Czy zwolnienie lekarskie przerywa urlop ojcowski?
REKLAMA
REKLAMA
Nie. Zwolnienie lekarskie nie przerywa urlopu ojcowskiego. W przypadku choroby pracownika w czasie korzystania z tego urlopu nadal będzie on przebywał na urlopie ojcowskim i pobierał zasiłek macierzyński za ten okres. Dopiero po zakończeniu urlopu ojcowskiego, jeżeli choroba będzie trwała nadal, pracownik może korzystać ze zwolnienia lekarskiego i otrzymywać zasiłek chorobowy z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby.
REKLAMA
REKLAMA
Z ogólnych zasad prawa pracy wynika, że daną nieobecność może usprawiedliwiać tylko jedna przyczyna. Pracownik może w konkretnym czasie korzystać np. z urlopu związanego z wykonywaniem funkcji rodzicielskiej lub urlopu wypoczynkowego albo ze zwolnienia lekarskiego. Obecnie nie jest zatem możliwe korzystanie przez pracownika w jednym czasie z dwóch lub więcej urlopów albo z urlopu i innego zwolnienia od pracy, np. z urlopu ojcowskiego i zwolnienia od pracy z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby.
Ponadto pracownik nie ma prawa do zbiegu świadczeń z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Zatem nie jest możliwe pobieranie za ten sam czas zasiłku macierzyńskiego z tytułu korzystania z urlopu ojcowskiego oraz wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku chorobowego z tytułu przebywania na zwolnieniu lekarskim.
Zobacz serwis: Kadry i płace
Zasiłek chorobowy, co do zasady, nie przysługuje za okresy niezdolności do pracy, w których ubezpieczony na podstawie przepisów o wynagradzaniu zachowuje prawo do wynagrodzenia. Ponadto zasiłek chorobowy nie przysługuje również za okresy niezdolności do pracy przypadającej w czasie m.in. urlopu bezpłatnego oraz urlopu wychowawczego (art. 12 ust. 2 ustawy zasiłkowej). Wprawdzie art. 12 ustawy zasiłkowej nie wskazuje wprost, że w czasie korzystania z urlopu ojcowskiego i pobierania zasiłku macierzyńskiego za ten okres pracownik nie jest uprawniony do zasiłku chorobowego, jednak należałoby uznać, że taki zasiłek nie przysługuje w tym czasie. Zasiłek macierzyński lub zasiłek chorobowy jest bowiem rekompensatą utraconych w tym czasie zarobków, stwarzających pracownikowi możliwość utrzymania się i zapewnienia swoich potrzeb. Jeżeli zatem pracownik otrzymuje już jeden zasiłek, czyli rekompensatę wynagrodzenia, nie ma podstaw do wypłacania mu drugiego zasiłku.
Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor publiczny cały artykuł: Czy zwolnienie lekarskie przerywa urlop ojcowski
W publikacji przedstawiono praktyczny przykład.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.