reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Zamówienia publiczne > Strony umowy > Referencje w przypadku świadczenia usług

Referencje w przypadku świadczenia usług

Co potwierdzają referencje w przypadku świadczenia usług? Czy referencje dowodzą, jakiego rodzaju usługi świadczył wykonawca oraz jaki był ich zakres?

Co w rzeczywistości potwierdzają referencje w przypadku świadczenia usług?

Bardzo często w postępowaniu o udzielenie zamówienia zamawiający przewiduje, iż warunkiem udziału wykonawcy w postępowaniu jest posiadanie przez niego określonego doświadczenia poprzez świadczenie w przeszłości określonej liczby usług podobnych lub identycznych do usługi będącej przedmiotem zamówienia. Wykonawcy chcący wziąć udział w tym postępowaniu przedkładają zazwyczaj referencje od podmiotów, na rzecz których świadczyli te usługi, aby udowodnić spełnienie warunku określonego przez zamawiającego. Powstaje jednak niekiedy wątpliwość, czy referencje te faktycznie dowodzą świadczenia przez wykonawcę na rzecz innych podmiotów usług o określonym zakresie, czy też nie? Wątpliwości te mogą budzić zdziwienie, skoro  w przypadku zamówień, których przedmiotem są roboty budowlane, brak jest takich zastrzeżeń. Zatem w przypadku robót budowlanych referencje te dowodzą nie tylko wykonania przez wykonawcę samych robót, ale równie ich zakresu. W związku z czym, dlaczego w przypadku świadczenia miałoby być inaczej?

Redakcja poleca: Ustawa o rachunkowości z komentarzem do zmian (książka)

Krajowa Izba Odwoławcza przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych z dnia 14 kwietnia 2015 r., sygn. akt: KIO 550/15 stwierdziła, iż: „referencja służy tylko potwierdzeniu jakości usługi a nie jej zakresowi i innym danym odnoszącym się do usługi a co wynika z treści art. 25 ust. 1 i 2 p.z.p. w związku z § 1 ust. 1 pkt 3) rozporządzenia z dnia 19 lutego 2013 roku w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy, oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane (Dz. U. z 2013 r., poz. 231). Czyli referencja służy tylko i wyłącznie w zakresie dowodów, czy usługi zostały lub są wykonywane należycie.”

Wynika z powyższego, iż w przypadku zamówień, których przedmiotem jest świadczenie usług, referencje dowodzą wyłącznie jakości usług, które wykonawca świadczył na rzecz innych podmiotów. Referencje te nie dowodzą jednak, jakiego rodzaju usługi wykonawca świadczył oraz ich zakresu. W konsekwencji czego, jeżeli wykonawca na dowód spełnienia w/w warunku przedłoży jedynie referencje wystawione przez swoich kontrahentów, to może się to okazać niewystarczające, aby wykonawca ten mógł brać udział w postępowaniu. W konsekwencji czego jego oferta zostanie odrzucona.

Polecamy serwis: Zamówienia publiczne

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Samorządowy Serwis Prawny

Serwis Kancelarii Ślązak, Zapiór i Wspólnicy dla jednostek samorządu terytorialnego

Autor:

Adwokat

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dokumenty, zamówienia publiczne, referencje/ Fot. Fotolia
Dokumenty, zamówienia publiczne, referencje/ Fot. Fotolia

Klasyfikacja Budżetowa 2021129.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

GLC

Doradztwo podatkowe i prawne. Outsourcing usług księgowych i HR. Audyty finansowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama