reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Gorące pytania > Jakie warunki trzeba spełnić, żeby przejść na wcześniejszą emeryturę?

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby przejść na wcześniejszą emeryturę?

Mamy pracownika urodzonego 11-08-1955 r. Łączny staż pracy pracownika na dzień 31-03-2014 r. wynosi: 38 lat i 2 m-ce. Pracownik ma też 7 miesięczny okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych. Gdyby pracownik pracował nadal to mając 60 lat będzie miał okres zatrudnienia wynoszący na dzień 31-08-2015 r - 39 lat i 7 m-cy oraz okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych w ilości 7 m-cy. Pracownik pracował w warunkach szkodliwych od 02-11-1978 do 31-05-1997 r. czyli 18 lat i 7 m-cy. Do 31-12-1999 r. łączny okres pracy wynosi: 24 lata i 5 m-cy.

Czy pracownik po skończeniu 60 lat będzie mógł iść na wcześniejszą emeryturę w związku z latami pracy w warunkach szkodliwych? Jakie zasady emerytalne go obowiązują?

Nie, pracownik ten nie będzie mógł skorzystać z wcześniejszej emerytury z tytułu pracy w warunkach szkodliwych, gdyż na dzień 1 stycznia 1999 r. nie miał 25 letniego okresu składkowego i nieskładkowego.

Polecamy: Komplet Zmiany w prawie pracy w 2016 r.

Prawo do wcześniejszej emerytury mają również osoby urodzone po 1948 r. Mężczyźni urodzeni po tej dacie mogą ubiegać się o wcześniejszą emeryturę z tytułu zatrudnienia w szczególnych warunkach, jeśli z takim wnioskiem wystąpią do ZUS przed ukończeniem powszechnego wieku emerytalnego. Prawo do wcześniejszej emerytury po osiągnięciu wieku (55 lat dla kobiet, 60 lat dla mężczyzn), nabywają osoby, które w dniu wejścia w życie ustawy, a więc w dniu 1 stycznia 1999 r., osiągnęły:

  • 15 letni okres zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze;
  • okres składkowy i nieskładkowy wynoszący 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn.

Zobacz również: ZUS czy OFE - ostatni dzień na decyzję

Nabycie prawa do wcześniejszej emerytury uzależnione jest od ukończenia powszechnego wieku emerytalnego, na który od 1 stycznia 2013 r. ma wpływ data urodzenia pracownika i jest różny dla poszczególnych ubezpieczonych.

Podstawa prawna:

Art. 28 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1440 ze. zm.),

§ 3 rozporządzenia w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (Dz. U. z 1983 r. Nr 8 poz. 43 ze zm.).

Joanna Skrobisz, prawnik, specjalista prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Polecamy: Emerytury na nowych i starych zasadach (STARE)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Groński

Radca prawny i Partner Zarządzający (komplementariusz) w kancelarii LEXBRIDGE Groński Adwokaci i Radcowie Prawni sp. k. we Wrocławiu. 

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama