REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dni wolne na opiekę nad dzieckiem a liczba dzieci

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Dni wolne na opiekę nad dzieckiem 2016/ Fot. Fotolia
Dni wolne na opiekę nad dzieckiem 2016/ Fot. Fotolia
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nie będzie zmian, dotyczących uzależnienia wymiaru dni wolnych na opiekę nad dzieckiem od liczby posiadanego potomstwa. O inicjatywę ustawodawczą w tym zakresie apelował Rzecznik Praw Dziecka.

RPD Marek Michalak zwrócił się do Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbiety Rafalskiej o podjęcie działań, mających na celu zwiększenie wymiaru uprawnienia rodziców wychowujących więcej niż jedno dziecko w wieku do 14 lat.

REKLAMA

Zdaniem rzecznika liczba posiadanych dzieci wpływa na ilość spraw wymagających obecności rodziców w czasie pracy w takich miejscach jak na przykład placówki służby zdrowia, placówki oświatowe czy urzędy. Rodzice, wychowujący więcej niż jedno dziecko zwracają uwagę na niewystarczający wymiar takiego zwolnienia.

Polecamy produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem (książka)

REKLAMA

Stanowiska rzecznika nie podziela resort pracy. Ministerstwo zwraca uwagę na różnorodność przysługujących rodzicom uprawnień pracowniczych, takich jak urlop macierzyński, urlop rodzicielski, przerwy w pracy na karmienie dziecka piersią, ochronę stosunku pracy związaną z rodzicielstwem, możliwość dostosowania rozkładu czasu pracy do indywidualnych potrzeb pracownika.

„Należy także zauważyć, że korzystanie przez pracownika z dni opieki nad dzieckiem (dziećmi) w wieku do 14 lat następuje z zachowaniem prawa do wynagrodzenia wypłacanego przez pracodawcę, przy czym wysokość tego wynagrodzenia, co do zasady, odpowiada wynagrodzeniu, jakie pracownik otrzymywałby gdyby nie korzystał ze zwolnienia od pracy. Roczne koszty ponoszone przez pracodawcę z tego tytułu mogą być wprawdzie niewielkie, jednak należy pamiętać, że pracownik może korzystać z tego uprawnienia przez kilkanaście lat.” – czytamy w stanowisku Ministra Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. Zwrócono tu również uwagę na koszty związane z ewentualnymi zastępstwami nieobecnych pracowników i pracą nadliczbową pozostałych. Plusem dla rodziców ma być również możliwość korzystania z przedmiotowego uprawnienia przez dłuższy okres. Ma to miejsce w przypadku, gdy pracownik wychowujący więcej niż jedno dziecko korzysta z tego uprawienia aż do ukończenia 14 roku życia przez najmłodsze z jego dzieci. Zdaniem ministerstwa wprowadzenie możliwości udzielania omawianego zwolnienia w wymiarze godzinowym, w konsekwencji dało sposobność na elastyczniejsze dostosowanie tego uprawnienia do potrzeb pracownika wychowującego więcej niż jedno dziecko.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przepisy Kodeksu pracy pracownikom, wychowującym przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat dają uprawnienie do zwolnienia od pracy w wymiarze 16 godzin albo 2 dni. W takim przypadku pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.

W pierwszym wniosku o udzielenie zwolnienia pracownik decyduje o sposobie wykorzystania czasu wolnego w danym roku kalendarzowym.

Polecamy serwis: Kadry i płace

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 1 kwietnia 2024 r. 128 799 zł jednorazowego odszkodowania i 1431 zł za procent uszczerbku na zdrowiu [wypadki przy pracy]

  Monitor Polski: obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, które będą obowiązywały od 1 kwietnia 2024 r. do 31 marca 2025 r.

  Od 1 marca świadczenie wyniesie 336,36 zł. Ważniejsze, ze Senat chce objąć nim samorządowców sprzed 1990 r.

  Skrócenie do 7 lat okresu pełnienia funkcji sołtysa uprawniającego do otrzymania świadczenia i przyznanie świadczeń dla sołtysów pełniących funkcję przed 1990

  Każda pensja w budżetówce ma być wyższa o 20% (i więcej) od pensji minimalnej dla "wszystkich". Na dziś 5090 zł. Tego chcą związkowcy

  Pensja minimalna w budżetówce ma być wyższa o 20% od pensji minimalnej dla "wszystkich". Tego chcą związkowcy ze "Związkowa Alternatywa".

  Trzeba określić maksymalny poziom wynagrodzeń zasadniczych pracowników

  W regulaminach wynagrodzenie zasadnicze ustala się dla danego stanowiska pracy widełkowo – z podaniem kwoty minimalnej i maksymalnej.

  REKLAMA

  Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne to odpowiednik emerytur pomostowych. Ile osób je pobiera?

  W grudniu 2023 r. świadczenia kompensacyjne pobierało 13,1 tys. osób, a przeciętna wysokość "kompensówki" wynosiła 3617,29 zł. Tak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

  Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

  Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

  Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

  Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

  Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

  Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

  REKLAMA

  Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

  Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

  To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

  Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

  REKLAMA