzienne aktualności prawne INFORRB

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe dla nauczycieli. Wypłata do końca sierpnia – jakie wyrównanie

Świadczenie urlopowe dla nauczycieli powinno zostać wypłacone do końca sierpnia 2024 r. Świadczenie to przysługuje nauczycielom, którzy byli zatrudnieniu w pełnym wymiarze zajęć przez cały rok szkolny 2023/2024. Świadczenie urlopowe dla nauczycieli reguluje art. 53 ust 1a ustawy  – Karta Nauczyciela.

Rusza program "Pierwszy Dzienny Opiekun w Gminie". Samorządy mogą składać wnioski do 30 sierpnia

W czwartek, 25 lipca odbyła się konferencja z udziałem wiceministry rodziny, pracy i polityki społecznej Aleksandry Gajewskiej. Tematem konferencji był nowy program dla gmin bez opieki żłobkowej w ramach Aktywnego Malucha – "Pierwszy Dzienny Opiekun w Gminie". Wnioski można składać do 30 sierpnia.

ZUS przestawił się na mLegitymacje. Jak z nich korzystać?

Elektroniczna mLegitymacja to duże ułatwienie dla emerytów i rencistów. Można z niej korzystać na własnym urządzeniu mobilnym, np. telefonie. Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, iż prawie 800 tysięcy seniorów porzuciło plastik.

Świadczenie „Aktywny rodzic” i inne nowości w klasyfikacji budżetowej

23 lipca 2024 r. w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 15 lipca 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych. Co się zmieni i od kiedy?

REKLAMA

82 mln zł środków na dofinansowania do remontów dróg samorządowych na 2025 r. w województwie śląskim

W środę, 24 lipca wojewoda śląski Marek Wójcik poinformował, o tym, że rusza nabór na dofinansowania ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na przyszły rok. W województwie lubelskim nabór ruszy w piątek, 26 lipca. Środki z dofinansowania mogą zostać przeznaczone na remonty dróg powiatowych i gminnych, a także na inne inwestycje, które zwiększą bezpieczeństwo ruchu.

5 000 zł na jedno koło gospodyń wiejskich i prawo do dofinansowania dla wszystkich kół gospodyń wiejskich z gmin, w których frekwencja w ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych przekroczyła 60 proc. W Dzienniku Ustaw ukazała się już nowelizacja

W Dzienniku Ustaw ukazała się nowelizacja rozporządzenia dotycząca prawa do dofinansowania dla kół gospodyń wiejskich z gmin,  w których frekwencja w ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych przekroczyła 60 proc. Dofinansowanie będzie przysługiwało nie tylko kołom wpisanym do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich.

W 2024 roku przeciętny pracownik skorzysta z nawet 35 dni urlopu oraz dodatkowych zwolnień z pracy. Co z urlopem w 2025 r.

W ostatnim czasie do kodeksu pracy wprowadzono wiele nowych rozwiązań, dzięki którym pracownicy mogą uzyskać dodatkowe dni wolne od pracy. Chodzi m.in. o wprowadzenie dodatkowych pięciu dni urlopu opiekuńczego. Sprawdź, jakie jeszcze dodatkowe zwolnienia i urlopy przysługują pracownikom, ile są płatne oraz jak je uzyskać.

Dni wolne od pracy w drugiej połowie 2024 roku i w 2025 r. [KALENDARZ — DŁUGIE WEEKENDY]

W 2024 r. uwzględniając wszystkie dni wolne i weekendy wypada 115 dni wolnych od pracy. Sprawdź, kiedy przypadają długie weekendy w drugiej połowie 2024 r. Możesz już także wstępnie zaplanować wolne w 2025 r.

REKLAMA

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, ale trzeba od niej zapłacić podatek.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, jednak świadczenie urlopowe nie jest świadczeniem socjalnym, a więc trzeba je opodatkować. Na konta trafi więc o 12 proc. mniej.

Zbliża się termin złożenia sprawozdania SP-1. Kto musi je złożyć i co w nim wykazać? To ważne m.in. dla podatku od nieruchomości.

Jest coraz mniej czasu na złożenie części B sprawozdania SP-1. Czy wiesz, kto musi je złożyć, do kiedy i co w nim wykazać? Przepisy jasno to regulują, ale w praktyce pojawiają się problemy.

REKLAMA