reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Gorące pytania > Kiedy pracodawca może skrócić okres wypowiedzenia umowy o pracę

Kiedy pracodawca może skrócić okres wypowiedzenia umowy o pracę

Pracownik wypowiedział umowę o pracę na czas określony - okres wypowiedzenia 3 mies. Czy pracodawca sam, bez prośby pracownika może skrócić okres wypowiedzenia o 1 miesiąc? Kiedy nastąpi rozwiązanie umowy? Czy za 3 miesiąc wypowiedzenia należy wypłacić wynagrodzenie?

Nie, pracodawca tylko w porozumieniu z pracownikiem może skrócić okres wypowiedzenia o 1 miesiąc. Po wypowiedzeniu umowy przez pracownika zatrudnionego u pracodawcy ponad 3 lata, umowa rozwiąże się po upływie 3 miesięcy na koniec miesiąca, jeżeli strony nie zawrą porozumienia. Za ustalony w porozumieniu okres wypowiedzenia pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Pracodawca samodzielnie może skrócić okres wypowiedzenia do miesiąca tylko w sytuacjach o których mowa w art. 361 Kodeksu pracy.

Zobacz również: Czy można zwolnić pracownika powracającego z urlopu wychowawczego

Skrócenie okresu wypowiedzenia może nastąpić w trybie art. 36 § 6 Kodeksu pracy. W świetle tego przepisu strony stosunku pracy, po dokonaniu wypowiedzenia umowy przez jedną z nich, mogą zawrzeć porozumienie, w którym zgodnie ustalą, że umowa o prace zakończy się w terminie ustalonym w porozumieniu a nie w terminie, który wynikałby z dokonanego wypowiedzenia w tym przypadku przez pracownika. Należy pamiętać, że zakończenie umowy o prace następuje na podstawie zgody obu stron, co oznacza , że w tym przypadku pracownikowi nie przysługuje żadne odszkodowanie. Rozwiązanie stosunku pracy następuje z dniem wskazanym w porozumieniu. Istotne w tym przypadku jest to, że porozumienie zawarte w trybie art. 36 § 6 K.p. obejmuje jedynie tylko ustalenia terminu wcześniejszego zakończenia umowy a nie trybu rozwiązania stosunku pracy. Tryb rozwiązania stosunku pracy pozostaje bez zmian, a więc rozwiązanie stosunku pracy następuje za wypowiedzeniem dokonanym przez pracownika.

Podstawa prawna:

Art. 36 § 6 i art. 361 ustawy Kodeks pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 1502)

Joanna Skrobisz, prawnik, specjalista prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Polecamy serwis: Kadry i płace

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Odzyskaj.info

Odszkodowania i wypadki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama