| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Gorące pytania > Wypłata trzynastki w ratach

Wypłata trzynastki w ratach

Czy możliwa jest wypłata trzynastki w ratach? Czy dyrektor szkoły powinien uwzględnić wniosek pracownika o wypłatę świadczenia w kilku ratach?

Problem

Jestem dyrektorem zespołu szkół, którego organem prowadzącym jest jednostka samorządu terytorialnego. W marcu 2014 r. wypłacimy pracownikom dodatkowe roczne wynagrodzenie. Jeden z pracowników zwrócił się do mnie z pytaniem, czy mógłby otrzymać to świadczenie w pięciu miesięcznych ratach, ostatnia rata zostałaby wypłacona w lipcu 2014 r. Czy powinienem uwzględnić ewentualny wniosek pracownika i czy nie naruszy to przepisów?

Odpowiedź

Dyrektor mógłby wypłacić pracownikowi dodatkowe roczne wynagrodzenie za 2013 rok w ratach miesięcznych, pod warunkiem że ostatnia rata zostałaby wypłacona do końca marca 2014 r., czyli w styczniu, lutym i marcu.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej, pracownik nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w pełnej wysokości po przepracowaniu u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego. Tak więc dodatkowe wynagrodzenie roczne za 2013 rok stanie się należne z dniem 31 grudnia tego roku. Z kolei art. 5 ust. 2 wymienionej ustawy mówi, że wynagrodzenie to wypłaca się nie później niż w ciągu pierwszych trzech miesięcy roku kalendarzowego następującego po roku, za który ono przysługuje. Późniejsza wypłata powoduje, że pracodawca popada w zwłokę wobec pracownika.

Podstawa prawna

● Art. 2 ust. 1 i art. 5 ust. 2 ustawy z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (Dz.U. nr 160, poz.1080 ze zm.)

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

Pracownicy służby zdrowia

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Kutyma

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »