reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Kadry i płace > Urlopy > Czy zwolnienie w celu prywatnego wyjścia może trwać kilka dni?

Czy zwolnienie w celu prywatnego wyjścia może trwać kilka dni?

Pracownicy w naszym zakładzie często korzystają z prywatnych wyjść. Czy pracodawca może na pisemny wniosek pracownika wyrazić zgodę na zwolnienie w celu załatwienia spraw osobistych w wymiarze np. 3 dni? Czy można je odpracować w 3-miesięcznym okresie rozliczeniowym?

Tak. Pracodawca może wyrazić zgodę na kilkudniowe zwolnienie w celu załatwienia sprawy prywatnej, za odpracowaniem. W zakresie odpracowania prywatnego wyjścia przepisy przewidują jedno ograniczenie – pracownikowi trzeba zapewnić odpoczynek dobowy i tygodniowy. W tym przypadku nie ma znaczenia okres rozliczeniowy. Możliwe jest więc odrabianie zwolnienia w tym samym lub w kolejnym okresie rozliczeniowym.

Nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych czas odpracowania zwolnienia od pracy udzielonego pracownikowi, na jego pisemny wniosek, w celu załatwienia spraw osobistych (art. 151 § 21 Kodeksu pracy). Przepisy nie limitują czasu trwania takich wyjść prywatnych. Nie ma zatem przeszkód, aby prywatne wyjście trwało nawet kilka dni.

Przy odpracowaniu prywatnego wyjścia należy jednak pamiętać o trzech warunkach.

Warunek 1. Prywatne wyjście musi być udzielone „w celu załatwienia spraw osobistych”. Niedopuszczalny jest przypadek odpracowywania np. szkolenia, na które pracodawca skierował pracownika, czy załatwiania spraw na rzecz firmy.

Warunek 2. Konieczny jest pisemny wniosek pracownika.

Wniosek powinien zawierać prośbę pracownika o zgodę na prywatne wyjście w określonym terminie oraz zobowiązanie do jego odpracowania. W celu uniknięcia sporów warto, aby pracodawca wskazał we wniosku, że akceptuje zwolnienie i zgadza się na odrabianie prywatnego wyjścia w danym dniu w określonych godzinach, mimo że przepis nie wymaga, aby pracodawca wyrażał zgodę na zwolnienie i wskazywał termin odpracowania w formie pisemnej. Z regulacji prawnych wynika też, że decyzja o wyrażeniu zgody na zwolnienie i termin odpracowania zależą od swobodnego uznania pracodawcy. W praktyce przyjmuje się, że treść wniosku powinna być zbliżona do wniosku o inne zwolnienia okolicznościowe. Należy go uwzględniać przy sporządzaniu ewidencji czasu pracy. W tym celu warto używać nowego symbolu stosowanego w ewidencji – godziny odpracowania prywatnego wyjścia, którego czas wykracza poza godziny rozkładu lub harmonogramu czasu pracy, jednak nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych.

Warunek 3. Odpracowywanie prywatnego wyjścia nie może naruszać prawa pracownika do odpoczynku dobowego i tygodniowego.

Ustalając terminy odpracowania prywatnego wyjścia pracodawca powinien zapewnić pracownikowi odpoczynki dobowe i tygodniowe.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor publiczny cały artykuł: Czy zwolnienie w celu prywatnego wyjścia może trwać kilka dni

Publikacja zawiera praktyczne przykłady.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR LEX Sektor Publiczny

Zdjęcia

Czy zwolnienie w celu prywatnego wyjścia może trwać kilka dni? /fot.
Czy zwolnienie w celu prywatnego wyjścia może trwać kilka dni? /fot.

Klasyfikacja Budżetowa 2021129.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Polska Izba Biegłych Rewidentów

Samorząd zawodowy biegłych rewidentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama