Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Z ulgi dla klasy średniej można się wycofać w dowolnym momencie

Tomasz Król
ekspert z zakresu prawa samorządowego i podatków
Z ulgi dla klasy średniej można się wycofać w dowolnym momencie
Z ulgi dla klasy średniej można się wycofać w dowolnym momencie
Shutterstock
W 2022 r. będzie można w dowolnym momencie wycofać się z ulgi dla klasy średniej. Po medialnych doniesieniach o obniżonych pensjach nauczycieli i służb mundurowych wypłaconych w styczniu 2022 r., rząd zmieni przepisy.

Czytelniczki Infor.pl mają wątpliwości, czy zmiana przyniesie efekt, gdyż jedną z przyczyn obniżonych pensji w styczniu 2022 r. jest np. praca nauczycieli w kilku szkołach, a PIT-2 można złożyć tylko w jednej. I tylko ta szkoła może stosować kwotę wolną do 425 zł miesięcznie (minus składki).

Komentarze czytelniczek Infor.pl

Ocena Pani Karoliny Olejnik propozycji MF (źródło: profil Infor.pl na Facebooku):

Karolina Olejnik

Ocena Pani Anny Sowińskiej propozycji MF (źródło: profil Infor.pl na Facebooku):

Anna Sowińska 2

Ulga dla klasy średniej - nowe rozporządzenie

Podatnicy będą prawdopodobnie mogli w dowolnym miesiącu złożyć wniosek o zastosowanie preferencji dla klasy średniej. Jeśli stwierdzą, że niepotrzebnie zrezygnowali z ujęcia w zaliczkach kwoty wolnej czy preferencji, będą mogli, z mocą na kolejny miesiąc, wycofać się z tej decyzji.

Podatnicy będą mieli także możliwość złożenia w dowolnym miesiącu roku formularza PIT-2.

Ministerstwo Finansów pracuje nad tym, aby zapowiadane rozporządzenie wprowadziło także takie zasady:

1) Zarabiający do 12 800 zł brutto miesięcznie, którzy na nowych zasadach musieliby zapłacić w pierwszych miesiącach wyższą zaliczkę niż w zeszłym roku, będą mogli stosować zeszłoroczną, niższą wysokość zaliczki.

2) Wobec osób, które zapłaciły wyższe zaliczki w styczniu, w tym części nauczycieli czy funkcjonariuszy, nadpłata ze stycznia będzie zwrócona – najpóźniej poprzez naliczenie jej na poczet zaliczki z lutego.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Webinarium: Faktury korygujące – nowe zasady wystawiania i rozliczania (Polski Ład) + Certyfikat gwarantowany
Webinarium: Faktury korygujące – nowe zasady wystawiania i rozliczania (Polski Ład) + Certyfikat gwarantowany
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • sky
    2022-01-14 19:54:46
    A co z pracującymi emerytami którzy pobierają emerytury i dodatkowo pracują bo im nie starcza na życie. To jeden skandal o którym nikt nie wspomina. Drugi skandal to, to że emeryt nigdy nie zostanie rencistą. Pytam się 465 -ciu panów w sejmie i obecny rząd z jakiej racji pobieracie około 50 złotych z tytułu potrąceń rentowych od pracujących emerytow. Szukam osób które mają podobny problem .Szykuję pozew zbiorowy przeciwko Państwu Polskiemu na razie do sądu a jeżeli będzie potrzeba do Trybunału w Szrasburgu (pisownia nie oryginalna) do pozwu zbiorowego przeciwko Państwu Polskiemu
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Księgowość budżetowa
1 sty 2000
25 sty 2022
Zakres dat:
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy kierowcę GOPS można zatrudnić na część etatu
GOPS ogłosił nabór na stanowisko kierowcy na 1 pełny etat. Zgłosił się 1 kandydat na 1/2 etatu. Czy w takiej sytuacji można go zatrudnić na 1/2 etatu?
Jaki minimalny okres pracy uprawnia do otrzymania dodatkowego wynagrodzenia rocznego
Pracownik jest zatrudniony w Ośrodku Pomocy Społecznej będącym jednostką budżetową Gminy; od 19 lipca 2021r. został mu udzielony urlop bezpłatny i z tym dniem został zatrudniony na umowę o pracę w Urzędzie Miejskim w celu świadczenia pracy w nowo utworzonym wydziale ds. społecznych. Zatrudnienie to nie miało charakteru porozumienia stron ani przeniesienia służbowego. Czy w w/w sytuacji pracownikowi zatrudnionemu od 19 lipca 2021r. w Urzędzie przysługuje dodatkowe wynagrodzenie roczne pomimo nie przepracowania w Urzędzie sześciu miesięcy?
Większe środki PFRON dla niepełnosprawnych w WTZ i ZAZ
W 2022 r. kwota dofinansowania zatrudnienia osoby niepełnosprawnej w zakładzie aktywności zawodowej została podniesiona do poziomu 27 500 zł, co stanowi wzrost o 2 500 zł w stosunku do 2021 r.
Kwalifikowalność VAT w inwestycjach z RFIL
W ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych (RFIL) gmina może sfinansować wyłącznie wydatki majątkowe w kwocie netto oraz w tej części VAT, który nie podlega odliczeniu. Środki pozyskane w związku z dokonanym odliczeniem lub uzyskanym zwrotem podatku od towarów i usług powinny być wykorzystane przez gminę na inne wydatki majątkowe.
Ekwiwalent dla strażaków - błąd w nowej ustawie o OSP?
Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej informuje, że uchwały dot. ekwiwalentu dla strażaków OSP, podjęte przed 1 stycznia 2022 r. obowiązują nadal, do czasu wydania nowych uchwał przez gminy.
W 2022 r. samorządy składają elektroniczne sprawozdania
W 2022 r. zmieniono rozporządzenie w sprawie sprawozdań jednostek sektora finansów publicznych w zakresie operacji finansowych.
Wzór formularza sprawozdania z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli
Resort edukacji udostępnił formularz sprawozdania z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w szkołach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego za 2021 r.
Prewspółczynnik w działalności wodno-kanalizacyjnej w 2022 r.
Prewspółczynnik w działalności wodno-kanalizacyjnej: Czy w opisanej sytuacji przy obliczaniu prewspółczynnika dla pozostałej działalności z przychodów i obrotu należy wyłączyć wartości dotyczące wodociągów i kanalizacji zarówno z licznika, jak i z mianownika?
MF: Jak rozliczyć niewydane w 2021 r. środki w programie "Laboratoria przyszłości"
Jak zakwalifikować środki z programu "Laboratoria przyszłości", których szkoła nie wykorzystała w 2021 r. i przeszły na 2022 r.?
Rola audytu wewnętrznego w spółkach komunalnych
Audytorzy wewnętrzni nie są odpowiedzialni za procesy zarządzania ryzykiem i kontroli wewnętrznej, ale poprzez swoje oceny, badania, analizy i zalecenia, wspierają Zarząd i Radę we właściwej realizacji tych procesów.
Czy w 2022 r. nauczyciel będzie mógł składać PIT-2 w kilku szkołach?
Po medialnych doniesieniach o obniżonych pensjach nauczycieli i służb mundurowych wypłaconych w styczniu 2022 r., rząd zmieni przepisy.
Z ulgi dla klasy średniej można się wycofać w dowolnym momencie
W 2022 r. będzie można w dowolnym momencie wycofać się z ulgi dla klasy średniej. Po medialnych doniesieniach o obniżonych pensjach nauczycieli i służb mundurowych wypłaconych w styczniu 2022 r., rząd zmieni przepisy.
Nauczyciele i służby mundurowe otrzymają wyrównanie za styczeń 2022 r.?
Rząd zapowiedział wyrównanie w lutym 2022 r. obniżonych pensji nauczycieli i służb mundurowych wypłaconych w styczniu 2022 r.
Obniżone wynagrodzenie nauczycieli i służb mundurowych - zmiany w PIT-2 w 2022 r.
M.in. nauczyciele i funkcjonariusze służb mundurowych, którzy nie złożyli PIT-2 na 2022 r. będą mogli skorygować swoje przeoczenie w dowolnym momencie 2022 r. Pozwoli to im skorzystać z kwoty wolnej (425 zł miesięcznie minus składki) od podatku już w trakcie 2022 r.
Czy błędem jest wliczanie dodatku stażowego za czas choroby do podstawy trzynastki
Czy pomimo nowego stanowiska resortu pracy nadal można wliczać dodatek za wysługę lat przysługujący za czas choroby (tzw. składnik 220) do podstawy dodatkowego wynagrodzenia rocznego?
Nieprawidłowości w dysponowaniu środkami publicznymi w samorządzie
Nieprawidłowe dysponowanie środkami publicznymi pociąga za sobą odpowiedzialność za naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Spektrum spraw, które można rozstrzygać na poziomie naruszenia dyscypliny, jest szerokie. Dotyczyć może naruszenia zasady zaciągania zobowiązań, nieterminowego regulowania zobowiązań, zaniechania inwentaryzacji, nierzetelnej sprawozdawczości czy też nieprawidłowo wykorzystanych dotacji. Jakie nieprawidłowości w dysponowaniu środkami publicznymi w samorządach występują najczęściej i jak ich unikać?
Stan faktyczny czy dane z ewidencji gruntów przy wymiarze podatku od nieruchomości
Po nabyciu spadku podatnik złożył informacje o nieruchomościach i obiektach budowlanych oraz o gruntach, jakie nabył. Po porównaniu informacji podatnika z zapisami ewidencji gruntów i budynków, otrzymanej z geodezji, stwierdzono rozbieżności. Podatnik wskazuje, że nabył nieruchomość (lokal mieszkalny), który nie został ujawniony w ewidencji. Co w takiej sytuacji powinnam zrobić jako pracownik działu księgowości podatkowej?
Wskaźnik zadłużenia samorządu – wybór średniej na okres 2022 r. – 2025 r.
Wybór wariantu średniej powinien być dokonany najpóźniej do 31 grudnia 2021 r., a wybrany wariant jest jednolity dla całego okresu 2022-2025.
Do końca stycznia 2022 r. gminy zgłaszają zapotrzebowanie w programie Opieka 75+
Rusza kolejna edycja Programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej „Opieka 75+”. Do końca stycznia 2022 r. gminy mają czas na zgłaszanie zapotrzebowania na środki finansowe na rok 2022. Dotacja celowa z budżetu państwa w tej edycji wzrosła do 60 proc. kosztów realizacji zadania.
Kto kieruje burmistrza na służbę przygotowawczą
Nowy dyrektor zakładu wodociągów jest osobą podejmującą pracę na stanowisku urzędniczym po raz pierwszy, w związku z czym musi przejść służbę przygotowawczą i zakończyć ją egzaminem. Czy służbę przygotowawczą dyrektor musi przejść według regulaminu Zakładu Wodociągów i Kanalizacji czy według regulaminu Gminy? Kto ma go skierować?
Zamówienia publiczne 2022 r. - progi unijne i ich równowartości w złotych
Od 1 stycznia 2022 r. obowiązują nowe progi unijne i ich równowartości w złotych oraz nowy średni kurs złotego w stosunku do euro stanowiący podstawę przeliczania wartości zamówień publicznych lub konkursów.
Do 31 stycznia 2022 r. nowe sprawozdanie w zamówieniach publicznych
Zamawiający zostali zobowiązani do zapewnienia minimalnych poziomów docelowych udziału niskoemisyjnych i zeroemisyjnych pojazdów w całkowitej liczbie pojazdów objętych zamówieniami publicznymi. Chodzi o dwa okresy: do końca 2025 r. i do końca 2030 r.
Komunikat MF z 20 grudnia 2021 r. - 8 mld zł już na kontach samorządów
20 grudnia 2021 r. MF poinformowało o przekazaniu na konta samorządów 8 mld zł. To dodatkowe pieniądze dla jednostek samorządu terytorialnego (JST) podzielone algorytmem opartym na obiektywnych danych.
Wzór - zwrot nienależnej kwoty części oświatowej subwencji ogólnej
Znany jest wzór oświadczenia o uznaniu zasadności zwrotu nienależnej kwoty części oświatowej subwencji ogólnej. Ministerstwo Finansów opublikowało projekt rozporządzenia w tej sprawie.
Sprzedaż samochodu wykorzystywanego przez DPS a VAT
Sprzedaż samochodu a VAT. Czy sprzedaż samochodu wykorzystywanych przez DPS podlega opodatkowaniu VAT?