| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Gorące pytania > Jak rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem na zwolnieniu lekarskim

Jak rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem na zwolnieniu lekarskim

Pracownik zatrudniony na umowę o pracę od 13.08.2013 r. Od 30.01.2014 do 30.03.2014 przebywał na zasiłku opiekuńczym na dziecko a od 31.01.2014 do 29.04.2014 przebywa na zwolnieniu lekarskim. Czy w przypadku przedłużenia zwolnienia można rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę z dniem 30.04.2014 r. (art. 53 k.p.)

Nie. Okres 3 miesięcznej niezdolności do pracy z powodu choroby nie może sumowany z okresem sprawowania opieki nad dzieckiem. Dlatego okres ten liczymy od 31.03 2014 r.

Zgodnie z przepisami kodeksu pracy okres ochronny wynikający z art. 53 k.p. jest zróżnicowany i jest uzależniony od stażu pracy u danego pracodawcy. Pracownik nie podlega ochronie, gdy niezdolność pracownika do pracy z powodu choroby trwa:

- dłużej niż 3 miesiące, gdy pracownik był zatrudniony u niego krócej niż 6 miesięcy (art. 53 § 1 pkt 1 lit. a k.p.),
- dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące, gdy pracownik był zatrudniony u pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową (art. 53 § 1 pkt 1 lit. b k.p.).

Polecamy: Komplet Nowoczesnych Księgowych dla księgowych sfery budżetowej

Natomiast, gdy niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, to bez względu na to, czy pracownik był zatrudniony dłużej, czy krócej niż 6 miesięcy przed rozpoczęciem choroby - pracodawca może rozwiązać z nim umowę o pracę bez wypowiedzenia z tytułu choroby dopiero po wyczerpaniu okresu pobierania wynagrodzenia i zasiłku chorobowego, o ile nadal nie odzyskał on zdolności do pracy.

Pracownik, podlega ochronie przed zwolnieniem jeżeli jest nieobecny w pracy, bo sprawuje opiekę nad dzieckiem w okresie pobierania z tego tytułu zasiłku.

Gdy sam choruje i przebywa w szpitalu zakaźnym, to do dnia, do którego pobiera z tego powodu wynagrodzenie i zasiłek (art. 53 § 2 k.p.).

Należy zaznaczyć, że do 6 miesięcznego stażu zakładowego nie dolicza się okresu niezdolności do pracy spowodowanej chorobą pracownika.

Podstawa prawna:

Art. 53 ustawy Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21 poz. 94)

Joanna Skrobisz, prawnik, specjalista prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Polecamy serwis: Kadry i płace

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

Kadry i płace 2019

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

URLOPY

Eksperci portalu infor.pl

Polish Advisory Group

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »