REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC) Samodzielnych Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej (SP ZOZ)

Justyna Godlewska-Stańska
Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej SP ZOZ. / Fot. Fotolia
Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej SP ZOZ. / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z art. 17 ust. 4 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (t.j. Dz. U. Z 2013 r., poz. 217) dalej jako "ustawa o działalności leczniczej" każdy podmiot leczniczy - przez który rozumie się podmioty wykonujące działalność leczniczą w tym m.in. SPZOZ-y, obowiązany jest zawrzeć w zakresie określonym w art. 25 ust. 1 ustawy o działalności leczniczej umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.

Podstawowe i minimalne zasady, a także zakres obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej wykonujących działalność leczniczą oraz minimalną sumę gwarancyjną tego ubezpieczenia określił  Minister Finansów w rozporządzeniu z dnia 22 grudnia 2011 r., w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej podmiotu wykonującego działalność leczniczą (Dz. U. z dnia 30 grudnia 2011 r.).

REKLAMA

Zakres ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej

REKLAMA

Jeśli chodzi o zakres ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej podmiotów wykonujących działalność leczniczą, to powinno ono obejmować wszystkie szkody będące następstwem udzielania świadczeń zdrowotnych albo niezgodnego z prawem zaniechania udzielania świadczeń zdrowotnych i co ważne nie ma w tym względzie możliwości umownego ograniczenia odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń.  Ubezpieczenie to, co warto podkreślić, obejmuje także szkody będące następstwem zabiegów chirurgii plastycznej lub zabiegów kosmetycznych, jeśli są udzielane w przypadkach będących następstwem wady wrodzonej, urazu, choroby lub następstwem jej leczenia.

Jakkolwiek zakres ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej podmiotów wykonujących działalność leczniczą jest bardzo szeroki, nie oznacza to jeszcze, że uchroni ono podmiot prowadzący działalność leczniczą, a w tym SP ZOZ od odpowiedzialności za każdą szkodę. Nie obejmuje ono bowiem szkód takich jak  m.in. szkody wyrządzone przez podmiot wykonujący działalność leczniczą po pozbawieniu lub w okresie zawieszenia prawa do prowadzenia działalności leczniczej, szkód polegających na uszkodzeniu, zniszczeniu lub utracie rzeczy, szkód polegających na zapłacie kar umownych, czy też szkód powstałych wskutek działań wojennych, stanu wojennego, rozruchów i zamieszek, a także aktów terroru.

Minimalne sumy gwarancyjne ubezpieczenia

REKLAMA

Minimalne sumy gwarancyjne ubezpieczenia zostały szczegółowo określone w § 3 ust. 1 wspomnianego wyżej rozporządzenia Ministra Finansów  i wynoszą one równowartość w złotych kwot wskazanych w w.w. przepisie, które to są ustalane przy zastosowaniu średniego kursu euro ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski po raz pierwszy w roku, w którym umowa ubezpieczenia OC została zawarta, z wyszczególnieniem zawodów medycznych lekarza, w tym lekarza dentysty, pielęgniarki, położnej.

Poza koniecznością zawarcia umowy ubezpieczenia ważnym obowiązkiem kierownika podmiotu leczniczego jest też niezwłoczne, nie późniejsze niż w terminie 7 dni od zawarcia umowy, przekazanie organowi prowadzącemu rejestr podmiotów wykonujących działalność leczniczą dokumentów ubezpieczenia potwierdzających zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia wystawionych przez ubezpieczyciela (art. 25 ust. 3 ustawy o działalności leczniczej).  Niedopełnienie tego obowiązku  z całą pewnością będzie bowiem przedmiotem zastrzeżenia w przypadku ewentualnej kontroli (zob. wystąpienie pokątrolne Wojewody Dolnośląskiego z dnia 3 kwietnia 2013r., znak: NZIII.9612.27.2013).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  e-poradna INFORLEX: Kiedy szkolenie pracownika zalicza się do czasu pracy?

  Czy każde szkolenie, za które płaci pracodawca należy zaliczyć do czasu pracy? Czy szkolenie, o które wnioskuje pracownik (podnoszące kwalifikacje), a za które płaci pracodawca, może odbywać się poza godzinami pracy pracownika bez zaliczenia tego czasu do czasu pracy? Czy pracownikowi, który dobrowolnie uczestniczy w szkoleniu organizowanym przez pracodawcę na terenie zakładu poza godzinami pracy (szkolenie z zasad udzielania pierwszej pomocy) należy czas szkolenia zaliczyć do czasu pracy?

  e-poradnia INFORLEX: Czy pracodawca ma obowiązek wykonać zestawienie zarobków dla byłego pracownika?

  Pracownik, który był zatrudniony w naszym zakładzie pracy przez 11 lat, został zwolniony w ubiegłym roku. Wystąpił do zakładu pracy z wnioskiem o wykonanie zestawienia zarobków brutto i netto za każdy miesiąc z całego okresu zatrudnienia. Czy zakład pracy ma obowiązek wystawić takie zaświadczenie?  

  Na cyberbezpieczeństwie nie będziemy oszczędzać. Polska zamierza istotnie zwiększyć wydatki

  Polska zwiększa wydatki na bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni. To odpowiedź na zwiększenie liczby cyberataków i niestabilną sytuację geopolityczną. I chociaż firmy tną koszty, to nie dotyczy to cyberbezpieczeństwa. 

  Oto najbardziej zadłużone powiatowe miasto w Polsce. Zaskoczenie?

  Które miasto jest najbardziej zadłużonym miastem w Polsce? Jaka jest średnia zaległość na jednego dłużnika? Kto jeszcze znalazł się w rankingu KRD?

  REKLAMA

  Tym razem skorzystają mieszkańcy bloków, a nie domów. 1,75 mld zł w programie "Ciepłe mieszkanie 2". Sprawdź, na co wydasz te pieniądze

  Od 29 września 2023 r. rozpoczyna się zbieranie wniosków w programie "Ciepłe mieszkanie 2". Tym razem skorzystają mieszkańcy bloków. Wartość dofinansowanie, to od 16 500 zł do 43 900 zł.

  PRB: Centralny Rejestr Umów dopiero od 1 stycznia 2026 r. - przesunięcie o dwa lata

  Wdrożenie centralnego rejestru umów przesunięto o 2 lata. Miał on zacząć działać od 1 stycznia 2024 r., ale obowiązek ten ma być realizowany dopiero od 1 stycznia 2026 r.

  Czy niewykorzystany urlop zaległy przepada po 30 września 2023 r.?

  Urlop wypoczynkowy niewykorzystany do końca roku staje się urlopem zaległym, którego pracodawca powinien udzielić pracownikowi najpóźniej do 30 września następnego roku kalendarzowego. Czy po tym terminie nieudzielony urlop zaległy przepada? 

  Jakich prac nie może wykonywać młodociany, a jakie może? Wykaz [zmiany w BHP od 30 września 2023 r.]

  Polskie przepisy BHP dostosowano do postanowień dyrektywy Rady 94/33/WE z 22 czerwca 1994 r. w sprawie ochrony pracy osób młodych. 

  REKLAMA

  Ponowne zawarcie umowy na okres próbny [Nowelizacja Kodeksu pracy]

  Nowelizacja Kodeksu pracy zmodyfikowała zasady w zakresie dopuszczalności ponownego zawarcia umowy o pracę na okres próbny z tym samym pracownikiem. 

  NSA: Gmina musi zorganizować indywidualny transport niepełnosprawnego dziecka na trasie 100 km do przedszkola

  Gmina powinna kierować się dobrem dziecka niepełnosprawnego poprzez umożliwienie mu dowozu do specjalistycznego przedszkola w warunkach zindywidualizowanych, uwzględniających zakres i rodzaj niepełnosprawności i dostosowany do tego zakresu i rodzaju.

  REKLAMA