Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie zmiany czekają lekarzy rezydentów w 2018 roku?

Magdalena Bado
Jakie zmiany czekają lekarzy rezydentów w 2018 roku?/ fot. Fotolia
Jakie zmiany czekają lekarzy rezydentów w 2018 roku?/ fot. Fotolia
Gdy 2 października 2017 roku młodzi lekarze rezydenci rozpoczęli protest głodowy cała Polska usłyszała o rezydentach, ale kim oni są? Dlaczego protestowali? Czy ich protest spowodował zwiększenie wydatków na Służbę Zdrowia?

Kim są lekarze rezydenci?

W Polsce prawo wykonywania zawodu lekarza przysługuje osobom, które:

 • ukończyły 6- letnie studia medyczne,
 • uzyskały pozytywny wynik z Lekarskiego Egzaminu Końcowego,
 • a także odbyły 13- miesięczny staż podyplomowy- jest to rodzaj stażu zawodowego, którego celem jest pogłębienie wiedzy teoretycznej i praktyczna nauka zawodu, kończy się on kolokwium.

Dopiero po spełnieniu łącznie wszystkich powyższych warunków młody lekarz uzyskuje pełne prawo wykonywania zawodu. Niestety mimo uzyskania tego tytułu jego możliwości w zakresie  podejmowanej pracy i rozwoju są ograniczone, dlatego musi się specjalizować. Specjalizacja nie jest wprawdzie obowiązkiem lekarza, prawo nie wymaga od lekarza specjalizacji, ale w praktyce jest to konieczność. Obecnie w niemal każdym zawodzie potrzebujemy specjalistów, podobnie jest z lekarzami, jeśli chcą rozwinąć swoją karierę i uzyskać lepsze zarobki muszą zostać: okulistami, pediatrami, neurologami, anestezjologami itd. Tytuł zwykłego lekarza w dzisiejszych czasach już nie wystarcza, trzeba być ekspertem w jakieś dziedzinie.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Rezydentura

Lekarze, którzy chcą uzyskać specjalizację przechodzą postępowanie kwalifikacyjne. Należy podkreślić, że decydującą rolę na tym etapie ma wynik z Lekarskiego Egzaminu Końcowego to on decyduje o tym czy lekarz dostanie się na wybraną specjalizację. Jeśli przejdzie pomyślnie postępowanie kwalifikacyjne i uzyska miejsce na wybraną specjalizację to rozpoczyna się jego szkolenie specjalizacyjne i otrzymuje statut rezydenta.

Rezydentura trwa od 4 do 6 lat, czas jej trwania zależy od rodzaju wybranej specjalizacji. Należy podkreślić, że osoby, które rozpoczynają specjalizację mają około 26 albo 27 lat, więc ich nauka trwa bardzo długo, można powiedzieć, że naprawdę lekarze uczą się przez całe życie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zatrudnianie i zwalnianie lekarzy rezydentów

Należy podkreślić, że rezydentura to uprzywilejowany tryb odbywania specjalizacji, ponieważ lista miejsc na daną specjalizację jest ograniczona, dlatego statut rezydenta uzyskują tylko najlepsi młodzi lekarze. Pozostali lekarze, którzy chcą uzyskać specjalizację, a nie udało im się uzyskać statusu rezydenta mogą kształcić się w tzw. trybie pozarezydenckim: w postaci etatu lub wolontariatu. Ze względu, że rezydenci to swoista elita wśród młodych lekarzy, najlepsi z najlepszych dlatego ustawodawca zastrzegł dla nich pewne ułatwienia.

Po pierwsze rezydenci odbywają specjalizację na podstawie umowy o pracę, zawartą z jednostką prowadzącą specjalizację. Jest to obowiązek, który został nałożony na jednostki prowadzące specjalizację, dlatego w skrajnych sytuacjach jeśli uchybiały by powyższemu obowiązkowi rezydentowi przysługuje prawo do wystąpienia do sądu z roszczeniem o zawarcie takiej umowy. Należy podkreślić, że podstawowym celem rezydentury jest podniesienie kwalifikacji zawodowych lekarzy i wykształcenie kadry specjalistów, którzy w przyszłości będą leczyć Polaków. Rezydentura ma na celu zapewnienie społeczeństwu specjalistów dlatego ustawodawca wprowadził wymóg zawarcia z nimi umowy o pracę. Umowa taka daje bowiem młodym lekarzom stabilność, pewność zatrudnienia i pozwala skupić się na odbywaniu rezydentury i nauce. Dlatego wypowiedzenie umowy o pracę rezydentowi jest praktycznie niemożliwe. Jednostka prowadząca specjalizację może wypowiedzieć umowę o pracę tylko z przyczyn, które uniemożliwiają szkolenie specjalizacyjne np.:

 • rezydent zaprzestał odbywania szkolenia lub
 • utracił uprawnienia do jego kontynuowania

Zarobki lekarzy rezydentów

Koszty rezydentury pokrywane są ze środków publicznych z Ministerstwa Zdrowia oraz Funduszu Pracy. Wysokość wynagrodzenia lekarzy rezydentów jest określona w rozporządzeniu Ministra Zdrowia. Zatem wszyscy lekarze rezydenci w Polsce otrzymują takie samo wynagrodzenie jakie wynika z rozporządzenia Ministra Zdrowia. Należy podkreślić, że wysokość wynagrodzenia lekarzy rezydentów zależy od dziedziny medycyny, w jakiej chcą się specjalizować. Wyróżnia się dziedziny podstawowe i priorytetowe (deficytowe).

W wyroku z dnia 29 marca 2011 r., I PK 231/10 Sąd Najwyższy wskazał, że dopuszczalne jest różnicowanie wynagrodzeń lekarzy rezydentów ze względu na wybraną przez nich specjalizację. Sąd Najwyższy uznał że: ,,...Przyczyny szczególnego ukształtowania statusu prawnego, w tym wynagrodzenia lekarzy rezydentów wynikają z polityki państwa w zakresie zatrudnienia i kształcenia lekarzy. Zatrudnienie rezydentów ( i ich wynagrodzenia) jest bowiem finansowane przez właściwego ministra ze środków Funduszu Pracy. Z uzasadnienia projektu zmian przepisów ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy z 2008 r. wynika, że miały one na celu aktywizację oraz wykształcenie wysokospecjalistycznej kadry medycznej na potrzeby polskiego systemu ochrony zdrowia. Przepisy różnicują także wynagrodzenie lekarzy rezydentów. Jest ono wyższe w przypadku dziedzin uznanych za priorytetowe. Wynika więc z powyższego, że ta forma uzyskania specjalizacji ma na celu wykształcenie specjalistów, ze szczególnym uwzględnieniem specjalizacji deficytowych".

Zobacz: Zatrudnianie i zwalnianie

Nieobowiązujące już rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 20 grudnia 2012 roku, które określało wysokość wynagrodzenia lekarzy rezydentów wskazywało 16 dziedzin priorytetowych np. anestezjologię i intensywną terapię, chirurgię onkologiczną, geriatrię itd. W przypadku tych specjalizacji lekarze rezydenci w pierwszych dwóch latach rezydentury otrzymywali wynagrodzenie w wysokości 3602 złote, a w kolejnych latach wysokość wynagrodzenia wzrastała do 3890 złoych. Rezydenci pozostałych specjalizacji w pierwszych dwóch latach rezydentury otrzymywali wynagrodzenie w wysokości 3170 złotych, a kolejnych latach kwota ta wynosiła 3458 złotych.

Należy podkreślić, że powyższe rozporządzenie z 2012 roku określające kwoty wynagrodzenia dla młodych lekarzy rezydentów nie było zmieniane aż do 2017 roku. Głównym bodźcem do uchwalenia nowego rozporządzenia i zwiększenia nakładów na Służbę Zdrowia był protest lekarzy rezydentów. Pod jego wpływem zostało wydane obowiązujące rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 27 października 2017 roku. Określono w nim, że wysokość wynagrodzenia lekarza rezydenta zakwalifikowanego do odbywania specjalizacji w trybie rezydentury w pierwszym postępowaniu kwalifikacyjnym w 2017 roku oraz we wcześniejszych postępowaniach kwalifikacyjnych wzrośnie. Od 1 stycznia 2018 roku w przypadku dziedzin priorytetowych wysokość wynagrodzenia w dwóch pierwszych latach rezydentury będzie wynosić 4190 złotych, a w kolejnych 4520 złotych. W przypadku pozostałych specjalizacji wysokość wynagrodzeniach młodych lekarzy w pierwszych dwóch latach rezydentury będzie wnosić 3675 złotych, a w następnych latach 4006 złoty. Ponadto rozporządzenia określa również ile będą wynosić zarobki rezydentów w 2019 roku.

Ponado Minister zdrowia poinformował, że rząd w 2018 r. przeznaczy 1 mld 179 mln zł na wynagrodzenia lekarzy rezydentów i stażystów. "Każdy lekarz rezydent w Polsce może liczyć na stopniowe podwyżki, które zostaną wypłacone z mocą obowiązującą od 1 lipca 2017 r. i będą realizowane kolejne co roku, od stycznia 2018 r., czyli już bardzo niedługo, aż do 2021 r. Mogę stwierdzić jednoznacznie, że na koniec 2021 r. nie będzie w Polsce lekarza rezydenta, który by zarabiał mniej niż 5 tys. 250 zł."- powiedział Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Czas pracy lekarza rezydenta

Ustawa z dnia 15 kwietnia 2011 roku o działalności leczniczej określa, że czas pracy pracowników zatrudnionych w podmiocie leczniczym, w przyjętym okresie rozliczeniowym, nie może przekraczać 7 godzin 35 minut na dobę i przeciętnie 37 godzin 55 minut na tydzień w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym. Okres rozliczeniowy nie może przekraczać 3 miesięcy. Ponadto pracownicy wykonujący zawód medyczny i posiadający wyższe wykształcenie, zatrudnieni w podmiocie leczniczym wykonującym działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne, mogą być zobowiązani do pełnienia w zakładzie leczniczym tego podmiotu dyżuru medycznego. Dyżurem medycznym jest wykonywanie poza normalnymi godzinami pracy czynności zawodowych przez osoby, w podmiocie leczniczym wykonującym stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne. Czas pełnienia dyżuru medycznego wlicza się do czasu pracy.

Zatem rezydenci jako podmioty zatrudnione na podstawie umowy o pracę mogą odbywać dyżury medyczne. Należy podkreślić, że program studiów zarówno uprawnienia jak i zobowiązuje rezydentów do odbywania dyżurów medycznych. Mogą być one zastąpione pracą w systemie zmianowym lub w równoważnym czasie pracy. Ponadto to kierownik specjalizacji decyduje jak, kiedy i czy w ogóle może dopuścić rezydenta do samodzielnego dyżuru. Kontrowersyjną kwestią jest odbywanie przez rezydentów dyżurów dodatkowych czyli takich, do których nie zobowiązuje ich program studiów. W przypadku dyżurów dodatkowych potrzebna jest zgoda rezydentów do ich odbywania podpisują wówczas tzw. klauzulę opt-out, oczywiście mogą  również odmówić.

Rezydentura kończy się Państwowym Egzaminem Specjalizacyjnym, jeżeli rezydent uzyska pozytywny wynik uzyskuje dyplom specjalisty w określonej dziedzinie i zyskuje zaszczytne miano geriatry, pediatry czy też patomorfologa itp.

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Uzgodnienia i opinie do projektu planu miejscowego

  Ważnym elementem prowadzącym do przyjęcia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego jest wyrażenie stanowiska wobec projektu planu przez organy wyspecjalizowane w określonych dziedzinach, które powinny zostać uwzględnione przy realizacji polityki przestrzennej gminy. Takie stanowisko przybiera postać uzgodnień lub opinii.

  Jak zaskarżyć rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody

  Jedną z form ochrony samodzielności samorządu terytorialnego jest możliwość zakwestionowania (przez uprawniony organ) rozstrzygnięcia nadzorczego wydanego przez wojewodę lub przez regionalną izbę obrachunkową. 

  Czy dotacja oświatowa dla placówek niesamorządowych to świadczenie jednorazowe?

  W praktyce pokutuje pogląd, że dotacja oświatowa - wypłacana przez jednostkę samorządu terytorialnego dla placówki niepublicznej działającej na jej terenie - ma charakter świadczenia jednorazowego. 

