REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawo do odprawy dla zwalnianego emeryta

Magdalena Szochner-Siemińska

REKLAMA

Emerytowany nauczyciel został ponownie zatrudniony na czas nieokreślony na pół etatu. 31 sierpnia 2012 r. został zwolniony na podstawie art. 27 ust. 1 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela za trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia. Czy należy mu się odprawa z tytułu rozwiązania umowy o pracę?

www.inforrb.pl

REKLAMA

Odpowiedź

Nauczycielowi przebywającemu na emeryturze nie przysługuje prawo do ponownej odprawy emerytalnej. Natomiast nabędzie prawo do odprawy z tytułu rozwiązania stosunku pracy na podstawie ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (dalej: u.r.s.p.), o ile szkoła, z którą łączy go stosunek pracy, zatrudnia co najmniej 20 pracowników, a przyczyna rozwiązania stosunku pracy nie leży po jej stronie.

Uzasadnienie

REKLAMA

Zgodnie z ustawą z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (dalej: Karta Nauczyciela), rozwiązanie umowy o pracę zawartej z nauczycielem na czas nieokreślony następuje z końcem roku szkolnego, za trzymiesięcznym wypowiedzeniem. Rozwiązanie umowy o pracę opisane w pytaniu następuje zatem zgodnie z przepisami Karty Nauczyciela. Prawo do odprawy emerytalnej wynika natomiast z art. 87 Karty Nauczyciela. Wskazuje on, że nauczycielowi spełniającemu warunki uprawniające do emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na emeryturę, rentę z tytułu niezdolności do pracy lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, jeżeli nie uzyskał z tego tytułu odprawy przewidzianej w art. 28 Karty Nauczyciela, przyznaje się odprawę w wysokości dwumiesięcznego, ostatnio pobieranego wynagrodzenia w szkole będącej podstawowym miejscem jego pracy.

Zatem w przypadku nauczyciela już przebywającego na emeryturze, z którym rozwiązywany jest stosunek pracy, ponowna odprawa nie przysługuje. Ustawodawca wyraźnie określił, że świadczenie to przysługuje w związku z przejściem na emeryturę, co pozwala na faktyczną jednorazową wypłatę tego świadczenia. W opisanym przypadku nauczyciel powinien był otrzymać odprawę określoną w art. 87 Karty Nauczyciela w momencie ustania pracy w związku z przejściem na emeryturę. Odprawa ta należy się osobie uprawnionej także w sytuacji, gdy wkrótce dochodzi do ponownego zawarcia stosunku pracy w niepełnym wymiarze czasu pracy.

Odprawa dla zwalnianego nauczyciela

Karta Nauczyciela wymienia też inne przypadki, w których należy nauczycielowi wypłacić odprawę w związku z rozwiązaniem stosunku pracy. Jest to m.in. odprawa pieniężna dla nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania, z którym rozwiązano stosunek pracy z przyczyn niezdolności do wykonywania pracy. Jeżeli w wyniku przeprowadzonych badań okresowych lub kontrolnych okaże się, że nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania jest niezdolny do wykonywania dotychczasowej pracy, wówczas dyrektor rozwiązuje z nim stosunek pracy z końcem miesiąca, w którym otrzymał ostateczne orzeczenie lekarskie stwierdzające niezdolność do pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

To także odprawa pieniężna dla nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania, z którym rozwiązano stosunek pracy w wyniku niepodjęcia pracy po upływie dwóch lat urlopu bezpłatnego. Należy bowiem pamiętać, że jeżeli w okresie urlopu bezpłatnego, którego wymiar nie może przekroczyć dwóch lat, nauczyciel nie podjął ponownie pracy, wówczas stosunek pracy tego nauczyciela ulega rozwiązaniu.

I wreszcie, odprawa pieniężna dla nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania w przypadku cofnięcia skierowania do nauczania religii w szkole.

Ponadto dyrektor, który rozwiązał stosunek pracy z nauczycielem z powodu całkowitej lub częściowej likwidacji szkoły albo w razie zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania uniemożliwiających dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć, wypłaca nauczycielowi odprawę. Sytuacja ta dotyczy jednak nauczyciela zwolnionego w trybie art. 20 ust. 1 Karty Nauczyciela. Nauczyciel, którego dotyczy omawiana kwestia, jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy i został zwolniony w trybie art. 27 ust. 1 Karty Nauczyciela. Zatem odprawa z tytułu rozwiązania umowy o pracę z przyczyn organizacyjnych mu nie przysługuje.

Zobacz również: Rozliczenie umowy cywilnoprawnej zawartej z pracownikiem

Odprawa dla zwalnianego pracownika

Prawo do odprawy nauczyciela, o którym mowa w pytaniu, należy rozpatrywać w świetle rozwiązań zawartych w ustawie o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Zgodnie z art. 8 ust. 1 u.r.s.p., pracownikowi w związku z rozwiązaniem stosunku pracy w ramach zwolnienia grupowego, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości:

● jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż dwa lata,

● dwumiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy od dwóch do ośmiu lat,

● trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy ponad osiem lat.

Ustawa o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników nakłada na pracodawców obowiązek wypłaty odprawy także w przypadku zwolnień indywidualnych. Obowiązek ten powstaje każdorazowo w przypadku zaistnienia następujących okoliczności:

1) zwolnienie dokonywane jest przez pracodawcę zatrudniającego co najmniej 20 pracowników,

2) wyłącznymi przyczynami stanowiącymi powód zwolnienia są przyczyny niedotyczące pracowników,

3) zwolnienia w okresie 30 dni obejmują mniejszą liczbę pracowników niż ta, która warunkuje istnienie zwolnienia grupowego.

W świetle przytoczonych przepisów bez znaczenia pozostaje fakt, że nauczyciel jest zatrudniony wyłącznie na część etatu oraz że otrzymał już wcześniejszą odprawę emerytalną.

Podstawy prawne

● Ustawa z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. nr 90, poz. 844; ost. zm. Dz.U. z 2008 r. nr 237, poz. 1654)

● Ustawa z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (j.t. Dz.U. z 2006 r. nr 97, poz. 674; ost. zm. Dz.U. z 2012 r. poz. 908)

Zobacz: Ile można dorobić do emerytury

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Gazeta Samorządu i Administracji
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Księgowość budżetowa
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Nowa tabela miesięcznych stawek wynagrodzenia zasadniczego dla pozostałych pracowników urzędów i jednostek [projekt rozporządzenia z 4 marca 2024 r.]

    Zmiany w rozporządzeniu w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek.

    Od 1 kwietnia 2024 r. 128 799 zł jednorazowego odszkodowania i 1431 zł za procent uszczerbku na zdrowiu [wypadki przy pracy]

    Monitor Polski: obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, które będą obowiązywały od 1 kwietnia 2024 r. do 31 marca 2025 r.

    Od 1 marca świadczenie wyniesie 336,36 zł. Ważniejsze, ze Senat chce objąć nim samorządowców sprzed 1990 r.

    Skrócenie do 7 lat okresu pełnienia funkcji sołtysa uprawniającego do otrzymania świadczenia i przyznanie świadczeń dla sołtysów pełniących funkcję przed 1990

    Każda pensja w budżetówce ma być wyższa o 20% (i więcej) od pensji minimalnej dla "wszystkich". Na dziś 5090 zł. Tego chcą związkowcy

    Pensja minimalna w budżetówce ma być wyższa o 20% od pensji minimalnej dla "wszystkich". Tego chcą związkowcy ze "Związkowa Alternatywa".

    REKLAMA

    Trzeba określić maksymalny poziom wynagrodzeń zasadniczych pracowników

    W regulaminach wynagrodzenie zasadnicze ustala się dla danego stanowiska pracy widełkowo – z podaniem kwoty minimalnej i maksymalnej.

    Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne to odpowiednik emerytur pomostowych. Ile osób je pobiera?

    W grudniu 2023 r. świadczenia kompensacyjne pobierało 13,1 tys. osób, a przeciętna wysokość "kompensówki" wynosiła 3617,29 zł. Tak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

    Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

    Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

    Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

    Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

    REKLAMA

    Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

    Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

    Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

    Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

    REKLAMA