REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Książeczka zdrowia dziecka - nowy wzór w 2016 r.

Subskrybuj nas na Youtube
dziecko, bobas, noworodek, niemowlę/fot. Fotolia
dziecko, bobas, noworodek, niemowlę/fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Szpitale w 2016 r. będą wydawały książeczkę zdrowia dziecka według nowego wzoru. Zgodnie z nowymi przepisami rodzice będą okazywać książeczkę zdrowia dziecka podczas każdego badania profilaktycznego, w tym również badania stomatologicznego, aby lekarz, położna lub pielęgniarka mogli zamieścić w niej odpowiedni wpis.

Jest już nowy wzór książeczki zdrowia dziecka

Przebyte choroby zakaźne, alergie oraz zwolnienia z zajęć sportowych - m.in. takie informacje znajdą się w książeczce zdrowia dziecka, której wzór zaakceptował minister Marian Zembala. Nowy dokument szpitale będą wydawać od przyszłego roku.

REKLAMA

Pod koniec sierpnia weszły w życie przepisy, zgodnie z którymi książeczki zdrowia dziecka stają się elementem dokumentacji medycznej. We wtorek minister zdrowia poinformował o podpisaniu rozporządzenia określającego wzór książeczki zdrowia dziecka.

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2015/2016

REKLAMA

Konsultant krajowy w dziedzinie pediatrii Teresa Jackowska podkreśla, że dotychczas książeczka zdrowia dziecka była jedynie elementem dobrej praktyki oddziałów noworodkowych. „Każde dziecko ma obecnie książeczkę zdrowia, ale znacznie różnią się one od siebie, bowiem jej wzór nie był dotąd określony” – wyjaśnia.

Dodatkowo, jak wskazuje, nie istniał obowiązek odnotowywania w niej różnego rodzaju informacji, często kluczowych, m.in. o specjalistycznym leczeniu. Informacje o stanie zdrowia dziecka nierzadko pozostawały tylko w wewnętrznej dokumentacji poradni lub oddziału szpitalnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jackowska podkreśla, że w książeczce znajdzie się wiele istotnych informacji, przydatnych nie tylko dla lekarzy ale także dla rodziców i opiekunów dzieci. "Książeczka to nie tylko źródło cennej wiedzy, ale także mobilizacja do monitorowania stanu zdrowia dziecka” – uważa specjalistka.

Książeczka zdrowia dziecka – jak powiedziała - będzie obowiązkowo prowadzoną dokumentacją medyczną przebiegu działań profilaktycznych i leczniczych u dziecka. Dzięki ujednoliconemu wzorowi umożliwi szybkie znalezienie informacji istotnych dla danego dziecka, co jest szczególnie ważne w stanach nagłych, w tym w stanach zagrożenia życia.

Zobacz również: Świadczenia zdrowotne dla matek 2015/2016

Satysfakcji z uregulowania kwestii książeczek zdrowia dziecka nie kryje rzecznik praw dziecka Marek Michalak. Jego zdaniem książeczka uszczelnia system monitorowania losów dziecka.

RPD podkreśla, że książeczka będzie "skróconą, chronologicznie ułożona historią zdrowia dziecka", a informacje w niej zawarte pomogą stawać się „świadomym” rodzicem w zakresie opieki zdrowotnej.

Michalak zauważa też, że rzetelne wykorzystanie zawartych w książeczce danych może przyczynić się nie tylko do optymalizacji kosztów leczenia (np. przez niepowtarzanie badań), ale do także możliwość prowadzenia właściwej profilaktyki oraz zapobiegania zjawiskom przemocy i zaniedbywania dziecka (terminowość zgłoszeń na badania kontrolne, powtarzające się drobne urazy u dziecka, wykonanie zaleceń lekarza itp.).

Zgodnie z nowymi przepisami rodzice będą okazywać książeczkę zdrowia dziecka podczas każdego badania profilaktycznego, w tym również badania stomatologicznego, aby lekarz, położna lub pielęgniarka mogli zamieścić w niej odpowiedni wpis.

W książeczce wpisane będą dane osobowe dziecka, m.in. jego PESEL, płeć i grupa krwi, a także dane opiekunów. Znajdzie się w niej też informacja o przebiegu ciąży, miejscu urodzenia dziecka i przebiegu porodu (np. czy był wykonany przez cesarskie cięcie, czy płód był prawidłowo ułożony i ile trwał poród).

Dokument będzie zawierał informacje o stanie noworodka po urodzeniu, np. wadze, ocenie w skali Apgar oraz czasie trwania kontaktu noworodka z matką "skóra do skóry". Zapisane będą też dane z obserwacji dziecka na oddziale noworodkowym (np. sposób karmienia) oraz z dnia wypisu dziecka ze szpitala (m.in. zalecenia lekarskie i przepisane leki).

Książeczka zdrowia dziecka będzie wypełniana przez lekarza podczas wizyty patronażowej (gdy dziecko ma 1-4 tygodni) oraz podczas wizyt położnej lub pielęgniarki. Będą w niej zapisywane terminy wizyt profilaktycznych w gabinecie lekarskim, a także informacja o stanie zdrowia dziecka podczas tych wizyt, m.in. o jego wadze i ocenie neurorozwojowej.

W dokumencie odnotowywane będą też informacje o przebytych chorobach zakaźnych, np. odrze, ospie wietrznej, różyczce. Przewidziano też miejsce na wpisy o konsultacjach specjalistycznych, uczuleniach, reakcjach anafilaktycznych i hospitalizacjach.

Zapisywane będą też zwolnienia z zajęć sportowych wraz z określeniem ich przyczyn, a także rodzaju aktywności, z której dziecko jest zwolnione.

W książeczce znajdzie się przypomnienie, że zgłaszanie się z dzieckiem na szczepienia ochronne przeciwko chorobom zakaźnym jest obowiązkiem rodziców. Każde szczepienie dziecka ma być odnotowane w książeczce szczepień dołączonej do książeczki zdrowia dziecka.

Podczas konsultacji publicznych konsultant krajowy w dziedzinie pediatrii oraz Polskie Towarzystwo Pediatryczne zaproponowały rozważenie określania w książeczce zdrowia dziecka metody zapłodnienia (naturalna, inseminacja, in vitro). Minister zdrowia Marian Zembala pytany przez PAP o tę propozycję powiedział, że „nie wyobraża sobie takiej stygmatyzacji”. „To było by w niezgodzie z prawem i etyką” – dodał.

Rozporządzenie w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania zostało podpisane 9 listopada. Nowe książeczki zdrowia dziecka będą wydawane przez szpitale od nowego roku.(PAP)

Polecamy codzienne aktualności prawne INFORRB

Zapisz się na newsletter
Jak dysponowane są finanse publiczne? Bądź na czasie z najnowszymi przepisami, najlepszymi praktykami oraz wskazówkami dotyczącymi księgowości budżetowej – zapisz się na newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS ostrzega przed fałszywymi telefonami i apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi telefonami. Chodzi o potwierdzenie zmiany numeru telefonu w ZUS lub na PUE/eZUS. ZUS apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas rozmów telefonicznych.

Dodatek za pracę w nocy od 1 kwietnia 2025 r.

Osoby pracujące w nocy mogą liczyć na dodatek z tytułu wykonywania pracy w porze nocnej. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w kwietniu? Czy ulegnie zmianie? Za pracę w jakich godzinach przysługuje?

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Stanowisko ZUS

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Jak wygląda kwestia potrąceń dobrowolnych z wynagrodzenia na pakiety medyczne, czy dodatkowego ubezpieczenia? Odpowiedź Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe stawki kosztów realizacji zadań związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny

Zgodnie z art. 29 Ustawy o Karcie Dużej Rodziny, realizacja zadań gminy związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny należy do zadań z zakresu administracji rządowej. Od 1 marca 2025 r. obowiązują nowe stawki.

REKLAMA

Badania lekarskie: Kto nie podlega wstępnym badaniom lekarskim?

Zgodnie z Kodeksem pracy, każdy pracownik podlega badaniom lekarskim. Wyróżnić można badania wstępne, badania okresowe oraz kontrolne badania lekarskie. Kiedy nie trzeba wykonywać wstępnych badań lekarskich?

Budowa, remont, utrzymanie strzelnic. Dotacje celowe dla JST [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Do uzgodnień trafił projekt rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej w sprawie dofinansowania z budżetu państwa zadań związanych z budową, remontami i utrzymaniem strzelnic oraz rozwijaniem sportu strzeleckiego. Chodzi o dotacje celowe z budżetu państwa.

2 maja i 10 listopada 2025 r. dniami wolnymi w służbie cywilnej

Tak wynika z zarządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 lutego 2025 r. w sprawie wyznaczenia dla członków korpusu służby cywilnej dni wolnych od pracy. Zarządzenie zostało opublikowane w Monitorze Polskim 3 marca 2025 r. Wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko PIP

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy w sprawie wypłacania dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla wójtów i burmistrzów, którzy zakończyli swoją kadencję i stosunek pracy nawiązany z wyboru w kwietniu 2024 r.

REKLAMA

Od 1 lipca 2026 r. obowiązkowy Centralny Rejestr Umów dla jednostek samorządu terytorialnego

Od 1 lipca 2026 r. zostanie wprowadzony obowiązek udostępniania informacji o umowach zawartych przez jednostki sektora finansów publicznych dla jednostek samorządu terytorialnego. Chodzi o Centralny Rejestr Umów

Odpis podstawowy na ZFŚS w 2025 r.

Odpis podstawowy na ZFŚS w 2025 r. Jaka będzie podstawa określająca wysokość odpisu podstawowego na fundusz socjalny w 2025 r.? Kto ma obowiązek tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych? Czym jest odpis podstawowy?

REKLAMA