  MI: wartość wniosków o dofinansowanie przewozów autobusowych to 773 mln zł

  Samorządy złożyły wnioski o uruchomienie w tym roku, w całym kraju 6347 nowych linii autobusowych z dofinansowaniem z rządowego Funduszu rozwoju przewozów autobusowych (FRPA); wartość wniosków to 773 mln zł - przekazał wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

  Darmowe laptopy dla czwartoklasistów będą miały zabezpieczenie przed odsprzedażą w postaci .... wygrawerowanego orła w koronie

  Jesienią 370 tys. uczniów czwartych klas szkół podstawowych otrzyma na własność komputery. W przestrzeni medialnej podnoszono, że niektórzy rodzice mogą próbować je nielegalnie odsprzedać.

  Zapisy w umowie o łącznej wysokości kar umownych

  W trakcie kontroli regionalna izba obrachunkowa zarzuciła jednostce, że w kilku umowach zawartych z wykonawcami nie ujęto łącznej maksymalnej wysokości kar umownych, których może dochodzić powiat lub wykonawca. Umowy te zostały już wykonane i nie było problemów z umowami czy też terminowością. Czy taki zarzut jest słuszny?

  Korekta dodatkowego wynagrodzenia rocznego za 2022 r. w jednostkach pomocy społecznej

  Dnia 31 marca 2023 r. mija termin wypłaty dodatkowego wynagrodzenia rocznego za poprzedni rok kalendarzowy. Obowiązkiem pracodawcy jest nie tylko ustalenie, kto powinien otrzymać to świadczenie, ale także prawidłowe obliczenie jego wysokości, a w przypadku błędnego naliczenia - dokonanie poprawnej korekty.

  Przepracowanie części dnia a zwolnienie lekarskie

  Zdarza się, że w trakcie swojej dniówki pracownik zwalnia się z pracy z powodu złego samopoczucia i udaje się do lekarza. Następnie wpływa do pracodawcy zwolnienie lekarskie na okres, którego pierwszym dniem jest ten w części przepracowany. 

  Mieszkańcy małych gmin i dużych miast powinni mieć te same możliwości

  Mamy aspiracje, aby mieszkańcy zarówno mniejszych miejscowości, jak i dużych miast mieli te same możliwości, aby mogli korzystać w równym stopniu z środków rządowych, samorządowych i europejskich – powiedział w piątek minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

  RIO o klasyfikacji dochodów gmin za zakwaterowanie uchodźców z Ukrainy

  Dochody uzyskiwane przez gminy z tytułu opłat za zakwaterowanie, które od niedawna dokonują uchodźcy z Ukrainy należy klasyfikować w dziale 853 - wskazała w stanowisku RIO w Szczecinie. Izba zwróciła uwagę, że w rozporządzeniu MF brakuje dedykowanej klasyfikacji budżetowej

  Od 21 marca 2023 r. nowe zasady prowadzenia akt pracowniczych

  W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie dokumentacji pracowniczej. Dotyczy dokumentów na temat przeprowadzania kontroli trzeźwości pracowników oraz wprowadzenia informacji o pracy zdalnej.

  Czy klauzula waloryzacyjna ma zastosowanie do umów o zamówienia publiczne poniżej 130 000 zł zawieranych na dłużej niż 6 miesięcy?

  Czy waloryzacja w umowach z terminem przekraczającym 6 miesięcy wprowadzona od 10 listopada 2022 r. ustawą z 7 października 2022 r. o zmianie niektórych ustaw w celu uproszczenia procedur administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców dotyczy również postępowań poniżej 130 000 zł, jeżeli umowy zawierane są na okres przekraczający 6 miesięcy?

  Jaki wymiar urlopu wypoczynkowego po zmianie pracodawcy?

  Od 01.03.2023 r. będziemy zatrudniać osobę na stanowisku woźnego w wymiarze 3/4 etatu ze stażem 23 lat pracy. Osoba ta dotychczas pracowała w Służbie Więziennej (do dnia 20.01.2023 r.).

  Czy należy się dodatek stażowy w dodatkowym miejscu zatrudnieniu nauczyciela

  Jesteśmy szkołą podstawową państwową (organ prowadzący Urząd Miasta). Zatrudniliśmy nauczyciela z dwudziestoletnim stażem pracy na 1/2 etatu. Ten sam nauczyciel jest zatrudniony w innej szkole podstawowej w naszym mieście na pełny etat. Nauczyciel przedstawił nam świadectwa pracy. Na podstawie tych samych świadectw pracy otrzymuje dodatek w szkole podstawowej, w której jest zatrudniony na cały etat. Czy należy mu się dodatek za staż pracy?

  Kiedy płatnika nie wiążą wnioski złożone przez podatnika

  Proszę o informację dot. interpretacji z art. 31a pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych: "Po ustaniu stosunku prawnego stanowiącego podstawę dokonywania przez płatnika świadczeń podatnikowi, płatnik przy obliczaniu zaliczki pomija oświadczenia i wnioski złożone uprzednio przez podatnika, z wyjątkiem wniosków, o których mowa w art. 32 ust. 6 i 8 oraz art. 41 ust. 11.

  Czy w przypadku sprzedaży węgla przez gminę trzeba prowadzić ewidencję z wykorzystaniem konta 330

  Gmina zleciła na podstawie umów sprzedaż "preferencyjnego" węgla przedsiębiorstwom i spółkom działającym na terenie Gminy. Czy w ww. przypadku gmina powinna prowadzić ewidencję magazynową (konto 330 "Towary") i ewidencję sprzedaży węgla?

  Poszerzenie przez wójta katalogu przesłanek przyznania dodatku specjalnego do wynagrodzeń pracowników

  Wójt gminy w drodze zarządzenia wewnętrznego postanowił, że pracownikom urzędu gminy, zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, mogą być przyznawane dodatki specjalne do wynagrodzeń "w innych uzasadnionych sytuacjach, niż wskazane w ustawie o pracownikach samorządowych". Na podstawie tego zarządzenia dodatki specjalne były przyznawane pracownikom m.in. z tytułu "pracy w uciążliwych warunkach, w tym z narażeniem na ciągły stres", "szczególne osiągnięcia w pracy" lub bez żadnego dodatkowego uzasadnienia.

  Świadczenia pomocy zdrowotnej dla nauczycieli. Jak ustalić?

  Rada gminy nie określiła rodzaju świadczeń przyznawanych w ramach pomocy zdrowotnej dla nauczycieli oraz warunków i trybu ich przyznawania. Przy braku tej uchwały nie zaplanowała w budżecie gminy wydatków na ten cel.

  Jak rozliczyć godziny ponadwymiarowe nauczyciela, który przebywa na zwolnieniu lekarskim?

  Jak rozliczyć godziny ponadwymiarowe nauczyciela, który przebywa na zwolnieniu lekarskim? Jakie przepisy mają zastosowanie w przypadku, w którym nauczyciel zatrudniony jest w szkole prowadzonej przez gminę?

  Nieruchomości szkolne a podatek od nieruchomości

  Ustawodawca podatkowy przyznaje placówkom oświatowym preferencje w podatku od nieruchomości. 

  Odliczenie VAT od wydatków gminy na zakup autobusów

  Czy gmina ma prawo do odliczenia pełnej wysokości podatku naliczonego z tytułu nabycia autobusów niskoemisyjnych w przypadku, gdy te na podstawie umowy najmu będą później wykorzystywane przez spółkę gminną powołaną do realizacji zadań z zakresu transportu publicznego?

  Zmiany: urlopy, szkolenia, elastyczny czas pracy [Ostateczna wersja nowelizacji kodeksu pracy]

  Nowelizacja wdraża dwie unijne dyrektywy. Nowe przepisy regulują m.in. urlopy i czas pracy, w tym urlop rodzicielski, do którego pracownicy będą mieli indywidualne prawo.

  Program "Ochrona Zabytków". Dofinansowanie 200 mln zł

  Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło drugi nabór w programie Ochrona Zabytków.

  PUE ZUS: Kalkulator do wyliczenia wysokości emerytury w 2023 r.

  Na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS można samodzielnie wykonać symulację wysokości przyszłego świadczenia emerytalnego, przyznawanego na nowych zasadach. Symulacja pozwala na wykonanie obliczeń tym osobą, które chcą sprawdzić jakie świadczenie by otrzymały, gdyby przechodziły na emeryturę w bieżącym roku.

  ZUS: Co się dzieje ze środkami zapisanymi na subkoncie w ZUS w razie śmierci ubezpieczonego

  Środki zapisane na subkoncie w ZUS podlegają podziałowi i wypłacie w razie m. in. śmierci ubezpieczonego. Tak, jak to ma miejsce w przypadku środków zgromadzonych na rachunku w OFE - poinformował PAP rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.