REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ubezpieczenie mienia powiatu

Justyna Godlewska-Stańska
Ubezpieczenie mienia powiatu. / Fot. Fotolia
Ubezpieczenie mienia powiatu. / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ponieważ powiat jest w stosunkach cywilnoprawnych podmiotem praw i obowiązków, które dotyczą mienia powiatu, a zarząd i ochrona mienia powiatu powinny być wykonywane ze szczególną starannością (art. 50 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym t.j.: Dz. U. z 2013 r. poz. 595) wybór ubezpieczenia tegoż mienia ma niezwykle istotne znaczenie.

REKLAMA

Ubezpieczenia mienia jest rodzajem ubezpieczenia majątkowego, którego przedmiotem jest mienie stanowiące własność lub znajdujące się w posiadaniu (na podstawie tytułu prawnego) ubezpieczającego, a jego celem jest ochrona przed skutkami finansowymi uszkodzenia, zniszczenia lub utraty mienia wskutek nagłych, nieprzewidzianych i niezależnych od woli ubezpieczającego zdarzeń losowych.

Przez umowę ubezpieczenia mienia ubezpieczyciel zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, spełnić określone świadczenie w razie zajścia przewidzianego w umowie wypadku tj. w przypadku jego uszkodzenia, zniszczenia lub utraty wskutek nagłych, nieprzewidzianych i niezależnych od woli ubezpieczającego zdarzeń losowych, a ubezpieczający zobowiązuje się zapłacić składkę  (art. 805 § 1  ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. kodeks cywilny (Dz. U. Z 1964 r., Nr 16, poz. 93 ze zm.).

Klauzule umowne wyłączające odpowiedzialność

Ponieważ na faktyczny zakres ochrony bardzo duży wpływ mają klauzule umowne ograniczające bądź wyłączające odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń istotne jest, aby organizując przetarg na usługi ubezpieczenia mienia w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia (SIWZ) precyzyjnie wskazać jakiego zakresu ochrony oczekujemy mając jednocześnie na względzie specyfikę rynku usług ubezpieczeniowych, na którym występują pewne standardy w zakresie stosowanych wyłączeń odpowiedzialności w związku z czym niektórych klauzul wyłączających odpowiedzialność nie da się uniknąć. Inaczej mówiąc jeśli w SIWZ wymagania, co do zakresu ochrony ubezpieczeniowej oraz jej wyłączeń zostaną sformułowane z pominięciem występujących na rynku usług ubezpieczeniowych standardów, to niemal pewnym jest to, nie znajdzie się żaden oferent, który przedstawi oczekiwaną ofertę, a w konsekwencji koniecznym będzie powtórzenie przetargu.

Zabezpieczenie mienia

REKLAMA

Niezwykle istotną kwestią w umowach ubezpieczenia mienia jest kwestia zabezpieczenia mienia, ponieważ zakłady ubezpieczeń dość często odmawiają przyjęcia odpowiedzialności za zdarzenie powołując się na nieprawidłowe zabezpieczenie mienia. Jakkolwiek nie zawsze da się uniknąć kontrowersji w powyższym zakresie na etapie likwidacji szkody, tym bardziej, że zakłady ubezpieczeń niejednokrotnie bezzasadnie odmawiaj przyjęcia odpowiedzialności, to z całą pewnością  ryzyko odmowy przyjęcia odpowiedzialności z uwagi na nieprawidłowe zabezpieczenie mienia można znacznie ograniczyć poprzez zawarcie w umowie ubezpieczenia klauzuli przyjęcia istniejących zabezpieczeń przeciwkradzieżowych i przeciwpożarowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

To jak kontrowersyjną kwestią jest prawidłowość zabezpieczenia mienia obrazuje m.in. wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z dnia 8 stycznia 1991 r., sygn. ak I ACr 178/91, pub. OSAiSN 1992/2 poz. 11 str. 30, w którym to Sąd ten wskazał, że: „Skoro zamknięcia drzwi balkonowych i okien były typowe i działały prawidłowo, to zabezpieczenie mieszkania było zgodne z ogólnymi warunkami ubezpieczenia mieszkań, co rodzi po stronie pozwanej obowiązek wyrównania szkody w granicach łączącej strony umowy ubezpieczenia.” W sprawie, w której zapadło powyższe rozstrzygnięcia zakład ubezpieczeń, odmawiając spełnienia świadczenia powoływał się na okoliczność nieprawidłowego zabezpieczenia w sytuacji, gdy do kradzieży mienia doszło ponieważ sprawca dostał się do wnętrza pomieszczenia, w którym znajdowało się mienie umiejętnie ostukując drzwi balkonowe.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dni wolne od pracy w drugiej połowie 2024 roku i w 2025 r. [KALENDARZ — DŁUGIE WEEKENDY]

W 2024 r. uwzględniając wszystkie dni wolne i weekendy wypada 115 dni wolnych od pracy. Sprawdź, kiedy przypadają długie weekendy w drugiej połowie 2024 r. Możesz już także wstępnie zaplanować wolne w 2025 r.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, ale trzeba od niej zapłacić podatek.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, jednak świadczenie urlopowe nie jest świadczeniem socjalnym, a więc trzeba je opodatkować. Na konta trafi więc o 12 proc. mniej.

Zbliża się termin złożenia sprawozdania SP-1. Kto musi je złożyć i co w nim wykazać? To ważne m.in. dla podatku od nieruchomości.

Jest coraz mniej czasu na złożenie części B sprawozdania SP-1. Czy wiesz, kto musi je złożyć, do kiedy i co w nim wykazać? Przepisy jasno to regulują, ale w praktyce pojawiają się problemy.

Kogo można zgłosić do swojego ubezpieczenia? Katalog jest dość szeroki

Ubezpieczony, który ma niepracujących bliskich może ich zgłosić ich do własnego ubezpieczenia zdrowotnego, aby mogli bezpłatnie korzystać z opieki zdrowotnej jako członkowie rodziny. Za bliskich nie płaci się składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętajmy też, że nie tylko dziecko można głosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego

REKLAMA

Kiedy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy?

Kiedy zasiłki chorobowe wypłaca ZUS, a kiedy pracodawca? W jakim terminie? Gdzie można znaleźć wystawione przez lekarza elektroniczne zwolnienie lekarskie? Czy trzeba składać wniosek o zasiłek?

Ważne dla samorządów terminy w sprawozdawczości na III kwartał 2024 r.

Jakie są najważniejsze nadchodzące terminy w sprawozdawczości i kogo dotyczą? Prezentujemy przydatne zestawienie.

Dla kogo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Aby nauczyciel mógł otrzymać emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, musi spełnić określone warunki. Jakie? Co warto wiedzieć o nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym?

Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

REKLAMA

Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

REKLAMA