reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > ZUS > Ubezpieczenia społeczne > Waloryzacja emerytur i rent w 2016 r.

Waloryzacja emerytur i rent w 2016 r.

Projekt rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 8 lipca 2015 r. w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2016 r. przewiduje zwiększenie wskaźnika waloryzacji emerytur i rent o 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym.

Rozporządzenie ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. Projekt został skierowany do podpisu Prezesa Rady Ministrów.

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2015/2016

Każdego roku 1 marca świadczenia emerytalne oraz rentowe podlegają waloryzacji. Wskaźnikiem waloryzacji emerytur i rent jest średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym zwiększony o co najmniej 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym.

Zwiększenie wskaźnika waloryzacji emerytur i rent, w części dotyczącej realnego wzrostu płac, jest corocznie przedmiotem negocjacji w ramach Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych, przeprowadzanych w czerwcu, w roku poprzedzającym waloryzację. W przypadku nieuzgodnienia w ramach komisji wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji podlega on ustaleniu przez Radę Ministrów. Rada Ministrów, biorąc pod uwagę informacje o prognozowanych wielkościach makroekonomicznych, w tym wielkość wskaźnika inflacji, stanowiących podstawę do opracowania projektu ustawy budżetowej na rok 2016, ustala wysokość zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2016 r. na minimalnym ustawowym poziomie wynoszącym 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2015 r.

Polecamy wideoszkolenie: Rozliczanie świadczeń pozapłacowych

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Deloitte

Audyt, konsulting, zarządzanie ryzykiem, doradztwo finansowe, podatkowe i prawne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama