Kategorie

Świadczenia z zabezpieczenia społecznego w Wielkiej Brytanii

Paweł Uściński
Świadczenia z zabezpieczenia społecznego w Wielkiej Brytanii./ fot. Fotolia
Świadczenia z zabezpieczenia społecznego w Wielkiej Brytanii./ fot. Fotolia
Procedura Brexitu została oficjalnie rozpoczęta pod koniec marca 2017 roku. Wielka Brytania i Unia Europejska będą prowadziły negocjacje dotyczące przyszłości wzajemnych stosunków na wielu płaszczyznach. Jednym z najistotniejszych tematów będzie kwestia zachowania uprawnień z zakresu zabezpieczenia społecznego osób pochodzących z krajów członkowskich, które przybyły do Wielkiej Brytanii. Negocjacje w dużej mierze ukonstytuują przyszły status Polaków, którzy mieszkają lub pracują w Zjednoczonym Królestwie, nie posiadając jednocześnie brytyjskiego obywatelstwa.

Tekst prezentuje wybrane świadczenia z zakresu zabezpieczenia społecznego, które zgodnie z obecnie obowiązującymi regulacjami brytyjskimi oraz unijnymi, mogą przysługiwać Polakom.

Zasiłek chorobowy (Statutory Sick Pay)

Pracownik może uzyskać ustawowy zasiłek chorobowy (SSP) od swojego pracodawcy, jeżeli:

 • jest chory przez minimum cztery dni z rzędu (łącznie z weekendami i dniami wolnymi od pracy), oraz
 • jego tygodniowe średnie wynagrodzenie jest równe przynajmniej dolnemu limitowi wynagrodzenia.

Limit, o którym mowa powyżej w 2016 roku wynosił £112 netto na tydzień.

Aby otrzymać świadczenie należy zawiadomić pracodawcę o swojej chorobie w określonym wcześniej terminie, a jeżeli taki termin nie został ustalony - w ciągu 7 dni. Pracodawca może zażądać od pracownika samodzielnego wypełnienia przygotowanego przez siebie oświadczenia, alternatywnie formularza SC2. Formularz można uzyskać w gabinecie lekarza rodzinnego albo pobrać ze strony internetowej urzędu podatków i ceł JKM (HM Revenue and Customs; HMRC).

Wysokość świadczenia to minimum £88.45 tygodniowo. Suma ta może być większa.

W razie niezakwalifikowania do SSP pracodawca powinien dostarczyć formularz SSP1 umożliwiający aplikację o zasiłek dla osób niepełnosprawnych lub niezdolnych do pracy (Employment and Support Allowance; ESA).

Decyzję o przyznaniu świadczenia podejmuje pracodawca. Jeżeli osoba uważa, iż nie przyznano jej należnego świadczenia, może skonsultować swoją sytuację z HMRC.

Instytucja do kontaktu:

HM Revenue and Customs

Telephone: 0300 200 3500

Textphone: 0300 200 3212

Zasiłek dla osób poszukujących pracy (Jobseeker’s Allowance)

Aby móc uzyskać świadczenie należy spełnić określone wymogi, takie jak:

 • wiek - minimum 18 lat (z pewnymi wyjątkami);
 • nie być w wieku emerytalnym;
 • być zdolnym do pracy;
 • aktywnie poszukiwać pracy;
 • nie studiować dziennie;
 • pracować średnio mniej niż 16 godzin tygodniowo;
 • mieszkać w Wielkiej Brytanii przez co najmniej 3 miesiące.

Zasiłek występuje w dwóch wersjach:

 • Contribution-based JSA

Wypłacany przez 182 dni.

Jego wysokość to: dla osób w wieku od 18 do 24 lat - £57.90,  25 lub więcej- £73.10.

Zobacz serwis: Kadry i płace

Można go otrzymać jedynie pod warunkiem wpłacenia odpowiedniej ilości składek na ubezpieczenie w dwóch poprzedzających latach.

 • Income-based JSA

Otrzymują go osoby, którym nie przyznano zasiłku Contribution-based, lub które już pobierały ten zasiłek przez maksymalną ilość czasu. Obecna wysokość to dla osób do 25 roku życia - £57.90, a dla 25 lat lub więcej - £73.10.

O możliwość uzyskania zasiłku należy zwrócić się do agencji Jobcentre Plus, a w przypadku Irlandii Północnej do lokalnego biura zatrudnienia i świadczeń (Jobs and Benefits office).

Instytucja do kontaktu:

Jobcentre Plus

Telephone: 0800 055 6688

Textphone: 0800 023 4888

Zasiłek na dzieci (Child Benefit)

Zasiłki na dzieci to świadczenia pieniężne, do których mają prawo osoby wychowujące co najmniej jedno dziecko w wieku poniżej 16 lat lub 20, jeśli dziecko uczy się w pełnym wymiarze godzin albo dokształca się i nie otrzymuje za to wynagrodzenia.

Może otrzymywać go tylko jedna osoba. Jest to zazwyczaj osoba mieszkająca z dzieckiem i łożąca na jego utrzymanie, przy czym nie koniecznie rodzic.

Obecna wysokość zasiłku to:

 • £20.70 tygodniowo na najstarsze lub jedyne dziecko
 • £13.70 tygodniowo na drugie i kolejne dziecko

Uprawnieni do otrzymywania zasiłku, których zarobki przekraczają określony pułap, muszą również zapłacić podatek od otrzymywanego świadczenia (Child Benefit Tax Charge)

Osoba otrzymująca ma obowiązek informowania o wielu sytuacjach, np.gdy dziecko jest poza domem 8 tygodni, odpowiedni organ. Pełną listę takich sytuacji można znależć na stronie www.gov.uk/report-changes-child-benefit


Wnioski o zasiłek na dziecko należy kierować do biura zasiłków na dzieci urzędu podatków i ceł JKM, dołączając akty urodzenia dzieci, o ile to możliwe. Formularze wniosku można otrzymać w odpowiednim biurze zasiłków rodzinnych znajdującym się w urzędzie podatków i ceł JKM.

Instytucja:

HM Revenue and Customs

Telephone: 0300 200 3500

Textphone: 0300 200 3212

Świadczenia z tytułu macierzyństwa (Maternity benefits)

 • Urlop macierzyński

Zazwyczaj zaczyna się 11 tygodni przed planowanym porodem. W sytuacjach wcześniejszego porodu lub niemożności wykonywania pracy w związku z ciążą zagrożoną może zacząć się wcześniej. Maksymalna długość to 52 tygodnie. Obowiązkowe do wykorzystania są tygodnie bezpośrednio po urodzenia dziecka ( 2 lub 4, w zależności od rodzaju pracy).

 • Ustawowy zasiłek macierzyński

Aby uzyskać prawo do tego zasiłku, kobieta musi przepracować u tego samego pracodawcy w sposób ciągły 26 tygodni do piętnastego tygodnia przed przewidywanym terminem porodu. Ponadto należy spełnić pewne wymagania dotyczące m.in. minimalnych zarobków w okresie przedurlopowym, oraz dostarczyć pracodawcy odpowiednią dokumentacje medyczną. Zasiłek można otrzymywać przez 39 tygodni.  Wysokość świadczenia to: przez pierwszych 6 tygodni -  90% średnich tygodniowych zarobków, przez następne 33 tygodnie - £139.58 lub 90% średnich zarobków tygodniowo.

Polecamy produkt: Zasady sporządzania i kontroli dowodów księgowych w jednostkach sektora finansów publicznych (książka)

 • Dodatek macierzyński

Należy się m.in. osobą samozatrudnionym odprowadzającym składki, czy też osobom, którym nie przyznano ustawowego zasiłku. Aby móc go otrzymać należy być zatrudnionym lub samozatrudnionym przez co najmniej 26 tygodni w czasie 66-tygodniowego okresu przed planowanym porodem. Podstawą do jego przyznania mogą być także osiągane minimalne dochody - średnio £30 tygodniowo w określonym okresie czasu. Wysokość świadczenia to: przez pierwszych 6 tygodni-  90% średnich tygodniowych zarobków, przez następne 33 tygodnie - £ £139.58 lub 90% zarobków tygodniowo.

O świadczenia i urlop występuje się do swojego pracodawcy. Do niego też należy kierować ewentualne pytania. W razie niejasności lub nieotrzymania należnego świadczenia należy nawiązać kontakt z odpowiednią instytucją:

Jobcentre Plus

Telephone: 0800 055 6688

Textphone: 0800 023 4888

HMRC employees’ enquiry line

Telephone: 0300 200 3500

Textphone: 0300 200 3519

Renty rodzinne (Bereavement Benefits)

Istnieją trzy rodzaje świadczeń z tytułu zgonu, przyznawane, jeżeli zmarły współmałżonek lub partner cywilny odprowadzał określone składki do krajowego systemu ubezpieczeń oraz zmarł przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Jeżeli jednak przyczyna śmierci była ściśle związana z wykonywaną pracą, zasiłek będzie należny bez względu na wpłacone składki.

 • Bereavement Payment

Świadczenia z tytułu zgonu są przyznawane natychmiast po śmierci pozostającemu przy życiu współmałżonkowi lub partnerowi cywilnemu. Wysokość to jednorazowo płatne £2 000. Należy o nie wystąpić w ciągu 12 miesięcy od śmierci.

 • Widowed Parent’s Allowance

Jest to świadczenie wypłacane osobom mającym na utrzymaniu dziecko. Prawo do niego mają także kobiety będące w ciąży, których małżonek zmarł. Maksymalna wysokość to £112.55 tygodniowo. Wniosek powinien zostać złożony w ciągu 3 miesięcy.

 • Bereavement Allowance

Przyznawane jest mężczyznom i kobietom w wieku przynajmniej 45 lat, którzy jednak w chwili wdowieństwa nie osiągnęli ustawowego wieku emerytalnego. Długość otrzymywania to maksymalnie 52 tygodnie od śmierci małżonka lub partnera.Wysokość zależy od wpłaconych składek oraz od wieku pozostającej przy życiu osoby

Pozostały przy życiu współmałżonek lub partner cywilny może wystąpić o świadczenia wypełniając odpowiedni formularz dostępny wraz z zaświadczeniem o zgonie, wystawionym przez urzędnika stanu cywilnego. Następnie należy formularz wysłać do lokalnej agencji Jobcentre Plus lub lokalnego biura emerytur.

Więcej informacji:

Bereavement Service Telephone line

 +44 (0)845 606 0265;

Źródła oraz informacje na temat świadczeń z zabezpieczenia społecznego:

www.gov.uk/browse/benefits;

Raporty Komisji Europejskiej:

Twoje uprawnienia do zabezpieczenia społecznego w Irlandii, 2012;

Your social security rights in Ireland, 2016;

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Księgowość budżetowa
  1 sty 2000
  19 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  140 mln zł dla samorządów w związku z powrotem dzieci do szkół

  17 września 2021 r. Ministerstwo Finansów przekaże na rachunki JST ponad 140 mln zł z rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej na działania edukacyjne.

  Kiedy stosować oznaczenie TP w spółce będącej własnością gminy

  Nasza Spółka jest własnością Gminy w 100%. Zajmujemy się głównie dostawą wody i odbiorem ścieków. Forma prawna: Sp. z o.o. Od 01.07.2021 r. nie będziemy już oznaczać symbolem TP w JPK_VAT-7 transakcji dotyczących dostaw towarów oraz świadczenia usług, gdy powiązanie wynika wyłącznie z powiązania z naszym właścicielem tj. Gminą (gdyż jest to jednostka samorządu terytorialnego). Nie będziemy już oznaczać symbolem TP w JPK_VAT-7 transakcji dotyczących Burmistrza Gminy gdyż jest to powiązanie z jednostką samorządu terytorialnego. Natomiast uważamy, że mamy obowiązek oznaczenia „TP” nadal transakcji sprzedaży gdy nabywcą jest członek Zarządu Spółki, członek Rady Nadzorczej Spółki, prokurent Spółki, oraz członkowie rodzin ww. podmiotów (tj. w stosunku do małżonków oraz krewnych i powinowatych do drugiego stopnia). Czy stanowisko naszej Spółki jest wg Państwa prawidłowe?

  Zastępstwo za pracownika przebywającego na urlopie macierzyńskim

  Jak dokonać przesunięcia pracownika samorządowego na zastępstwo za pracownika przebywającego na urlopie macierzyńskim?

  Polski Ład a finanse gmin - co się zmieni?

  Polski Ład a finanse gmin. 8 września Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o wsparciu jednostek samorządu terytorialnego (JST) w związku z Programem Polski Ład, przedłożony przez ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej. Ministerstwo Finansów uważa, że zmiany, które wprowadzi Polski Ład przełożą się na sytuację finansową samorządów. Dlatego zostaną wprowadzone rozwiązania stabilizujące i wzmacniające finanse JST.

  Podwyżki dla funkcjonariuszy służb mundurowych 2022

  Podwyżki dla służb mundurowych 2022. Od 1 stycznia 2022 r. mają wzrosnąć wynagrodzenia funkcjonariuszy. O ile?

  Protest ratowników i środowisk medycznych

  Protest ratowników i środowisk medycznych. Czy będą podwyżki dla medyków?

  Dochody jednostek samorządu terytorialnego - projekt zmian

  Dochody jednostek samorządu terytorialnego. W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu ustawy o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych innych ustaw. Nowe przepisy mają w szczególności umożliwić zrekompensowanie gminom ubytku dochodów spowodowanego wdrożeniem zmian podatkowych (głównie w PIT) w ramach tzw. Polskiego Ładu. Co się zmieni w dochodach samorządowych?

  Ile jesteśmy winni instytucjom oświaty?

  Krajowy Rejestr Długów przeanalizował, ile jesteśmy winni instytucjom oświaty. Wśród dłużników oprócz studentów i absolwentów są też przedsiębiorcy.

  Projekt budżetu państwa na 2022 rok - dochody

  Dochody budżetu w 2022 r. wyniosą 475,6 mld zł i będą wyższe od przewidywanych dochodów uzyskanych w roku 2021 o 0,4 proc. W ujęciu realnym dochody budżetu spadną o 2,8 proc. – wynika z projektu ustawy budżetowej na 2022 r.

  Polski Ład - rekompensaty dla samorządów

  Polski Ład - rekompensaty dla samorządów. Z wyliczeń Ministerstwa Finansów wynika, że zmiany podatkowe wprowadzane Polskim Ładem będą kosztować samorządy ok. 150 mld zł w ciągu 10 lat. Trwają prace nad rozwiązaniami legislacyjnymi, które mają te straty zrekompensować. Proponowane zmiany to gwarancja dochodów i subwencja rozwojowa dla aktywnych inwestycyjnie gmin. W efekcie dochody jednostek samorządu terytorialnego (JST) mają być o ok. 10 proc. wyższe niż prognozowane. – Zarówno w trakcie pandemii, jak i obecnie samorządy bardzo dobrze poradziły sobie, jeżeli chodzi o stronę budżetową – mówi Sebastian Skuza, wiceminister finansów.

  Czy nauczyciele masowo uciekają na emerytury?

  Od czasów pandemii spada liczba nauczycieli odchodzących na emeryturę i świadczenia kompensacyjne. Tak wynika z danych ZUS.

  Rower publiczny jednak z odliczeniem VAT

  Prawo do odliczenia VAT od inwestycji w system rowerów publicznych od kilku lat było źródłem sporów pomiędzy gminami (miastami) a organami podatkowymi.

  Powołanie dyrektora gminnej biblioteki publicznej

  Powołanie dyrektora gminnej biblioteki publicznej. Osoba została powołana na stanowisko dyrektora gminnej biblioteki. Zgodnie z ustawą o prowadzeniu i organizowaniu działalności kulturalnej wójt gminy wysłał prośbę do kilku stowarzyszeń o wydanie opinii. Jednak nie otrzymał informacji zwrotnej od żadnego stowarzyszenia. Czy w przypadku braku odpowiedzi ze strony stowarzyszenia można uznać, że opinia jest pozytywna?

  Przekształcenie zakładu komunalnego w spółkę - czy to przejęcie zakładu pracy

  Gminne jednostki organizacyjne realizujące zadania komunalne, każda w wąskim zakresie, z początkiem przyszłego roku mają zostać przekształcone w spółkę prawa handlowego. Dotychczasowi dyrektorzy przekształcanych zakładów komunalnych mają stać się kierownikami poszczególnych komórek organizacyjnych w nowo powołanej spółce gminnej.

  Dodatek terenowy pracownika socjalnego za czas choroby i innych nieobecności w obliczeniach

  Dodatek terenowy pracownika socjalnego. Jak obliczyć kwotę dodatku, jeżeli pracownik nie przepracował całego miesiąca z innego powodu niż choroba? Czy kwotę dodatku dzieli się przez liczbę dni w danym miesiącu, czy przez liczbę godzin do przepracowania w danym miesiącu? Czy dodatek powinien być wypłacony w całości, w sytuacji gdy pracownik przebywa część miesiąca na zwolnieniu lekarskim?

  Program "Centra opiekuńczo-mieszkalne" a rozliczenia VAT

  Program "Centra opiekuńczo-mieszkalne" a rozliczenia VAT. Czy gminy i powiaty, świadcząc usługi w ramach programu, działają w charakterze podatników VAT? Czy VAT związany z wydatkami na tworzenie i utrzymanie centrum jest kosztem kwalifikowalnym?

  Kiedy zamawiający może odstąpić od zawartej umowy w trybie zamówień publicznych

  Kiedy zamawiający może odstąpić od umowy w trybie zamówień publicznych? Czy gmina może wycofać się z umowy i czy potrzebna jest zgoda wykonawcy (w umowie nie było warunków odstąpienia)?

  Zmiany w klasyfikacji budżetowej - rozporządzenie z 26 lipca 2021 r.

  Klasyfikacja budżetowa. Ustawodawca przygotował obszerne zmiany w rozporządzeniu dotyczącym klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych, pojawiły się m.in. nowe paragrafy dla oświaty: 479 „Wynagrodzenia osobowe nauczycieli” oraz 480 „Dodatkowe wynagrodzenie roczne nauczycieli”. Zmiany co do zasady wejdą w życie 1 stycznia 2022 r., przy czym część zmian obowiązuje z mocą wsteczną od 1 stycznia 2021 r. Na jakie dokładnie zmiany muszą być przygotowane organy administracji samorządowej?

  Ile zarabiają parlamentarzyści w UE?

  Zarobki parlamentarzystów w UE - najwięcej zarabiają Włosi i Niemcy. Hiszpanie i Portugalczycy otrzymują aż 14 wypłat.

  Spłata zadłużenia gminy z rezerwy celowej

  Spłata zadłużenia gminy ze środków pochodzących z rezerwy celowej - czy jest możliwa?

  Podwyżki dla najwyższych urzędników państwowych 2021

  Podwyżki dla najwyższych urzędników państwowych od 1 sierpnia 2021 r. - premiera, marszałków Sejmu i Senatu, rządu, posłów, senatorów, rzeczników itd. Ile będą zarabiać?

  Reorganizacja struktury szkoły i związana z tym likwidacja stanowiska

  W związku z licznymi zmianami struktury pracy w szkole przewidujemy likwidację jednego stanowiska sprzątaczki oraz stanowiska referenta. Wszyscy pracownicy administracji i obsługi zatrudnieni są na czas nieokreślony. Jakie regulacje obowiązują szkołę przy wypowiadaniu takich umów?

  Zakres odpowiedzialności głównego księgowego w Państwowej Straży Pożarnej

  Zakres odpowiedzialności pracownika, któremu powierzono obowiązki głównego księgowego w jednostce sektora finansów publicznych, został określony zapisami ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (dalej: uofp) oraz ustawy z 17 grudnia 2004 r. o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych (dalej: uondfp). W artykule autor przedstawia najważniejsze obowiązki głównego księgowego, których niewypełnienie może prowadzić do poniesienia odpowiedzialności z tytułu naruszenia dyscypliny finansów publicznych, ale także odpowiedzialności karnej.

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia, w budżetówce bez zmian

  Rząd chce, aby minimalne wynagrodzenie wzrosło o 200 zł brutto. Płace w budżetówce pozostaną jednak zamrożone.

  Wynagrodzenia medyków po 1 lipca 2021 r. (pytania i odpowiedzi)

  Nowe regulacje dotyczące wynagradzania pracowników medycznych weszły w życie 1 lipca 2021 r. Oto odpowiedzi NFZ na najczęściej zadawane pytania.