E-zwolnienia lekarskie od stycznia 2016 r.
REKLAMA
REKLAMA
Koniec papierowych zwolnień lekarskich
Już od stycznia 2016 roku lekarze będą wystawiać elektroniczne zwolnienia lekarskie. Przeczytaj koniecznie, jakie zmiany i obowiązki niesie wprowadzenie e-ZLA!
REKLAMA
Od nowego roku lekarze posiadający profil na PUE ZUS bądź zintegrowaną z PUE aplikację gabinetową, będą mogli zamiast obowiązującego do tej pory papierowego zwolnienia wystawić zwolnienie elektroniczne e-ZLA.
Wystawienie elektronicznego zwolnienia zabierze lekarzowi mniej czasu niż wypełnienie druku ZUS ZLA. W systemie będą już dane pacjenta oraz członków jego rodziny – w przypadku zwolnienia na opiekę. Będą tam również dane jego pracodawcy. Wystarczy wpisać numer PESEL, a pozostałe dane zostaną wypełnione automatycznie przez system.
Dużą oszczędnością czasu będzie również dla lekarzy wystawiających zwolnienia elektroniczne brak konieczności pobierania bloczków druków ZUS ZLA, dostarczania wystawionych zwolnień do ZUS oraz przechowywania kopii.
Zobacz również: Dni wolne na opiekę nad dzieckiem - zmiany 2016
Obowiązki pracodawcy
REKLAMA
Wprowadzenie zwolnień elektronicznych wymusza na pracodawcach zatrudniających więcej niż pięciu pracowników założenie profilu na PUE. Wszelkie formalności zostaną bowiem przeniesione do internetu. W systemie zostanie wydzielone miejsce, w którym dostępne będą elektroniczne zwolnienia wysłane na profil płatnika.
Pracodawcy zatrudniający mniej niż pięciu pracowników, którzy nie są zainteresowani korzystaniem z profilu na PUE, zobowiązani są do końca tego roku poinformować na piśmie współpracowników o konieczności dostarczenia wydruku zaświadczenia lekarskiego w razie wystawienia przez lekarza zwolnienia w formie elektronicznej. Pismo informujące powinno być przekazane podwładnym do końca bieżącego roku.
Profil na PUE, oprócz wglądu do zwolnień pracowników, umożliwi pracodawcy złożenie wniosku drogą elektroniczną do ZUS o kontrolę prawidłowości wystawionych zwolnień.
Ułatwienia dla pracownika
Pojawienie się zwolnień e-ZLA zwolni pracowników z obowiązku dostarczenia zwolnienia do pracodawcy. Chory nie będzie musiał już jechać ze zwolnieniem do firmy, iść na pocztę czy też szukać pomocy w dostarczeniu u osób trzecich. Zwolnienie dotrze o czasie, nie grozi więc obniżenie wysokości zasiłku chorobowego.
Zwolnienie elektroniczne lekarz będzie mógł wystawić także podczas wizyty domowej przy użyciu urządzenia mobilnego.
Pracowników, których pracodawca nie korzysta z platformy, wiązać będą nadal obowiązujące zasady dostarczenia zwolnienia – 7 dni od daty jego otrzymania. Przekroczenie terminu spowoduje obniżenie zasiłku chorobowego o 25 proc. za okres od 8. dnia orzeczonej niezdolności do pracy do dnia dostarczenia zwolnienia.
Okres przejściowy dla nowelizacji przepisów został przewidziany na dwa lata. Do końca 2017 r. lekarze będą mogli wydawać zwolnienia elektroniczne i papierowe. Od 2018 r. bezpowrotnie znikną papierowe zwolnienia ZUS ZLA.
Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Polecamy serwis: Ubezpieczenia społeczne
REKLAMA
REKLAMA