REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Referencje w przypadku świadczenia usług

Przemysław Naworol
Adwokat
 Samorządowy Serwis Prawny
Serwis Kancelarii Ślązak, Zapiór i Wspólnicy dla jednostek samorządu terytorialnego
Dokumenty, zamówienia publiczne, referencje/ Fot. Fotolia
Dokumenty, zamówienia publiczne, referencje/ Fot. Fotolia
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Co potwierdzają referencje w przypadku świadczenia usług? Czy referencje dowodzą, jakiego rodzaju usługi świadczył wykonawca oraz jaki był ich zakres?

Co w rzeczywistości potwierdzają referencje w przypadku świadczenia usług?

Bardzo często w postępowaniu o udzielenie zamówienia zamawiający przewiduje, iż warunkiem udziału wykonawcy w postępowaniu jest posiadanie przez niego określonego doświadczenia poprzez świadczenie w przeszłości określonej liczby usług podobnych lub identycznych do usługi będącej przedmiotem zamówienia. Wykonawcy chcący wziąć udział w tym postępowaniu przedkładają zazwyczaj referencje od podmiotów, na rzecz których świadczyli te usługi, aby udowodnić spełnienie warunku określonego przez zamawiającego. Powstaje jednak niekiedy wątpliwość, czy referencje te faktycznie dowodzą świadczenia przez wykonawcę na rzecz innych podmiotów usług o określonym zakresie, czy też nie? Wątpliwości te mogą budzić zdziwienie, skoro  w przypadku zamówień, których przedmiotem są roboty budowlane, brak jest takich zastrzeżeń. Zatem w przypadku robót budowlanych referencje te dowodzą nie tylko wykonania przez wykonawcę samych robót, ale równie ich zakresu. W związku z czym, dlaczego w przypadku świadczenia miałoby być inaczej?

REKLAMA

Redakcja poleca: Ustawa o rachunkowości z komentarzem do zmian (książka)

REKLAMA

Krajowa Izba Odwoławcza przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych z dnia 14 kwietnia 2015 r., sygn. akt: KIO 550/15 stwierdziła, iż: „referencja służy tylko potwierdzeniu jakości usługi a nie jej zakresowi i innym danym odnoszącym się do usługi a co wynika z treści art. 25 ust. 1 i 2 p.z.p. w związku z § 1 ust. 1 pkt 3) rozporządzenia z dnia 19 lutego 2013 roku w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy, oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane (Dz. U. z 2013 r., poz. 231). Czyli referencja służy tylko i wyłącznie w zakresie dowodów, czy usługi zostały lub są wykonywane należycie.”

Wynika z powyższego, iż w przypadku zamówień, których przedmiotem jest świadczenie usług, referencje dowodzą wyłącznie jakości usług, które wykonawca świadczył na rzecz innych podmiotów. Referencje te nie dowodzą jednak, jakiego rodzaju usługi wykonawca świadczył oraz ich zakresu. W konsekwencji czego, jeżeli wykonawca na dowód spełnienia w/w warunku przedłoży jedynie referencje wystawione przez swoich kontrahentów, to może się to okazać niewystarczające, aby wykonawca ten mógł brać udział w postępowaniu. W konsekwencji czego jego oferta zostanie odrzucona.

Polecamy serwis: Zamówienia publiczne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak wyliczyć dodatek za pracę w porze nocnej w 2025 r.?

Dodatek za pracę w porze nocnej jest dodatkiem przysługującym – jak sama nazwa wskazuje – osobom, które wykonują swoją pracę w godzinach nocnych. Jak wyliczyć dodatek za pracę w porze nocnej w 2025 r.?

Zasiłek chorobowy 2025 r.: prawo do pobierania, wysokość zasiłku, podstawa wymiaru zasiłku

Zasiłek chorobowy: prawo do pobierania, wysokość zasiłku, podstawa wymiaru zasiłku. Na wstępie warto wspomnieć, ze zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego można otrzymać w przypadku, gdy jest się objętym dobrowolnym lub obowiązkowym ubezpieczeniem chorobowym. Jak obliczyć podstawę wymiaru zasiłku chorobowego?

Księgi rachunkowe prowadzone przy pomocy komputera: wymogi

Księgi rachunkowe prowadzone przy pomocy komputera: wymogi. W ustawie z 29 września 1994 r. o rachunkowości określone są zasady rachunkowości, a także zasady wykonywania działalności w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Księgi rachunkowe należy prowadzić w języku polskim oraz w walucie polskiej.

Przedsiębiorcy mają czas do 31 stycznia 2025 r. na wysłanie PIT-11

Przedsiębiorcy mają czas do 31 stycznia 2025 r. na wysłanie PIT-11. Co dalej? Co zrobić w przypadku spóźnienia? PIT-11 jest podstawową informacją o dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy. Przedsiębiorcy mają czas do 31 stycznia 2025. r na złożenie tego dokumentu.

REKLAMA

Podróż służbowa: zwrot kosztów przejazdu

Podróż służbowa: zwrot kosztów przejazdu. Wybierając się w podróż służbową warto wiedzieć, jakie dokumenty należy przedstawić po powrocie z delegacji, by uzyskać zwrot kosztów przejazdu w podróży służbowej.

Dofinansowanie do dziennego opiekuna w 2025 r. Aktywny dzienny opiekun w gminie 2025 : termin składania wniosków mija 4.02.2025 r.

Dofinansowanie do dziennego opiekuna w 2025 r. Aktywny dzienny opiekun w gminie 2025. Na dofinansowania w 2025 r. przeznaczono 60 mln zł. Termin składania wniosków o dofinansowania mija 4 lutego 2025 r.

Sygnalista: kim jest, co może zgłosić, ochrona sygnalisty

25 września 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące sygnalistów. Kim jest sygnalista? Co sygnalista może zgłosić? Od kiedy sygnaliście przysługuje ochrona? Gdzie szukać informacji nt. sygnalistów?

Minimalna podstawa wymiaru zasiłku chorobowego w 2025 r.

Minimalna podstawa wymiaru zasiłku chorobowego w 2025 r. Czym jest? 1 stycznia 2025 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Oznacza to, ze zmianie także uległa minimalna podstawa wymiaru zasiłku chorobowego.

REKLAMA

Zwolnienie z VAT w ramach procedury SME od 1 stycznia 2025 r.

Zwolnienie z VAT w ramach procedury SME. Od 1 stycznia 2025 r. Od 1 stycznia 2025 r. w Polsce będzie obowiązywać procedura SME (Small Medium-sized Enterprise). Kto może skorzystać ze zwolnienia z VAT w ramach procedury SME?

Kwota wolna od potrąceń w 2025 r.

Kwota wolna od potrąceń w 2025 r. 1 stycznia 2025 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Wysokość minimalnego wynagrodzenia ma wpływ na wysokość kwoty wolnej od potrąceń. Czym jest kwota wolna od potrąceń i ile wynosi w 2025 r. ?

REKLAMA