| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Gorące pytania > Wypłata trzynastki w ratach

Wypłata trzynastki w ratach

Czy możliwa jest wypłata trzynastki w ratach? Czy dyrektor szkoły powinien uwzględnić wniosek pracownika o wypłatę świadczenia w kilku ratach?

Problem

Jestem dyrektorem zespołu szkół, którego organem prowadzącym jest jednostka samorządu terytorialnego. W marcu 2014 r. wypłacimy pracownikom dodatkowe roczne wynagrodzenie. Jeden z pracowników zwrócił się do mnie z pytaniem, czy mógłby otrzymać to świadczenie w pięciu miesięcznych ratach, ostatnia rata zostałaby wypłacona w lipcu 2014 r. Czy powinienem uwzględnić ewentualny wniosek pracownika i czy nie naruszy to przepisów?

Odpowiedź

Dyrektor mógłby wypłacić pracownikowi dodatkowe roczne wynagrodzenie za 2013 rok w ratach miesięcznych, pod warunkiem że ostatnia rata zostałaby wypłacona do końca marca 2014 r., czyli w styczniu, lutym i marcu.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej, pracownik nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w pełnej wysokości po przepracowaniu u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego. Tak więc dodatkowe wynagrodzenie roczne za 2013 rok stanie się należne z dniem 31 grudnia tego roku. Z kolei art. 5 ust. 2 wymienionej ustawy mówi, że wynagrodzenie to wypłaca się nie później niż w ciągu pierwszych trzech miesięcy roku kalendarzowego następującego po roku, za który ono przysługuje. Późniejsza wypłata powoduje, że pracodawca popada w zwłokę wobec pracownika.

Podstawa prawna

● Art. 2 ust. 1 i art. 5 ust. 2 ustawy z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (Dz.U. nr 160, poz.1080 ze zm.)

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

Kadry i płace 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Grant Thornton

Grant Thornton to jedna z wiodących organizacji audytorsko-doradczych na świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »