REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

E-zwolnienia lekarskie od stycznia 2016 r.

E-zwolnienia lekarskie/ Fot. Fotolia
E-zwolnienia lekarskie/ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

E-zwolnienia lekarskie będą wystawiane przez lekarzy już od stycznia 2016 r. Papierowe zwolnienia znikną ostatecznie w 2018 r.

Koniec papierowych zwolnień lekarskich

Już od stycznia 2016 roku lekarze będą wystawiać elektroniczne zwolnienia lekarskie. Przeczytaj koniecznie, jakie zmiany i obowiązki niesie wprowadzenie e-ZLA!

REKLAMA

Od nowego roku lekarze posiadający profil na PUE ZUS bądź zintegrowaną z PUE aplikację gabinetową, będą mogli zamiast obowiązującego do tej pory papierowego zwolnienia wystawić zwolnienie elektroniczne e-ZLA.

Wystawienie elektronicznego zwolnienia zabierze lekarzowi mniej czasu niż wypełnienie druku ZUS ZLA. W systemie będą już dane pacjenta oraz członków jego rodziny – w przypadku zwolnienia na opiekę. Będą tam również dane jego pracodawcy. Wystarczy wpisać numer PESEL, a pozostałe dane zostaną wypełnione automatycznie przez system.

Dużą oszczędnością czasu będzie również dla lekarzy wystawiających zwolnienia elektroniczne brak konieczności pobierania bloczków druków ZUS ZLA, dostarczania wystawionych zwolnień do ZUS oraz przechowywania kopii.

Zobacz również: Dni wolne na opiekę nad dzieckiem - zmiany 2016

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obowiązki pracodawcy

REKLAMA

Wprowadzenie zwolnień elektronicznych wymusza na pracodawcach zatrudniających więcej niż pięciu pracowników założenie profilu na PUE. Wszelkie formalności zostaną bowiem przeniesione do internetu. W systemie zostanie wydzielone miejsce, w którym dostępne będą elektroniczne zwolnienia wysłane na profil płatnika.

Pracodawcy zatrudniający mniej niż pięciu pracowników, którzy nie są zainteresowani korzystaniem z profilu na PUE, zobowiązani są do końca tego roku poinformować na piśmie współpracowników o konieczności dostarczenia wydruku zaświadczenia lekarskiego w razie wystawienia przez lekarza zwolnienia w formie elektronicznej. Pismo informujące powinno być przekazane podwładnym do końca bieżącego roku.

Profil na PUE, oprócz wglądu do zwolnień pracowników, umożliwi pracodawcy złożenie wniosku drogą elektroniczną do ZUS o kontrolę prawidłowości wystawionych zwolnień.

Ułatwienia dla pracownika

Pojawienie się zwolnień e-ZLA zwolni pracowników z obowiązku dostarczenia zwolnienia do pracodawcy. Chory nie będzie musiał już jechać ze zwolnieniem do firmy, iść na pocztę czy też szukać pomocy w dostarczeniu u osób trzecich. Zwolnienie dotrze o czasie, nie grozi więc obniżenie wysokości zasiłku chorobowego.

Zwolnienie elektroniczne lekarz będzie mógł wystawić także podczas wizyty domowej przy użyciu urządzenia mobilnego.

Pracowników, których pracodawca nie korzysta z platformy, wiązać będą nadal obowiązujące zasady dostarczenia zwolnienia – 7 dni od daty jego otrzymania. Przekroczenie terminu spowoduje obniżenie zasiłku chorobowego o 25 proc. za okres od 8. dnia orzeczonej niezdolności do pracy do dnia dostarczenia zwolnienia.

Okres przejściowy dla nowelizacji przepisów został przewidziany na dwa lata. Do końca 2017 r. lekarze będą mogli wydawać zwolnienia elektroniczne i papierowe. Od 2018 r. bezpowrotnie znikną papierowe zwolnienia ZUS ZLA.

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Polecamy serwis: Ubezpieczenia społeczne

Źródło: Zielona Linia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS ostrzega przed fałszywymi telefonami i apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi telefonami. Chodzi o potwierdzenie zmiany numeru telefonu w ZUS lub na PUE/eZUS. ZUS apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas rozmów telefonicznych.

Dodatek za pracę w nocy od 1 kwietnia 2025 r.

Osoby pracujące w nocy mogą liczyć na dodatek z tytułu wykonywania pracy w porze nocnej. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w kwietniu? Czy ulegnie zmianie? Za pracę w jakich godzinach przysługuje?

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Stanowisko ZUS

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Jak wygląda kwestia potrąceń dobrowolnych z wynagrodzenia na pakiety medyczne, czy dodatkowego ubezpieczenia? Odpowiedź Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe stawki kosztów realizacji zadań związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny

Zgodnie z art. 29 Ustawy o Karcie Dużej Rodziny, realizacja zadań gminy związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny należy do zadań z zakresu administracji rządowej. Od 1 marca 2025 r. obowiązują nowe stawki.

REKLAMA

Badania lekarskie: Kto nie podlega wstępnym badaniom lekarskim?

Zgodnie z Kodeksem pracy, każdy pracownik podlega badaniom lekarskim. Wyróżnić można badania wstępne, badania okresowe oraz kontrolne badania lekarskie. Kiedy nie trzeba wykonywać wstępnych badań lekarskich?

Budowa, remont, utrzymanie strzelnic. Dotacje celowe dla JST [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Do uzgodnień trafił projekt rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej w sprawie dofinansowania z budżetu państwa zadań związanych z budową, remontami i utrzymaniem strzelnic oraz rozwijaniem sportu strzeleckiego. Chodzi o dotacje celowe z budżetu państwa.

2 maja i 10 listopada 2025 r. dniami wolnymi w służbie cywilnej

Tak wynika z zarządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 lutego 2025 r. w sprawie wyznaczenia dla członków korpusu służby cywilnej dni wolnych od pracy. Zarządzenie zostało opublikowane w Monitorze Polskim 3 marca 2025 r. Wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko PIP

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy w sprawie wypłacania dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla wójtów i burmistrzów, którzy zakończyli swoją kadencję i stosunek pracy nawiązany z wyboru w kwietniu 2024 r.

REKLAMA

Od 1 lipca 2026 r. obowiązkowy Centralny Rejestr Umów dla jednostek samorządu terytorialnego

Od 1 lipca 2026 r. zostanie wprowadzony obowiązek udostępniania informacji o umowach zawartych przez jednostki sektora finansów publicznych dla jednostek samorządu terytorialnego. Chodzi o Centralny Rejestr Umów

Odpis podstawowy na ZFŚS w 2025 r.

Odpis podstawowy na ZFŚS w 2025 r. Jaka będzie podstawa określająca wysokość odpisu podstawowego na fundusz socjalny w 2025 r.? Kto ma obowiązek tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych? Czym jest odpis podstawowy?

REKLAMA