Wadium w przypadku składania ofert częściowych
REKLAMA
REKLAMA
Wadium musi zostać wniesione przez wykonawcę przed upływem terminu składania ofert. Jego wysokość każdorazowo określa zamawiający – nie może być ono jednak wyższe niż 3% wartości zamówienia.
Z art. 45 ust. 5 ustawy z 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych; dalej: upzp) wynika, że możliwe jest składanie ofert częściowych bądź udzielanie zamówienia w częściach, jeśli zamawiający podejmie taką decyzję. W takich przypadkach zamawiający określa kwotę wadium dla każdej z części. Oznacza to, że wysokość wadium w odniesieniu do każdej części nie może przekraczać ww. górnego progu procentowego. Natomiast jeśli zamawiający przewiduje udzielenie zamówień uzupełniających (w przypadkach przewidzianych przepisami) określa kwotę wadium dla wartości zamówienia podstawowego.
ZAPAMIĘTAJ!
W odniesieniu do wadium nie jest możliwe jego uzupełnianie czy poprawianie.
Popełnienie błędów przy wpłacie wadium w sytuacji składania ofert częściowych może się okazać kosztowne dla wykonawcy. Skutkuje to wykluczeniem wykonawcy z postępowania, a w określonych przepisami sytuacjach – zamawiający może zatrzymać wadium. Zamawiający zatrzymuje wadium wraz z odsetkami nie tylko wtedy, gdy wykonawca z przyczyn zawinionych przez siebie nie zastosuje się do wezwania do uzupełnienia wskazanych przez zamawiającego dokumentów, oświadczeń lub pełnomocnictw, ale też wtedy, gdy wykonawca, którego oferta została wybrana:
● odmówił podpisania umowy w sprawie zamówienia publicznego na warunkach określonych w ofercie,
● nie wniósł wymaganego zabezpieczenia należytego wykonania umowy,
● nie zawarł umowy w sprawie zamówienia publicznego, gdyż było to niemożliwe z przyczyn leżących po stronie wykonawcy.
Przesłanki wykluczenia z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego określa art. 24 upzp. Najczęstsze przyczyny wykluczenia to:
● niewniesienie wadium do upływu terminu składania ofert, na przedłużony okres związania ofertą lub w terminie określonym przez zamawiającego w przypadku zażądania przez zamawiającego ponownego wniesienia wadium przez wykonawcę, któremu uprzednio zwrócono wadium, gdy w wyniku rozstrzygnięcia odwołania jego oferta została wybrana jako najkorzystniejsza,
● brak zgody wykonawcy na przedłużenie okresu związania ofertą,
● złożenie nieprawdziwych informacji mających wpływ lub mogących mieć wpływ na wynik prowadzonego postępowania,
● niewykazanie spełniania warunków udziału w postępowaniu.
Więcej w dwutygodniku Rachunkowość Budżetowa - Zamów prenumeratę >>
REKLAMA
REKLAMA