REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy zwolnienie w celu prywatnego wyjścia może trwać kilka dni?

Czy zwolnienie w celu prywatnego wyjścia może trwać kilka dni? /fot.
Czy zwolnienie w celu prywatnego wyjścia może trwać kilka dni? /fot.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pracownicy w naszym zakładzie często korzystają z prywatnych wyjść. Czy pracodawca może na pisemny wniosek pracownika wyrazić zgodę na zwolnienie w celu załatwienia spraw osobistych w wymiarze np. 3 dni? Czy można je odpracować w 3-miesięcznym okresie rozliczeniowym?

Tak. Pracodawca może wyrazić zgodę na kilkudniowe zwolnienie w celu załatwienia sprawy prywatnej, za odpracowaniem. W zakresie odpracowania prywatnego wyjścia przepisy przewidują jedno ograniczenie – pracownikowi trzeba zapewnić odpoczynek dobowy i tygodniowy. W tym przypadku nie ma znaczenia okres rozliczeniowy. Możliwe jest więc odrabianie zwolnienia w tym samym lub w kolejnym okresie rozliczeniowym.

REKLAMA

Nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych czas odpracowania zwolnienia od pracy udzielonego pracownikowi, na jego pisemny wniosek, w celu załatwienia spraw osobistych (art. 151 § 21 Kodeksu pracy). Przepisy nie limitują czasu trwania takich wyjść prywatnych. Nie ma zatem przeszkód, aby prywatne wyjście trwało nawet kilka dni.

Przy odpracowaniu prywatnego wyjścia należy jednak pamiętać o trzech warunkach.

Warunek 1. Prywatne wyjście musi być udzielone „w celu załatwienia spraw osobistych”. Niedopuszczalny jest przypadek odpracowywania np. szkolenia, na które pracodawca skierował pracownika, czy załatwiania spraw na rzecz firmy.

Warunek 2. Konieczny jest pisemny wniosek pracownika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wniosek powinien zawierać prośbę pracownika o zgodę na prywatne wyjście w określonym terminie oraz zobowiązanie do jego odpracowania. W celu uniknięcia sporów warto, aby pracodawca wskazał we wniosku, że akceptuje zwolnienie i zgadza się na odrabianie prywatnego wyjścia w danym dniu w określonych godzinach, mimo że przepis nie wymaga, aby pracodawca wyrażał zgodę na zwolnienie i wskazywał termin odpracowania w formie pisemnej. Z regulacji prawnych wynika też, że decyzja o wyrażeniu zgody na zwolnienie i termin odpracowania zależą od swobodnego uznania pracodawcy. W praktyce przyjmuje się, że treść wniosku powinna być zbliżona do wniosku o inne zwolnienia okolicznościowe. Należy go uwzględniać przy sporządzaniu ewidencji czasu pracy. W tym celu warto używać nowego symbolu stosowanego w ewidencji – godziny odpracowania prywatnego wyjścia, którego czas wykracza poza godziny rozkładu lub harmonogramu czasu pracy, jednak nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych.

Warunek 3. Odpracowywanie prywatnego wyjścia nie może naruszać prawa pracownika do odpoczynku dobowego i tygodniowego.

Ustalając terminy odpracowania prywatnego wyjścia pracodawca powinien zapewnić pracownikowi odpoczynki dobowe i tygodniowe.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor publiczny cały artykuł: Czy zwolnienie w celu prywatnego wyjścia może trwać kilka dni

Publikacja zawiera praktyczne przykłady.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR LEX Sektor Publiczny
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

  Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

  Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

  Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

  Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

  Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

  Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

  Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

  REKLAMA

  To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

  Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

  Średnio 600 zł „pod choinkę” w urzędach. Maks to 950 zł. Jest i 0 zł. Zamiast podwyżek. Są i premie [Budżetówka, prezenty]

  Zamiast podwyżek w 2023 r. średnio 600 zł urzędnicy samorządowi otrzymają przed świętami z ZFŚS.

  Rozwój zawodowy i urlop szkoleniowy ratownika medycznego

  Każdy ratownik medyczny ma nie tylko prawo, lecz przede wszystkim obowiązek ustawicznego rozwoju zawodowego przez aktualizację wiedzy i umiejętności zawodowych. Na rozwój zawodowy ratownikowi medycznemu przysługuje urlop szkoleniowy w wymiarze 6 dni roboczych rocznie – kiedy przysługuje ten urlop, kiedy nie przysługuje i czy należy się za niego wynagrodzenie? O tym w poniższym opracowaniu. 

  Brak podwyżki w samorządach w 2024 r. Poszkodowani nie zgadzają się na zamrożenie swoich pensji. I żądają wyjaśnień

  Przedstawiciele zarządu ZMP chcą wyjaśnień od rządu w sprawie zamrożenia wynagrodzeń w samorządach i spółkach komunalnych przewidzianego w ustawie okołobudżetowej na 2024 r.

  REKLAMA

  Kaucja to 50 groszy. Bo łatwo zapamiętać. Butelki ze szkła i plastiku oraz metalowe puszki [projekt rozporządzenia]

  Kaucja za butelki plastikowe do 3 litrów i szklane do 1,5 litra oraz za puszki do 1 litra wyniesie 50 gr. Tak zapisano w projekcie rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska. 

  PIP: Obowiązki i prawa pracownika w zakresie bhp [zestawienie]
  Podstawowym obowiązkiem pracownika określonym w art. 211 Kodeksu pracy jest przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

  REKLAMA