reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Kadry i płace > Urlopy > Dni wolne na opiekę nad dzieckiem a liczba dzieci

Dni wolne na opiekę nad dzieckiem a liczba dzieci

Nie będzie zmian, dotyczących uzależnienia wymiaru dni wolnych na opiekę nad dzieckiem od liczby posiadanego potomstwa. O inicjatywę ustawodawczą w tym zakresie apelował Rzecznik Praw Dziecka.

RPD Marek Michalak zwrócił się do Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbiety Rafalskiej o podjęcie działań, mających na celu zwiększenie wymiaru uprawnienia rodziców wychowujących więcej niż jedno dziecko w wieku do 14 lat.

Zdaniem rzecznika liczba posiadanych dzieci wpływa na ilość spraw wymagających obecności rodziców w czasie pracy w takich miejscach jak na przykład placówki służby zdrowia, placówki oświatowe czy urzędy. Rodzice, wychowujący więcej niż jedno dziecko zwracają uwagę na niewystarczający wymiar takiego zwolnienia.

Polecamy produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem (książka)

Stanowiska rzecznika nie podziela resort pracy. Ministerstwo zwraca uwagę na różnorodność przysługujących rodzicom uprawnień pracowniczych, takich jak urlop macierzyński, urlop rodzicielski, przerwy w pracy na karmienie dziecka piersią, ochronę stosunku pracy związaną z rodzicielstwem, możliwość dostosowania rozkładu czasu pracy do indywidualnych potrzeb pracownika.

„Należy także zauważyć, że korzystanie przez pracownika z dni opieki nad dzieckiem (dziećmi) w wieku do 14 lat następuje z zachowaniem prawa do wynagrodzenia wypłacanego przez pracodawcę, przy czym wysokość tego wynagrodzenia, co do zasady, odpowiada wynagrodzeniu, jakie pracownik otrzymywałby gdyby nie korzystał ze zwolnienia od pracy. Roczne koszty ponoszone przez pracodawcę z tego tytułu mogą być wprawdzie niewielkie, jednak należy pamiętać, że pracownik może korzystać z tego uprawnienia przez kilkanaście lat.” – czytamy w stanowisku Ministra Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. Zwrócono tu również uwagę na koszty związane z ewentualnymi zastępstwami nieobecnych pracowników i pracą nadliczbową pozostałych. Plusem dla rodziców ma być również możliwość korzystania z przedmiotowego uprawnienia przez dłuższy okres. Ma to miejsce w przypadku, gdy pracownik wychowujący więcej niż jedno dziecko korzysta z tego uprawienia aż do ukończenia 14 roku życia przez najmłodsze z jego dzieci. Zdaniem ministerstwa wprowadzenie możliwości udzielania omawianego zwolnienia w wymiarze godzinowym, w konsekwencji dało sposobność na elastyczniejsze dostosowanie tego uprawnienia do potrzeb pracownika wychowującego więcej niż jedno dziecko.

Przepisy Kodeksu pracy pracownikom, wychowującym przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat dają uprawnienie do zwolnienia od pracy w wymiarze 16 godzin albo 2 dni. W takim przypadku pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.

W pierwszym wniosku o udzielenie zwolnienia pracownik decyduje o sposobie wykorzystania czasu wolnego w danym roku kalendarzowym.

Polecamy serwis: Kadry i płace

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Pakosińska-Krawczyńska

Kancelaria Adw. Magdalena Pakosińska-Krawczyńska, chtsanwältin (RAK Berlin), Adwokat niemiecki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama