| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | IDEORIA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Wiadomości > Płatność kartą w urzędzie - kto płaci prowizję?

Płatność kartą w urzędzie - kto płaci prowizję?

Od 1 stycznia 2016 r. urzędy mają wybór kogo obciążyć kosztami opłat i prowizji za płatność w terminalu - mogą pokryć je samodzielnie albo obciążyć klienta. Coraz więcej urzędów wprowadza możliwość zapłaty kartą płatniczą.

Nadal jeszcze w wielu samorządowych urzędach nie ma możliwości płatności kartą. Od początku roku weszły przepisy, które pozwalają obciążyć prowizją za transakcje płatnicze klientów. Do tej pory te urzędy, które wprowadziły obrót bezgotówkowy, za obsługę terminali i prowizje od transakcji płaciły same.

Z danych NBP wynika, że w I kwartale 2016 r. przy użyciu kart płatniczych przeprowadzono 709 mln transakcji bezgotówkowych. To o 29 proc. więcej niż rok wcześniej i o 82 proc. więcej niż w 2014 r.

„Dane jednoznacznie wskazują, że na rynku polskim rośnie skłonność klientów do realizowania płatności bezgotówkowych przy użyciu kart płatniczych" - podkreślają eksperci NBP w raporcie dotyczącym kart płatniczych.

Polacy coraz powszechniej korzystają z kart płatniczych, zwłaszcza zbliżeniowych, rośnie też sieć akceptacji kart. Co prawda użycie kart płatniczych nadal powszechniejsze jest w sklepach niż w instytucjach. Jeszcze bardzo niewiele urzędów samorządowych oferuje możliwość zapłaty za pomocą karty płatniczej np. za dowód lub kartę pojazdu.

„W Urzędzie Miejskim w Grudziądzu nie można jeszcze płacić bezgotówkowo. Przymierzamy się do wprowadzenia obrotu bezgotówkowego" - mówi Magdalena Jaworska-Nizioł, rzecznik prasowy Urząd Miejskiego w Grudziądzu.

Polecamy produkt: Jednolity Plik Kontrolny – praktyczny poradnik (książka)

Urząd rozważa wprowadzenie terminali płatniczych do akceptacji kart oraz obsługi innych płatności elektronicznych. „Aby wprowadzenie tego rozwiązania było możliwe, konieczne jest przeprowadzenie postępowania i wybór banku, który będzie prowadził obsługę terminala kart płatniczych" - informuje Jaworska-Nizioł.

„Podstawową przeszkodą w instalacji terminala w urzędzie był do tej pory brak środków finansowych w budżecie instytucji publicznych na pokrycie kosztów obsługi transakcji kartą" - uważa Olga

Małecka z First Data, firmy świadczącej obsługę płatności zarówno w terminalach, jak i w internecie.

Sytuacja uległa zmianie od dnia 1 stycznia 2016 roku. Nowe przepisy Ordynacji podatkowej, wprowadzają możliwość przeniesienia kosztów opłat i prowizji za płatność w terminalu na posiadacza karty płatniczej (art. 60 par. 2a).

„Urzędy mają zatem wybór - obciążyć kosztami transakcji płacącego kartą lub pokryć je z własnego budżetu" - podkreśla Małecka. Część samorządów skorzystała z obciążenia kosztami transakcji kartą klientów. „Te, które nie skorzystały, otrzymują dotacje na terminal np. z budżetu urzędów miasta (urząd miasta finansuje terminale dla urzędów gmin), bądź od banków, z jakimi współpracują. To drugie rozwiązanie też jest często praktykowane. Należy pamiętać, że opłata surcharge fee (SF) nie dotyczy każdej transakcji. SF może być stosowany zgodnie z Ordynacją podatkową, czyli dotyczy tylko płatności za podatki" - wyjaśnia Małecka.

Czytaj także

Data publikacji:

Zdjęcia

Płatność kartą w urzędzie - kto płaci prowizję?/Fot. Fotolia
Płatność kartą w urzędzie - kto płaci prowizję?/Fot. Fotolia

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

Kadry i płace 2019

reklama

Ostatnio na forum

E-sprawozdania

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

LexOmni.pl

usługi prawne on line

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »