| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Gorące pytania > Odwołanie z funkcji a rozwiązanie stosunku pracy

Odwołanie z funkcji a rozwiązanie stosunku pracy

Odwołanie z funkcji dyrektora szkoły nie wiąże się z rozwiązaniem stosunku pracy, a jedynie z jego przekształceniem.

Problem

Jestem dyrektorem szkoły samorządowej i prawdopodobnie zostanę odwołany z tej funkcji. Czy to odwołanie spowoduje rozwiązanie ze mną stosunku pracy?

Odpowiedź

Nie, dyrektor po odwołaniu z funkcji jest nadal nauczycielem placówki, w której był zatrudniony przed powołaniem na stanowisko kierownicze.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 36 ustawy o systemie oświaty, szkołą lub placówką kieruje nauczyciel mianowany lub dyplomowany, któremu organ prowadzący powierzył stanowisko dyrektora. Powierzenie funkcji dyrektora szkoły następuje w drodze aktu administracyjnego i nie jest podstawą nawiązania stosunku pracy.

Oznacza to więc, że powierzenie stanowiska dyrektora szkoły nie prowadzi do nawiązania nowego stosunku pracy, a jedynie do daleko idącego przekształcenia stosunku pracy, w jakim pozostawał nauczyciel przed objęciem funkcji kierowniczej.

Zgodnie z art. 38 wymienionej ustawy, organ, który powierzył nauczycielowi stanowisko kierownicze, jest uprawniony do odwołania dyrektora szkoły z pełnionej funkcji. Odwołanie ze stanowiska dyrektora, co do zasady, nie jest odwołaniem ze stanowiska w rozumieniu art. 70 Kodeksu pracy, a więc nie prowadzi do rozwiązania stosunku pracy na podstawie mianowania, co potwierdza również orzecznictwo Sądu Najwyższego – wyrok z 6 grudnia 2005 r. (sygn. akt III PK 96/05).

Podstawa prawna

● Ustawa z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (j.t. Dz.U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 ze zm.)

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

Pracownicy służby zdrowia

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Kornelia Ksieniewicz

Ekspert z dziedziny postępowania egzekucyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »