REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie świadczenia z ZFŚS przysługują nauczycielowi emerytowi?

Magdalena Szochner-Siemińska
Jakie świadczenia z ZFŚS przysługują nauczycielowi emerytowi? / Fot. Fotolia
Jakie świadczenia z ZFŚS przysługują nauczycielowi emerytowi? / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W 2003 roku likwidacji uległa szkoła podstawowa. W tym samym roku, nauczyciele założyli tzw. małą szkołę, która otrzymuje dotację z gminy. Nauczycieli nie obowiązuje Karta Nauczyciela. W 2008 roku nauczyciel małej szkoły przeszedł na emeryturę. Nadal pracuje w małej szkole. Czy w tej sytuacji nauczycielowi należy się odpis na fundusz socjalny jako emerytowi ze szkoły podstawowej?

Odpowiedź

Nauczycielowi nie przysługuje odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych jako emerytowi ze szkoły podstawowej, z której został zwolniony w 2003 roku.

REKLAMA

Uzasadnienie

REKLAMA

Określony w art. 53 ust. 2 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (dalej: Karta Nauczyciela) odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (dalej: ZFŚS) dokonywany jest w wysokości 5% pobieranych emerytur, rent oraz nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych. Zapis Karty Nauczyciela nie wskazuje na możliwość pobierania odpisu, lecz na obowiązek realizacji tego zadania.

W przypadku likwidacji szkoły organ prowadzący ma obowiązek wskazać inną szkołę, w której będzie naliczany odpis na ZFŚS na każdego nauczyciela będącego emerytem lub rencistą zlikwidowanej szkoły, oraz na nauczyciela pobierającego nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, którego szkoła była ostatnim miejscem pracy (art. 53 ust. 3a Karty Nauczyciela). Osoby te korzystają z usług i świadczeń finansowanych z ZFŚS na zasadach i warunkach ustalonych w regulaminie obowiązującym we wskazanej szkole.

Zobacz również: Wypłata świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego

Zdaniem Sądu Najwyższego, wyrażonym w uchwale z 15 listopada 1991 r. (sygn. akt I PZP 56/91), zakład pracy ma obowiązek objąć opieką socjalną takiego emeryta i rencistę, dla którego ten zakład pracy był ostatnim miejscem pracy przed przejściem na emeryturę lub rentę. Orzeczenie to odnosi się jednak do emerytów i rencistów, dla których szkoła była ostatnim miejscem zatrudnienia przed ich przejściem na emeryturę lub rentę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przepisy Karty Nauczyciela wprowadziły uregulowanie, zgodnie z którym w przypadku likwidacji szkoły organ prowadzący szkołę (tj. zarząd gminy) ma obowiązek wskazać inną szkołę, w której będzie naliczany odpis na ZFŚS dla nauczycieli emerytów i rencistów ze zlikwidowanej szkoły.

W sytuacji opisanej w pytaniu szkoła podstawowa, w której w 2003 roku był zatrudniony nauczyciel emeryt, nie była jego ostatnim miejscem pracy – a zatem organ prowadzący szkołę podstawową nie miał obowiązku wskazania innej szkoły, w której byłby naliczany odpis na ZFŚS. Nie zachodził bowiem bezpośredni związek pomiędzy odejściem na emeryturę a odejściem z danej szkoły. Nauczycielowi nie przysługuje zatem odpis na fundusz socjalny jako emerytowi ze szkoły podstawowej, z której został zwolniony w 2003 roku – o ile nie jest to jego ostatnie miejsce pracy przed przejściem na emeryturę.

Podstawa prawna

● Ustawa z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (j.t. Dz.U. z 2006 r. nr 97, poz. 674; ost. zm. Dz.U. z 2012 r. poz. 1544)

Zobacz: Odprawa emerytalna przysługuje tylko raz

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Gazeta Samorządu i Administracji

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, ale trzeba od niej zapłacić podatek.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, jednak świadczenie urlopowe nie jest świadczeniem socjalnym, a więc trzeba je opodatkować. Na konta trafi więc o 12 proc. mniej.

Zbliża się termin złożenia sprawozdania SP-1. Kto musi je złożyć i co w nim wykazać? To ważne m.in. dla podatku od nieruchomości.

Jest coraz mniej czasu na złożenie części B sprawozdania SP-1. Czy wiesz, kto musi je złożyć, do kiedy i co w nim wykazać? Przepisy jasno to regulują, ale w praktyce pojawiają się problemy.

Kogo można zgłosić do swojego ubezpieczenia? Katalog jest dość szeroki

Ubezpieczony, który ma niepracujących bliskich może ich zgłosić ich do własnego ubezpieczenia zdrowotnego, aby mogli bezpłatnie korzystać z opieki zdrowotnej jako członkowie rodziny. Za bliskich nie płaci się składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętajmy też, że nie tylko dziecko można głosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego

Kiedy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy?

Kiedy zasiłki chorobowe wypłaca ZUS, a kiedy pracodawca? W jakim terminie? Gdzie można znaleźć wystawione przez lekarza elektroniczne zwolnienie lekarskie? Czy trzeba składać wniosek o zasiłek?

REKLAMA

Ważne dla samorządów terminy w sprawozdawczości na III kwartał 2024 r.

Jakie są najważniejsze nadchodzące terminy w sprawozdawczości i kogo dotyczą? Prezentujemy przydatne zestawienie.

Dla kogo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Aby nauczyciel mógł otrzymać emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, musi spełnić określone warunki. Jakie? Co warto wiedzieć o nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym?

Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

REKLAMA

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

Wczasy pod gruszą i zwrot za kolonie 2024 r. Dla kogo?

Tzw. wczasy pod gruszą czy zwrot za kolonie to popularne formy dofinansowania, jakie pracodawca może przyznać pracownikom z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Kto może otrzymać takie świadczenia?

REKLAMA