REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawo do odprawy dla zwalnianego emeryta

Magdalena Szochner-Siemińska

REKLAMA

Emerytowany nauczyciel został ponownie zatrudniony na czas nieokreślony na pół etatu. 31 sierpnia 2012 r. został zwolniony na podstawie art. 27 ust. 1 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela za trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia. Czy należy mu się odprawa z tytułu rozwiązania umowy o pracę?

www.inforrb.pl

REKLAMA

Odpowiedź

Nauczycielowi przebywającemu na emeryturze nie przysługuje prawo do ponownej odprawy emerytalnej. Natomiast nabędzie prawo do odprawy z tytułu rozwiązania stosunku pracy na podstawie ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (dalej: u.r.s.p.), o ile szkoła, z którą łączy go stosunek pracy, zatrudnia co najmniej 20 pracowników, a przyczyna rozwiązania stosunku pracy nie leży po jej stronie.

Uzasadnienie

REKLAMA

Zgodnie z ustawą z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (dalej: Karta Nauczyciela), rozwiązanie umowy o pracę zawartej z nauczycielem na czas nieokreślony następuje z końcem roku szkolnego, za trzymiesięcznym wypowiedzeniem. Rozwiązanie umowy o pracę opisane w pytaniu następuje zatem zgodnie z przepisami Karty Nauczyciela. Prawo do odprawy emerytalnej wynika natomiast z art. 87 Karty Nauczyciela. Wskazuje on, że nauczycielowi spełniającemu warunki uprawniające do emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na emeryturę, rentę z tytułu niezdolności do pracy lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, jeżeli nie uzyskał z tego tytułu odprawy przewidzianej w art. 28 Karty Nauczyciela, przyznaje się odprawę w wysokości dwumiesięcznego, ostatnio pobieranego wynagrodzenia w szkole będącej podstawowym miejscem jego pracy.

Zatem w przypadku nauczyciela już przebywającego na emeryturze, z którym rozwiązywany jest stosunek pracy, ponowna odprawa nie przysługuje. Ustawodawca wyraźnie określił, że świadczenie to przysługuje w związku z przejściem na emeryturę, co pozwala na faktyczną jednorazową wypłatę tego świadczenia. W opisanym przypadku nauczyciel powinien był otrzymać odprawę określoną w art. 87 Karty Nauczyciela w momencie ustania pracy w związku z przejściem na emeryturę. Odprawa ta należy się osobie uprawnionej także w sytuacji, gdy wkrótce dochodzi do ponownego zawarcia stosunku pracy w niepełnym wymiarze czasu pracy.

Odprawa dla zwalnianego nauczyciela

Karta Nauczyciela wymienia też inne przypadki, w których należy nauczycielowi wypłacić odprawę w związku z rozwiązaniem stosunku pracy. Jest to m.in. odprawa pieniężna dla nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania, z którym rozwiązano stosunek pracy z przyczyn niezdolności do wykonywania pracy. Jeżeli w wyniku przeprowadzonych badań okresowych lub kontrolnych okaże się, że nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania jest niezdolny do wykonywania dotychczasowej pracy, wówczas dyrektor rozwiązuje z nim stosunek pracy z końcem miesiąca, w którym otrzymał ostateczne orzeczenie lekarskie stwierdzające niezdolność do pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

To także odprawa pieniężna dla nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania, z którym rozwiązano stosunek pracy w wyniku niepodjęcia pracy po upływie dwóch lat urlopu bezpłatnego. Należy bowiem pamiętać, że jeżeli w okresie urlopu bezpłatnego, którego wymiar nie może przekroczyć dwóch lat, nauczyciel nie podjął ponownie pracy, wówczas stosunek pracy tego nauczyciela ulega rozwiązaniu.

I wreszcie, odprawa pieniężna dla nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania w przypadku cofnięcia skierowania do nauczania religii w szkole.

Ponadto dyrektor, który rozwiązał stosunek pracy z nauczycielem z powodu całkowitej lub częściowej likwidacji szkoły albo w razie zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania uniemożliwiających dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć, wypłaca nauczycielowi odprawę. Sytuacja ta dotyczy jednak nauczyciela zwolnionego w trybie art. 20 ust. 1 Karty Nauczyciela. Nauczyciel, którego dotyczy omawiana kwestia, jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy i został zwolniony w trybie art. 27 ust. 1 Karty Nauczyciela. Zatem odprawa z tytułu rozwiązania umowy o pracę z przyczyn organizacyjnych mu nie przysługuje.

Zobacz również: Rozliczenie umowy cywilnoprawnej zawartej z pracownikiem

Odprawa dla zwalnianego pracownika

Prawo do odprawy nauczyciela, o którym mowa w pytaniu, należy rozpatrywać w świetle rozwiązań zawartych w ustawie o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Zgodnie z art. 8 ust. 1 u.r.s.p., pracownikowi w związku z rozwiązaniem stosunku pracy w ramach zwolnienia grupowego, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości:

● jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż dwa lata,

● dwumiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy od dwóch do ośmiu lat,

● trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy ponad osiem lat.

Ustawa o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników nakłada na pracodawców obowiązek wypłaty odprawy także w przypadku zwolnień indywidualnych. Obowiązek ten powstaje każdorazowo w przypadku zaistnienia następujących okoliczności:

1) zwolnienie dokonywane jest przez pracodawcę zatrudniającego co najmniej 20 pracowników,

2) wyłącznymi przyczynami stanowiącymi powód zwolnienia są przyczyny niedotyczące pracowników,

3) zwolnienia w okresie 30 dni obejmują mniejszą liczbę pracowników niż ta, która warunkuje istnienie zwolnienia grupowego.

W świetle przytoczonych przepisów bez znaczenia pozostaje fakt, że nauczyciel jest zatrudniony wyłącznie na część etatu oraz że otrzymał już wcześniejszą odprawę emerytalną.

Podstawy prawne

● Ustawa z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. nr 90, poz. 844; ost. zm. Dz.U. z 2008 r. nr 237, poz. 1654)

● Ustawa z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (j.t. Dz.U. z 2006 r. nr 97, poz. 674; ost. zm. Dz.U. z 2012 r. poz. 908)

Zobacz: Ile można dorobić do emerytury

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Gazeta Samorządu i Administracji

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polska niegotowa na atak Rosji. "Braki wyszłyby na jaw w stopniu przerażającym" [WYWIAD]

Polska igra z ogniem. Za mało środków przeznaczamy na administrację publiczną, nie doceniamy fachowców pracujących w spółkach zarządzających infrastrukturą krytyczną, narażając się w ten sposób na poważne zagrożenia. 

"Dobry posiłek w szpitalu". Do kiedy program będzie przedłużony?

Projekt rozporządzenia ministra zdrowia zakłada, że pilotażowy program "Dobry posiłek w szpitalu” ma być przedłużony do połowy 2025 r. Szpitale chciałyby, aby było to dłużej. 

Dopłaty do przewozów autobusowych. Samorządy mogą składać wnioski od 3 do 9 grudnia 2024 r.

Samorządy mogą ubiegać się o dopłaty do przewozów autobusowych. Rusza nabór wniosków o objęcie dopłatą do usług transportowych ze środków Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. 

Codziennie policja zajmuje się 20 tys. zdarzeń

20 tys. zdarzeń dziennie. Taki jest codzienny bilans działań policji. To pokazuje jej skalę działania - powiedział w poniedziałek podczas konferencji prasowej dot. planów działania policji na 2025 rok szef MSWiA Tomasz Siemoniak.

REKLAMA

Dwa nowe podmioty na liście ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego

Dwa nowe podmioty na liście ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego. Lista ostrzeżeń publicznych KNF zawiera m.in. informacje o złożonych przez Komisję zawiadomieniach o podejrzeniu popełnienia przestępstwa

Od początku roku wykryto w Polsce 1972 zakażenia HIV. Będzie dwa razy więcej pieniędzy na punkty diagnostyczne

Dodatkowe 3 mln zł na działalność punktów diagnostycznych i telefon zaufania AIDS, czyli łącznie 5 mln 856 tys. zł. To budżet Krajowego Centrum ds. AIDS na 2025 r. Od początku roku wykryto w Polsce 1972 zakażenia.

Większe wynagrodzenia w samorządach? Resort finansów podtrzymuje uwagi dotyczące konieczności wskazania źródeł finansowania

Większe wynagrodzenia w samorządach? Resort finansów podtrzymuje uwagi dotyczące konieczności wskazania źródeł finansowania. Chodzi o projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowe zasady mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2026 r.

Zmiany w procesie budżetowym. Rada Fiskalna - niezależna instytucja o charakterze ekspercko-doradczym. Sejm za

Zmiany w procesie budżetowym. Rada Fiskalna - niezależna instytucja o charakterze ekspercko-doradczym. Sejm przyjął ustawę o Radzie Fiskalnej. Chodzi m.in. o poprawę transparentności finansów publicznych.

REKLAMA

Od 1 stycznia 2025 r. zmiany w klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych. [Projekt rozporządzenia]

Od 1 stycznia 2025 r. zmiany w klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych. Projekt rozporządzenia w środę trafił do uzgodnień i opiniowania.

W budżecie państwa nie ma miejsca na wolną Wigilię?

Minister finansów Andrzej Domański ocenił pomysł wolnej Wigilii jako złe rozwiązanie dla polskiej gospodarki i budżetu państwa. Jaki jest koszt wolnej Wigilii? 

REKLAMA