reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > ZUS > Ubezpieczenia społeczne > Szansa na wyższe świadczenia dla emerytów

Szansa na wyższe świadczenia dla emerytów

Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej razem z Komisją Ustawodawczą Senatu rozpatrzyły na posiedzeniu w dniu 30 lipca 2020 roku projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (druk senacki nr 160). Projekt został przyjęty bez poprawek.

Celem ustawy jest przywrócenie emerytom urodzonym w innym roku niż 1953 pełnej podstawy obliczenia emerytury, pomniejszonej przepisami ustawy z dnia 11 maja 2012 roku o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, o kwoty pobranych tzw. emerytur wcześniejszych. Na proponowanych przepisach może skorzystać 120 tys. emerytów. W posiedzeniu ze strony Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych udział wzięła Katarzyna Duda, specjalistka ds. polityki społecznej.

Oferta specjalna: Pakiet książek – Nowa matryca stawek VAT Towary i Usługi z programem INFORLEX PKWiU + CN, stawki VAT i WIS na 2 m-ce

OPZZ wyraziło pozytywną opinię wobec przedłożonego do konsultacji projektu ustawy. W opinii zwrócono uwagę na fakt, że w dniu 10 lipca 2020 roku weszła w życie ustawa z dnia 19 czerwca 2020 roku o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, dotycząca przywrócenia większej podstawy obliczenia emerytury ubezpieczonym, którzy pobierali wcześniejszą emeryturę bez obiektywnej wiedzy, że kwoty wcześniej pobranej emerytury pomniejszą emeryturę powszechną. W uchwalonej ustawie nie uwzględniono jednak emerytów pokrzywdzonych przepisami ustawy z dnia 11 maja 2012 roku o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, urodzonych w innych latach, niż w 1953 roku, w tym mężczyzn odchodzących na wcześniejsze emerytury „branżowe” (górnicy, nauczyciele, osoby pracujące w szkodliwych warunkach), dla których emerytalne kryteria wiekowo-stażowe były określone odmiennie.

W ocenie OPZZ przedłożony do konsultacji projekt ustawy naprawia ten błąd i zasługuje na poparcie.

Należy przypomnieć, że OPZZ podjęło szereg inicjatyw na rzecz realizacji wyroku TK6 z 6 marca 2019 r. i przywrócenia większej podstawy obliczenia emerytury ubezpieczonym, którzy pobierali wcześniejszą emeryturę bez obiektywnej wiedzy, że kwoty wcześniej pobranej emerytury pomniejszą emeryturę powszechną. Uchwalenie ustawy z dnia 19 czerwca 2020 roku o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, realizującej wyrok TK, stanowi duży sukces OPZZ.

www.opzz.org.pl

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych

OPZZ jest reprezentatywną organizacją pracowniczą w rozumieniu ustawy o Radzie Dialogu Społecznego, konsekwentnie dążącą do realizacji w Polsce fundamentalnych zasad: wolności, równości, solidaryzmu społecznego, demokracji, tolerancji, sprawiedliwości społecznej, a także – pozbawionego jakichkolwiek wykluczeń – prawa do godnego życia, godnej pracy i płacy oraz godnej emerytury.

Źródło:

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych

Zdjęcia

Szansa na wyższe świadczenia dla emerytów /Fot. Fotolia
Szansa na wyższe świadczenia dla emerytów /Fot. Fotolia

Zgłaszanie umów o dzieło w ZUS od 1 stycznia 2021 r. – praktyczne wskazówki (PDF)14.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Filipczak-Zawadzka

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama