REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Referencje w przypadku świadczenia usług

Przemysław Naworol
Adwokat
 Samorządowy Serwis Prawny
Serwis Kancelarii Ślązak, Zapiór i Wspólnicy dla jednostek samorządu terytorialnego
Dokumenty, zamówienia publiczne, referencje/ Fot. Fotolia
Dokumenty, zamówienia publiczne, referencje/ Fot. Fotolia
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Co potwierdzają referencje w przypadku świadczenia usług? Czy referencje dowodzą, jakiego rodzaju usługi świadczył wykonawca oraz jaki był ich zakres?

Co w rzeczywistości potwierdzają referencje w przypadku świadczenia usług?

Bardzo często w postępowaniu o udzielenie zamówienia zamawiający przewiduje, iż warunkiem udziału wykonawcy w postępowaniu jest posiadanie przez niego określonego doświadczenia poprzez świadczenie w przeszłości określonej liczby usług podobnych lub identycznych do usługi będącej przedmiotem zamówienia. Wykonawcy chcący wziąć udział w tym postępowaniu przedkładają zazwyczaj referencje od podmiotów, na rzecz których świadczyli te usługi, aby udowodnić spełnienie warunku określonego przez zamawiającego. Powstaje jednak niekiedy wątpliwość, czy referencje te faktycznie dowodzą świadczenia przez wykonawcę na rzecz innych podmiotów usług o określonym zakresie, czy też nie? Wątpliwości te mogą budzić zdziwienie, skoro  w przypadku zamówień, których przedmiotem są roboty budowlane, brak jest takich zastrzeżeń. Zatem w przypadku robót budowlanych referencje te dowodzą nie tylko wykonania przez wykonawcę samych robót, ale równie ich zakresu. W związku z czym, dlaczego w przypadku świadczenia miałoby być inaczej?

REKLAMA

Redakcja poleca: Ustawa o rachunkowości z komentarzem do zmian (książka)

REKLAMA

Krajowa Izba Odwoławcza przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych z dnia 14 kwietnia 2015 r., sygn. akt: KIO 550/15 stwierdziła, iż: „referencja służy tylko potwierdzeniu jakości usługi a nie jej zakresowi i innym danym odnoszącym się do usługi a co wynika z treści art. 25 ust. 1 i 2 p.z.p. w związku z § 1 ust. 1 pkt 3) rozporządzenia z dnia 19 lutego 2013 roku w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy, oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane (Dz. U. z 2013 r., poz. 231). Czyli referencja służy tylko i wyłącznie w zakresie dowodów, czy usługi zostały lub są wykonywane należycie.”

Wynika z powyższego, iż w przypadku zamówień, których przedmiotem jest świadczenie usług, referencje dowodzą wyłącznie jakości usług, które wykonawca świadczył na rzecz innych podmiotów. Referencje te nie dowodzą jednak, jakiego rodzaju usługi wykonawca świadczył oraz ich zakresu. W konsekwencji czego, jeżeli wykonawca na dowód spełnienia w/w warunku przedłoży jedynie referencje wystawione przez swoich kontrahentów, to może się to okazać niewystarczające, aby wykonawca ten mógł brać udział w postępowaniu. W konsekwencji czego jego oferta zostanie odrzucona.

Polecamy serwis: Zamówienia publiczne

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS ostrzega przed fałszywymi telefonami i apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi telefonami. Chodzi o potwierdzenie zmiany numeru telefonu w ZUS lub na PUE/eZUS. ZUS apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas rozmów telefonicznych.

Dodatek za pracę w nocy od 1 kwietnia 2025 r.

Osoby pracujące w nocy mogą liczyć na dodatek z tytułu wykonywania pracy w porze nocnej. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w kwietniu? Czy ulegnie zmianie? Za pracę w jakich godzinach przysługuje?

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Stanowisko ZUS

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Jak wygląda kwestia potrąceń dobrowolnych z wynagrodzenia na pakiety medyczne, czy dodatkowego ubezpieczenia? Odpowiedź Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe stawki kosztów realizacji zadań związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny

Zgodnie z art. 29 Ustawy o Karcie Dużej Rodziny, realizacja zadań gminy związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny należy do zadań z zakresu administracji rządowej. Od 1 marca 2025 r. obowiązują nowe stawki.

REKLAMA

Badania lekarskie: Kto nie podlega wstępnym badaniom lekarskim?

Zgodnie z Kodeksem pracy, każdy pracownik podlega badaniom lekarskim. Wyróżnić można badania wstępne, badania okresowe oraz kontrolne badania lekarskie. Kiedy nie trzeba wykonywać wstępnych badań lekarskich?

Budowa, remont, utrzymanie strzelnic. Dotacje celowe dla JST [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Do uzgodnień trafił projekt rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej w sprawie dofinansowania z budżetu państwa zadań związanych z budową, remontami i utrzymaniem strzelnic oraz rozwijaniem sportu strzeleckiego. Chodzi o dotacje celowe z budżetu państwa.

2 maja i 10 listopada 2025 r. dniami wolnymi w służbie cywilnej

Tak wynika z zarządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 lutego 2025 r. w sprawie wyznaczenia dla członków korpusu służby cywilnej dni wolnych od pracy. Zarządzenie zostało opublikowane w Monitorze Polskim 3 marca 2025 r. Wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko PIP

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy w sprawie wypłacania dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla wójtów i burmistrzów, którzy zakończyli swoją kadencję i stosunek pracy nawiązany z wyboru w kwietniu 2024 r.

REKLAMA

Od 1 lipca 2026 r. obowiązkowy Centralny Rejestr Umów dla jednostek samorządu terytorialnego

Od 1 lipca 2026 r. zostanie wprowadzony obowiązek udostępniania informacji o umowach zawartych przez jednostki sektora finansów publicznych dla jednostek samorządu terytorialnego. Chodzi o Centralny Rejestr Umów

Odpis podstawowy na ZFŚS w 2025 r.

Odpis podstawowy na ZFŚS w 2025 r. Jaka będzie podstawa określająca wysokość odpisu podstawowego na fundusz socjalny w 2025 r.? Kto ma obowiązek tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych? Czym jest odpis podstawowy?

REKLAMA