| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Finanse publiczne > Kontrola zarządcza > Struktura organizacyjna

Struktura organizacyjna

Zgodnie z tym standardem, struktura organizacyjna jednostki powinna być dostosowana do aktualnych celów i zadań. Zakres zadań, uprawnień i odpowiedzialności jednostek, poszczególnych komórek organizacyjnych jednostki oraz zakres podległości pracowników powinien być określony w formie pisemnej w sposób przejrzysty i spójny. Aktualny zakres obowiązków, uprawnień i odpowiedzialności powinien być określony dla każdego pracownika.

Założenia przyjęte w opisywanym standardzie nakierowane są na kwestie związane ze specyfiką organizacyjną. Organizacja pracy jednostki (szkoły i placówki oświatowej), w tym zakresy obowiązków poszczególnych pracowników, powinna być zorganizowana w taki sposób, aby cele jednostki były możliwe do osiągnięcia. Podstawowym dokumentem określającym sposób funkcjonowania jednostki jest statut. Przyjęte w tym dokumencie rozwiązania powinny być zgodne z przepisami prawa, ale jednocześnie w sposób przejrzysty i spójny określać zadania poszczególnych komórek czy pracowników. Statut powinien być na bieżąco aktualizowany i dostosowywany do aktualnych potrzeb.

Kolejną kwestią jest opracowanie opisów poszczególnych stanowisk, a także zakresów czynności pracowników. W przypadku nauczycieli i pracowników pedagogicznych zakresu czynności nie opracowuje się, natomiast w przypadku pracowników samorządowych (niepedagogicznych) w zakresie czynności określa się zadania pracownika, jakie ciążą na nim w związku z wykonywaną pracą.

Zobacz również: Kary za naruszenie dyscypliny finansów publicznych

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

Kadry i płace 2019

reklama

Ostatnio na forum

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Kaźmierczak, Tomasz Wojdal

KRS Kancelaria świadczy kompleksowe usługi prawne i podatkowe dla biznesu - zajmuje się obsługą prawną i podatkową podmiotów gospodarczych, opracowuje dla nich plany restrukturyzacji (m.in. przekształcenia, wydzielenia, fuzje), wprowadza optymalizacyjne rozwiązania podatkowe oraz dba o to, aby zawierane kontrakty handlowe dawały maksymalne poczucie bezpieczeństwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »