REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy zwolnienie lekarskie przerywa urlop ojcowski?

Czy zwolnienie lekarskie przerywa urlop ojcowski? /fot. Fotolia
Czy zwolnienie lekarskie przerywa urlop ojcowski? /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pracownik złożył wniosek o 2 tygodnie urlopu ojcowskiego. W czasie tego urlopu nagle zachorował. Czy zwolnienie lekarskie przerywa bieg urlopu ojcowskiego?

Nie. Zwolnienie lekarskie nie przerywa urlopu ojcowskiego. W przypadku choroby pracownika w czasie korzystania z tego urlopu nadal będzie on przebywał na urlopie ojcowskim i pobierał zasiłek macierzyński za ten okres. Dopiero po zakończeniu urlopu ojcowskiego, jeżeli choroba będzie trwała nadal, pracownik może korzystać ze zwolnienia lekarskiego i otrzymywać zasiłek chorobowy z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby.

REKLAMA

REKLAMA

Z ogólnych zasad prawa pracy wynika, że daną nieobecność może usprawiedliwiać tylko jedna przyczyna. Pracownik może w konkretnym czasie korzystać np. z urlopu związanego z wykonywaniem funkcji rodzicielskiej lub urlopu wypoczynkowego albo ze zwolnienia lekarskiego. Obecnie nie jest zatem możliwe korzystanie przez pracownika w jednym czasie z dwóch lub więcej urlopów albo z urlopu i innego zwolnienia od pracy, np. z urlopu ojcowskiego i zwolnienia od pracy z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby.

Ponadto pracownik nie ma prawa do zbiegu świadczeń z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Zatem nie jest możliwe pobieranie za ten sam czas zasiłku macierzyńskiego z tytułu korzystania z urlopu ojcowskiego oraz wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku chorobowego z tytułu przebywania na zwolnieniu lekarskim.

Zobacz serwis: Kadry i płace

Zasiłek chorobowy, co do zasady, nie przysługuje za okresy niezdolności do pracy, w których ubezpieczony na podstawie przepisów o wynagradzaniu zachowuje prawo do wynagrodzenia. Ponadto zasiłek chorobowy nie przysługuje również za okresy niezdolności do pracy przypadającej w czasie m.in. urlopu bezpłatnego oraz urlopu wychowawczego (art. 12 ust. 2 ustawy zasiłkowej). Wprawdzie art. 12 ustawy zasiłkowej nie wskazuje wprost, że w czasie korzystania z urlopu ojcowskiego i pobierania zasiłku macierzyńskiego za ten okres pracownik nie jest uprawniony do zasiłku chorobowego, jednak należałoby uznać, że taki zasiłek nie przysługuje w tym czasie. Zasiłek macierzyński lub zasiłek chorobowy jest bowiem rekompensatą utraconych w tym czasie zarobków, stwarzających pracownikowi możliwość utrzymania się i zapewnienia swoich potrzeb. Jeżeli zatem pracownik otrzymuje już jeden zasiłek, czyli rekompensatę wynagrodzenia, nie ma podstaw do wypłacania mu drugiego zasiłku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor publiczny cały artykuł: Czy zwolnienie lekarskie przerywa urlop ojcowski

W publikacji przedstawiono praktyczny przykład.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

  Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

  Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

  Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

  Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

  Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

  To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

  Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

  REKLAMA

  Średnio 600 zł „pod choinkę” w urzędach. Maks to 950 zł. Jest i 0 zł. Zamiast podwyżek. Są i premie [Budżetówka, prezenty]

  Zamiast podwyżek w 2023 r. średnio 600 zł urzędnicy samorządowi otrzymają przed świętami z ZFŚS.

  Rozwój zawodowy i urlop szkoleniowy ratownika medycznego

  Każdy ratownik medyczny ma nie tylko prawo, lecz przede wszystkim obowiązek ustawicznego rozwoju zawodowego przez aktualizację wiedzy i umiejętności zawodowych. Na rozwój zawodowy ratownikowi medycznemu przysługuje urlop szkoleniowy w wymiarze 6 dni roboczych rocznie – kiedy przysługuje ten urlop, kiedy nie przysługuje i czy należy się za niego wynagrodzenie? O tym w poniższym opracowaniu. 

  Brak podwyżki w samorządach w 2024 r. Poszkodowani nie zgadzają się na zamrożenie swoich pensji. I żądają wyjaśnień

  Przedstawiciele zarządu ZMP chcą wyjaśnień od rządu w sprawie zamrożenia wynagrodzeń w samorządach i spółkach komunalnych przewidzianego w ustawie okołobudżetowej na 2024 r.

  Kaucja to 50 groszy. Bo łatwo zapamiętać. Butelki ze szkła i plastiku oraz metalowe puszki [projekt rozporządzenia]

  Kaucja za butelki plastikowe do 3 litrów i szklane do 1,5 litra oraz za puszki do 1 litra wyniesie 50 gr. Tak zapisano w projekcie rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska. 

  REKLAMA

  PIP: Obowiązki i prawa pracownika w zakresie bhp [zestawienie]
  Podstawowym obowiązkiem pracownika określonym w art. 211 Kodeksu pracy jest przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
  Osoby niepełnosprawne, PFRON i JST: 33 696 zł i 37 000 zł na dofinansowania w 2024 r. Podwyżka o 1000 zł jeszcze w 2023 r. [WTZ i ZAZ]

  Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt nowelizacji rozporządzenie w sprawie algorytmu przekazywania środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych samorządom wojewódzkim i powiatowym. 

  REKLAMA