| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Gorące pytania > Odwołanie z funkcji a rozwiązanie stosunku pracy

Odwołanie z funkcji a rozwiązanie stosunku pracy

Odwołanie z funkcji dyrektora szkoły nie wiąże się z rozwiązaniem stosunku pracy, a jedynie z jego przekształceniem.

Problem

Jestem dyrektorem szkoły samorządowej i prawdopodobnie zostanę odwołany z tej funkcji. Czy to odwołanie spowoduje rozwiązanie ze mną stosunku pracy?

Odpowiedź

Nie, dyrektor po odwołaniu z funkcji jest nadal nauczycielem placówki, w której był zatrudniony przed powołaniem na stanowisko kierownicze.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 36 ustawy o systemie oświaty, szkołą lub placówką kieruje nauczyciel mianowany lub dyplomowany, któremu organ prowadzący powierzył stanowisko dyrektora. Powierzenie funkcji dyrektora szkoły następuje w drodze aktu administracyjnego i nie jest podstawą nawiązania stosunku pracy.

Oznacza to więc, że powierzenie stanowiska dyrektora szkoły nie prowadzi do nawiązania nowego stosunku pracy, a jedynie do daleko idącego przekształcenia stosunku pracy, w jakim pozostawał nauczyciel przed objęciem funkcji kierowniczej.

Zgodnie z art. 38 wymienionej ustawy, organ, który powierzył nauczycielowi stanowisko kierownicze, jest uprawniony do odwołania dyrektora szkoły z pełnionej funkcji. Odwołanie ze stanowiska dyrektora, co do zasady, nie jest odwołaniem ze stanowiska w rozumieniu art. 70 Kodeksu pracy, a więc nie prowadzi do rozwiązania stosunku pracy na podstawie mianowania, co potwierdza również orzecznictwo Sądu Najwyższego – wyrok z 6 grudnia 2005 r. (sygn. akt III PK 96/05).

Podstawa prawna

● Ustawa z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (j.t. Dz.U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 ze zm.)

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

Kadry i płace 2019

reklama

Ostatnio na forum

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Liferay

Liferay tworzy oprogramowanie, które pomaga przedsiębiorstwom kreować doświadczenia cyfrowe poprzez komputery, urządzenia mobilne i inne punkty kontaktu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »