REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatki do wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźne zastępstw dla nauczycieli

Bartłomiej Ceglarski
Bartłomiej Ceglarski
Dodatki do wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźne zastępstw dla nauczycieli./ fot. Fotolia
Dodatki do wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźne zastępstw dla nauczycieli./ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Godziny ponadwymiarowe oraz doraźne mogą być przydzielane nauczycielom tylko w szczególnych przypadkach. Celem przydzielenia jest zapewnienie ciągłości realizacji programu nauczania. Karta Nauczyciela nie określa jednak szczegółowych warunków obliczania i wynagradzania za pracę w godzinach ponadwymiarowych - określone zostały w aktach o niższej randze.

Godziny ponadwymiarowe to czas pracy nauczyciela powyżej tygodniowego, obowiązkowego wymiaru pracy tzw. pensum. Liczba nadgodzin nie może przewyższać 1/4 obowiązkowego pensum - gdy przydziału dokonuje pracodawca od­górnie oraz 1/2 pensum - za zgodą nauczyciela - art. 35 ust. 1 Karty Nauczyciela. Na przydzielenie nadgodzin zgodę musi wyrazić kobieta w ciąży, osoba wychowująca dziecko do 4 roku życia oraz nauczyciel stażysta.

REKLAMA

Doraźne zastępstwa są to przydzielone nauczycielowi godzin zajęć powyżej tygodniowego, obowiązkowego wymiaru pracy, w zastępstwie za nieobecnego nauczyciela.

Prawo do wynagrodzenia za każdą godzinę ponadwymiarową

REKLAMA

Co do zasady, Karta Nauczyciela przewiduje wynagrodzenie dla nauczyciela, który pracuje powyżej pensum. Gwarantuje to art.30 ustawy Karta Nauczyciela. Takie wynagrodzenie wypłacane jest na podstawie osobistego zaszeregowania z uwzględnieniem dodatku za warunki pracy. To zaszeregowanie oznacza minimalną stawkę wynagrodzenia zasadniczego. Wynika ona z Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy.

 Ustawodawca w Karcie Nauczyciela nie podjął się szczegółowego wskazania w jaki sposób  powinno odbywać się wynagradzanie za pracę w godzinach ponadwymiarowych. Uprawnienie do określenia wymiaru wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe oddaje organowi prowadzącemu szkołę. Warunki obliczania i wynagradzania ustala się w corocznie uchwalanym regulaminie. Fakt, że to organ prowadzący szkołę ma kompetencje do ustalenia wynagrodzenia, nie oznacza, że jest w tym względzie całkowicie swobodny.

Uprawnienia organu prowadzącego szkołę

Z orzecznictwa, a przede wszystkim z wyroku WSA we Wrocławiu z dnia 26 kwietnia 2006 r.(IV SA/Wr 274/05) wynika, że organ prowadzący szkołę ma kompetencje do ustalania  warunków obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw. Nie mieści się w tej kompetencji decydowanie o tym kiedy nauczyciel zachowuje lub traci prawo do wynagrodzenia za niezrealizowane godziny ponadwymiarowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ponadto uprawniony organ musi to robić w taki sposób aby średnie wynagrodzenia nauczycieli  na obszarze działania danej jednostki samorządu terytorialnego było podobne.

Nie zawsze praca ponad obowiązkowy wymiar jest pracą w godzinach ponadwymiarowych. Nauczyciel pracuje w systemie równoważnego czasu pracy. Ustalony dla nauczyciela plan zajęć może nie wyczerpywać obowiązującego go wymiaru. W takiej sytuacji , w celu wyrównania powinien w innych okresach roku szkolnego nauczać więcej.

Komu nie przysługuje wynagrodzenie

Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe nie przysługuje w przypadku nauczycielowi, który został zawieszony w pełnieniu obowiązków. To zawieszenie może nastąpić lub nastąpiło na skutek wszczęcia postępowania karnego lub złożenia wniosku o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego przeciwko nauczycielowi.

Opracowane na podstawie:

Ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. 2006 r., Nr 97, poz. 674 z późn. zm.)

Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz.U. 2005 nr 22 poz. 181)

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 26 kwietnia 2006 r.(IV SA/Wr 274/05)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dni wolne od pracy w drugiej połowie 2024 roku i w 2025 r. [KALENDARZ — DŁUGIE WEEKENDY]

W 2024 r. uwzględniając wszystkie dni wolne i weekendy wypada 115 dni wolnych od pracy. Sprawdź, kiedy przypadają długie weekendy w drugiej połowie 2024 r. Możesz już także wstępnie zaplanować wolne w 2025 r.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, ale trzeba od niej zapłacić podatek.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, jednak świadczenie urlopowe nie jest świadczeniem socjalnym, a więc trzeba je opodatkować. Na konta trafi więc o 12 proc. mniej.

Zbliża się termin złożenia sprawozdania SP-1. Kto musi je złożyć i co w nim wykazać? To ważne m.in. dla podatku od nieruchomości.

Jest coraz mniej czasu na złożenie części B sprawozdania SP-1. Czy wiesz, kto musi je złożyć, do kiedy i co w nim wykazać? Przepisy jasno to regulują, ale w praktyce pojawiają się problemy.

Kogo można zgłosić do swojego ubezpieczenia? Katalog jest dość szeroki

Ubezpieczony, który ma niepracujących bliskich może ich zgłosić ich do własnego ubezpieczenia zdrowotnego, aby mogli bezpłatnie korzystać z opieki zdrowotnej jako członkowie rodziny. Za bliskich nie płaci się składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętajmy też, że nie tylko dziecko można głosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego

REKLAMA

Kiedy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy?

Kiedy zasiłki chorobowe wypłaca ZUS, a kiedy pracodawca? W jakim terminie? Gdzie można znaleźć wystawione przez lekarza elektroniczne zwolnienie lekarskie? Czy trzeba składać wniosek o zasiłek?

Ważne dla samorządów terminy w sprawozdawczości na III kwartał 2024 r.

Jakie są najważniejsze nadchodzące terminy w sprawozdawczości i kogo dotyczą? Prezentujemy przydatne zestawienie.

Dla kogo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Aby nauczyciel mógł otrzymać emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, musi spełnić określone warunki. Jakie? Co warto wiedzieć o nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym?

Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

REKLAMA

Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

REKLAMA