Kategorie

Emerytura

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przejście nauczyciela na emeryturę w trakcie roku a odpis na ZFŚS. W 2021 r. nauczycielka planuje przejście na emeryturę. Szkoła rozważa jej dalsze zatrudnienie na zastępstwo za innego nieobecnego nauczyciela. Jak w takim przypadku należy zaplanować i naliczyć odpis na ZFŚS?
Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej razem z Komisją Ustawodawczą Senatu rozpatrzyły na posiedzeniu w dniu 30 lipca 2020 roku projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (druk senacki nr 160). Projekt został przyjęty bez poprawek.
Emerytury i renty podlegają corocznej waloryzacji od dnia 1 marca. Ile wyniesie wskaźnik waloryzacji w 2021 r.?
Nauczycielka urodzona w 1959 r. nie spełniła warunków do emerytury nauczycielskiej bez względu na wiek, ani do emerytury z tytułu pracy w szczególnym charakterze. Nie przysługuje jej również emerytura pomostowa. Czy ZUS naliczy nauczycielce dodatek za wykonywanie pracy nauczycielskiej, gdy będzie ona przechodzić na emeryturę po ukończeniu wieku emerytalnego? Jakie dokumenty powinna złożyć w tym celu?
W związku z koronawirusem wiele firm i instytucji działa w ograniczonym zakresie. Wiele osób niepokoi się czy wypłaty świadczeń z ZUS, w szczególności rent i emerytur są realizowane planowo. A także czy bezpieczne są wypłaty trzynastych emerytur.
Rewolucyjne zmiany w emeryturach pracowników mundurowych. Projekt nowelizacji ustawy dotyczącej m.in. emerytur policyjnych przyjęty przez rząd.
Z dniem 31 sierpnia 2019 r. rozwiążemy z pracownikiem samorządowym umowę zawartą na czas nieokreślony w związku z jego przejściem na emeryturę. Pracownik ten 1 września 2020 r. uzyskałby prawo do nagrody jubileuszowej. Czy należy mu wypłacić nagrodę?
Prezydent w dniu 23 kwietnia 2019 r. podpisał ustawę z dnia 4 kwietnia 2019 r. o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów w 2019 r. Sprawdź kto otrzyma nowe świadczenie.
Emeryt lub rencista, który odszedł ze służby z odpowiedniej komendy miejskiej (powiatowej) Państwowej Straży Pożarnej, jest osobą, o której mowa w art. 21 ust. 1 pkt 38 updof, a tym samym wypłacone mu świadczenia korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego.
Prezydent podpisał ustawę z dnia 14 grudnia 2018 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw.
W dniu 19 listopada 2018 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o Pracowniczych Planach Kapitałowych. Prywatny oraz dobrowolny system gospodarowania oszczędności emerytalnych to główny cel ustawy.
PYTANIE: Zgodnie z regulaminem ZFŚS, „wczasy pod gruszą” należą się pracownikom po złożeniu wniosku urlopowego na wypoczynek nie krótszy niż 14 dni kalendarzowych. Emeryci nie mają możliwości złożenia takiego wniosku, ale uzyskują prawo do świadczeń z okazji świąt, zapomóg zdrowotnych, losowych i socjalnych oraz do innych dopłat, jak np. wycieczki czy kino. Czy jest możliwość, aby emerytom nie wypłacać tzw. wczasów pod gruszą?
Problem: Jednostka przyznała emerytowi, byłemu funkcjonariuszowi Państwowej Straży Pożarnej, pomoc finansową na zakup lokalu mieszkalnego. Czy wypłaconą kwotę należy opodatkować zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 4 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: updof), czy też korzysta ona ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt. 38 updof? Czy postąpimy prawidłowo, dokonując opodatkowania na zasadach ogólnych? Jakie obowiązki ciążą na pracodawcy w związku z wypłatą tego rodzaju pomocy mieszkaniowej?
Czy pracownik po przejściu na emeryturę może aplikować na stanowisko urzędnicze? Czy emeryt może pracować na kierowniczym stanowisku urzędniczym?
Okazuje się, że z obniżonego wieku emerytalnego korzystają osoby nieaktywne zawodowo. Czy podobnie będzie w kolejnym roku?
Bez opłat dodatkowych zostaną przekazane świadczenia z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla emerytom górniczym.
Tak jak w przypadku każdej innej grupy zawodowej, nauczycielom przysługuje prawo do przejścia na emeryturę powszechną po osiągnięciu stosownego wieku. Karta Nauczyciela gwarantuje jednak części nauczycieli możliwość przejścia na emeryturę przyznawaną bez względu na wiek.
Prawo do uzyskania emerytury pomostowej przysługuje wąskiemu gronu nauczycieli, których praca kwalifikuje się jako praca o charakterze szczególnym. Emerytura pomostowa jest świadczeniem, które przysługuje jedynie w sytuacji braku uprawnień do emerytury z systemu powszechnego - prawo do niej ustaje z dniem poprzedzającym dzień nabycia prawa do takiej emerytury lub osiągnięcia odpowiedniego wieku emerytalnego.
Celem zasiłku wyrównawczego jest wynagrodzenie osobie, która poddaje się rehabilitacji zawodowej, występującego w jej trakcie zmniejszenia zarobków. Zasiłek wyrównawczy może być wypłacany w ramach ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego, przez okres trwania rehabilitacji. Wysokość zależy od wynagrodzenia uzyskiwanego przez daną osobę w czasie poprzedzającym rehabilitacje.
Dnia 31 grudnia 2016 r., który jest dniem wolnym od pracy, ma u nas nastąpić rozwiązanie umowy pracownika w związku z przejściem na emeryturę. Należy się mu odprawa, którą powinniśmy wypłacić w dniu rozwiązania umowy. Czy w związku z tym wypłata może nastąpić w piątek, 30 grudnia 2016 r., jeszcze w czasie trwania stosunku pracy?
Senat przyjął ustawę, która przewiduje obniżenie od 1 października 2017 r. wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Docelowo zasada ta będzie dotyczyła obu systemów emerytalnych – powszechnego i rolniczego.
Emerytury i renty funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL zostaną obniżone - takie rozwiązanie zakłada projekt noweli tzw. "ustawy dezubekizacyjnej". Zgodnie z założeniami projektu maksymalna emerytura dla tych osób nie będzie mogła być wyższa niż średnia emerytura lub renta z tytułu niezdolności do pracy.
Nowe przepisy obniżające wysokość emerytur i rent byłych funkcjonariuszy SB miałyby wejść w życie w 2017 r. Po zmianach kwoty emerytur i rent funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL mają być zrównane z powszechnymi.
Prezydencki projekt ustawy przewiduje obniżenie wieku emerytalnego do 60 i 65 lat. Nowymi przepisami zajmuje się obecnie sejmowa podkomisja.
Świadczeniobiorcy KRUS otrzymają z urzędu (tj. bez konieczności składania wniosku) jednorazowy dodatek pieniężny. Jednorazowy dodatek pieniężny nie podlega opodatkowaniu i nie stanowi podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne.
W marcu 2016 r. osoby z niskimi świadczeniami emerytalnymi i rentowymi mają otrzymać jednorazowy dodatek. Ze wsparcia skorzystałoby ok. 6,5 mln emerytów i rencistów.
Projekt rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 8 lipca 2015 r. w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2016 r. przewiduje zwiększenie wskaźnika waloryzacji emerytur i rent o 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym.
Wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2015 r. wynosi 100,68 %. Waloryzacja świadczeń została przeprowadzona z urzędu.
Mam pytanie dotyczące lat zaliczanych do emerytury. Czy kobieta, która nie była nigdzie zatrudniona (jedynie ubezpieczona u małżonka w jego zakładzie pracy), która urodziła dziecko w styczniu 1975 r. a następnie drugie dziecko w lipcu 1976 r. będzie mogła doliczyć lata opieki nad dziećmi do emerytury i jeśli tak to ile lat? Dodam jeszcze, że do pracy poszła w lutym 1982 r.
Mamy pracownika urodzonego 11-08-1955 r. Łączny staż pracy pracownika na dzień 31-03-2014 r. wynosi: 38 lat i 2 m-ce. Pracownik ma też 7 miesięczny okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych. Gdyby pracownik pracował nadal to mając 60 lat będzie miał okres zatrudnienia wynoszący na dzień 31-08-2015 r - 39 lat i 7 m-cy oraz okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych w ilości 7 m-cy. Pracownik pracował w warunkach szkodliwych od 02-11-1978 do 31-05-1997 r. czyli 18 lat i 7 m-cy. Do 31-12-1999 r. łączny okres pracy wynosi: 24 lata i 5 m-cy.
Większość internautów deklaruje wybór OFE. Zainteresowanie otwartymi funduszami emerytalnymi nie przekłada się jednak na faktycznie złożone deklaracje. Dane ZUS mówią, że do 23 lipca wpłynęło nieco ponad 850 tys. wniosków o wyborze OFE.
Projekt, który obecnie znajduje się w Senacie, przewiduje przyznanie prawa do bezpłatnego zaopatrzenia w leki refundowane najuboższym emerytom i rencistom. Ustawą senatorowie zajmą się 23 i 24 lipca 2014 r.
Od 2 lat jestem na emeryturze i pracuję nadal na umowę o pracę. Ponieważ jestem ubezpieczona w II filarze - część mojej emerytury pochodzi z OFE. Gdybym chciała zrezygnować z OFE co stanie się ze zgromadzonymi tam moimi składkami? Czy trafią one do ZUS na moje konto? Czy moja emerytura będzie taka sama czy ulegnie obniżeniu o część wypłacaną przez OFE?
Trybunał Konstytucyjny zbada konstytucyjność zasad podwyższania emerytur mundurowych w zakresie konieczności wykazania okresów służby w warunkach bezpośrednio zagrażających życiu lub zdrowiu będą przedmiotem. Wniosek w tej sprawie złożył Rzecznik Praw Obywatelskich.
Trybunał Konstytucyjny uznał podwyższenie wieku emerytalnego za zgodne z konstytucją. Sędziowie zakwestionowali jedynie zrównanie wieku kobiet i mężczyzn w emeryturach częściowych.
Zryczałtowana stawka dla wypłat z IKZE ma wynieść 10 procent. Zmiany w IKZE to częśc nowych przepisów dotyczących systemu emerytalnego.
Wchodzi w życie część przepisów o OFE. Zdaniem ekspertów nie zachęcą one do odkładania na emeryturę.
Emerytowany nauczyciel został ponownie zatrudniony na czas nieokreślony na pół etatu. 31 sierpnia 2012 r. został zwolniony na podstawie art. 27 ust. 1 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela za trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia. Czy należy mu się odprawa z tytułu rozwiązania umowy o pracę?
W 2003 roku likwidacji uległa szkoła podstawowa. W tym samym roku, nauczyciele założyli tzw. małą szkołę, która otrzymuje dotację z gminy. Nauczycieli nie obowiązuje Karta Nauczyciela. W 2008 roku nauczyciel małej szkoły przeszedł na emeryturę. Nadal pracuje w małej szkole. Czy w tej sytuacji nauczycielowi należy się odpis na fundusz socjalny jako emerytowi ze szkoły podstawowej?
Pracownicy służby cywilnej są członkami korpusu służby cywilnej, którzy znajdują się w uprzywilejowanej sytuacji, jeśli chodzi o wcześniejsze świadczenia emerytalne. Pracownicy Ci mają prawo do emerytury przed ukończeniem powszechnego wieku emerytalnego.
Pracownicy urzędów państwowych mają prawo do wcześniejszego przechodzenia na emeryturę. W jakim wieku przysługują tym pracownikom prawo do wcześniejszych świadczeń?
Osiąganie dodatkowych przychodów przez emeryta może wpłynąć na wysokość wypłacanego przez ZUS świadczenia. Warto więc dokonać kalkulacji, czy podjęcie dodatkowej pracy albo działalności będzie opłacalne. W tym celu trzeba poznać zasady zawieszania oraz zmniejszania emerytur.
Urodziłem się w 1948 roku. Przez 26 lat byłem zatrudniony w urzędzie gminy na podstawie umowy o pracę. Niedawno znacznie pogorszył się mój stan zdrowia. Słyszałem, że pracownicy gminni, którym lekarz orzecznik ZUS stwierdził niezdolność do pracy na dotychczasowym stanowisku mogą przejść na emeryturę w wieku 60 lat. Czy w związku z tym będę mógł ją uzyskać po ukończeniu 60 roku życia?