Kiedy rozwiązuje się umowa na zastępstwo
REKLAMA
REKLAMA
Umowa na zastępstwo rozwiązuje się z chwilą powrotu pracownika zastępowanego do pracy po okresie usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Jeżeli jednak w umowie na zastępstwo jest zapis, że "na okres urlopu wychowawczego" wówczas na czas nieobecności zastępowanego pracownika przebywającego na urlopie wypoczynkowym należy zawrzeć drugą umowę.
REKLAMA
REKLAMA
Aby ułatwić pracodawcom prowadzenie działalności ustawodawca wprowadził do kodeksu pracy instytucję umowy na zastępstwo. Umowa ta może być zawierana, gdy zachodzi konieczność zastępstwa pracownika, który jest nieobecny z powodu korzystania np. z urlopu macierzyńskiego, wychowawczego, wypoczynkowego, szkolnego, bezpłatnego, choroby lub też innej usprawiedliwionej nieobecności.
Należy pamiętać, że umowa na zastępstwo zawsze kończy się z powrotem pracownika do pracy lub z początkiem nieobecności nieusprawiedliwionej następującej po okresie nieobecności usprawiedliwionej. Końcem takiej umowy będzie również ustanie zatrudnienia spowodowane np. śmiercią pracownika zastępowanego, rozwiązaniem stosunku pracy w drodze porozumienia stron w trakcie usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Pracodawca może zatrudniać nadal pracownika zastępującego, ale już na podstawie innej umowy o pracę.
Podstawa prawna:
Art. 331 ustawy Kodeks pracy (Dz. U z 2014 r. poz. 1502)
Joanna Skrobisz, prawnik, specjalista prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Polecamy serwis: Kadry i płace
REKLAMA
REKLAMA