Skutki odmowy podpisania umowy z powodu inflacji
REKLAMA
REKLAMA
Uchylanie się od zawarcia umowy
Skoro przedmiotowe zapytanie dotyczy instytucji wadium, warto wstępnie przypomnieć o istocie tego mechanizmu zabezpieczającego interes zamawiającego. Mowa o nim w art. 97 ustawy z 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (dalej: upzp), z którego m.in. wynika, że zamawiający może żądać od wykonawców wniesienia wadium. Wadium wnosi się przed upływem terminu składania ofert i utrzymuje nieprzerwanie do dnia upływu terminu związania ofertą, z wyjątkiem przypadków, o których mowa w art. 98 ust. 1 pkt 2 i 3 oraz ust. 2 upzp.
REKLAMA
Ponadto przedłużenie terminu związania ofertą jest dopuszczalne tylko z jednoczesnym przedłużeniem okresu ważności wadium albo - jeżeli nie jest to możliwe - z wniesieniem nowego wadium na przedłużony okres związania ofertą. Wadium może być wnoszone według wyboru wykonawcy w jednej lub kilku następujących formach:
- pieniądzu,
- gwarancjach bankowych,
- gwarancjach ubezpieczeniowych,
- poręczeniach udzielanych przez podmioty, o których mowa w art. 6b ust. 5 pkt 2 ustawy z 9 listopada 2000 r. o utworzeniu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
(…)
Marcin Nagórek
Artykuł pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Zamów bezpłatny 14-dniowy dostęp do INFORLEX »
REKLAMA
REKLAMA