REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC) Samodzielnych Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej (SP ZOZ)

Justyna Godlewska-Stańska
Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej SP ZOZ. / Fot. Fotolia
Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej SP ZOZ. / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z art. 17 ust. 4 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (t.j. Dz. U. Z 2013 r., poz. 217) dalej jako "ustawa o działalności leczniczej" każdy podmiot leczniczy - przez który rozumie się podmioty wykonujące działalność leczniczą w tym m.in. SPZOZ-y, obowiązany jest zawrzeć w zakresie określonym w art. 25 ust. 1 ustawy o działalności leczniczej umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.

Podstawowe i minimalne zasady, a także zakres obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej wykonujących działalność leczniczą oraz minimalną sumę gwarancyjną tego ubezpieczenia określił  Minister Finansów w rozporządzeniu z dnia 22 grudnia 2011 r., w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej podmiotu wykonującego działalność leczniczą (Dz. U. z dnia 30 grudnia 2011 r.).

REKLAMA

Zakres ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej

REKLAMA

Jeśli chodzi o zakres ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej podmiotów wykonujących działalność leczniczą, to powinno ono obejmować wszystkie szkody będące następstwem udzielania świadczeń zdrowotnych albo niezgodnego z prawem zaniechania udzielania świadczeń zdrowotnych i co ważne nie ma w tym względzie możliwości umownego ograniczenia odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń.  Ubezpieczenie to, co warto podkreślić, obejmuje także szkody będące następstwem zabiegów chirurgii plastycznej lub zabiegów kosmetycznych, jeśli są udzielane w przypadkach będących następstwem wady wrodzonej, urazu, choroby lub następstwem jej leczenia.

Jakkolwiek zakres ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej podmiotów wykonujących działalność leczniczą jest bardzo szeroki, nie oznacza to jeszcze, że uchroni ono podmiot prowadzący działalność leczniczą, a w tym SP ZOZ od odpowiedzialności za każdą szkodę. Nie obejmuje ono bowiem szkód takich jak  m.in. szkody wyrządzone przez podmiot wykonujący działalność leczniczą po pozbawieniu lub w okresie zawieszenia prawa do prowadzenia działalności leczniczej, szkód polegających na uszkodzeniu, zniszczeniu lub utracie rzeczy, szkód polegających na zapłacie kar umownych, czy też szkód powstałych wskutek działań wojennych, stanu wojennego, rozruchów i zamieszek, a także aktów terroru.

Minimalne sumy gwarancyjne ubezpieczenia

Minimalne sumy gwarancyjne ubezpieczenia zostały szczegółowo określone w § 3 ust. 1 wspomnianego wyżej rozporządzenia Ministra Finansów  i wynoszą one równowartość w złotych kwot wskazanych w w.w. przepisie, które to są ustalane przy zastosowaniu średniego kursu euro ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski po raz pierwszy w roku, w którym umowa ubezpieczenia OC została zawarta, z wyszczególnieniem zawodów medycznych lekarza, w tym lekarza dentysty, pielęgniarki, położnej.

Poza koniecznością zawarcia umowy ubezpieczenia ważnym obowiązkiem kierownika podmiotu leczniczego jest też niezwłoczne, nie późniejsze niż w terminie 7 dni od zawarcia umowy, przekazanie organowi prowadzącemu rejestr podmiotów wykonujących działalność leczniczą dokumentów ubezpieczenia potwierdzających zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia wystawionych przez ubezpieczyciela (art. 25 ust. 3 ustawy o działalności leczniczej).  Niedopełnienie tego obowiązku  z całą pewnością będzie bowiem przedmiotem zastrzeżenia w przypadku ewentualnej kontroli (zob. wystąpienie pokątrolne Wojewody Dolnośląskiego z dnia 3 kwietnia 2013r., znak: NZIII.9612.27.2013).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 1 kwietnia 2024 r. 128 799 zł jednorazowego odszkodowania i 1431 zł za procent uszczerbku na zdrowiu [wypadki przy pracy]

  Monitor Polski: obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, które będą obowiązywały od 1 kwietnia 2024 r. do 31 marca 2025 r.

  Od 1 marca świadczenie wyniesie 336,36 zł. Ważniejsze, ze Senat chce objąć nim samorządowców sprzed 1990 r.

  Skrócenie do 7 lat okresu pełnienia funkcji sołtysa uprawniającego do otrzymania świadczenia i przyznanie świadczeń dla sołtysów pełniących funkcję przed 1990

  Każda pensja w budżetówce ma być wyższa o 20% (i więcej) od pensji minimalnej dla "wszystkich". Na dziś 5090 zł. Tego chcą związkowcy

  Pensja minimalna w budżetówce ma być wyższa o 20% od pensji minimalnej dla "wszystkich". Tego chcą związkowcy ze "Związkowa Alternatywa".

  Trzeba określić maksymalny poziom wynagrodzeń zasadniczych pracowników

  W regulaminach wynagrodzenie zasadnicze ustala się dla danego stanowiska pracy widełkowo – z podaniem kwoty minimalnej i maksymalnej.

  REKLAMA

  Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne to odpowiednik emerytur pomostowych. Ile osób je pobiera?

  W grudniu 2023 r. świadczenia kompensacyjne pobierało 13,1 tys. osób, a przeciętna wysokość "kompensówki" wynosiła 3617,29 zł. Tak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

  Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

  Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

  Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

  Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

  Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

  Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

  REKLAMA

  Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

  Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

  To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

  Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

  REKLAMA