REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zamówienia publiczne - zmiany przed 18 kwietnia 2016 r.

Subskrybuj nas na Youtube
Prawo europejskie, zamówienia publiczne./ Fot. Fotolia
Prawo europejskie, zamówienia publiczne./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Polska musi wdrożyć większą część dyrektyw unijnych w zakresie zamówień publicznych przed 18 kwietnia 2016 r. Chodzi o dyrektywę klasyczną i sektorową. Natomiast obowiązek przeprowadzania zamówień wyłącznie drogą elektroniczną został odroczony do 2018 r.

Rząd zajmie się m.in. projektem Prawa zamówień publicznych

Rząd zajmie się we wtorek m.in. projektem ustawy Prawo zamówień publicznych, a także projektowanymi przepisami umożliwiającymi ponowne wykorzystanie informacji sektora publicznego oraz uznawanie kwalifikacji zawodowych w państwach UE.

REKLAMA

Projekt ustawy Prawo zamówień publicznych pod koniec października przyjął poprzedni rząd - było to w końcówce minionej kadencji parlamentarnej, projekt nie trafił wówczas do Sejmu. Teraz zajmie się nim obecny rząd.

REKLAMA

Regulacja - jak uzasadniano - ma ułatwić terminowe wprowadzenie do polskiego prawa przepisów nowych unijnych dyrektyw w zakresie udzielania zamówień publicznych. Chodzi o dyrektywy: klasyczną i sektorową (obwiązującą podmioty działające w sektorach gospodarki wodnej, energetyki, transportu i usług pocztowych) z 26 lutego 2014 r. Polska musi wdrożyć większość tych przepisów przed 18 kwietnia 2016 r., natomiast obowiązek przeprowadzania zamówień wyłącznie drogą elektroniczną został odroczony do 2018 r.

Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk powiedział PAP, że nad zmianami w projekcie pracuje Ministerstwo Rozwoju, ale jest on na tyle ważny, że rząd we wtorek najprawdopodobniej zajmie się projektem w dotychczasowym kształcie, a poprawki zostaną skierowane przez resort w czasie dalszych prac.

Zobacz również: Tryb zapytania o cenę - przesłanki zastosowania

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Projekt przyjęty pod koniec października zakładał uelastycznienie i elektronizację udzielania zamówień publicznych, promowanie ich społecznych celów i lepszy dostęp małych i średnich przedsiębiorstw do przetargów.

Przewidywał skrócenie minimalnych terminów w procedurach udzielania zamówień, a także mniej obowiązków formalnych na etapie ubiegania się o zamówienie. Wykonawca miałby przedstawiać oświadczenie o spełnianiu warunków w formie jednolitego europejskiego dokumentu zamówienia, który miałby potwierdzać m.in. dopełnianie kryterium kwalifikacji (czy braku podstaw do wykluczenia wykonawcy) oraz kryteriów selekcji także w odniesieniu do podmiotów trzecich i podwykonawców.

Projekt, przygotowany przez Urząd Zamówień Publicznych (UZP), zawierał też szereg rozwiązań mających chronić rynek pracy, m.in. ułatwienie wykluczenia wykonawców nieprzestrzegających prawa pracy, czy zabezpieczenia społecznego, możliwość zawiadomienia inspekcji pracy lub ZUS o naruszeniach tych przepisów.

Na wtorkowym posiedzeniu rząd zajmie się również projektem ustawy o ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego. Nowe przepisy mają dostosować polskie ustawodawstwo do unijnej dyrektywy, która powinna była zostać wdrożona do polskiego prawa do 18 lipca 2015 r. Projekt założeń ustawy został przyjęty przez rząd Ewy Kopacz 4 sierpnia 2015 r., przepisów nie zostały jednak uchwalone w poprzedniej kadencji.

Nowe przepisy mają umożliwić ponowne wykorzystanie i przetwarzanie zbiorów muzeów, archiwów i bibliotek i wpłynąć na rozwój gospodarki i nowych usług. Przykładem już działającego takiego ponownego wykorzystania informacji publicznej są wyszukiwarki połączeń autobusowych i tramwajowych w dużych miastach. Nowe przepisy mają pozwolić również przetwarzać - także dla celów komercyjnych - zdigitalizowane zdjęcia z I wojny światowej, obrazy Jana Matejki, skany archiwalnych dokumentów czy starych map.

Udostępnianiu będą jednak podlegać tylko te informacje sektora publicznego, które nie są przedmiotem praw własności intelektualnej osób trzecich. Chodzi tu przede wszystkim o autorskie prawa majątkowe.

Rada Ministrów zająć ma się we wtorek ponadto projektem ustawy o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich UE. Jego celem jest zminimalizowanie barier, jakie przeszkadzają w mobilności pracowników na wewnętrznym rynku Unii.

Nowe przepisy mają uprościć procedury związane z uznawaniem kwalifikacji zawodowych i ułatwić uznawanie kwalifikacji w zawodach, w których w państwach UE kształci się odmiennie. W ten sposób dostoswane zostanie polskie prawo do unijnej dyrektywy ws. uznawania kwalifikacji zawodowych. Projekt stworzy podstawy prawne pozwalające wprowadzić elektroniczny dokument zwany Europejską Legitymacją Zawodową (pozwalający załatwiać procedury drogą elektroniczną).

Rząd zajmie się także wnioskami do prezydenta o przedłużenie pobytu Polskiego Kontyngentu Wojskowego na Bałkanach oraz w Republice Środkowoafrykańskiej.

Na Bałkanach PKW wchodzi w skład Wielonarodowej Grupy Bojowej Wschód podległej dowództwu NATO. Rejonem działania Polaków są Kosowo i Macedonia; w razie potrzeby polskich sił będzie można użyć także w Bośni i Hercegowinie dla wsparcia działającej tam misji UE. Kontyngent do tej pory liczył do 300 żołnierzy i pracowników wojska; faktyczna liczba personelu na miejscu była o kilkadziesiąt osób niższa.

Główne zadania Polaków to monitorowanie przestrzegania porozumień i traktatów międzynarodowych, działania manewrowe, w tym demonstrowanie militarnej obecności sił międzynarodowych w Kosowie, patrolowanie powierzonego rejonu, identyfikacja i neutralizacja zagrożeń; a także wspieranie kosowskiej policji oraz tamtejszej misji UE w kontrolowaniu przestrzegania praworządności, monitorowanie – w ścisłej współpracy z lokalną społecznością – sytuacji bezpieczeństwa, a także wsparcie w przekazywaniu pomocy humanitarnej.

Siły międzynarodowe w Kosowie i Macedonii działają na podstawie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ z 10 czerwca 1999 r. Od tego samego roku w sojuszniczej misji uczestniczy polskie wojsko.

W unijnej misji w Republice Środkowoafrykańskiej uczestniczy obecnie dwóch polskich oficerów służących w jednostkach sztabowych. Poprzednio – do lutego br. Polska utrzymywała w tym kraju 50-osobowy kontyngent żandarmów, jeszcze wcześniej misję wspierali polscy lotnicy wykonujący loty transportowe z Francji. (PAP)

mce/ brw/ mok/

Polecamy serwis: Zamówienia publiczne

Zapisz się na newsletter
Jak dysponowane są finanse publiczne? Bądź na czasie z najnowszymi przepisami, najlepszymi praktykami oraz wskazówkami dotyczącymi księgowości budżetowej – zapisz się na newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nie można być jednocześnie wójtem i prezydentem Rzeczypospolitej

Wybory prezydenckie zbliżają się wielkimi krokami – głosować w nich będziemy już 18 maja br. Jednym ze startujących w nich kandydatów jest prezydent Warszawy. Pojawia się pytanie: kto zastąpi urzędującego prezydenta miasta (burmistrza, wójta) na tym stanowisku, jeżeli zostanie on wybrany i obejmie urząd Prezydenta Rzeczypospolitej? Prawo bowiem jednoznacznie wskazuje, że nie można być jednocześnie włodarzem gminy i państwa.

Podatek od deszczówki. Czy powstanie linia orzecznicza?

Gminy wydają decyzje o ustalanie opłaty za zmniejszenie naturalnej retencji. Właściciele nieruchomości skarżą je do sądu – i okazuje się, że gminy wygrywają.

MRPiPS przeprowadzi pilotaż dotyczący skrócenia czasu pracy. Skrócenie czasu pracy nie może wpłynąć na obniżenie wynagrodzeń

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło rozpoczęcie ogólnopolskiego pilotażu skróconego czasu pracy. Jest to odpowiedź na zmieniające się realia rynku pracy, wyzwania związane z automatyzacją i potrzebę zwiększenia efektywności pracy – przy jednoczesnym zachowaniu pełnych wynagrodzeń.

Do 20 maja 2025 r. przedsiębiorcy opodatkowani podatkiem liniowym skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym mają czas na rozliczenie składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy opodatkowani podatkiem liniowym skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym do 20 maja 2025 roku mogą złożyć roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2024 r. Rozliczenie roczne trzeba przekazać w dokumencie za kwiecień 2025 r.

REKLAMA

Obowiązki wynikające z rocznego rozliczenia podatkowego przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą (JDG) [WAŻNE TERMINY]

Jakie obowiązki wynikające z rocznego rozliczenia podatkowego ciążą na przedsiębiorcach prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą? O czym osoby prowadzące JDG powinny pamiętać? Jakie są obowiązujące terminy?

ZUS ostrzega przed fałszywymi telefonami i apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi telefonami. Chodzi o potwierdzenie zmiany numeru telefonu w ZUS lub na PUE/eZUS. ZUS apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas rozmów telefonicznych.

Dodatek za pracę w nocy od 1 kwietnia 2025 r.

Osoby pracujące w nocy mogą liczyć na dodatek z tytułu wykonywania pracy w porze nocnej. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w kwietniu? Czy ulegnie zmianie? Za pracę w jakich godzinach przysługuje?

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Stanowisko ZUS

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Jak wygląda kwestia potrąceń dobrowolnych z wynagrodzenia na pakiety medyczne, czy dodatkowego ubezpieczenia? Odpowiedź Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe stawki kosztów realizacji zadań związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny

Zgodnie z art. 29 Ustawy o Karcie Dużej Rodziny, realizacja zadań gminy związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny należy do zadań z zakresu administracji rządowej. Od 1 marca 2025 r. obowiązują nowe stawki.

Badania lekarskie: Kto nie podlega wstępnym badaniom lekarskim?

Zgodnie z Kodeksem pracy, każdy pracownik podlega badaniom lekarskim. Wyróżnić można badania wstępne, badania okresowe oraz kontrolne badania lekarskie. Kiedy nie trzeba wykonywać wstępnych badań lekarskich?

REKLAMA