Odwołanie z funkcji a rozwiązanie stosunku pracy
REKLAMA
REKLAMA
Problem
Jestem dyrektorem szkoły samorządowej i prawdopodobnie zostanę odwołany z tej funkcji. Czy to odwołanie spowoduje rozwiązanie ze mną stosunku pracy?
REKLAMA
Odpowiedź
Nie, dyrektor po odwołaniu z funkcji jest nadal nauczycielem placówki, w której był zatrudniony przed powołaniem na stanowisko kierownicze.
Uzasadnienie
Zgodnie z art. 36 ustawy o systemie oświaty, szkołą lub placówką kieruje nauczyciel mianowany lub dyplomowany, któremu organ prowadzący powierzył stanowisko dyrektora. Powierzenie funkcji dyrektora szkoły następuje w drodze aktu administracyjnego i nie jest podstawą nawiązania stosunku pracy.
Oznacza to więc, że powierzenie stanowiska dyrektora szkoły nie prowadzi do nawiązania nowego stosunku pracy, a jedynie do daleko idącego przekształcenia stosunku pracy, w jakim pozostawał nauczyciel przed objęciem funkcji kierowniczej.
Zgodnie z art. 38 wymienionej ustawy, organ, który powierzył nauczycielowi stanowisko kierownicze, jest uprawniony do odwołania dyrektora szkoły z pełnionej funkcji. Odwołanie ze stanowiska dyrektora, co do zasady, nie jest odwołaniem ze stanowiska w rozumieniu art. 70 Kodeksu pracy, a więc nie prowadzi do rozwiązania stosunku pracy na podstawie mianowania, co potwierdza również orzecznictwo Sądu Najwyższego – wyrok z 6 grudnia 2005 r. (sygn. akt III PK 96/05).
Podstawa prawna
● Ustawa z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (j.t. Dz.U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 ze zm.)
REKLAMA
REKLAMA