reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Rachunkowość budżetowa > Nieprawidłowości > Urząd miasta jako jednostka budżetowa

Urząd miasta jako jednostka budżetowa

Urząd miasta należy uznać za jednostkę budżetową, chociaż – jak podkreśla RIO w Katowicach – nie jest to jednostka typowa.

Zgodnie z art. 11 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 roku o finansach publicznych (Dz. U. z 2013 r., poz. 885 z późn. zm.) jednostkami budżetowymi sa jednostki organizacyjne sektora finansów publicznych nieposiadające osobowości prawnej, które pokrywają swoje wydatki bezpośrednio z budżetu, a pobrane dochody odprowadzają na rachunek odpowiednio dochodów budżetu państw albo budżetu jednostki samorządu terytorialnego. Jednostka budżetowa działa na podstawie statutu określającego w szczególności jej nazwę, siedzibę i przedmiot działalności

Polecamy: INFORRB Platforma Rachunkowości Budżetowej i Prawa Pracy

Podstawą gospodarki finansowej jednostki budżetowej jest plan finansowy dochodów i wydatków.

Polecamy serwis: Rachunkowość budżetowa

Urząd miejski nie jest typową jednostką budżetową. Zgodnie z art. 12 ust. 1 ww. ustawy nie powołuje go organ stanowiący, a ponadto w myśl art. 33 ust. 2 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2013 r. poz. 594 z późn. zm.), urząd miejski nie posiada statusu, lecz regulamin organizacyjny, określający organizację i zasady jego funkcjonowania.

Zdaniem Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach urząd miejski należy jednak uznać za jednostkę budżetową. Przemawiają za tym przepisy art. 249 ust. 3 ustawy o finansach publicznych, rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 marca 2010 roku w sprawie sprawozdań jednostek sektora finansów publicznych w zakresie operacji finansowych (Dz. U. z 2010 r. Nr 43, poz. 247 z późn. zm.) oraz rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 5 lipca 2010 roku w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2013 r. poz. 289).

Źródło: Regionalna Izba Obrachunkowa w Katowicach

Polecamy w INFORRB:

Czy na podstawie zawiadomienia prezydenta miasta można aktualizować wartość początkową środków trwałych

W którym sprawozdaniu budżetowym należy ujmować wpływy do wyjaśnienia ewidencjonowane na koncie 245

Na jakich kontach ująć zwrot dotacji unijnej wydatkowanej niezgodnie z przeznaczeniem

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Wiśniewski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama