reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > ZUS > Ubezpieczenia społeczne > Czy zwolnienie lekarskie przerywa urlop ojcowski?

Czy zwolnienie lekarskie przerywa urlop ojcowski?

Pracownik złożył wniosek o 2 tygodnie urlopu ojcowskiego. W czasie tego urlopu nagle zachorował. Czy zwolnienie lekarskie przerywa bieg urlopu ojcowskiego?

Nie. Zwolnienie lekarskie nie przerywa urlopu ojcowskiego. W przypadku choroby pracownika w czasie korzystania z tego urlopu nadal będzie on przebywał na urlopie ojcowskim i pobierał zasiłek macierzyński za ten okres. Dopiero po zakończeniu urlopu ojcowskiego, jeżeli choroba będzie trwała nadal, pracownik może korzystać ze zwolnienia lekarskiego i otrzymywać zasiłek chorobowy z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby.

Z ogólnych zasad prawa pracy wynika, że daną nieobecność może usprawiedliwiać tylko jedna przyczyna. Pracownik może w konkretnym czasie korzystać np. z urlopu związanego z wykonywaniem funkcji rodzicielskiej lub urlopu wypoczynkowego albo ze zwolnienia lekarskiego. Obecnie nie jest zatem możliwe korzystanie przez pracownika w jednym czasie z dwóch lub więcej urlopów albo z urlopu i innego zwolnienia od pracy, np. z urlopu ojcowskiego i zwolnienia od pracy z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby.

Ponadto pracownik nie ma prawa do zbiegu świadczeń z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Zatem nie jest możliwe pobieranie za ten sam czas zasiłku macierzyńskiego z tytułu korzystania z urlopu ojcowskiego oraz wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku chorobowego z tytułu przebywania na zwolnieniu lekarskim.

Zobacz serwis: Kadry i płace

Zasiłek chorobowy, co do zasady, nie przysługuje za okresy niezdolności do pracy, w których ubezpieczony na podstawie przepisów o wynagradzaniu zachowuje prawo do wynagrodzenia. Ponadto zasiłek chorobowy nie przysługuje również za okresy niezdolności do pracy przypadającej w czasie m.in. urlopu bezpłatnego oraz urlopu wychowawczego (art. 12 ust. 2 ustawy zasiłkowej). Wprawdzie art. 12 ustawy zasiłkowej nie wskazuje wprost, że w czasie korzystania z urlopu ojcowskiego i pobierania zasiłku macierzyńskiego za ten okres pracownik nie jest uprawniony do zasiłku chorobowego, jednak należałoby uznać, że taki zasiłek nie przysługuje w tym czasie. Zasiłek macierzyński lub zasiłek chorobowy jest bowiem rekompensatą utraconych w tym czasie zarobków, stwarzających pracownikowi możliwość utrzymania się i zapewnienia swoich potrzeb. Jeżeli zatem pracownik otrzymuje już jeden zasiłek, czyli rekompensatę wynagrodzenia, nie ma podstaw do wypłacania mu drugiego zasiłku.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor publiczny cały artykuł: Czy zwolnienie lekarskie przerywa urlop ojcowski

W publikacji przedstawiono praktyczny przykład.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mariański Group

Profesjonalizm & Pasja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama