REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Darowizny na zakup leków nierefundowanych

Darowizny na zakup leków nierefundowanych./ fot. Fotolia
Darowizny na zakup leków nierefundowanych./ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Fundacje sfinansują zakup leków onkologicznych, których nie refunduje NFZ. Już sześć wiodących ośrodków onkologicznych zadeklarowało, że będzie podawać chorym leki przekazane w formie darowizny.

Sześć ośrodków onkologicznych wyraziło gotowość przyjęcia darowizny na zakup leków nierefundowanych - poinformowała PAP Fundacja Onkologiczna "Alivia". Oznacza to, że pacjenci chorzy na raka będą mogli otrzymać leki, których nie refunduje NFZ, a które sfinansują fundacje.

REKLAMA

Narodowy Fundusz Zdrowia nie refunduje wielu leków onkologicznych, przez co pacjenci pieniądze na zakup leków często zbierają poprzez fundacje i stowarzyszenia.

REKLAMA

W styczniu Fundacja "Alivia" alarmowała, że jedyny duży publiczny ośrodek onkologiczny, który dotychczas zgadzał się przyjmować darowizny na zakup leków, zadecydował o zaprzestaniu takiej praktyki. Placówka argumentowała, że w pierwszej kolejności musi wystąpić do ministerstwa o sfinansowanie leków poprzez procedurę tzw. ratunkowego dostępu do technologii lekowych i dopiero po ewentualnej odmowie, ośrodek mógłby kontynuować współpracę z fundacją.

Resort zdrowia, w odpowiedzi na te doniesienia, opublikował komunikat, w którym zapewnił, że przepisy "nie zabraniają przyjmowania przez szpital leków w formie darowizn ani stosowania ich u pacjentów". Decyzja o umożliwieniu pacjentom przyjmowania takich leków należy do dyrekcji szpitala.

Fundacja "Alivia" wystąpiła więc do ośrodków onkologicznych na terenie całego kraju, pytając o ich decyzję w tej sprawie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dotychczas sześć wiodących ośrodków onkologicznych zadeklarowało, że będzie podawać chorym leki przekazane w formie darowizny. Gotowość taką wyraziły m.in. Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu oraz Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku.

"Jeden problem rozwiązany, jednak wiele przed nami. Nierówny dostęp do ochrony zdrowia, brak leczenia zgodnego z aktualną wiedzą medyczną, a przede wszystkim - dramatycznie niska skuteczność leczenia w Polsce" - komentuje wiceprezes "Alivii" Agata Polińska. "Czuję ulgę, że problem, z którym spotykałam się sama dziesięć lat, temu ma szansę odejść w niepamięć" - dodaje.

Fundacja nadal czeka na odpowiedź kilkunastu innych szpitali onkologicznych, jednak żadna z placówek nie odpowiedziała negatywnie. Fundacja zapewnia, że będzie informowała o kolejnych ośrodkach, które zadeklarują przyjmowanie leków w formie darowizn.

Zobacz: Pracownicy służby zdrowia

Polińska podała, że ramach programu "Skarbonka" Fundacja "Alivia" przekazała chorym ponad 9,2 mln zł dzięki ponad stu tysiącom darczyńców, którzy przekazali odpis podatku lub darowiznę na rzecz podopiecznych organizacji. "Zmiana interpretacji przepisów oraz tworzenie mapy ośrodków (przyjmujących darowizny - PAP) to wielkie ułatwienie w niesieniu pomocy ponad trzystu podopiecznym, których wspieramy" - ocenia wiceprezes.

Zdaniem Fundacji sprawa dotycząca przyjmowania leków w formie darowizn "udowodniła jednocześnie brak skuteczności procedury ratunkowego dostępu do technologii lekowych, która jest zbyt długa". "Alivia" zapowiada, że w najbliższych dniach m.in. w tej sprawie wystąpi do Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Rzecznika Praw Pacjenta.

Na mocy ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej w przypadku "uzasadnionej i wynikającej ze wskazań aktualnej wiedzy medycznej" potrzeby zastosowania leku, który nie jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia, a jest niezbędny dla ratowania zdrowia lub życia pacjenta, wobec którego wyczerpane zostały wszystkie inne refundowane możliwości leczenia, zgodę na sfinansowanie leczenia leku nierefundowanego w Polsce wydaje minister zdrowia. O tego rodzaju zgodę, wydawaną w formie decyzji administracyjnej, występuje placówka medyczna zajmująca się pacjentem i posiadająca kontrakt z NFZ. Wniosek, który musi zawierać m.in. opinię konsultanta wojewódzkiego lub krajowego w danej dziedzinie medycyny, jest rozpatrywany w ciągu nie dłuższym niż 14 dni. Ustawa zawiera również przepisy na okoliczność sytuacji, gdy opinię musi wydać Agencja Oceny Technologii Medycznych; w tym przypadku bieg rozpatrywania wniosku liczy się od dnia wydania opinii przez AOTM.

Na początku lutego NIK opublikowała raport, w którym oceniła, że skuteczność leczenia onkologicznego w Polsce jest gorsza niż w większości pozostałych krajów Unii Europejskiej; wyższa w Polsce jest także umieralność na nowotwory złośliwe. "Ponad połowa (53 proc. z 94 substancji) nowoczesnych leków onkologicznych zarejestrowanych w Europie (od 2004 r.) nie jest dostępna w Polsce. Z kolei do 70 proc. leków występujących w standardach europejskich polscy pacjenci nie mają dostępu lub dostęp ten jest znacznie ograniczony" - wskazała Izba.(PAP)

autor: Olga Zakolska

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS ostrzega przed fałszywymi telefonami i apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi telefonami. Chodzi o potwierdzenie zmiany numeru telefonu w ZUS lub na PUE/eZUS. ZUS apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas rozmów telefonicznych.

Dodatek za pracę w nocy od 1 kwietnia 2025 r.

Osoby pracujące w nocy mogą liczyć na dodatek z tytułu wykonywania pracy w porze nocnej. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w kwietniu? Czy ulegnie zmianie? Za pracę w jakich godzinach przysługuje?

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Stanowisko ZUS

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Jak wygląda kwestia potrąceń dobrowolnych z wynagrodzenia na pakiety medyczne, czy dodatkowego ubezpieczenia? Odpowiedź Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe stawki kosztów realizacji zadań związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny

Zgodnie z art. 29 Ustawy o Karcie Dużej Rodziny, realizacja zadań gminy związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny należy do zadań z zakresu administracji rządowej. Od 1 marca 2025 r. obowiązują nowe stawki.

REKLAMA

Badania lekarskie: Kto nie podlega wstępnym badaniom lekarskim?

Zgodnie z Kodeksem pracy, każdy pracownik podlega badaniom lekarskim. Wyróżnić można badania wstępne, badania okresowe oraz kontrolne badania lekarskie. Kiedy nie trzeba wykonywać wstępnych badań lekarskich?

Budowa, remont, utrzymanie strzelnic. Dotacje celowe dla JST [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Do uzgodnień trafił projekt rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej w sprawie dofinansowania z budżetu państwa zadań związanych z budową, remontami i utrzymaniem strzelnic oraz rozwijaniem sportu strzeleckiego. Chodzi o dotacje celowe z budżetu państwa.

2 maja i 10 listopada 2025 r. dniami wolnymi w służbie cywilnej

Tak wynika z zarządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 lutego 2025 r. w sprawie wyznaczenia dla członków korpusu służby cywilnej dni wolnych od pracy. Zarządzenie zostało opublikowane w Monitorze Polskim 3 marca 2025 r. Wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko PIP

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy w sprawie wypłacania dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla wójtów i burmistrzów, którzy zakończyli swoją kadencję i stosunek pracy nawiązany z wyboru w kwietniu 2024 r.

REKLAMA

Od 1 lipca 2026 r. obowiązkowy Centralny Rejestr Umów dla jednostek samorządu terytorialnego

Od 1 lipca 2026 r. zostanie wprowadzony obowiązek udostępniania informacji o umowach zawartych przez jednostki sektora finansów publicznych dla jednostek samorządu terytorialnego. Chodzi o Centralny Rejestr Umów

Odpis podstawowy na ZFŚS w 2025 r.

Odpis podstawowy na ZFŚS w 2025 r. Jaka będzie podstawa określająca wysokość odpisu podstawowego na fundusz socjalny w 2025 r.? Kto ma obowiązek tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych? Czym jest odpis podstawowy?

REKLAMA