reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > ZUS > Ubezpieczenia majątkowe > Ubezpieczenie komunikacyjne floty samochodowej

Ubezpieczenie komunikacyjne floty samochodowej

Ubezpieczenie floty pojazdów pozwala z reguły znacznie obniżyć koszty składek, w stosunku do tych, które należałby płacić ubezpieczając każdy pojazd z osobna, a także dostosować zakres i warunki ubezpieczenia do wymagań i specyfiki konkretnej jednostki. Dlatego też rozwiązanie to jest warte rozważenia nawet w przypadku jednostek dysponujących niewielka flota pojazdów.

Ubezpieczenie floty samochodowej

Umowa ubezpieczenia floty samochodowej jest pewnego rodzaju umową generalną, która to umowa określającej warunki, zasady i stawki składek obowiązujące w okresie jej trwania. W następstwie zawarcia tego typu umowy ubezpieczane są poszczególne pojazdy wchodzące w skład floty.

W ramach ubezpieczenia komunikacyjnego floty samochodowej zakłady ubezpieczeń oferują na ogół tzw. „pakiet ubezpieczeń” w skład którego wchodzić może w szczególności ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC), auto casco (AC), ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków ( NNW). Ubezpieczenie całej floty pojazdów pozwala znacznie obniżyć koszty składek, dlatego też nawet niewielkie jednostki powinny rozważyć takie rozwiązanie.

Wysokość składki za ubezpieczenie floty pojazdów zależy od wielu czynników, do których zaliczyć należy m.in. liczbę pojazdów, ich wartość, szkodowość floty, a także strukturę wiekową pojazdów oraz strukturę floty (rodzaje pojazdów wchodzących w skład floty). W przypadku, gdy struktura floty jest mieszana zakład ubezpieczeń bierze zazwyczaj pod uwagę procentowy udział poszczególnych rodzajów pojazdów w danej flocie.

Pojęcie floty

Jeśli chodzi o pojęcie floty, to zaznaczyć należy, że nie zostało ono zdefiniowane w kodeksie cywilnym, ani też w żadnym innym akcie prawnym, a co za tym idzie zgodnie z zasadą swobody umów wyrażoną w art. 353 ¹ ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. kodeks cywilny (Dz. U. Z 1964 r., Nr 16, poz. 93 ze zm.) strony zawierające umowę mają pewną swobodę w jego zdefiniowaniu w związku z czym zakłady ubezpieczeń różnie definiują to pojęcie. Na ogół za flotę pojazdów zakłady ubezpieczeń uznają grupę od 10 do 20 pojazdów, choć występują oferty ubezpieczenia flotowego skierowane do podmiotów dysponujących nawet pięcioma pojazdami.

Ubezpieczenie komunikacyjne floty pojazdów adresowane jest do podmiotów posiadających flotę pojazdów w rozumieniu, o którym mowa była powyżej, a co za tym idzie nawet niewielkie jednostki dysponujące kilkoma pojazdami mają możliwość skorzystania z takiego rozwiązania. Rozwiązanie to jest warte rozważenia ponieważ pozwala ono znacznie obniżyć koszty jakie jednostka ponosi w związku z ubezpieczaniem posiadanych pojazdów. Jest to możliwe dlatego, że regułą w przypadku ubezpieczenia flotowego jest duża elastyczność po stronie zakładów ubezpieczeń w zakresie określania jego warunków. Wspomniana większa elastyczność zakładów ubezpieczeń w przypadku ubezpieczenia flotowego daje jednostkom znacznie szersze możliwości  dostosowania zakresu i warunków ubezpieczenia do ich wymagań (nie tylko finansowych) oraz specyfiki, niż to ma miejsce w przypadku ubezpieczania każdego auta z osobna.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Gałecki

Ekspert w zakresie ekonomii i prawa gospodarczego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama