REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaką procedurę zastosować do zakupu dostawy wody i gazu

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Justyna Andała-Sępkowska
Dostawy gazu, zamówienia publiczne/ Fot. Fotolia
Dostawy gazu, zamówienia publiczne/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jakie procedury zamówień publicznych należy zastosować w przypadku zakupu dostawy wody i gazu przy chęci zawarcia umowy na czas nieokreślony?

Ze względu na istnienie tzw. monopolu naturalnego w odniesieniu do tych zakupów zastosowanie znajdzie tryb zamówienia z wolnej ręki, jeżeli dostawy mogą być świadczone tylko przez jednego wykonawcę z przyczyn technicznych o obiektywnym charakterze.

REKLAMA

Przepisy ustawy z 29 stycznia 2004 r. - Prawo za­mówień publicznych (dalej: upzp) w sposób szczególny regulują pewne aspekty umów o zamówienia publiczne i wprowadzają odstępstwa od zasad cywilistycznych - w tym od zasady swobodnej woli stron umowy. Jed­ną z tego typu wyjątkowych regulacji jest regulacja dotycząca czasu obowiązywania umów o zamówienie publiczne. Zgodnie z art. 142 ust. 1 upzp zasadą jest, że umowę o zamówienie publiczne zawiera się na czas oznaczony.

Zobacz również: Zamówienie na usługi niepriorytetowe

Wyjątki od tej zasady przewiduje m.in. art. 143 ust. 1 upzp. W pkt 1 i 3 tego ustępu czytamy, że na czas nie­oznaczony może być zawierana umowa, której przed­miotem są dostawy:

  • wody za pomocą sieci wodno-kanalizacyjnej lub odprowadzanie ścieków do takiej sieci,
  • gazu z sieci gazowej.

Ponadto istnieje możliwość zawarcia umów na czas nieoznaczony w odniesieniu do:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • ciepła z sieci ciepłowniczej,
  • licencji na oprogramowanie komputerowe,
  • umów, których przedmiotem są usługi przesyło­we lub dystrybucyjne energii elektrycznej lub gazu ziemnego (art. 143 ust. 1a upzp).

Wyjątki te stanowią konsekwencję istnienia mono­polu naturalnego dla tych dóbr nabywanych przez za­mawiających. Ustawodawca zdecydował tym samym o braku konieczności „sztucznego" odnawiania umów w tym zakresie.

Również ze względu na istnienie monopolu natural­nego w odniesieniu do tych zakupów zastosowanie znaj­dzie tryb zamówienia z wolnej ręki. Zastosowanie tego trybu musi być podyktowane okolicznościami faktyczny­mi, które znajdą odzwierciedlenie w jednej z przesłanek wymienionych w art. 67 ust. 1 upzp. W okolicznościach opisanych w pytaniu zaistnieje przesłanka z art. 67 ust. 1 pkt 1 lit. a upzp, zgodnie z którą zamawiający może udzielić zamówienia z wolnej ręki, jeżeli dosta­wy mogą być świadczone tylko przez jednego wyko­nawcę z przyczyn technicznych o obiektywnym cha­rakterze.

Z ORZECZNICTWA

(...) Skorzystanie z trybu wskazanego w art. 67 ust. 1 pkt 1 lit. a upzp uzależnione jest od tego, czy „dostawy, usługi lub roboty budowlane mogą być świadczone tylko przez jednego wykonawcę, z przyczyn technicznych o obiektywnym charakte­rze". Za przyczyny techniczne sensu stricto uważa się przede wszystkim istnienie takiej sytuacji, w któ­rej zamawiający nie ma wyboru ze względu na po­siadanie infrastruktury technicznej, jaką dysponuje. Z tym przypadkiem mamy do czynienia w przypad­ku dostaw gazu, prądu, wody, odprowadzania ście­ków - gdy odpowiednie przyłącza są własnością danego wykonawcy. (... )

Wyrok WSA w Warszawie z 29 lipca 2010 r., sygn. akt V SA/Wa 875/10

REKLAMA

Literalne potwierdzenie poprawności wyboru trybu zamówienia z wolnej ręki znajduje się również w sa­mych przepisach upzp - bezpośrednio w art. 67 ust. 3 pkt 1, w którym, w odniesieniu właśnie m.in. do dostaw wody za pomocą sieci wodociągowej lub odprowadzania ścieków do sieci kanalizacyjnej oraz dostaw gazu z sie­ci gazowej, odwołany zostaje obowiązek zawiadamiania Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych o wszczęciu po­stępowania w trybie zamówienia z wolnej ręki, gdy war­tość zamówienia jest równa lub przekracza kwoty okre­
ślone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8 upzp (tzw. progi unijne).

W tym miejscu warto wskazać na zasady szacowa­nia wartości zamówienia w przypadku nabywania dóbr na czas nieoznaczony. Kwestię tę reguluje art. 34 ust. 3 pkt 1 upzp, wskazując, że jeżeli zamówienia udziela się na czas nieoznaczony, wartością zamówienia jest wartość ustalona z uwzględnieniem okresu 48 mie­sięcy wykonywania zamówienia.

Na zakończenie warto dodać, że w ramach regulacji wynikającej z art. 67 ust. 4 upzp, prowadząc procedurę na dostawy wody za pomocą sieci wodno-kanalizacyj­nej lub odprowadzanie ścieków do takiej sieci oraz do­stawy gazu z sieci gazowej, zamawiający może odstąpić od powołania komisji przetargowej czy stosowania nie­których przesłanek wykluczenia wykonawcy z postępo­wania.

JUSTYNA ANDAŁA-SĘPKOWSKA - prawnik, wieloletni praktyk w dziedzinie zamówień publicznych po stronie zamawiającego, autor opracowań i komentarzy z tego zakresu

PODSTAWA PRAWNA

• art. 11 ust. 8, art. 34 ust. 3 pkt 1, art. 67 ust. 1, ust. 3 pkt 1 i ust. 4, art. 142 ust. 1, art. 143 ust. 1 ustawy z 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień pub­licznych (j.t. Dz.U. z 2013 r. poz. 907; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 915)

Polecamy serwis: Zamówienia publiczne

Zapisz się na newsletter
Jak dysponowane są finanse publiczne? Bądź na czasie z najnowszymi przepisami, najlepszymi praktykami oraz wskazówkami dotyczącymi księgowości budżetowej – zapisz się na newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Rachunkowość Budżetowa

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS ostrzega przed fałszywymi telefonami i apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi telefonami. Chodzi o potwierdzenie zmiany numeru telefonu w ZUS lub na PUE/eZUS. ZUS apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas rozmów telefonicznych.

Dodatek za pracę w nocy od 1 kwietnia 2025 r.

Osoby pracujące w nocy mogą liczyć na dodatek z tytułu wykonywania pracy w porze nocnej. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w kwietniu? Czy ulegnie zmianie? Za pracę w jakich godzinach przysługuje?

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Stanowisko ZUS

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Jak wygląda kwestia potrąceń dobrowolnych z wynagrodzenia na pakiety medyczne, czy dodatkowego ubezpieczenia? Odpowiedź Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe stawki kosztów realizacji zadań związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny

Zgodnie z art. 29 Ustawy o Karcie Dużej Rodziny, realizacja zadań gminy związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny należy do zadań z zakresu administracji rządowej. Od 1 marca 2025 r. obowiązują nowe stawki.

REKLAMA

Badania lekarskie: Kto nie podlega wstępnym badaniom lekarskim?

Zgodnie z Kodeksem pracy, każdy pracownik podlega badaniom lekarskim. Wyróżnić można badania wstępne, badania okresowe oraz kontrolne badania lekarskie. Kiedy nie trzeba wykonywać wstępnych badań lekarskich?

Budowa, remont, utrzymanie strzelnic. Dotacje celowe dla JST [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Do uzgodnień trafił projekt rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej w sprawie dofinansowania z budżetu państwa zadań związanych z budową, remontami i utrzymaniem strzelnic oraz rozwijaniem sportu strzeleckiego. Chodzi o dotacje celowe z budżetu państwa.

2 maja i 10 listopada 2025 r. dniami wolnymi w służbie cywilnej

Tak wynika z zarządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 lutego 2025 r. w sprawie wyznaczenia dla członków korpusu służby cywilnej dni wolnych od pracy. Zarządzenie zostało opublikowane w Monitorze Polskim 3 marca 2025 r. Wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko PIP

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy w sprawie wypłacania dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla wójtów i burmistrzów, którzy zakończyli swoją kadencję i stosunek pracy nawiązany z wyboru w kwietniu 2024 r.

REKLAMA

Od 1 lipca 2026 r. obowiązkowy Centralny Rejestr Umów dla jednostek samorządu terytorialnego

Od 1 lipca 2026 r. zostanie wprowadzony obowiązek udostępniania informacji o umowach zawartych przez jednostki sektora finansów publicznych dla jednostek samorządu terytorialnego. Chodzi o Centralny Rejestr Umów

Odpis podstawowy na ZFŚS w 2025 r.

Odpis podstawowy na ZFŚS w 2025 r. Jaka będzie podstawa określająca wysokość odpisu podstawowego na fundusz socjalny w 2025 r.? Kto ma obowiązek tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych? Czym jest odpis podstawowy?

REKLAMA