REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ubezpieczenie komunikacyjne floty samochodowej

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Justyna Godlewska-Stańska
ubezpieczenie floty
ubezpieczenie floty
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Ubezpieczenie floty pojazdów pozwala z reguły znacznie obniżyć koszty składek, w stosunku do tych, które należałby płacić ubezpieczając każdy pojazd z osobna, a także dostosować zakres i warunki ubezpieczenia do wymagań i specyfiki konkretnej jednostki. Dlatego też rozwiązanie to jest warte rozważenia nawet w przypadku jednostek dysponujących niewielka flota pojazdów.

Ubezpieczenie floty samochodowej

Umowa ubezpieczenia floty samochodowej jest pewnego rodzaju umową generalną, która to umowa określającej warunki, zasady i stawki składek obowiązujące w okresie jej trwania. W następstwie zawarcia tego typu umowy ubezpieczane są poszczególne pojazdy wchodzące w skład floty.

REKLAMA

REKLAMA

W ramach ubezpieczenia komunikacyjnego floty samochodowej zakłady ubezpieczeń oferują na ogół tzw. „pakiet ubezpieczeń” w skład którego wchodzić może w szczególności ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC), auto casco (AC), ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków ( NNW). Ubezpieczenie całej floty pojazdów pozwala znacznie obniżyć koszty składek, dlatego też nawet niewielkie jednostki powinny rozważyć takie rozwiązanie.

Wysokość składki za ubezpieczenie floty pojazdów zależy od wielu czynników, do których zaliczyć należy m.in. liczbę pojazdów, ich wartość, szkodowość floty, a także strukturę wiekową pojazdów oraz strukturę floty (rodzaje pojazdów wchodzących w skład floty). W przypadku, gdy struktura floty jest mieszana zakład ubezpieczeń bierze zazwyczaj pod uwagę procentowy udział poszczególnych rodzajów pojazdów w danej flocie.

Pojęcie floty

Jeśli chodzi o pojęcie floty, to zaznaczyć należy, że nie zostało ono zdefiniowane w kodeksie cywilnym, ani też w żadnym innym akcie prawnym, a co za tym idzie zgodnie z zasadą swobody umów wyrażoną w art. 353 ¹ ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. kodeks cywilny (Dz. U. Z 1964 r., Nr 16, poz. 93 ze zm.) strony zawierające umowę mają pewną swobodę w jego zdefiniowaniu w związku z czym zakłady ubezpieczeń różnie definiują to pojęcie. Na ogół za flotę pojazdów zakłady ubezpieczeń uznają grupę od 10 do 20 pojazdów, choć występują oferty ubezpieczenia flotowego skierowane do podmiotów dysponujących nawet pięcioma pojazdami.

Ubezpieczenie komunikacyjne floty pojazdów adresowane jest do podmiotów posiadających flotę pojazdów w rozumieniu, o którym mowa była powyżej, a co za tym idzie nawet niewielkie jednostki dysponujące kilkoma pojazdami mają możliwość skorzystania z takiego rozwiązania. Rozwiązanie to jest warte rozważenia ponieważ pozwala ono znacznie obniżyć koszty jakie jednostka ponosi w związku z ubezpieczaniem posiadanych pojazdów. Jest to możliwe dlatego, że regułą w przypadku ubezpieczenia flotowego jest duża elastyczność po stronie zakładów ubezpieczeń w zakresie określania jego warunków. Wspomniana większa elastyczność zakładów ubezpieczeń w przypadku ubezpieczenia flotowego daje jednostkom znacznie szersze możliwości  dostosowania zakresu i warunków ubezpieczenia do ich wymagań (nie tylko finansowych) oraz specyfiki, niż to ma miejsce w przypadku ubezpieczania każdego auta z osobna.

Zapisz się na newsletter
Jak dysponowane są finanse publiczne? Bądź na czasie z najnowszymi przepisami, najlepszymi praktykami oraz wskazówkami dotyczącymi księgowości budżetowej – zapisz się na newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nie można być jednocześnie wójtem i prezydentem Rzeczypospolitej

Wybory prezydenckie zbliżają się wielkimi krokami – głosować w nich będziemy już 18 maja br. Jednym ze startujących w nich kandydatów jest prezydent Warszawy. Pojawia się pytanie: kto zastąpi urzędującego prezydenta miasta (burmistrza, wójta) na tym stanowisku, jeżeli zostanie on wybrany i obejmie urząd Prezydenta Rzeczypospolitej? Prawo bowiem jednoznacznie wskazuje, że nie można być jednocześnie włodarzem gminy i państwa.

Podatek od deszczówki. Czy powstanie linia orzecznicza?

Gminy wydają decyzje o ustalanie opłaty za zmniejszenie naturalnej retencji. Właściciele nieruchomości skarżą je do sądu – i okazuje się, że gminy wygrywają.

MRPiPS przeprowadzi pilotaż dotyczący skrócenia czasu pracy. Skrócenie czasu pracy nie może wpłynąć na obniżenie wynagrodzeń

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło rozpoczęcie ogólnopolskiego pilotażu skróconego czasu pracy. Jest to odpowiedź na zmieniające się realia rynku pracy, wyzwania związane z automatyzacją i potrzebę zwiększenia efektywności pracy – przy jednoczesnym zachowaniu pełnych wynagrodzeń.

Do 20 maja 2025 r. przedsiębiorcy opodatkowani podatkiem liniowym skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym mają czas na rozliczenie składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy opodatkowani podatkiem liniowym skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym do 20 maja 2025 roku mogą złożyć roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2024 r. Rozliczenie roczne trzeba przekazać w dokumencie za kwiecień 2025 r.

REKLAMA

Obowiązki wynikające z rocznego rozliczenia podatkowego przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą (JDG) [WAŻNE TERMINY]

Jakie obowiązki wynikające z rocznego rozliczenia podatkowego ciążą na przedsiębiorcach prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą? O czym osoby prowadzące JDG powinny pamiętać? Jakie są obowiązujące terminy?

ZUS ostrzega przed fałszywymi telefonami i apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi telefonami. Chodzi o potwierdzenie zmiany numeru telefonu w ZUS lub na PUE/eZUS. ZUS apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas rozmów telefonicznych.

Dodatek za pracę w nocy od 1 kwietnia 2025 r.

Osoby pracujące w nocy mogą liczyć na dodatek z tytułu wykonywania pracy w porze nocnej. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w kwietniu? Czy ulegnie zmianie? Za pracę w jakich godzinach przysługuje?

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Stanowisko ZUS

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Jak wygląda kwestia potrąceń dobrowolnych z wynagrodzenia na pakiety medyczne, czy dodatkowego ubezpieczenia? Odpowiedź Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe stawki kosztów realizacji zadań związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny

Zgodnie z art. 29 Ustawy o Karcie Dużej Rodziny, realizacja zadań gminy związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny należy do zadań z zakresu administracji rządowej. Od 1 marca 2025 r. obowiązują nowe stawki.

Badania lekarskie: Kto nie podlega wstępnym badaniom lekarskim?

Zgodnie z Kodeksem pracy, każdy pracownik podlega badaniom lekarskim. Wyróżnić można badania wstępne, badania okresowe oraz kontrolne badania lekarskie. Kiedy nie trzeba wykonywać wstępnych badań lekarskich?

REKLAMA