REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wykluczenie wykonawcy, który złożył wadium

Przemysław Naworol
Adwokat
 Samorządowy Serwis Prawny
Serwis Kancelarii Ślązak, Zapiór i Wspólnicy dla jednostek samorządu terytorialnego
Zamówienia publiczne, prawo/ Fot. Fotolia
Zamówienia publiczne, prawo/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Najczęściej stosowaną formą wadium, którą wybierają wykonawcy, to wniesienie wadium w pieniądzu lub poprzez przedłożenie gwarancji bankowej. Co w sytuacji, gdy gwarancja bankowa wygaśnie, w trakcie trwania postępowania przetargowego?

Jednym z najczęstszych warunków stosowanych przez zamawiającego w dokumentacji przetargowej, które musi spełnić wykonawca, aby wziąć udział w postępowaniu, jest złożenie przez tego ostatniego wadium. Wadium pełni funkcję gwarancyjną, gdyż stanowi zabezpieczenie finansowe rzetelności wykonawcy. Inaczej rzecz ujmując, zamawiający może zaspokoić się z tego wadium, jeżeli wykonawca dla przykładu nie będzie chciał podpisać umowy z zamawiającym, naruszy warunki udziału w postępowaniu itd. Ponadto wykonawca wpłacając wadium, informuje poniekąd zamawiającego, iż w sposób przemyślany bierze udział w postępowaniu i jest gotów wykonać zamówienie, które jest przedmiotem postępowania. Brak wnoszenia wadium przez wykonawców mógłby prowadzić do nadużyć z ich strony, gdyż trudno wykluczyć sytuację, w której część wykonawców brałaby udział w postępowaniu, pomimo tego, iż nie byliby zainteresowani realizacją zamówienia, które jest przedmiotem tego postępowania. W konsekwencji tego, w przypadku wyboru ich ofert jako najkorzystniejszych, uchylaliby się oni od podpisania umowy z zamawiającym oraz realizacji zamówienia. Zamawiający natomiast w takiej sytuacji byłby bezsilny. Zatem aby uniknąć takich przypadków, zamawiający stosuje wadium, które przepadać będzie wykonawcy w sytuacjach opisanych wyżej.

REKLAMA

Zobacz również: Podanie przez wykonawcę nieprawdziwych informacji

REKLAMA

W związku z powyższym wymóg wniesienia wadium przez wykonawcę, ma charakter bezwzględny. Jeżeli zatem zamawiający przewidzi ten wymóg w dokumentacji przetargowej, zaś wykonawca nie spełni tego wymogu najpóźniej w dniu upływu terminu do złożenia oferty, to wykonawca taki podlega wykluczeniu. Wadium w przeciwieństwie do wielu innych wymogów przewidzianych przez zamawiającego w dokumentacji przetargowej, nie może zostać uzupełnione po upływie terminu do złożenia oferty. Zatem wykonawca, który nie wnosi wadium składając swoją ofertę, musi liczyć się z konsekwencjami w postaci wykluczenia go z postępowania. Wadium można wnieść w różnych formach przewidzianych przez zamawiającego. Najczęściej stosowaną formą wadium, którą wybierają wykonawcy, to wniesienie wadium w pieniądzu lub poprzez przedłożenie gwarancji bankowej. W przypadku tego drugiego sposobu wniesienia wadium, powstają problemy: co w sytuacji, gdy gwarancja bankowa wygaśnie, w trakcie trwania postępowania przetargowego? Nie jest to niestety rzadki przypadek, w szczególności, gdy mamy do czynienia z przedłużeniem przez zamawiającego okresu związania ofertą. Gwarancja bankowa obowiązuje przez określony okres. Zazwyczaj wykonawcy, którzy składają gwarancję bankową jako wadium, tak przygotowują treść tej gwarancji, aby obejmowała okres wyboru najkorzystniejszej oferty przez zamawiającego. Jest to forma oszczędności pieniędzy przez wykonawcę, gdyż za dłuższy okres obowiązywania gwarancji, wykonawca ten musiałby więcej zapłacić. W konsekwencji tego powstaje wątpliwość, czy jeżeli gwarancja bankowa wygaśnie w okresie trwania postępowania, czy aby na pewno zamawiający musi wykluczyć wykonawcę. Skoro w dniu złożenia przez niego swojej oferty, wykonawca wadium złożył skutecznie.

Krajowa Izba Odwoławcza przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych w uchwale z dnia 23 kwietnia 2015 r., sygn. akt: KIO/KD 23/15 stwierdziła, że: „wadium, z którego zamawiający nie może skorzystać należy uznać za niewniesione w rozumieniu art. 24 ust. 2 pkt 2 p.z.p.”

Wynika z powyższego, iż nawet w przypadku, gdy w dniu złożenia swojej oferty, wykonawca przedłożył skutecznie wadium, zaś wadium to wygasło w toku postępowania, to zamawiający winien wykluczyć takiego wykonawcę. Zamawiający musi, bowiem mieć możliwość skorzystania z wadium w toku całego postępowania. W przeciwnym przypadku mogłoby dojść do sytuacji, w której wykonawca nierealizujący warunków przetargu, byłby bezkarny, gdyż zamawiający utraci możliwość zastosowania wobec niego jedynej kary, jaką jest przepadek wadium. Zatem wykonawcy muszą mieć na uwadze możliwość wygaśnięcia wadium, w toku postępowania, jeżeli zamawiający przedłuża okres związania ofertą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: Zamówienia publiczne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

  Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

  Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

  Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

  Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

  Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

  Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

  Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

  REKLAMA

  To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

  Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

  Średnio 600 zł „pod choinkę” w urzędach. Maks to 950 zł. Jest i 0 zł. Zamiast podwyżek. Są i premie [Budżetówka, prezenty]

  Zamiast podwyżek w 2023 r. średnio 600 zł urzędnicy samorządowi otrzymają przed świętami z ZFŚS.

  Rozwój zawodowy i urlop szkoleniowy ratownika medycznego

  Każdy ratownik medyczny ma nie tylko prawo, lecz przede wszystkim obowiązek ustawicznego rozwoju zawodowego przez aktualizację wiedzy i umiejętności zawodowych. Na rozwój zawodowy ratownikowi medycznemu przysługuje urlop szkoleniowy w wymiarze 6 dni roboczych rocznie – kiedy przysługuje ten urlop, kiedy nie przysługuje i czy należy się za niego wynagrodzenie? O tym w poniższym opracowaniu. 

  Brak podwyżki w samorządach w 2024 r. Poszkodowani nie zgadzają się na zamrożenie swoich pensji. I żądają wyjaśnień

  Przedstawiciele zarządu ZMP chcą wyjaśnień od rządu w sprawie zamrożenia wynagrodzeń w samorządach i spółkach komunalnych przewidzianego w ustawie okołobudżetowej na 2024 r.

  REKLAMA

  Kaucja to 50 groszy. Bo łatwo zapamiętać. Butelki ze szkła i plastiku oraz metalowe puszki [projekt rozporządzenia]

  Kaucja za butelki plastikowe do 3 litrów i szklane do 1,5 litra oraz za puszki do 1 litra wyniesie 50 gr. Tak zapisano w projekcie rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska. 

  PIP: Obowiązki i prawa pracownika w zakresie bhp [zestawienie]
  Podstawowym obowiązkiem pracownika określonym w art. 211 Kodeksu pracy jest przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

  REKLAMA