REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy pracodawca może skrócić okres wypowiedzenia umowy o pracę

pismo, umowa, praca / Fot. Fotolia
pismo, umowa, praca / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pracownik wypowiedział umowę o pracę na czas określony - okres wypowiedzenia 3 mies. Czy pracodawca sam, bez prośby pracownika może skrócić okres wypowiedzenia o 1 miesiąc? Kiedy nastąpi rozwiązanie umowy? Czy za 3 miesiąc wypowiedzenia należy wypłacić wynagrodzenie?

Nie, pracodawca tylko w porozumieniu z pracownikiem może skrócić okres wypowiedzenia o 1 miesiąc. Po wypowiedzeniu umowy przez pracownika zatrudnionego u pracodawcy ponad 3 lata, umowa rozwiąże się po upływie 3 miesięcy na koniec miesiąca, jeżeli strony nie zawrą porozumienia. Za ustalony w porozumieniu okres wypowiedzenia pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Pracodawca samodzielnie może skrócić okres wypowiedzenia do miesiąca tylko w sytuacjach o których mowa w art. 361 Kodeksu pracy.

REKLAMA

Zobacz również: Czy można zwolnić pracownika powracającego z urlopu wychowawczego

Skrócenie okresu wypowiedzenia może nastąpić w trybie art. 36 § 6 Kodeksu pracy. W świetle tego przepisu strony stosunku pracy, po dokonaniu wypowiedzenia umowy przez jedną z nich, mogą zawrzeć porozumienie, w którym zgodnie ustalą, że umowa o prace zakończy się w terminie ustalonym w porozumieniu a nie w terminie, który wynikałby z dokonanego wypowiedzenia w tym przypadku przez pracownika. Należy pamiętać, że zakończenie umowy o prace następuje na podstawie zgody obu stron, co oznacza , że w tym przypadku pracownikowi nie przysługuje żadne odszkodowanie. Rozwiązanie stosunku pracy następuje z dniem wskazanym w porozumieniu. Istotne w tym przypadku jest to, że porozumienie zawarte w trybie art. 36 § 6 K.p. obejmuje jedynie tylko ustalenia terminu wcześniejszego zakończenia umowy a nie trybu rozwiązania stosunku pracy. Tryb rozwiązania stosunku pracy pozostaje bez zmian, a więc rozwiązanie stosunku pracy następuje za wypowiedzeniem dokonanym przez pracownika.

Podstawa prawna:

Art. 36 § 6 i art. 361 ustawy Kodeks pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 1502)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Joanna Skrobisz, prawnik, specjalista prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Polecamy serwis: Kadry i płace

Źródło: INFOR LEX Sektor Publiczny

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podróż służbowa zagraniczna w 2025 r. : diety, potrącenia, nocleg

Podróż służbowa zagraniczna w 2025 r. Jaka jest wysokość diety za dobę podróży zagranicznej oraz limit na nocleg w poszczególnych państwach? Co można potrącić z diety w trakcie podróży służbowej zagranicznej? Jak rozliczyć nocleg?

Jak wyliczyć dodatek za pracę w porze nocnej w 2025 r.?

Dodatek za pracę w porze nocnej jest dodatkiem przysługującym – jak sama nazwa wskazuje – osobom, które wykonują swoją pracę w godzinach nocnych. Jak wyliczyć dodatek za pracę w porze nocnej w 2025 r.?

Zasiłek chorobowy 2025 r.: prawo do pobierania, wysokość zasiłku, podstawa wymiaru zasiłku

Zasiłek chorobowy: prawo do pobierania, wysokość zasiłku, podstawa wymiaru zasiłku. Na wstępie warto wspomnieć, ze zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego można otrzymać w przypadku, gdy jest się objętym dobrowolnym lub obowiązkowym ubezpieczeniem chorobowym. Jak obliczyć podstawę wymiaru zasiłku chorobowego?

Księgi rachunkowe prowadzone przy pomocy komputera: wymogi

Księgi rachunkowe prowadzone przy pomocy komputera: wymogi. W ustawie z 29 września 1994 r. o rachunkowości określone są zasady rachunkowości, a także zasady wykonywania działalności w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Księgi rachunkowe należy prowadzić w języku polskim oraz w walucie polskiej.

REKLAMA

Przedsiębiorcy mają czas do 31 stycznia 2025 r. na wysłanie PIT-11

Przedsiębiorcy mają czas do 31 stycznia 2025 r. na wysłanie PIT-11. Co dalej? Co zrobić w przypadku spóźnienia? PIT-11 jest podstawową informacją o dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy. Przedsiębiorcy mają czas do 31 stycznia 2025. r na złożenie tego dokumentu.

Podróż służbowa: zwrot kosztów przejazdu

Podróż służbowa: zwrot kosztów przejazdu. Wybierając się w podróż służbową warto wiedzieć, jakie dokumenty należy przedstawić po powrocie z delegacji, by uzyskać zwrot kosztów przejazdu w podróży służbowej.

Dofinansowanie do dziennego opiekuna w 2025 r. Aktywny dzienny opiekun w gminie 2025 : termin składania wniosków mija 4.02.2025 r.

Dofinansowanie do dziennego opiekuna w 2025 r. Aktywny dzienny opiekun w gminie 2025. Na dofinansowania w 2025 r. przeznaczono 60 mln zł. Termin składania wniosków o dofinansowania mija 4 lutego 2025 r.

Sygnalista: kim jest, co może zgłosić, ochrona sygnalisty

25 września 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące sygnalistów. Kim jest sygnalista? Co sygnalista może zgłosić? Od kiedy sygnaliście przysługuje ochrona? Gdzie szukać informacji nt. sygnalistów?

REKLAMA

Minimalna podstawa wymiaru zasiłku chorobowego w 2025 r.

Minimalna podstawa wymiaru zasiłku chorobowego w 2025 r. Czym jest? 1 stycznia 2025 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Oznacza to, ze zmianie także uległa minimalna podstawa wymiaru zasiłku chorobowego.

Zwolnienie z VAT w ramach procedury SME od 1 stycznia 2025 r.

Zwolnienie z VAT w ramach procedury SME. Od 1 stycznia 2025 r. Od 1 stycznia 2025 r. w Polsce będzie obowiązywać procedura SME (Small Medium-sized Enterprise). Kto może skorzystać ze zwolnienia z VAT w ramach procedury SME?

REKLAMA