reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > ZUS > Ubezpieczenia społeczne > Jednorazowy dodatek do emerytur i rent w marcu 2016 r.

Jednorazowy dodatek do emerytur i rent w marcu 2016 r.

W marcu 2016 r. osoby z niskimi świadczeniami emerytalnymi i rentowymi mają otrzymać jednorazowy dodatek. Ze wsparcia skorzystałoby ok. 6,5 mln emerytów i rencistów.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej podkreśla, iż kwota waloryzacji świadczeń emerytalnych i rentowych w 2016 roku będzie niewystarczająca.

Najniższa emerytura, renta rodzinna oraz renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy w marcu ma bowiem wzrosnąć o 4,57 zł brutto. W związku z tak niskim wzrostem świadczeń resort proponuje wypłatę jednorazowego dodatku. Przysługiwałby on osobom pobierającym najniższe świadczenia, nie przekraczające kwoty 2000 zł (według stanu na dzień 29 lutego 2016 roku).

Polecamy: Kodeks pracy 2016 z komentarzem

Z proponowanych rozwiązań skorzystają osoby uprawnione do emerytur i rent z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, emerytur i rent służb mundurowych, zasiłków i świadczeń przedemerytalnych, emerytur pomostowych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, emerytur i rent rolników, rent dla kombatantów oraz inwalidów wojennych i wojskowych oraz rent socjalnych.

Wysokość jednorazowego wsparcie uzależniona ma być od wysokości pobieranych świadczeń. Dla świadczeń w wysokości do 900 zł jednorazowy dodatek ma wynosić 350 zł. W przypadku otrzymywania świadczeń w wysokości większej niż 900 zł do 1100 zł przewidziano 300 zł dodatku. Osoby otrzymujące w ramach świadczeń emerytalno-rentowych kwotę powyżej 1100 zł, ale do 1500 zł mają otrzymać 200 zł. Ci zaś, których świadczenia są wyższe niż 1500 zł do 2000 zł mają być uprawnione do kwoty 100 zł.

Kwota dodatku ma być wolna od podatku dochodowego. Zgodnie z założeniami ma również nie stanowić podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Podstawą do obliczenia dodatku zgodnie z projektem jest wota świadczenia łącznie z dodatkiem pielęgnacyjnym, dodatkiem dla sierot zupełnych oraz innymi dodatkami lub świadczeniami wypłacanymi na podstawie odrębnych przepisów. Jeden dodatek będzie przysługiwał w sytuacji, gdy do renty rodzinnej będzie uprawnionych kilka osób.

Właściwymi do wydania decyzji oraz wypłaty jednorazowych świadczeń będą organy rentowe.

Zgodnie z projektem dodatki mają być wypłacane z urzędu wraz ze świadczeniem marcowym w terminie wypłaty świadczeń. Wyjątkiem jest dodatek do zasiłku przedemerytalnego oraz świadczenia przedemerytalnego, który ma zostać wypłacony w kwietniowym terminie wypłaty świadczeń.

Przedmiotowe przepisy mają wejść w życie 1 marca 2016 roku. Projekt został przyjęty przez Radę Ministrów.

Podstawa prawna:

Projekt ustawy o jednorazowym dodatku pieniężnym dla niektórych, emerytów, rencistów i osób pobierających świadczenia przedemerytalne, zasiłki przedemerytalne, emerytury pomostowe albo nauczycielskie świadczenia kompensacyjne w 2016 r.

Polecamy w INFORRB

Czy od nagrody jubileuszowej wypłaconej przed upływem 5 lat należy odprowadzić składki ZUS

Czy nauczyciel uprawniony do urlopu dla poratowania zdrowia ma prawo do świadczenia rehabilitacyjnego

Czy pieniądze utracone w wyniku wypadku trzeba zwracać poszkodowanemu pracownikowi

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Robert Nogacki

radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama