REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwolnienie emerytur z podatku dochodowego niemożliwe

Subskrybuj nas na Youtube
Zwolnienie emerytur z podatku dochodowego niemożliwe./ fot. Fotolia
Zwolnienie emerytur z podatku dochodowego niemożliwe./ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nie będzie zwolnienia emerytur z podatku dochodowego. Celem zwolnienia miało być zwiększenie aktywności osób starszych lub pobierających renty rodzinne.

PiS wnioskuje o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu PO przewidującego zwolnienie emerytur z podatku dochodowego (PIT). Zdaniem autorów projektu zmiana zachęciłaby emerytów do aktywności zawodowej, ale PiS jest zdania, że doprowadziłaby do prawnego bałaganu.

REKLAMA

Głosowanie nad wnioskiem o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu odbędzie się na następnym posiedzeniu Sejmu.

Chodzi o projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz innych ustaw, którego pierwsze czytanie odbyło się we wtorek w Sejmie.

REKLAMA

Michał Szczerba (PO) przedstawiając projekt zwrócił uwagę, że w Sejmie rozpoczyna się ważna dyskusja o projektach opozycji, które mają na celu odpowiedź na trzy wyzwania. Chodzi o wzrost dochodów polskich emerytów, zachęcenie osób starszych do opóźnienia momentu przejścia na emeryturę i kontynuowanie aktywności zawodowej po osiągnięciu wieku emerytalnego, zachęcenie do podejmowania aktywności zawodowej przez emerytów.

"Emeryci i renciści mówią o tym bardzo wyraźnie, że emerytury w Polsce są za małe" - mówił poseł. Według niego 5 proc. emerytów żyje poniżej granicy ubóstwa. Boli ich - jak mówił poseł, że hasło "pokora i praca" zostało zastąpione pychą i bezwstydną arogancją władzy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Poseł poinformował, że jego klub przygotował dwa projekty, ale nie zostały one połączone do wspólnych prac. Projekt, którego pierwsze czytanie odbyło się we wtorek dotyczy osób, które mimo przejścia na emeryturę zdecydują się pracować. Dlatego, aby podnieść opłacalność dorabiania na emeryturze zaproponowano zwolnienie emerytur z PIT. "Opodatkowanie wyłącznie wynagrodzenia sprzyjać będzie podejmowania aktywności zawodowej osób na emeryturze i pozwoli zwiększyć dochody emerytów z pracy" - tłumaczył Szczerba.

Jerzy Gosiewski z PiS mówił o szczytnych celach przedstawianych przez autorów projektu, krytykował jednocześnie zawarte w nim regulacje. "Autorzy projektu tejże ustawy proponują mało udolne rozwiązania tworzące prawny bałagan" - ocenił Gosiewski. Zwrócił uwagę na wątpliwości związane np. ze stosowaniem zawartych w projekcie przepisów o świadczeniu rekompensacyjnym oraz brak w przepisie dotyczącym "unettowienia" emerytur algorytmu odtwarzania wysokości świadczenia.

"Ponadto przepis ten odbiera możliwość odliczenia z tytułu zwrotu nienależnie pobranych świadczeń, które uprzednio zwiększyły dochód podlegający opodatkowaniu w kwotach uwzględniających pobrany podatek" - mówił poseł.

"Analizując te i wszystkie inne złe skutki proponowanej ustawy klub parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość wnosi o odrzucenie w całości w pierwszym czytaniu (...) poselskiego projektu o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw" - poinformował.

Agnieszka Ścigaj z Kukiz'15 oceniła, że z wypowiedzi Szczerby wynika, iż projekt jest elementem walki partyjnej o seniora przed wyborami. Chwaliła jednak zawarte w nim cele i kierunek działań oraz intencje jego autorów. Poinformowała, że jej klub opowiada się za kontynuowaniem prac nad projektem, bowiem chce, aby był on przedmiotem poważnej dyskusji, a nie walki politycznej.

Zobacz: Podatki dochodowe

Także Michał Jaros z Nowoczesnej opowiedział się za kontynuowaniem prac, zwracając jednocześnie uwagę, że projekt budzi też wątpliwości. "Nie wskazujecie źródeł finansowania, nie mówicie o reformie ZUS-u" - mówił poseł. "Szacowany koszt, jaki poniesie budżet państwa w związku z prowadzeniem proponowanych rozwiązań wyniesie około jednego miliarda złotych. To jest ogromna kwota wobec obecnego stanu finansów publicznych i notowanego deficytu. Pojawia się więc pytanie, czy jego pogłębianie powinno mieć miejsce" - zauważył.

Natomiast Genowefa Tokarska PLS-UED mówiła, że proponowane zmiany mają na celu poprawę sytuacji finansowej osób pobierających emerytury i renty rodzinne, a więc tych, które znajdują się w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Według niej mimo "szczytnych haseł głoszonych przez rządzących" grupa ta nie doczekała się ani przyzwoitej rewaloryzacji świadczeń ani jednorazowych dodatków do nich.

"Jeśli chodzi o ocenę tego projektu ustawy to Ministerstwo Finansów ocenia ten projekt negatywnie. Wejście w życie ustawy w proponowanym kształcie spowodowałoby wyłączenie z systemu podatku PIT ponad 7,5 miliony podatników" - poinformował wiceminister finansów Paweł Cybulski. Zwrócił uwagę na negatywny wpływ zmian na stan finansów publicznych. Zapewnił przy tym, że rząd bardzo szanuje seniorów, o czym świadczy obniżenie wieku emerytalnego.

