Jakie świadczenia z ZFŚS przysługują nauczycielowi emerytowi?
REKLAMA
REKLAMA
Odpowiedź
Nauczycielowi nie przysługuje odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych jako emerytowi ze szkoły podstawowej, z której został zwolniony w 2003 roku.
REKLAMA
Uzasadnienie
REKLAMA
Określony w art. 53 ust. 2 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (dalej: Karta Nauczyciela) odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (dalej: ZFŚS) dokonywany jest w wysokości 5% pobieranych emerytur, rent oraz nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych. Zapis Karty Nauczyciela nie wskazuje na możliwość pobierania odpisu, lecz na obowiązek realizacji tego zadania.
W przypadku likwidacji szkoły organ prowadzący ma obowiązek wskazać inną szkołę, w której będzie naliczany odpis na ZFŚS na każdego nauczyciela będącego emerytem lub rencistą zlikwidowanej szkoły, oraz na nauczyciela pobierającego nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, którego szkoła była ostatnim miejscem pracy (art. 53 ust. 3a Karty Nauczyciela). Osoby te korzystają z usług i świadczeń finansowanych z ZFŚS na zasadach i warunkach ustalonych w regulaminie obowiązującym we wskazanej szkole.
Zobacz również: Wypłata świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego
Zdaniem Sądu Najwyższego, wyrażonym w uchwale z 15 listopada 1991 r. (sygn. akt I PZP 56/91), zakład pracy ma obowiązek objąć opieką socjalną takiego emeryta i rencistę, dla którego ten zakład pracy był ostatnim miejscem pracy przed przejściem na emeryturę lub rentę. Orzeczenie to odnosi się jednak do emerytów i rencistów, dla których szkoła była ostatnim miejscem zatrudnienia przed ich przejściem na emeryturę lub rentę.
Przepisy Karty Nauczyciela wprowadziły uregulowanie, zgodnie z którym w przypadku likwidacji szkoły organ prowadzący szkołę (tj. zarząd gminy) ma obowiązek wskazać inną szkołę, w której będzie naliczany odpis na ZFŚS dla nauczycieli emerytów i rencistów ze zlikwidowanej szkoły.
W sytuacji opisanej w pytaniu szkoła podstawowa, w której w 2003 roku był zatrudniony nauczyciel emeryt, nie była jego ostatnim miejscem pracy – a zatem organ prowadzący szkołę podstawową nie miał obowiązku wskazania innej szkoły, w której byłby naliczany odpis na ZFŚS. Nie zachodził bowiem bezpośredni związek pomiędzy odejściem na emeryturę a odejściem z danej szkoły. Nauczycielowi nie przysługuje zatem odpis na fundusz socjalny jako emerytowi ze szkoły podstawowej, z której został zwolniony w 2003 roku – o ile nie jest to jego ostatnie miejsce pracy przed przejściem na emeryturę.
Podstawa prawna
● Ustawa z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (j.t. Dz.U. z 2006 r. nr 97, poz. 674; ost. zm. Dz.U. z 2012 r. poz. 1544)
REKLAMA
REKLAMA