REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dni wolne na opiekę nad dzieckiem a liczba dzieci

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Dni wolne na opiekę nad dzieckiem 2016/ Fot. Fotolia
Dni wolne na opiekę nad dzieckiem 2016/ Fot. Fotolia
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nie będzie zmian, dotyczących uzależnienia wymiaru dni wolnych na opiekę nad dzieckiem od liczby posiadanego potomstwa. O inicjatywę ustawodawczą w tym zakresie apelował Rzecznik Praw Dziecka.

RPD Marek Michalak zwrócił się do Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbiety Rafalskiej o podjęcie działań, mających na celu zwiększenie wymiaru uprawnienia rodziców wychowujących więcej niż jedno dziecko w wieku do 14 lat.

REKLAMA

Zdaniem rzecznika liczba posiadanych dzieci wpływa na ilość spraw wymagających obecności rodziców w czasie pracy w takich miejscach jak na przykład placówki służby zdrowia, placówki oświatowe czy urzędy. Rodzice, wychowujący więcej niż jedno dziecko zwracają uwagę na niewystarczający wymiar takiego zwolnienia.

Polecamy produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem (książka)

REKLAMA

Stanowiska rzecznika nie podziela resort pracy. Ministerstwo zwraca uwagę na różnorodność przysługujących rodzicom uprawnień pracowniczych, takich jak urlop macierzyński, urlop rodzicielski, przerwy w pracy na karmienie dziecka piersią, ochronę stosunku pracy związaną z rodzicielstwem, możliwość dostosowania rozkładu czasu pracy do indywidualnych potrzeb pracownika.

„Należy także zauważyć, że korzystanie przez pracownika z dni opieki nad dzieckiem (dziećmi) w wieku do 14 lat następuje z zachowaniem prawa do wynagrodzenia wypłacanego przez pracodawcę, przy czym wysokość tego wynagrodzenia, co do zasady, odpowiada wynagrodzeniu, jakie pracownik otrzymywałby gdyby nie korzystał ze zwolnienia od pracy. Roczne koszty ponoszone przez pracodawcę z tego tytułu mogą być wprawdzie niewielkie, jednak należy pamiętać, że pracownik może korzystać z tego uprawnienia przez kilkanaście lat.” – czytamy w stanowisku Ministra Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. Zwrócono tu również uwagę na koszty związane z ewentualnymi zastępstwami nieobecnych pracowników i pracą nadliczbową pozostałych. Plusem dla rodziców ma być również możliwość korzystania z przedmiotowego uprawnienia przez dłuższy okres. Ma to miejsce w przypadku, gdy pracownik wychowujący więcej niż jedno dziecko korzysta z tego uprawienia aż do ukończenia 14 roku życia przez najmłodsze z jego dzieci. Zdaniem ministerstwa wprowadzenie możliwości udzielania omawianego zwolnienia w wymiarze godzinowym, w konsekwencji dało sposobność na elastyczniejsze dostosowanie tego uprawnienia do potrzeb pracownika wychowującego więcej niż jedno dziecko.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przepisy Kodeksu pracy pracownikom, wychowującym przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat dają uprawnienie do zwolnienia od pracy w wymiarze 16 godzin albo 2 dni. W takim przypadku pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.

W pierwszym wniosku o udzielenie zwolnienia pracownik decyduje o sposobie wykorzystania czasu wolnego w danym roku kalendarzowym.

Polecamy serwis: Kadry i płace

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

Wczasy pod gruszą i zwrot za kolonie 2024 r. Dla kogo?

Tzw. wczasy pod gruszą czy zwrot za kolonie to popularne formy dofinansowania, jakie pracodawca może przyznać pracownikom z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Kto może otrzymać takie świadczenia?

REKLAMA

Pracownicy budżetówki wściekli. Podwyżek na horyzoncie nie widać

W 2025 roku urzędnikom i służbom mundurowym w Polsce pensje mają wzrosnąć jedynie o 4,1%. Są to dane z dokumentu ministra finansów, do którego dotarł "Dziennik Gazeta Prawna". 

Ta grupa nie zapłaci PIT od otrzymanych nagród pieniężnych. Sprawdź szczegóły

Nagrody otrzymane przez Powstańców Warszawskich albo ich małżonków w 2024 r., na podstawie uchwały Rady m.st. Warszawy, nie będą opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zmiany w klasyfikacji budżetowej. Znamy szczegóły projektu

Przygotowane przez Ministerstwo Finansów rozporządzenie ma dostosować klasyfikację budżetową do ostatnich zmian w prawie. Pojawi się m.in. nowy rozdział „85518 Świadczenie wspierające”. Co jeszcze się zmieni?

Podwyżki wynagrodzeń dla pracowników Służby Więziennej

1 maja 2024 r. weszły w życie dwa nowe rozporządzenia dotyczące uposażeń funkcjonariuszy Służby Więziennej.  Ile aktualnie wynoszą uposażenia zasadnicze i dodatki za stopień? 

REKLAMA

Wzrost wynagrodzeń dla pracowników jednostek budżetowych działających w zakresie rolnictwa

Wzrosły stawki wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników zatrudnionych w państwowych jednostkach budżetowych działających w zakresie rolnictwa. Chodzi o pracowników Krajowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Warszawie i okręgowych stacji chemiczno-rolniczych oraz Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt.

Podwyżki wynagrodzeń dla pracowników samorządowych kolegiów odwoławczych

Wzrosły minimalne i maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego pracowników biur samorządowych kolegiów odwoławczych. Ile aktualnie wynoszą? Od kiedy obowiązują nowe przepisy?

REKLAMA