REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatki do wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźne zastępstw dla nauczycieli

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Bartłomiej Ceglarski
Bartłomiej Ceglarski
Dodatki do wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźne zastępstw dla nauczycieli./ fot. Fotolia
Dodatki do wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźne zastępstw dla nauczycieli./ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Godziny ponadwymiarowe oraz doraźne mogą być przydzielane nauczycielom tylko w szczególnych przypadkach. Celem przydzielenia jest zapewnienie ciągłości realizacji programu nauczania. Karta Nauczyciela nie określa jednak szczegółowych warunków obliczania i wynagradzania za pracę w godzinach ponadwymiarowych - określone zostały w aktach o niższej randze.

Godziny ponadwymiarowe to czas pracy nauczyciela powyżej tygodniowego, obowiązkowego wymiaru pracy tzw. pensum. Liczba nadgodzin nie może przewyższać 1/4 obowiązkowego pensum - gdy przydziału dokonuje pracodawca od­górnie oraz 1/2 pensum - za zgodą nauczyciela - art. 35 ust. 1 Karty Nauczyciela. Na przydzielenie nadgodzin zgodę musi wyrazić kobieta w ciąży, osoba wychowująca dziecko do 4 roku życia oraz nauczyciel stażysta.

REKLAMA

Doraźne zastępstwa są to przydzielone nauczycielowi godzin zajęć powyżej tygodniowego, obowiązkowego wymiaru pracy, w zastępstwie za nieobecnego nauczyciela.

Prawo do wynagrodzenia za każdą godzinę ponadwymiarową

REKLAMA

Co do zasady, Karta Nauczyciela przewiduje wynagrodzenie dla nauczyciela, który pracuje powyżej pensum. Gwarantuje to art.30 ustawy Karta Nauczyciela. Takie wynagrodzenie wypłacane jest na podstawie osobistego zaszeregowania z uwzględnieniem dodatku za warunki pracy. To zaszeregowanie oznacza minimalną stawkę wynagrodzenia zasadniczego. Wynika ona z Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy.

 Ustawodawca w Karcie Nauczyciela nie podjął się szczegółowego wskazania w jaki sposób  powinno odbywać się wynagradzanie za pracę w godzinach ponadwymiarowych. Uprawnienie do określenia wymiaru wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe oddaje organowi prowadzącemu szkołę. Warunki obliczania i wynagradzania ustala się w corocznie uchwalanym regulaminie. Fakt, że to organ prowadzący szkołę ma kompetencje do ustalenia wynagrodzenia, nie oznacza, że jest w tym względzie całkowicie swobodny.

Uprawnienia organu prowadzącego szkołę

Z orzecznictwa, a przede wszystkim z wyroku WSA we Wrocławiu z dnia 26 kwietnia 2006 r.(IV SA/Wr 274/05) wynika, że organ prowadzący szkołę ma kompetencje do ustalania  warunków obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw. Nie mieści się w tej kompetencji decydowanie o tym kiedy nauczyciel zachowuje lub traci prawo do wynagrodzenia za niezrealizowane godziny ponadwymiarowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ponadto uprawniony organ musi to robić w taki sposób aby średnie wynagrodzenia nauczycieli  na obszarze działania danej jednostki samorządu terytorialnego było podobne.

Nie zawsze praca ponad obowiązkowy wymiar jest pracą w godzinach ponadwymiarowych. Nauczyciel pracuje w systemie równoważnego czasu pracy. Ustalony dla nauczyciela plan zajęć może nie wyczerpywać obowiązującego go wymiaru. W takiej sytuacji , w celu wyrównania powinien w innych okresach roku szkolnego nauczać więcej.

Komu nie przysługuje wynagrodzenie

Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe nie przysługuje w przypadku nauczycielowi, który został zawieszony w pełnieniu obowiązków. To zawieszenie może nastąpić lub nastąpiło na skutek wszczęcia postępowania karnego lub złożenia wniosku o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego przeciwko nauczycielowi.

Opracowane na podstawie:

Ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. 2006 r., Nr 97, poz. 674 z późn. zm.)

Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz.U. 2005 nr 22 poz. 181)

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 26 kwietnia 2006 r.(IV SA/Wr 274/05)

Zapisz się na newsletter
Jak dysponowane są finanse publiczne? Bądź na czasie z najnowszymi przepisami, najlepszymi praktykami oraz wskazówkami dotyczącymi księgowości budżetowej – zapisz się na newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS ostrzega przed fałszywymi telefonami i apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi telefonami. Chodzi o potwierdzenie zmiany numeru telefonu w ZUS lub na PUE/eZUS. ZUS apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas rozmów telefonicznych.

Dodatek za pracę w nocy od 1 kwietnia 2025 r.

Osoby pracujące w nocy mogą liczyć na dodatek z tytułu wykonywania pracy w porze nocnej. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w kwietniu? Czy ulegnie zmianie? Za pracę w jakich godzinach przysługuje?

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Stanowisko ZUS

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Jak wygląda kwestia potrąceń dobrowolnych z wynagrodzenia na pakiety medyczne, czy dodatkowego ubezpieczenia? Odpowiedź Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe stawki kosztów realizacji zadań związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny

Zgodnie z art. 29 Ustawy o Karcie Dużej Rodziny, realizacja zadań gminy związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny należy do zadań z zakresu administracji rządowej. Od 1 marca 2025 r. obowiązują nowe stawki.

REKLAMA

Badania lekarskie: Kto nie podlega wstępnym badaniom lekarskim?

Zgodnie z Kodeksem pracy, każdy pracownik podlega badaniom lekarskim. Wyróżnić można badania wstępne, badania okresowe oraz kontrolne badania lekarskie. Kiedy nie trzeba wykonywać wstępnych badań lekarskich?

Budowa, remont, utrzymanie strzelnic. Dotacje celowe dla JST [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Do uzgodnień trafił projekt rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej w sprawie dofinansowania z budżetu państwa zadań związanych z budową, remontami i utrzymaniem strzelnic oraz rozwijaniem sportu strzeleckiego. Chodzi o dotacje celowe z budżetu państwa.

2 maja i 10 listopada 2025 r. dniami wolnymi w służbie cywilnej

Tak wynika z zarządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 lutego 2025 r. w sprawie wyznaczenia dla członków korpusu służby cywilnej dni wolnych od pracy. Zarządzenie zostało opublikowane w Monitorze Polskim 3 marca 2025 r. Wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko PIP

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy w sprawie wypłacania dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla wójtów i burmistrzów, którzy zakończyli swoją kadencję i stosunek pracy nawiązany z wyboru w kwietniu 2024 r.

REKLAMA

Od 1 lipca 2026 r. obowiązkowy Centralny Rejestr Umów dla jednostek samorządu terytorialnego

Od 1 lipca 2026 r. zostanie wprowadzony obowiązek udostępniania informacji o umowach zawartych przez jednostki sektora finansów publicznych dla jednostek samorządu terytorialnego. Chodzi o Centralny Rejestr Umów

Odpis podstawowy na ZFŚS w 2025 r.

Odpis podstawowy na ZFŚS w 2025 r. Jaka będzie podstawa określająca wysokość odpisu podstawowego na fundusz socjalny w 2025 r.? Kto ma obowiązek tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych? Czym jest odpis podstawowy?

REKLAMA