Jakie warunki trzeba spełnić, żeby przejść na wcześniejszą emeryturę?

REKLAMA
REKLAMA
Czy pracownik po skończeniu 60 lat będzie mógł iść na wcześniejszą emeryturę w związku z latami pracy w warunkach szkodliwych? Jakie zasady emerytalne go obowiązują?
REKLAMA
Nie, pracownik ten nie będzie mógł skorzystać z wcześniejszej emerytury z tytułu pracy w warunkach szkodliwych, gdyż na dzień 1 stycznia 1999 r. nie miał 25 letniego okresu składkowego i nieskładkowego.
Polecamy: Komplet Zmiany w prawie pracy w 2016 r.
Prawo do wcześniejszej emerytury mają również osoby urodzone po 1948 r. Mężczyźni urodzeni po tej dacie mogą ubiegać się o wcześniejszą emeryturę z tytułu zatrudnienia w szczególnych warunkach, jeśli z takim wnioskiem wystąpią do ZUS przed ukończeniem powszechnego wieku emerytalnego. Prawo do wcześniejszej emerytury po osiągnięciu wieku (55 lat dla kobiet, 60 lat dla mężczyzn), nabywają osoby, które w dniu wejścia w życie ustawy, a więc w dniu 1 stycznia 1999 r., osiągnęły:
- 15 letni okres zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze;
- okres składkowy i nieskładkowy wynoszący 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn.
Zobacz również: ZUS czy OFE - ostatni dzień na decyzję
Nabycie prawa do wcześniejszej emerytury uzależnione jest od ukończenia powszechnego wieku emerytalnego, na który od 1 stycznia 2013 r. ma wpływ data urodzenia pracownika i jest różny dla poszczególnych ubezpieczonych.
Podstawa prawna:
Art. 28 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1440 ze. zm.),
§ 3 rozporządzenia w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (Dz. U. z 1983 r. Nr 8 poz. 43 ze zm.).
Joanna Skrobisz, prawnik, specjalista prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
REKLAMA
REKLAMA