REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jednorazowy dodatek do emerytur i rent w marcu 2016 r.

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Emerytury i renty 2016/ Fot. Fotolia
Emerytury i renty 2016/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W marcu 2016 r. osoby z niskimi świadczeniami emerytalnymi i rentowymi mają otrzymać jednorazowy dodatek. Ze wsparcia skorzystałoby ok. 6,5 mln emerytów i rencistów.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej podkreśla, iż kwota waloryzacji świadczeń emerytalnych i rentowych w 2016 roku będzie niewystarczająca.

REKLAMA

Najniższa emerytura, renta rodzinna oraz renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy w marcu ma bowiem wzrosnąć o 4,57 zł brutto. W związku z tak niskim wzrostem świadczeń resort proponuje wypłatę jednorazowego dodatku. Przysługiwałby on osobom pobierającym najniższe świadczenia, nie przekraczające kwoty 2000 zł (według stanu na dzień 29 lutego 2016 roku).

Polecamy: Kodeks pracy 2016 z komentarzem

REKLAMA

Z proponowanych rozwiązań skorzystają osoby uprawnione do emerytur i rent z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, emerytur i rent służb mundurowych, zasiłków i świadczeń przedemerytalnych, emerytur pomostowych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, emerytur i rent rolników, rent dla kombatantów oraz inwalidów wojennych i wojskowych oraz rent socjalnych.

Wysokość jednorazowego wsparcie uzależniona ma być od wysokości pobieranych świadczeń. Dla świadczeń w wysokości do 900 zł jednorazowy dodatek ma wynosić 350 zł. W przypadku otrzymywania świadczeń w wysokości większej niż 900 zł do 1100 zł przewidziano 300 zł dodatku. Osoby otrzymujące w ramach świadczeń emerytalno-rentowych kwotę powyżej 1100 zł, ale do 1500 zł mają otrzymać 200 zł. Ci zaś, których świadczenia są wyższe niż 1500 zł do 2000 zł mają być uprawnione do kwoty 100 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kwota dodatku ma być wolna od podatku dochodowego. Zgodnie z założeniami ma również nie stanowić podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Podstawą do obliczenia dodatku zgodnie z projektem jest wota świadczenia łącznie z dodatkiem pielęgnacyjnym, dodatkiem dla sierot zupełnych oraz innymi dodatkami lub świadczeniami wypłacanymi na podstawie odrębnych przepisów. Jeden dodatek będzie przysługiwał w sytuacji, gdy do renty rodzinnej będzie uprawnionych kilka osób.

Właściwymi do wydania decyzji oraz wypłaty jednorazowych świadczeń będą organy rentowe.

Zgodnie z projektem dodatki mają być wypłacane z urzędu wraz ze świadczeniem marcowym w terminie wypłaty świadczeń. Wyjątkiem jest dodatek do zasiłku przedemerytalnego oraz świadczenia przedemerytalnego, który ma zostać wypłacony w kwietniowym terminie wypłaty świadczeń.

Przedmiotowe przepisy mają wejść w życie 1 marca 2016 roku. Projekt został przyjęty przez Radę Ministrów.

Podstawa prawna:

Projekt ustawy o jednorazowym dodatku pieniężnym dla niektórych, emerytów, rencistów i osób pobierających świadczenia przedemerytalne, zasiłki przedemerytalne, emerytury pomostowe albo nauczycielskie świadczenia kompensacyjne w 2016 r.

Polecamy w INFORRB

Czy od nagrody jubileuszowej wypłaconej przed upływem 5 lat należy odprowadzić składki ZUS

Czy nauczyciel uprawniony do urlopu dla poratowania zdrowia ma prawo do świadczenia rehabilitacyjnego

Czy pieniądze utracone w wyniku wypadku trzeba zwracać poszkodowanemu pracownikowi

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

  Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

  Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

  Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

  Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

  Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

  To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

  Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

  REKLAMA

  Średnio 600 zł „pod choinkę” w urzędach. Maks to 950 zł. Jest i 0 zł. Zamiast podwyżek. Są i premie [Budżetówka, prezenty]

  Zamiast podwyżek w 2023 r. średnio 600 zł urzędnicy samorządowi otrzymają przed świętami z ZFŚS.

  Rozwój zawodowy i urlop szkoleniowy ratownika medycznego

  Każdy ratownik medyczny ma nie tylko prawo, lecz przede wszystkim obowiązek ustawicznego rozwoju zawodowego przez aktualizację wiedzy i umiejętności zawodowych. Na rozwój zawodowy ratownikowi medycznemu przysługuje urlop szkoleniowy w wymiarze 6 dni roboczych rocznie – kiedy przysługuje ten urlop, kiedy nie przysługuje i czy należy się za niego wynagrodzenie? O tym w poniższym opracowaniu. 

  Brak podwyżki w samorządach w 2024 r. Poszkodowani nie zgadzają się na zamrożenie swoich pensji. I żądają wyjaśnień

  Przedstawiciele zarządu ZMP chcą wyjaśnień od rządu w sprawie zamrożenia wynagrodzeń w samorządach i spółkach komunalnych przewidzianego w ustawie okołobudżetowej na 2024 r.

  Kaucja to 50 groszy. Bo łatwo zapamiętać. Butelki ze szkła i plastiku oraz metalowe puszki [projekt rozporządzenia]

  Kaucja za butelki plastikowe do 3 litrów i szklane do 1,5 litra oraz za puszki do 1 litra wyniesie 50 gr. Tak zapisano w projekcie rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska. 

  REKLAMA

  PIP: Obowiązki i prawa pracownika w zakresie bhp [zestawienie]
  Podstawowym obowiązkiem pracownika określonym w art. 211 Kodeksu pracy jest przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
  Osoby niepełnosprawne, PFRON i JST: 33 696 zł i 37 000 zł na dofinansowania w 2024 r. Podwyżka o 1000 zł jeszcze w 2023 r. [WTZ i ZAZ]

  Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt nowelizacji rozporządzenie w sprawie algorytmu przekazywania środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych samorządom wojewódzkim i powiatowym. 

  REKLAMA