| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Gorące pytania > Kiedy rozwiązuje się umowa na zastępstwo

Kiedy rozwiązuje się umowa na zastępstwo

Pracownica zatrudniona na czas nieokreślony przebywa na urlopie wychowawczym do dnia 29 listopada (sobota) 2014 r. Bezpośrednio po urlopie wychowawczym pracownica wykorzysta zaległy urlop wypoczynkowy. Zastępuje ją pracownik zatrudniony na podstawie umowy na czas zastępstwa. Czy umowa na czas zastępstwa rozwiąże się z dniem 29 listopada? Czy umowa na czas zastępstwa będzie kontynuowana do dnia zakończenia urlopu wypoczynkowego i ewentualnie innych usprawiedliwionych nieobecności pracownicy zatrudnionej na czas nieokreślony?

Umowa na zastępstwo rozwiązuje się z chwilą powrotu pracownika zastępowanego do pracy po okresie usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Jeżeli jednak w umowie na zastępstwo jest zapis, że "na okres urlopu wychowawczego" wówczas na czas nieobecności zastępowanego pracownika przebywającego na urlopie wypoczynkowym należy zawrzeć drugą umowę.

Aby ułatwić pracodawcom prowadzenie działalności ustawodawca wprowadził do kodeksu pracy instytucję umowy na zastępstwo. Umowa ta może być zawierana, gdy zachodzi konieczność zastępstwa pracownika, który jest nieobecny z powodu korzystania np. z urlopu macierzyńskiego, wychowawczego, wypoczynkowego, szkolnego, bezpłatnego, choroby lub też innej usprawiedliwionej nieobecności.

Należy pamiętać, że umowa na zastępstwo zawsze kończy się z powrotem pracownika do pracy lub z początkiem nieobecności nieusprawiedliwionej następującej po okresie nieobecności usprawiedliwionej. Końcem takiej umowy będzie również ustanie zatrudnienia spowodowane np. śmiercią pracownika zastępowanego, rozwiązaniem stosunku pracy w drodze porozumienia stron w trakcie usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Pracodawca może zatrudniać nadal pracownika zastępującego, ale już na podstawie innej umowy o pracę.

Podstawa prawna:

Art. 331 ustawy Kodeks pracy (Dz. U z 2014 r. poz. 1502)

Joanna Skrobisz, prawnik, specjalista prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Polecamy serwis: Kadry i płace

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

Kadry i płace 2019

reklama

Ostatnio na forum

URLOPY

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Godyń

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »