| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Kadry i płace > Pracownicy oświaty > Wymiar urlopu nauczyciela - placówka nieferyjna

Wymiar urlopu nauczyciela - placówka nieferyjna

Ustalenie wymiaru urlopu nauczyciela w placówce nieferyjnej jest kwestią problematyczną. Ile dni urlopu przysługuje nauczycielowi zatrudnionemu w takiej placówce? W jakim terminie może iść na urlop?

Ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje nauczycielowi w placówce nieferyjnej zatrudnionemu od 19 września 2016 r. do 12 września 2017 r.?

Nauczycielowi zatrudnionemu we wskazanym okresie przysługuje 12 dni urlopu za 2016 r. i 27 dni za 2017 r.

Nauczyciel zatrudniony w szkole, w której nie są przewidziane ferie szkolne, w przypadku nawiązania lub ustania stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego, ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego, zgodnie z odrębnymi przepisami (art. 64 ust. 5a ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela; dalej: Karta Nauczyciela). Zasady ustalania proporcjonalności urlopu należy stosować według ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (dalej: k.p.), co oznacza konieczność zaokrąglania w górę niepełnych miesięcy zatrudnienia i niepełnych dni urlopu (art. 1552a i art. 1553 k.p.).

Zobacz również: ZUS

Ponieważ nauczyciel jest zatrudniony częściowo w 2016 r. i częściowo w 2017 r., wymiar urlopu należy obliczyć odrębnie dla każdego roku. W 2016 r. będzie to 4 miesiące zatrudnienia, co po zaokrągleniu daje 12 dni urlopu (35/12 × 4) przy założeniu, że wcześniej we wrześniu 2016 r. nauczyciel nie był zatrudniony w innej placówce i nie został z nim rozwiązany stosunek pracy. Należy pamiętać, że w przypadku gdyby nauczyciel z dniem 19 września 2016 r. rozpoczął pracę w danej placówce, po ustaniu w tym samym miesiącu kalendarzowym zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy, zaokrąglenia do pełnego miesiąca dokonuje dotychczasowy pracodawca.

W 2017 r. nauczyciel będzie zatrudniony 9 miesięcy, co skutkuje dla niego prawem do 27 dni urlopu (35/12 × 9). Gdyby w 2017 r. nauczyciel został następnie zatrudniony w innej placówce na okres pozostały do końca roku, nowy pracodawca nie będzie mógł udzielić urlopu w wymiarze wyższym niż 8 dni, gdyż proporcjonalne przeliczanie urlopu i zaokrąglenie wyników w górę nie mogą skutkować wyższym wymiarem urlopu, aniżeli jest przewidziany dla pełnoetatowego nauczyciela zatrudnionego cały rok kalendarzowy (art. 64 ust. 3 Karty Nauczyciela w zw. z art. 1553 § 2 k.p.).

DARIUSZ DWOJEWSKI

prawnik, wykładowca, doktorant na WPiA Uniwersytetu Śląskiego, specjalista w zakresie prawa pracy, pragmatyk pracowniczych i związków zawodowych, współpracownik firm szkoleniowych i autor wielu publikacji

PODSTAWY PRAWNE

● 64 ust. 3 i 5a ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 1379; ost.zm. Dz.U. z 2017 r. poz. 60)

● art. 1552a, art. 1553 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 1666; ost.zm. Dz.U. z 2017 r. poz. 60)

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

Pracownicy służby zdrowia

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Zdzisław Modzelewski

Doradca podatkowy, wspólnik praktyki podatkowej GWW. Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu podatków pośrednich, ze szczególnym uwzględnieniem podatku od towarów i usług, oraz w zakresie postępowań podatkowych i sądowo-administracyjnych związanych z podatkami pośrednimi. Zajmuje się głównie obsługą podmiotów gospodarczych z sektorów: nieruchomości, handel i dystrybucja, turystyka oraz media. Karierę zawodową rozpoczął w 1996 r., nawiązując współpracę z Instytutem Studiów Podatkowych w Warszawie. W latach 1998-2004 pracował dla firm z wielkiej czwórki. Następnie, pracował dla MMR Consulting, gdzie pełnił jednocześnie funkcję Prezesa Zarządu tej spółki. Od czerwca 2014 r. partner GWW Tax. Jest współautorem wielu publikacji książkowych, w tym m.in. czterech komentarzy do ustawy o VAT, "Leksykonu Fakturowania", a także wielu publikacji prasowych. Jest również cenionym i uznanym wykładowcą, który w czasie swojej praktyki zawodowej przeprowadził ponad tysiąc szkoleń i wykładów, w których uczestnikami byli zarówno pracownicy służb księgowych, pracownicy aparatu skarbowego, doradcy podatkowi, jak i kadra zarządzająca przedsiębiorstw odpowiedzialna za sprawy podatkowe i finansowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc-budzetowa.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK