Czy zwolnienie w celu prywatnego wyjścia może trwać kilka dni?
REKLAMA
REKLAMA
Tak. Pracodawca może wyrazić zgodę na kilkudniowe zwolnienie w celu załatwienia sprawy prywatnej, za odpracowaniem. W zakresie odpracowania prywatnego wyjścia przepisy przewidują jedno ograniczenie – pracownikowi trzeba zapewnić odpoczynek dobowy i tygodniowy. W tym przypadku nie ma znaczenia okres rozliczeniowy. Możliwe jest więc odrabianie zwolnienia w tym samym lub w kolejnym okresie rozliczeniowym.
REKLAMA
Nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych czas odpracowania zwolnienia od pracy udzielonego pracownikowi, na jego pisemny wniosek, w celu załatwienia spraw osobistych (art. 151 § 21 Kodeksu pracy). Przepisy nie limitują czasu trwania takich wyjść prywatnych. Nie ma zatem przeszkód, aby prywatne wyjście trwało nawet kilka dni.
Przy odpracowaniu prywatnego wyjścia należy jednak pamiętać o trzech warunkach.
Warunek 1. Prywatne wyjście musi być udzielone „w celu załatwienia spraw osobistych”. Niedopuszczalny jest przypadek odpracowywania np. szkolenia, na które pracodawca skierował pracownika, czy załatwiania spraw na rzecz firmy.
Warunek 2. Konieczny jest pisemny wniosek pracownika.
Wniosek powinien zawierać prośbę pracownika o zgodę na prywatne wyjście w określonym terminie oraz zobowiązanie do jego odpracowania. W celu uniknięcia sporów warto, aby pracodawca wskazał we wniosku, że akceptuje zwolnienie i zgadza się na odrabianie prywatnego wyjścia w danym dniu w określonych godzinach, mimo że przepis nie wymaga, aby pracodawca wyrażał zgodę na zwolnienie i wskazywał termin odpracowania w formie pisemnej. Z regulacji prawnych wynika też, że decyzja o wyrażeniu zgody na zwolnienie i termin odpracowania zależą od swobodnego uznania pracodawcy. W praktyce przyjmuje się, że treść wniosku powinna być zbliżona do wniosku o inne zwolnienia okolicznościowe. Należy go uwzględniać przy sporządzaniu ewidencji czasu pracy. W tym celu warto używać nowego symbolu stosowanego w ewidencji – godziny odpracowania prywatnego wyjścia, którego czas wykracza poza godziny rozkładu lub harmonogramu czasu pracy, jednak nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych.
Warunek 3. Odpracowywanie prywatnego wyjścia nie może naruszać prawa pracownika do odpoczynku dobowego i tygodniowego.
Ustalając terminy odpracowania prywatnego wyjścia pracodawca powinien zapewnić pracownikowi odpoczynki dobowe i tygodniowe.
Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor publiczny cały artykuł: Czy zwolnienie w celu prywatnego wyjścia może trwać kilka dni
Publikacja zawiera praktyczne przykłady.
REKLAMA
REKLAMA