REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jednorazowy dodatek do emerytur i rent w marcu 2016 r.

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Emerytury i renty 2016/ Fot. Fotolia
Emerytury i renty 2016/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W marcu 2016 r. osoby z niskimi świadczeniami emerytalnymi i rentowymi mają otrzymać jednorazowy dodatek. Ze wsparcia skorzystałoby ok. 6,5 mln emerytów i rencistów.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej podkreśla, iż kwota waloryzacji świadczeń emerytalnych i rentowych w 2016 roku będzie niewystarczająca.

REKLAMA

Najniższa emerytura, renta rodzinna oraz renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy w marcu ma bowiem wzrosnąć o 4,57 zł brutto. W związku z tak niskim wzrostem świadczeń resort proponuje wypłatę jednorazowego dodatku. Przysługiwałby on osobom pobierającym najniższe świadczenia, nie przekraczające kwoty 2000 zł (według stanu na dzień 29 lutego 2016 roku).

Polecamy: Kodeks pracy 2016 z komentarzem

REKLAMA

Z proponowanych rozwiązań skorzystają osoby uprawnione do emerytur i rent z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, emerytur i rent służb mundurowych, zasiłków i świadczeń przedemerytalnych, emerytur pomostowych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, emerytur i rent rolników, rent dla kombatantów oraz inwalidów wojennych i wojskowych oraz rent socjalnych.

Wysokość jednorazowego wsparcie uzależniona ma być od wysokości pobieranych świadczeń. Dla świadczeń w wysokości do 900 zł jednorazowy dodatek ma wynosić 350 zł. W przypadku otrzymywania świadczeń w wysokości większej niż 900 zł do 1100 zł przewidziano 300 zł dodatku. Osoby otrzymujące w ramach świadczeń emerytalno-rentowych kwotę powyżej 1100 zł, ale do 1500 zł mają otrzymać 200 zł. Ci zaś, których świadczenia są wyższe niż 1500 zł do 2000 zł mają być uprawnione do kwoty 100 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kwota dodatku ma być wolna od podatku dochodowego. Zgodnie z założeniami ma również nie stanowić podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Podstawą do obliczenia dodatku zgodnie z projektem jest wota świadczenia łącznie z dodatkiem pielęgnacyjnym, dodatkiem dla sierot zupełnych oraz innymi dodatkami lub świadczeniami wypłacanymi na podstawie odrębnych przepisów. Jeden dodatek będzie przysługiwał w sytuacji, gdy do renty rodzinnej będzie uprawnionych kilka osób.

Właściwymi do wydania decyzji oraz wypłaty jednorazowych świadczeń będą organy rentowe.

Zgodnie z projektem dodatki mają być wypłacane z urzędu wraz ze świadczeniem marcowym w terminie wypłaty świadczeń. Wyjątkiem jest dodatek do zasiłku przedemerytalnego oraz świadczenia przedemerytalnego, który ma zostać wypłacony w kwietniowym terminie wypłaty świadczeń.

Przedmiotowe przepisy mają wejść w życie 1 marca 2016 roku. Projekt został przyjęty przez Radę Ministrów.

Podstawa prawna:

Projekt ustawy o jednorazowym dodatku pieniężnym dla niektórych, emerytów, rencistów i osób pobierających świadczenia przedemerytalne, zasiłki przedemerytalne, emerytury pomostowe albo nauczycielskie świadczenia kompensacyjne w 2016 r.

Polecamy w INFORRB

Czy od nagrody jubileuszowej wypłaconej przed upływem 5 lat należy odprowadzić składki ZUS

Czy nauczyciel uprawniony do urlopu dla poratowania zdrowia ma prawo do świadczenia rehabilitacyjnego

Czy pieniądze utracone w wyniku wypadku trzeba zwracać poszkodowanemu pracownikowi

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, ale trzeba od niej zapłacić podatek.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, jednak świadczenie urlopowe nie jest świadczeniem socjalnym, a więc trzeba je opodatkować. Na konta trafi więc o 12 proc. mniej.

Zbliża się termin złożenia sprawozdania SP-1. Kto musi je złożyć i co w nim wykazać? To ważne m.in. dla podatku od nieruchomości.

Jest coraz mniej czasu na złożenie części B sprawozdania SP-1. Czy wiesz, kto musi je złożyć, do kiedy i co w nim wykazać? Przepisy jasno to regulują, ale w praktyce pojawiają się problemy.

Kogo można zgłosić do swojego ubezpieczenia? Katalog jest dość szeroki

Ubezpieczony, który ma niepracujących bliskich może ich zgłosić ich do własnego ubezpieczenia zdrowotnego, aby mogli bezpłatnie korzystać z opieki zdrowotnej jako członkowie rodziny. Za bliskich nie płaci się składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętajmy też, że nie tylko dziecko można głosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego

Kiedy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy?

Kiedy zasiłki chorobowe wypłaca ZUS, a kiedy pracodawca? W jakim terminie? Gdzie można znaleźć wystawione przez lekarza elektroniczne zwolnienie lekarskie? Czy trzeba składać wniosek o zasiłek?

REKLAMA

Ważne dla samorządów terminy w sprawozdawczości na III kwartał 2024 r.

Jakie są najważniejsze nadchodzące terminy w sprawozdawczości i kogo dotyczą? Prezentujemy przydatne zestawienie.

Dla kogo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Aby nauczyciel mógł otrzymać emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, musi spełnić określone warunki. Jakie? Co warto wiedzieć o nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym?

Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

REKLAMA

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

Wczasy pod gruszą i zwrot za kolonie 2024 r. Dla kogo?

Tzw. wczasy pod gruszą czy zwrot za kolonie to popularne formy dofinansowania, jakie pracodawca może przyznać pracownikom z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Kto może otrzymać takie świadczenia?

REKLAMA