Jak napisano na stronie internetowej Sejmu, projekt dotyczy zwolnienia z PIT emerytury lub renty rodzinnej z ubezpieczenia społecznego wypłacanej przez ZUS lub KRUS, co zgodnie z uzasadnieniem - oznacza konieczność unettowienia tych świadczeń i skorygowania kwoty najniższej emerytury (1000 zł) o kwotę opodatkowania PIT-em.

Projekt uwzględnia także preferencyjne opodatkowanie dochodów przysługujących osobom samotnie wychowującym dzieci, ulgę rehabilitacyjną, czy ulgę na dzieci. Emerytom, którym przysługiwałoby prawo do tych ulg w przypadku opodatkowania dochodów, przyznawane by było specjalne świadczenie rekompensacyjne, ustalane na takich samych zasadach jak ulgi dla podatników PIT.

W uzasadnieniu do projektu wyjaśniono, że jego celem jest zwiększenie aktywności osób starszych lub pobierających renty rodzinne. Wskazano, że niska aktywność zawodowa ludzi pobierających świadczenia emerytalne szczególnie mocno odróżnia Polskę "in minus" od krajów najwyżej rozwiniętych.

"Żeby zwiększyć aktywność osób starszych, praca musi się im bardziej opłacać. Temu ma służyć wyrównanie efektywnego opodatkowania PIT - em ich pracy oraz pracy pozostałych osób. Żeby wyrównać efektywne opodatkowanie pracy osób starszych oraz pozostałych osób, należy +unettowić+" emerytury oraz zwolnić je z PIT" - czytamy w uzasadnieniu do projektu. (PAP)

autor: Marcin Musiał

edytor: Anna Mackiewicz

Zapisz się na newsletter
Jak dysponowane są finanse publiczne? Bądź na czasie z najnowszymi przepisami, najlepszymi praktykami oraz wskazówkami dotyczącymi księgowości budżetowej – zapisz się na newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nie można być jednocześnie wójtem i prezydentem Rzeczypospolitej

Wybory prezydenckie zbliżają się wielkimi krokami – głosować w nich będziemy już 18 maja br. Jednym ze startujących w nich kandydatów jest prezydent Warszawy. Pojawia się pytanie: kto zastąpi urzędującego prezydenta miasta (burmistrza, wójta) na tym stanowisku, jeżeli zostanie on wybrany i obejmie urząd Prezydenta Rzeczypospolitej? Prawo bowiem jednoznacznie wskazuje, że nie można być jednocześnie włodarzem gminy i państwa.

Podatek od deszczówki. Czy powstanie linia orzecznicza?

Gminy wydają decyzje o ustalanie opłaty za zmniejszenie naturalnej retencji. Właściciele nieruchomości skarżą je do sądu – i okazuje się, że gminy wygrywają.

MRPiPS przeprowadzi pilotaż dotyczący skrócenia czasu pracy. Skrócenie czasu pracy nie może wpłynąć na obniżenie wynagrodzeń

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło rozpoczęcie ogólnopolskiego pilotażu skróconego czasu pracy. Jest to odpowiedź na zmieniające się realia rynku pracy, wyzwania związane z automatyzacją i potrzebę zwiększenia efektywności pracy – przy jednoczesnym zachowaniu pełnych wynagrodzeń.

Do 20 maja 2025 r. przedsiębiorcy opodatkowani podatkiem liniowym skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym mają czas na rozliczenie składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy opodatkowani podatkiem liniowym skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym do 20 maja 2025 roku mogą złożyć roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2024 r. Rozliczenie roczne trzeba przekazać w dokumencie za kwiecień 2025 r.

REKLAMA

Obowiązki wynikające z rocznego rozliczenia podatkowego przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą (JDG) [WAŻNE TERMINY]

Jakie obowiązki wynikające z rocznego rozliczenia podatkowego ciążą na przedsiębiorcach prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą? O czym osoby prowadzące JDG powinny pamiętać? Jakie są obowiązujące terminy?

ZUS ostrzega przed fałszywymi telefonami i apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi telefonami. Chodzi o potwierdzenie zmiany numeru telefonu w ZUS lub na PUE/eZUS. ZUS apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas rozmów telefonicznych.

Dodatek za pracę w nocy od 1 kwietnia 2025 r.

Osoby pracujące w nocy mogą liczyć na dodatek z tytułu wykonywania pracy w porze nocnej. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w kwietniu? Czy ulegnie zmianie? Za pracę w jakich godzinach przysługuje?

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Stanowisko ZUS

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Jak wygląda kwestia potrąceń dobrowolnych z wynagrodzenia na pakiety medyczne, czy dodatkowego ubezpieczenia? Odpowiedź Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe stawki kosztów realizacji zadań związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny

Zgodnie z art. 29 Ustawy o Karcie Dużej Rodziny, realizacja zadań gminy związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny należy do zadań z zakresu administracji rządowej. Od 1 marca 2025 r. obowiązują nowe stawki.

Badania lekarskie: Kto nie podlega wstępnym badaniom lekarskim?

Zgodnie z Kodeksem pracy, każdy pracownik podlega badaniom lekarskim. Wyróżnić można badania wstępne, badania okresowe oraz kontrolne badania lekarskie. Kiedy nie trzeba wykonywać wstępnych badań lekarskich?

REKLAMA