REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ubezpieczenie mienia powiatu

Justyna Godlewska-Stańska
Ubezpieczenie mienia powiatu. / Fot. Fotolia
Ubezpieczenie mienia powiatu. / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ponieważ powiat jest w stosunkach cywilnoprawnych podmiotem praw i obowiązków, które dotyczą mienia powiatu, a zarząd i ochrona mienia powiatu powinny być wykonywane ze szczególną starannością (art. 50 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym t.j.: Dz. U. z 2013 r. poz. 595) wybór ubezpieczenia tegoż mienia ma niezwykle istotne znaczenie.

REKLAMA

Ubezpieczenia mienia jest rodzajem ubezpieczenia majątkowego, którego przedmiotem jest mienie stanowiące własność lub znajdujące się w posiadaniu (na podstawie tytułu prawnego) ubezpieczającego, a jego celem jest ochrona przed skutkami finansowymi uszkodzenia, zniszczenia lub utraty mienia wskutek nagłych, nieprzewidzianych i niezależnych od woli ubezpieczającego zdarzeń losowych.

Przez umowę ubezpieczenia mienia ubezpieczyciel zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, spełnić określone świadczenie w razie zajścia przewidzianego w umowie wypadku tj. w przypadku jego uszkodzenia, zniszczenia lub utraty wskutek nagłych, nieprzewidzianych i niezależnych od woli ubezpieczającego zdarzeń losowych, a ubezpieczający zobowiązuje się zapłacić składkę  (art. 805 § 1  ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. kodeks cywilny (Dz. U. Z 1964 r., Nr 16, poz. 93 ze zm.).

Klauzule umowne wyłączające odpowiedzialność

Ponieważ na faktyczny zakres ochrony bardzo duży wpływ mają klauzule umowne ograniczające bądź wyłączające odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń istotne jest, aby organizując przetarg na usługi ubezpieczenia mienia w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia (SIWZ) precyzyjnie wskazać jakiego zakresu ochrony oczekujemy mając jednocześnie na względzie specyfikę rynku usług ubezpieczeniowych, na którym występują pewne standardy w zakresie stosowanych wyłączeń odpowiedzialności w związku z czym niektórych klauzul wyłączających odpowiedzialność nie da się uniknąć. Inaczej mówiąc jeśli w SIWZ wymagania, co do zakresu ochrony ubezpieczeniowej oraz jej wyłączeń zostaną sformułowane z pominięciem występujących na rynku usług ubezpieczeniowych standardów, to niemal pewnym jest to, nie znajdzie się żaden oferent, który przedstawi oczekiwaną ofertę, a w konsekwencji koniecznym będzie powtórzenie przetargu.

Zabezpieczenie mienia

REKLAMA

Niezwykle istotną kwestią w umowach ubezpieczenia mienia jest kwestia zabezpieczenia mienia, ponieważ zakłady ubezpieczeń dość często odmawiają przyjęcia odpowiedzialności za zdarzenie powołując się na nieprawidłowe zabezpieczenie mienia. Jakkolwiek nie zawsze da się uniknąć kontrowersji w powyższym zakresie na etapie likwidacji szkody, tym bardziej, że zakłady ubezpieczeń niejednokrotnie bezzasadnie odmawiaj przyjęcia odpowiedzialności, to z całą pewnością  ryzyko odmowy przyjęcia odpowiedzialności z uwagi na nieprawidłowe zabezpieczenie mienia można znacznie ograniczyć poprzez zawarcie w umowie ubezpieczenia klauzuli przyjęcia istniejących zabezpieczeń przeciwkradzieżowych i przeciwpożarowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

To jak kontrowersyjną kwestią jest prawidłowość zabezpieczenia mienia obrazuje m.in. wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z dnia 8 stycznia 1991 r., sygn. ak I ACr 178/91, pub. OSAiSN 1992/2 poz. 11 str. 30, w którym to Sąd ten wskazał, że: „Skoro zamknięcia drzwi balkonowych i okien były typowe i działały prawidłowo, to zabezpieczenie mieszkania było zgodne z ogólnymi warunkami ubezpieczenia mieszkań, co rodzi po stronie pozwanej obowiązek wyrównania szkody w granicach łączącej strony umowy ubezpieczenia.” W sprawie, w której zapadło powyższe rozstrzygnięcia zakład ubezpieczeń, odmawiając spełnienia świadczenia powoływał się na okoliczność nieprawidłowego zabezpieczenia w sytuacji, gdy do kradzieży mienia doszło ponieważ sprawca dostał się do wnętrza pomieszczenia, w którym znajdowało się mienie umiejętnie ostukując drzwi balkonowe.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 1 kwietnia 2024 r. 128 799 zł jednorazowego odszkodowania i 1431 zł za procent uszczerbku na zdrowiu [wypadki przy pracy]

  Monitor Polski: obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, które będą obowiązywały od 1 kwietnia 2024 r. do 31 marca 2025 r.

  Od 1 marca świadczenie wyniesie 336,36 zł. Ważniejsze, ze Senat chce objąć nim samorządowców sprzed 1990 r.

  Skrócenie do 7 lat okresu pełnienia funkcji sołtysa uprawniającego do otrzymania świadczenia i przyznanie świadczeń dla sołtysów pełniących funkcję przed 1990

  Każda pensja w budżetówce ma być wyższa o 20% (i więcej) od pensji minimalnej dla "wszystkich". Na dziś 5090 zł. Tego chcą związkowcy

  Pensja minimalna w budżetówce ma być wyższa o 20% od pensji minimalnej dla "wszystkich". Tego chcą związkowcy ze "Związkowa Alternatywa".

  Trzeba określić maksymalny poziom wynagrodzeń zasadniczych pracowników

  W regulaminach wynagrodzenie zasadnicze ustala się dla danego stanowiska pracy widełkowo – z podaniem kwoty minimalnej i maksymalnej.

  REKLAMA

  Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne to odpowiednik emerytur pomostowych. Ile osób je pobiera?

  W grudniu 2023 r. świadczenia kompensacyjne pobierało 13,1 tys. osób, a przeciętna wysokość "kompensówki" wynosiła 3617,29 zł. Tak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

  Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

  Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

  Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

  Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

  Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

  Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

  REKLAMA

  Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

  Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

  To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

  Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

  REKLAMA