reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Zamówienia publiczne > Tryby udzielania zamówienia > Zamówienia publiczne: Obsługa prawna jako usługa niepriorytetowa

Zamówienia publiczne: Obsługa prawna jako usługa niepriorytetowa

Jeśli przedmiotem zamówienia publicznego jest świadczenie dla danej jednostki usług prawniczych przez radców prawnych, należy pamiętać, że usługi te zalicza się do usług niepriorytetowych.

Przepisami ustawy z 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy – Prawo zamówień publicznych zostały wprowadzone zmiany w zakresie udzielania zamówień publicznych na tzw. usługi niepriorytetowe. Uchylony został przepis art. 5 ust. 1a, a wprowadzony został nowy przepis art. 5a ustawy z 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (dalej: upzp).

Zmiana przepisów upzp w zakresie dodania nowego art. 5a miała na celu odformalizowanie postępowań o udzielanie zamówienia na usługi niepriorytetowe o wartościach poniżej tzw. progów unijnych.

Obecnie zatem w przypadku zamówień na usługi prawnicze zamawiający nie może już wszcząć postępowania w trybie zaproszenia do złożenia oferty, negocjacji bez ogłoszenia oraz zamówienia z wolnej ręki w każdym „uzasadnionym przypadku”, lecz tylko jeśli spełnione są przesłanki określone odpowiednio w art. 62 ust. 1 lub art. 67 ust. 1 upzp. Natomiast do takich postępowań nadal nie stosuje się przepisów upzp dotyczących:

● terminów składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu lub terminów składania ofert,

● obowiązku żądania wadium,

● obowiązku żądania dokumentów potwierdzających spełnianie warunków udziału w postępowaniu,

● zakazu ustalania kryteriów oceny ofert na podstawie właściwości wykonawcy,

● przesłanek wyboru trybu negocjacji z ogłoszeniem, dialogu konkurencyjnego oraz licytacji elektronicznej.

Zobacz serwis: Zamówienia publiczne

Ponadto w przypadku zamówień, których przedmiotem są usługi prawnicze, polegające na wykonywaniu zastępstwa procesowego przed sądami, trybunałami lub innymi organami orzekającymi lub doradztwie prawnym w zakresie zastępstwa procesowego, lub jeżeli wymaga tego ochrona ważnych praw lub interesów Skarbu Państwa – nie stosuje się przepisów upzp dotyczących:

● przesłanek wyboru trybu negocjacji bez ogłoszenia,

● przesłanek wyboru trybu zamówienia z wolnej ręki.

Innymi słowy, od 19 października 2014 r. zamawiający może udzielić zamówienia na usługi niepriorytetowe o wartości poniżej tzw. progów unijnych bądź to na zasadach ogólnych (czyli w jednym z trybów przewidzianych do tej pory w przepisach upzp) – z jednoczesną możliwością wykorzystania uproszczeń określonych w art. 5 ust. 1 i 1b upzp – bądź też na podstawie określonej przez siebie procedury, spełniającej minimalne wymogi określone w art. 5a ust. 2–4 upzp.

Obsługą prawną danej jednostki gospodarczej powinna się zajmować firma, która wykaże się dużą wiedzą prawniczą oraz zarówno ogólnym doświadczeniem zawodowym, jak i określonym doświadczeniem branżowym. Wymagania te należy uwzględnić w opisie przedmiotu zamówienia.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor publiczny cały artykuł: Obsługa prawna jako usługa niepriorytetowa

Artykuł omawia zagadnienie na przykładzie obsługi prawnej w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Polskie Centrum Kadrowo – Płacowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama