REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Klasyfikacja budżetowa umowy ubezpieczenia

Klasyfikacja budżetowa umowy ubezpieczenia /fot. Fotolia
Klasyfikacja budżetowa umowy ubezpieczenia /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czy ubezpieczenie pracowników w trakcie wyjazdów służbowych powinno być ujęte w § 430 „Zakup usług pozostałych” czy § 443 „Różne opłaty i składki”?

STAN FAKTYCZNY: W protokole pokontrolnym ujawniono błędnie zaklasyfikowaną umowę ubezpieczenia. Dotychczasowa klasyfikacja to § 430 „Zakup usług pozostałych”, natomiast kontrolujący wskazał, że prawidłowe jest ujęcie tych kosztów w § 443 „Różne opłaty i składki”. Jednostka wykupuje ubezpieczenie pracowników w trakcie wyjazdów służbowych (koszty leczenia, NNW, bagaż z uwagi na przewożenie materiałów służbowych). Składka opłacana jest na podstawie comiesięcznego rozliczenia liczby wykorzystanych osobodni. Czy takie ubezpieczenie jest traktowane jako przychód pracownika? Czy jednak sądy przychylają się do interpretacji Ministerstwa Finansów, które stwierdziło, że: Wnioskodawca wykupując ubezpieczenie, którego celem jest „zabezpieczenie przed ewentualnymi, nieprzewidywalnymi co do wysokości wydatkami związanymi ze zwrotem udokumentowanych kosztów leczenia za granicą”, w istocie zabezpiecza siebie przed ewentualną koniecznością zwrotu z własnych środków kosztów leczenia pracownika poniesionych podczas podróży za granicą, do czego obliguje go – w przypadku pracowników – przywołany wyżej § 12 rozporządzenia (...). Dlatego też wartość zapłaconej z tego tytułu składki ubezpieczeniowej przez Wnioskodawcę nie stanowi przychodu pracownika (osoby niebędącej pracownikiem), w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

REKLAMA

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

ODPOWIEDŹ: Zakwalifikowanie, w sposób niebudzący wątpliwości, wydatku budżetowego związanego z ubezpieczeniem osobowym następstw nieszczęśliwych wypadków wiąże się z prawidłowym zdefiniowaniem podstawy prawnej dokonywanego wydatku. Zgodnie z punktem 65.12.11.0 załącznika do rozporządzenia Rady Ministrów z 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU), literalnie wymienia się ubezpieczenia następstw niebezpiecznych wypadków w kategorii usługi.

Zobacz serwis: Kadry i płace

REKLAMA

Jednocześnie należy wskazać, że wydatek związany z ubezpieczeniem od następstw niebezpiecznych wypadków dokonywany jest na podstawie zawartej umowy, która na gruncie rachunkowości definiowana jest w Międzynarodowych Standardach Sprawozdawczości Finansowej (dalej: MSSF). Zgodnie z załącznikiem 1b do MSSF, umową ubezpieczenia jest: umowa, w myśl której jedna ze stron (ubezpieczyciel) przyjmuje istotne ryzyko ubezpieczeniowe od drugiej strony (ubezpieczonego), wyrażając zgodę na zrekompensowanie ubezpieczonemu negatywnego wpływu określonego niepewnego przyszłego zdarzenia (zdarzenia objętego ubezpieczeniem). Cechą charakterystyczną usług jest ekwiwalentność, która jeśli zachodzi, jest przesłanką traktowania wydatku w charakterze usługi. W przypadku ubezpieczenia takiego rodzaju jak NNW warunek ten nie jest spełniony wprost. Można mówić natomiast o ekwiwalentności kompensacyjnej odnoszącej się do porównania wysokości składki i sumy otrzymanych świadczeń, dlatego zakwalifikowanie wydatku na ubezpieczenie w charakterze usługi jest niejednoznaczne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Charakter prawny wydatku dokonywanego na podstawie umowy ubezpieczenia określa § 1 art. 813 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny, zgodnie z którym: składkę oblicza się za czas trwania odpowiedzialności ubezpieczyciela. W przypadku wygaśnięcia stosunku ubezpieczenia przed upływem okresu, na jaki została zawarta umowa, ubezpieczającemu przysługuje zwrot składki za okres niewykorzystanej ochrony ubezpieczeniowej. Umowa ubezpieczenia zawarta z zakładem ubezpieczeniowym także powinna wskazywać charakter wydatku, który będzie dokonany w wyniku jej zawarcia.

Biorąc pod uwagę objaśnienia załącznika nr 4 do rozporządzenia Ministra Finansów z 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (dalej: rozporządzenie o klasyfikacji budżetowej), dla § 443 „Różne opłaty i składki” w brzmieniu „Paragraf ten obejmuje różnego rodzaju płatności oraz składki, między innymi:

● opłaty za ubezpieczenia samochodów i innych pojazdów (łącznie z kierowcą i pasażerami),

● opłaty za patenty krajowe,

● opłaty za patent europejski,

● opłaty za zgłaszane wynalazki,

● składki na rzecz stowarzyszeń krajowych, inne,

● kaucje i wkłady mieszkaniowe,

koszty ubezpieczeń chorobowych praktykantów,

● różne ubezpieczenia rzeczowe”.

Zasadne wydaje się zakwalifikowanie wydatku, którego przedmiotem jest opłacenie składki ubezpieczeniowej w § 443 „Różne opłaty i składki” pomimo braku literalnego wyszczególnienia wydatków na ubezpieczenia osobowe w opisie do paragrafu. Należy także pamiętać, że opis paragrafu nie jest katalogiem zamkniętym.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor publiczny cały artykuł: Klasyfikacja budżetowa umowy ubezpieczenia

Dowiedz się jakie są obowiązki fiskalne pracowników objętych ubezpieczeniem od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, ale trzeba od niej zapłacić podatek.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, jednak świadczenie urlopowe nie jest świadczeniem socjalnym, a więc trzeba je opodatkować. Na konta trafi więc o 12 proc. mniej.

Zbliża się termin złożenia sprawozdania SP-1. Kto musi je złożyć i co w nim wykazać? To ważne m.in. dla podatku od nieruchomości.

Jest coraz mniej czasu na złożenie części B sprawozdania SP-1. Czy wiesz, kto musi je złożyć, do kiedy i co w nim wykazać? Przepisy jasno to regulują, ale w praktyce pojawiają się problemy.

Kogo można zgłosić do swojego ubezpieczenia? Katalog jest dość szeroki

Ubezpieczony, który ma niepracujących bliskich może ich zgłosić ich do własnego ubezpieczenia zdrowotnego, aby mogli bezpłatnie korzystać z opieki zdrowotnej jako członkowie rodziny. Za bliskich nie płaci się składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętajmy też, że nie tylko dziecko można głosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego

Kiedy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy?

Kiedy zasiłki chorobowe wypłaca ZUS, a kiedy pracodawca? W jakim terminie? Gdzie można znaleźć wystawione przez lekarza elektroniczne zwolnienie lekarskie? Czy trzeba składać wniosek o zasiłek?

REKLAMA

Ważne dla samorządów terminy w sprawozdawczości na III kwartał 2024 r.

Jakie są najważniejsze nadchodzące terminy w sprawozdawczości i kogo dotyczą? Prezentujemy przydatne zestawienie.

Dla kogo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Aby nauczyciel mógł otrzymać emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, musi spełnić określone warunki. Jakie? Co warto wiedzieć o nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym?

Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

REKLAMA

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

Wczasy pod gruszą i zwrot za kolonie 2024 r. Dla kogo?

Tzw. wczasy pod gruszą czy zwrot za kolonie to popularne formy dofinansowania, jakie pracodawca może przyznać pracownikom z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Kto może otrzymać takie świadczenia?

REKLAMA