Zamówienia publiczne: Obsługa prawna jako usługa niepriorytetowa

REKLAMA
REKLAMA
Przepisami ustawy z 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy – Prawo zamówień publicznych zostały wprowadzone zmiany w zakresie udzielania zamówień publicznych na tzw. usługi niepriorytetowe. Uchylony został przepis art. 5 ust. 1a, a wprowadzony został nowy przepis art. 5a ustawy z 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (dalej: upzp).
REKLAMA
Zmiana przepisów upzp w zakresie dodania nowego art. 5a miała na celu odformalizowanie postępowań o udzielanie zamówienia na usługi niepriorytetowe o wartościach poniżej tzw. progów unijnych.
Obecnie zatem w przypadku zamówień na usługi prawnicze zamawiający nie może już wszcząć postępowania w trybie zaproszenia do złożenia oferty, negocjacji bez ogłoszenia oraz zamówienia z wolnej ręki w każdym „uzasadnionym przypadku”, lecz tylko jeśli spełnione są przesłanki określone odpowiednio w art. 62 ust. 1 lub art. 67 ust. 1 upzp. Natomiast do takich postępowań nadal nie stosuje się przepisów upzp dotyczących:
● terminów składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu lub terminów składania ofert,
● obowiązku żądania wadium,
● obowiązku żądania dokumentów potwierdzających spełnianie warunków udziału w postępowaniu,
● zakazu ustalania kryteriów oceny ofert na podstawie właściwości wykonawcy,
● przesłanek wyboru trybu negocjacji z ogłoszeniem, dialogu konkurencyjnego oraz licytacji elektronicznej.
Zobacz serwis: Zamówienia publiczne
Ponadto w przypadku zamówień, których przedmiotem są usługi prawnicze, polegające na wykonywaniu zastępstwa procesowego przed sądami, trybunałami lub innymi organami orzekającymi lub doradztwie prawnym w zakresie zastępstwa procesowego, lub jeżeli wymaga tego ochrona ważnych praw lub interesów Skarbu Państwa – nie stosuje się przepisów upzp dotyczących:
● przesłanek wyboru trybu negocjacji bez ogłoszenia,
● przesłanek wyboru trybu zamówienia z wolnej ręki.
REKLAMA
Innymi słowy, od 19 października 2014 r. zamawiający może udzielić zamówienia na usługi niepriorytetowe o wartości poniżej tzw. progów unijnych bądź to na zasadach ogólnych (czyli w jednym z trybów przewidzianych do tej pory w przepisach upzp) – z jednoczesną możliwością wykorzystania uproszczeń określonych w art. 5 ust. 1 i 1b upzp – bądź też na podstawie określonej przez siebie procedury, spełniającej minimalne wymogi określone w art. 5a ust. 2–4 upzp.
Obsługą prawną danej jednostki gospodarczej powinna się zajmować firma, która wykaże się dużą wiedzą prawniczą oraz zarówno ogólnym doświadczeniem zawodowym, jak i określonym doświadczeniem branżowym. Wymagania te należy uwzględnić w opisie przedmiotu zamówienia.
Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor publiczny cały artykuł: Obsługa prawna jako usługa niepriorytetowa
Artykuł omawia zagadnienie na przykładzie obsługi prawnej w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA