| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Finanse publiczne > Dyscyplina finansów publicznych > Nieprawidłowe stosowanie ulg polegających na odroczeniu terminów płatności i rozłożeniu na raty płatności należności

Nieprawidłowe stosowanie ulg polegających na odroczeniu terminów płatności i rozłożeniu na raty płatności należności

Większość nieprawidłowości stwierdzanych przez kontrolujących w zakresie przyznawania ulg w spłacie należności, polegających na odroczeniu terminu ich płatności bądź rozłożeniu ich płatności na raty, pokrywa się z nieprawidłowościami stwierdzanymi w przypadku umarzania należności.

Do nieprawidłowości tych – niezależnie od charakteru należności – należy udzielenie ulgi:

● przez nieuprawniony do tego organ,

● w niewłaściwym trybie i formie.

Polecamy produkt: Ustawa o finansach publicznych z komentarzem do zmian (PDF)

Nieprawidłowością charakterystyczną tylko dla tych ulg jest sposób postępowania z odroczonymi czy rozłożonymi na raty należnościami, których dłużnicy nie uregulowali w terminie określonym w decyzji o udzieleniu ulgi. W takich przypadkach w jednostkach często dochodzi do nieprawidłowości polegającej na niepobraniu odsetek od zaległości, których terminy płatności zostały odroczone lub których płatność została rozłożona na raty, mimo że podatnik nie dochował terminów płatności ustalonych w odpowiedniej decyzji. Przyczyną powstania tych nieprawidłowości jest zazwyczaj niedbalstwo w wykonywaniu obowiązków przez pracowników odpowiedzialnych za księgowanie rozłożonych na raty czy odroczonych należności, którym nie chce się dokonywać dodatkowych księgowań. Skutkiem zawsze jest utrata należności z tytułu odsetek za zwłokę.

Polecamy serwis: Rachunkowość budżetowa

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

Kadry i płace 2019

reklama

Ostatnio na forum

URLOPY

Eksperci portalu infor.pl

Liferay

Liferay tworzy oprogramowanie, które pomaga przedsiębiorstwom kreować doświadczenia cyfrowe poprzez komputery, urządzenia mobilne i inne punkty kontaktu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »