Zawarcie umowy po upływie terminu związania ofertą
REKLAMA
REKLAMA
Termin związana ofertą polega na tym, że wykonawca składając swoją ofertę, deklaruje, iż przez określony czas wskazany w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia (zazwyczaj jest to okres 30 dni), gotowy jest zawrzeć z zamawiającym umowę na realizację określonego zamówienia. W wyniku czego jeżeli w tym terminie, oferta wykonawcy zostanie uznana za najkorzystniejszą, to wykonawca ten powinien zawrzeć umowę z zamawiającym. Zamawiający może przedłużyć ten termin. Co też wielokrotnie powodowało niemałe problemy dla wykonawców. W moich poprzednich artykułach wskazywałem już, że aby oferta wykonawcy mogła zostać wybrana przez zamawiającego musi być ona cały czas aktualna. W konsekwencji czego wszystkie dokumenty złożone przez wykonawcę wraz z tą ofertą muszą również być aktualne. O czym bardzo często wykonawcy zapominali, gdyż w wyniku przedłużenia terminu związania ofertą, nie zauważali oni faktu, iż określone dokumenty, które przedłożyli, tracą swoją ważność w trakcie tego przedłużonego terminu. Co też skutkowało odrzuceniem ich oferty przez zamawiającego. Niemniej jednak powstaje w praktyce problem, czy aby na pewno zamawiający nie może wybrać oferty po upływie terminu związania ofertą? Skoro żaden przepis prawa takiej możliwości nie zabrania.
REKLAMA
Redakcja poleca: Ustawa o rachunkowości z komentarzem do zmian (książka)
REKLAMA
Krajowa Izba Odwoławcza przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych w uchwale z dnia 11 sierpnia 2015 r., sygn. akt: KIO/KD 43/15 stwierdziła, że: „przepisy ustawy z 2004 r. - Prawo zamówień publicznych nie wyłączają możliwości badania, oceny i wyboru oferty, której termin związania upłynął. Pomimo upływu terminu związania ofertą można zawrzeć umowę w sprawie zamówienia publicznego. Upływ terminu związania ofertą powoduje jedynie, że wykonawca nie ma obowiązku zawarcia umowy, a co za tym idzie - nie ponosi negatywnych konsekwencji nie zawarcia umowy.”
Wynika z powyższego, że zamawiający może wybrać ofertę, po upływie terminu związania ofertą. Z tą jednak różnicą, iż w przypadku wyboru takiej oferty, wykonawca będący jej autorem, nie ma obowiązku zawarcia z zamawiającym umowy na realizację zamówienia. Dodatkowo jeżeli nie zawrze takiej umowy, to nie poniesie z tego tytułu żadnych negatywnych konsekwencji.
Polecamy serwis: Zamówienia publiczne
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.