| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Zamówienia publiczne > Strony umowy > Termin wyboru najkorzystniejszej oferty

Termin wyboru najkorzystniejszej oferty

Zamawiający jest zobowiązany do wyboru najkorzystniejszej oferty w określonym terminie. Po jego upłynięciu wykonawca przestaje być związany swoją ofertą.

Krajowa Izba Odwoławcza przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych w wyroku z dnia 18 lutego 2015 r., sygn. akt: KIO 217/15 (LEX nr 1656245) uznała, iż: „wybór oferty najkorzystniejszej winien być dokonany wyłącznie w okresie związania ofertą przez danego wykonawcę. Stan związania ofertą to element konstytutywny oferty.”

W praktyce pojawia się często problem opieszałości zamawiającego z wyborem najkorzystniejszej oferty. W takim przypadku wykonawca zawsze powinien uważać na termin, w jakim związany jest swoją ofertą. Termin związania ofertą każdorazowo jest wskazany przez zamawiającego w SIWZ. Zgodnie z cytowanym wyżej orzeczeniem, oferta wykonawcy nie może zostać wybrana za najkorzystniejszą, jeżeli termin związania ofertą już upłynie.

Polecamy serwis: Zamówienia publiczne

W związku z powyższym wykonawca powinien zwracać uwagę na w/w termin. Rozwiązaniem tego problemu jest art. 85 ust. 2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 907 z późń. zm.), zgodnie z którym wykonawca samodzielnie lub na wniosek zamawiającego może przedłużyć termin związania ofertą, z tym że zamawiający może tylko raz, co najmniej na 3 dni przed upływem terminu związania ofertą, zwrócić się do wykonawców o wyrażenie zgody na przedłużenie tego terminu o oznaczony okres, nie dłuższy jednak niż 60 dni. Czyli jeżeli zamawiający opóźnia się z wyborem najkorzystniejszej oferty i samemu nie zwraca się do wykonawcy z wnioskiem o przedłużenie terminu związania ofertą, to wykonawca samemu może wystąpić z takim wnioskiem. Istotne jest aby wykonawca wystąpił z takim wnioskiem prze upływem terminu związania ofertą. Jeżeli żadna ze stron postępowania nie wystąpi z takim wnioskiem, to oferta wykonawcy przestanie wiązać po upływie w/w terminu. W konsekwencji czego wykonawca nie może liczy na wybór jego oferty jako najkorzystniejszej.

Zobacz także: Uzupełnienie braków oferty poprzez przedłożenie prawdziwych informacji

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

Pracownicy służby zdrowia

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Błotnicki

Of Counsel jednej z warszawskich kancelarii prawniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc-budzetowa.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK