REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dni wolne na opiekę nad dzieckiem a liczba dzieci

Dni wolne na opiekę nad dzieckiem 2016/ Fot. Fotolia
Dni wolne na opiekę nad dzieckiem 2016/ Fot. Fotolia
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nie będzie zmian, dotyczących uzależnienia wymiaru dni wolnych na opiekę nad dzieckiem od liczby posiadanego potomstwa. O inicjatywę ustawodawczą w tym zakresie apelował Rzecznik Praw Dziecka.

RPD Marek Michalak zwrócił się do Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbiety Rafalskiej o podjęcie działań, mających na celu zwiększenie wymiaru uprawnienia rodziców wychowujących więcej niż jedno dziecko w wieku do 14 lat.

REKLAMA

Zdaniem rzecznika liczba posiadanych dzieci wpływa na ilość spraw wymagających obecności rodziców w czasie pracy w takich miejscach jak na przykład placówki służby zdrowia, placówki oświatowe czy urzędy. Rodzice, wychowujący więcej niż jedno dziecko zwracają uwagę na niewystarczający wymiar takiego zwolnienia.

Polecamy produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem (książka)

REKLAMA

Stanowiska rzecznika nie podziela resort pracy. Ministerstwo zwraca uwagę na różnorodność przysługujących rodzicom uprawnień pracowniczych, takich jak urlop macierzyński, urlop rodzicielski, przerwy w pracy na karmienie dziecka piersią, ochronę stosunku pracy związaną z rodzicielstwem, możliwość dostosowania rozkładu czasu pracy do indywidualnych potrzeb pracownika.

„Należy także zauważyć, że korzystanie przez pracownika z dni opieki nad dzieckiem (dziećmi) w wieku do 14 lat następuje z zachowaniem prawa do wynagrodzenia wypłacanego przez pracodawcę, przy czym wysokość tego wynagrodzenia, co do zasady, odpowiada wynagrodzeniu, jakie pracownik otrzymywałby gdyby nie korzystał ze zwolnienia od pracy. Roczne koszty ponoszone przez pracodawcę z tego tytułu mogą być wprawdzie niewielkie, jednak należy pamiętać, że pracownik może korzystać z tego uprawnienia przez kilkanaście lat.” – czytamy w stanowisku Ministra Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. Zwrócono tu również uwagę na koszty związane z ewentualnymi zastępstwami nieobecnych pracowników i pracą nadliczbową pozostałych. Plusem dla rodziców ma być również możliwość korzystania z przedmiotowego uprawnienia przez dłuższy okres. Ma to miejsce w przypadku, gdy pracownik wychowujący więcej niż jedno dziecko korzysta z tego uprawienia aż do ukończenia 14 roku życia przez najmłodsze z jego dzieci. Zdaniem ministerstwa wprowadzenie możliwości udzielania omawianego zwolnienia w wymiarze godzinowym, w konsekwencji dało sposobność na elastyczniejsze dostosowanie tego uprawnienia do potrzeb pracownika wychowującego więcej niż jedno dziecko.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przepisy Kodeksu pracy pracownikom, wychowującym przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat dają uprawnienie do zwolnienia od pracy w wymiarze 16 godzin albo 2 dni. W takim przypadku pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.

W pierwszym wniosku o udzielenie zwolnienia pracownik decyduje o sposobie wykorzystania czasu wolnego w danym roku kalendarzowym.

Polecamy serwis: Kadry i płace

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  e-poradna INFORLEX: Kiedy szkolenie pracownika zalicza się do czasu pracy?

  Czy każde szkolenie, za które płaci pracodawca należy zaliczyć do czasu pracy? Czy szkolenie, o które wnioskuje pracownik (podnoszące kwalifikacje), a za które płaci pracodawca, może odbywać się poza godzinami pracy pracownika bez zaliczenia tego czasu do czasu pracy? Czy pracownikowi, który dobrowolnie uczestniczy w szkoleniu organizowanym przez pracodawcę na terenie zakładu poza godzinami pracy (szkolenie z zasad udzielania pierwszej pomocy) należy czas szkolenia zaliczyć do czasu pracy?

  e-poradnia INFORLEX: Czy pracodawca ma obowiązek wykonać zestawienie zarobków dla byłego pracownika?

  Pracownik, który był zatrudniony w naszym zakładzie pracy przez 11 lat, został zwolniony w ubiegłym roku. Wystąpił do zakładu pracy z wnioskiem o wykonanie zestawienia zarobków brutto i netto za każdy miesiąc z całego okresu zatrudnienia. Czy zakład pracy ma obowiązek wystawić takie zaświadczenie?  

  Na cyberbezpieczeństwie nie będziemy oszczędzać. Polska zamierza istotnie zwiększyć wydatki

  Polska zwiększa wydatki na bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni. To odpowiedź na zwiększenie liczby cyberataków i niestabilną sytuację geopolityczną. I chociaż firmy tną koszty, to nie dotyczy to cyberbezpieczeństwa. 

  Oto najbardziej zadłużone powiatowe miasto w Polsce. Zaskoczenie?

  Które miasto jest najbardziej zadłużonym miastem w Polsce? Jaka jest średnia zaległość na jednego dłużnika? Kto jeszcze znalazł się w rankingu KRD?

  REKLAMA

  Tym razem skorzystają mieszkańcy bloków, a nie domów. 1,75 mld zł w programie "Ciepłe mieszkanie 2". Sprawdź, na co wydasz te pieniądze

  Od 29 września 2023 r. rozpoczyna się zbieranie wniosków w programie "Ciepłe mieszkanie 2". Tym razem skorzystają mieszkańcy bloków. Wartość dofinansowanie, to od 16 500 zł do 43 900 zł.

  PRB: Centralny Rejestr Umów dopiero od 1 stycznia 2026 r. - przesunięcie o dwa lata

  Wdrożenie centralnego rejestru umów przesunięto o 2 lata. Miał on zacząć działać od 1 stycznia 2024 r., ale obowiązek ten ma być realizowany dopiero od 1 stycznia 2026 r.

  Czy niewykorzystany urlop zaległy przepada po 30 września 2023 r.?

  Urlop wypoczynkowy niewykorzystany do końca roku staje się urlopem zaległym, którego pracodawca powinien udzielić pracownikowi najpóźniej do 30 września następnego roku kalendarzowego. Czy po tym terminie nieudzielony urlop zaległy przepada? 

  Jakich prac nie może wykonywać młodociany, a jakie może? Wykaz [zmiany w BHP od 30 września 2023 r.]

  Polskie przepisy BHP dostosowano do postanowień dyrektywy Rady 94/33/WE z 22 czerwca 1994 r. w sprawie ochrony pracy osób młodych. 

  REKLAMA

  Ponowne zawarcie umowy na okres próbny [Nowelizacja Kodeksu pracy]

  Nowelizacja Kodeksu pracy zmodyfikowała zasady w zakresie dopuszczalności ponownego zawarcia umowy o pracę na okres próbny z tym samym pracownikiem. 

  NSA: Gmina musi zorganizować indywidualny transport niepełnosprawnego dziecka na trasie 100 km do przedszkola

  Gmina powinna kierować się dobrem dziecka niepełnosprawnego poprzez umożliwienie mu dowozu do specjalistycznego przedszkola w warunkach zindywidualizowanych, uwzględniających zakres i rodzaj niepełnosprawności i dostosowany do tego zakresu i rodzaju.

  REKLAMA