| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Finanse publiczne > Kontrola zarządcza > Cele i zarządzanie ryzykiem

Cele i zarządzanie ryzykiem

Cele i zarządzanie ryzykiem to kolejny obszar, który w praktyce sprawia najwięcej wątpliwości i niejasności. Z opisu obszaru wynika, że jasne określenie misji może sprzyjać ustaleniu hierarchii celów i zadań oraz efektywnemu zarządzaniu ryzykiem. Zarządzanie ryzykiem ma na celu zwiększenie prawdopodobieństwa osiągnięcia celów i realizacji zadań. Proces zarządzania ryzykiem powinien być dokumentowany.

Z przedstawionej definicji wynika, że zarządzanie ryzykiem jest procesem – powinno więc odbywać się w sposób ciągły.

Zgodnie z Glosariuszem Międzynarodowych Standardów Profesjonalnej Praktyki Audytu Wewnętrznego (dalej: Glosariusz), ryzykiem jest możliwość zaistnienia zdarzenia, które będzie miało wpływ na realizację założonych celów. Ryzyko jest mierzone wpływem (siłą oddziaływania) oraz prawdopodobieństwem jego wystąpienia. Należy przy tym zaznaczyć, że całkowita eliminacja ryzyka jest niemożliwa. Dlatego też w Glosariuszu wyjaśnione jest pojęcie „ryzyka rezydualnego”.

SŁOWNICZEK

Ryzyko rezydualne – ryzyko, jakie pozostaje po przeprowadzeniu przez kierownictwo działań zmierzających do zminimalizowania wpływu (skutków) oraz prawdopodobieństwa wystąpienia niepomyślnych zdarzeń, włączając działania kontrolne podjęte w odpowiedzi na ryzyko.

Zobacz również: Kary za naruszenie dyscypliny finansów publicznych

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

Kadry i płace 2019

reklama

Ostatnio na forum

URLOPY

Eksperci portalu infor.pl

Ltdconsulting.pl

Biuro księgowe wzbogacone o doradztwo i consulting gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »