Zasady oskładkowania umów zlecenia
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Przy umowie zlecenia pracodawca ma obowiązek do odprowadzania składek tak samo, jak w sytuacji zawierania umów o pracę.
Umowa zlecenia zawarta z własnym pracownikiem:
Przy zawieraniu umowy zlecenia z własnym pracownikiem zleceniodawca ma obowiązek odprowadzić wszystkie składki, tj. emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe. Sumuje wszystkie przychody z tytułu umowy o pracę oraz umowy zlecenia i oblicza składki od łącznej kwoty przychodów pracownika.
Umowa zlecenia z osobą nieposiadającą innego tytułu do ubezpieczenia:
Przy zawieraniu umowy zlecenia z osobą nieposiadającą innego tytułu do ubezpieczenia, składka na ubezpieczenie emerytalno-rentowe jest obowiązkowe. Składka na ubezpieczenie chorobowe jest w takiej sytuacji dobrowolna. Taka umowa podlega również obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu i wypadkowemu.
Zobacz również: Zawieranie i rozliczanie umów zlecenia - część I
Umowa zlecenia z osobą uczącą się do 26 roku życia:
Osoby uczące się do ukończenia 26 roku życia z którymi zawarto umowę zlecenia nie podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym.
Umowa zlecenia z emerytem lub rencistą:
REKLAMA
a) w sytuacji gdy emeryt lub rencista zawiera umowę zlecenia (nie zawarł innych umów zleceń ani umowy o pracę) wówczas podlega obowiązkowo składkom emerytalno- rentowym. Składka na ubezpieczenie chorobowe jest w takiej sytuacji dobrowolna. Taka umowa podlega również obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu i wypadkowemu.
b) w sytuacji gdy emeryt lub rencista jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę i dodatkowo zawiera umowę zlecenia to obowiązkowo podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu. Ubezpieczenie emerytalne i rentowe jest dobrowolne.
Umowa zlecenia z osobą wykonującą kilka umów zleceń:
Osoba spełniająca warunki do objęcia obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnymi i rentowymi z tytułu wykonywania jednocześnie kilku umów zleceń podlega obowiązkowo ubezpieczeniom z tytułu tej umowy, którą zawarła najwcześniej. Pozostałe umowy mogą zostać objęte ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym dobrowolnie.
Podstawa prawna:
1. Ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. nr 205, poz. 1585 z późn. zm..).
2. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. z 1998 r. nr 161, poz. 1106, z poźn. zm.).
Zobacz: Zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych– obowiązki płatnika
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.