REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy pracodawca może skrócić okres wypowiedzenia umowy o pracę

pismo, umowa, praca / Fot. Fotolia
pismo, umowa, praca / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pracownik wypowiedział umowę o pracę na czas określony - okres wypowiedzenia 3 mies. Czy pracodawca sam, bez prośby pracownika może skrócić okres wypowiedzenia o 1 miesiąc? Kiedy nastąpi rozwiązanie umowy? Czy za 3 miesiąc wypowiedzenia należy wypłacić wynagrodzenie?

Nie, pracodawca tylko w porozumieniu z pracownikiem może skrócić okres wypowiedzenia o 1 miesiąc. Po wypowiedzeniu umowy przez pracownika zatrudnionego u pracodawcy ponad 3 lata, umowa rozwiąże się po upływie 3 miesięcy na koniec miesiąca, jeżeli strony nie zawrą porozumienia. Za ustalony w porozumieniu okres wypowiedzenia pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Pracodawca samodzielnie może skrócić okres wypowiedzenia do miesiąca tylko w sytuacjach o których mowa w art. 361 Kodeksu pracy.

REKLAMA

Zobacz również: Czy można zwolnić pracownika powracającego z urlopu wychowawczego

Skrócenie okresu wypowiedzenia może nastąpić w trybie art. 36 § 6 Kodeksu pracy. W świetle tego przepisu strony stosunku pracy, po dokonaniu wypowiedzenia umowy przez jedną z nich, mogą zawrzeć porozumienie, w którym zgodnie ustalą, że umowa o prace zakończy się w terminie ustalonym w porozumieniu a nie w terminie, który wynikałby z dokonanego wypowiedzenia w tym przypadku przez pracownika. Należy pamiętać, że zakończenie umowy o prace następuje na podstawie zgody obu stron, co oznacza , że w tym przypadku pracownikowi nie przysługuje żadne odszkodowanie. Rozwiązanie stosunku pracy następuje z dniem wskazanym w porozumieniu. Istotne w tym przypadku jest to, że porozumienie zawarte w trybie art. 36 § 6 K.p. obejmuje jedynie tylko ustalenia terminu wcześniejszego zakończenia umowy a nie trybu rozwiązania stosunku pracy. Tryb rozwiązania stosunku pracy pozostaje bez zmian, a więc rozwiązanie stosunku pracy następuje za wypowiedzeniem dokonanym przez pracownika.

Podstawa prawna:

Art. 36 § 6 i art. 361 ustawy Kodeks pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 1502)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Joanna Skrobisz, prawnik, specjalista prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Polecamy serwis: Kadry i płace

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR LEX Sektor Publiczny

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mama pracuje, a tata zostaje z dzieckiem. Co z urlopem i zasiłkiem macierzyńskim?

W ostatnich latach urlopy związane z urodzeniem się dziecka są wśród ojców coraz bardziej popularne. Czy tata może otrzymać zasiłek macierzyński?

Czy można zakupić karnet na basen z ZFŚS?

"Zamierzamy przekazać pracownikom karnety na basen. Czy można w całości sfinansować je ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych?" - pyta czytelnik.

Odpis na ZFŚS dla pracowników niepedagogicznych. Pierwsza rata do 31 maja 2024 r.

Do 31 należy przekazać pierwszą ratę odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (ZFŚS). Jakie przepisy stosujemy w 2024 r. w przypadku pracowników niepedagogicznych?

Kolejne jednostki sektora finansów publicznych objęte SWR. Co jeszcze proponuje MF?

W wykazie prac legislacyjnych rządu opublikowana została informacja o projekcie nowelizacji ustawy o finansach publicznych. Proponowane zmiany są związane z związek z wdrażaniem nowych przepisów unijnych, które weszły w życie z końcem kwietnia 2024 r.

REKLAMA

Czternaste emerytury już we wrześniu 2024 r. Znamy plany resortu pracy

Według informacji zamieszczonej w wykazie prac legislacyjnych rządu miesiącem wypłaty tzw. czternastej emerytury w 2024 r. będzie wrzesień, podobnie jak w roku ubiegłym. Kto dostanie tzw. czternastkę i od czego to zależy?

Nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy uchwalona przez Sejm

Nowe przepisy zakładają m.in. przedłużenie Ukraińcom legalności pobytu. Teraz nowelizacją zajmie się Senat.

Kontrole w tych jednostkach bez obecności jej kierownika lub wyznaczonego pracownika. Zmiany już niedługo

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad zmianami dotyczącymi kontroli w jednostkach pomocy społecznej. Co się zmieni i od kiedy?

Jak ustalić wysokość nagrody jubileuszowej dla nauczyciela i pracownika niepedagogicznego

Po przepracowaniu odpowiedniego okresu nauczyciele i pracownicy samorządowi mogą liczyć na nagrodę jubileuszową. Od czego zależy jej wysokość? 

REKLAMA

Nagroda jubileuszowa i odprawa emerytalna w budżetówce 2024 r.

Nagroda jubileuszowa i odprawa emerytalna w budżetówce to przykłady uprawnień przysługujących pracownikom sfery budżetowej. Jaka jest wysokość nagrody i odprawy w 2024 roku? Jak je obliczyć? Czy trzeba płacić podatek i zus?

Po ukończeniu 55 roku życia 3 562,14 zł. Dla kogo takie świadczenie?

W lutym 2024 r. przeciętne świadczenie kompensacyjne wynosiło 3 562,14 zł. Jakie warunki trzeba spełnić, by je otrzymać?

REKLAMA